Dingsdag 12 December 1871. M '940. bUd Vaandaascn Donderdags «avonds. Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Ad.ertentiën van I tol 6 regels 60 Cis ;»lke regel meerder lOCta; legale en officieel* Advertent.en per regel 15 Cts. Reclames p*r regel 20 cents 4/t. nummer. 5 cents; dubbe'e „motie 10 eents. Bestellingen bij den Uitg. 4. H. van CU, ff te Amersfoort Bureau 4mer.t/oorlsche Courant. Langstraat. Wijk F. N' 43. over de Oude Vischmarkt en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren .n het Rijk, brieven franco. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vso AMERSFOORT doet te welen dit de gebruikersbeheerder» of e'genieri gebouwen en erren ge houden lijn de stralen lang» bun gebouw of erf, 'er breedte ran trn meter [Ned. al]dadelijk te bestrooien met tand ascb of tnrfmolai. Amersfoort, den 11. December 1871. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. AMERSFOORT, 11 December 1871 Te Amersfoort waren in behandeling op Donder dag 7 December jl26 poklyders. bijgekomen tot heden, 13 Dcc. 13 uur 12 38 overleden.3 hersteld6 9 In behandeling 39 De AmertfoorUche Almanak voor het schrikkeljaar 1873, onder redactie van den Griffier der gemeente secretarie J. C. Leinwcber uittegeven door den boekhandelaar A. M. Slothouwer te Amersfoort, zal binnen weinige dagen in 't licht verschijnen. De 22ste jaargang bevat, behalve den gewonen inhoud onder anderen eenige bijzonderheden betreffende den blusscher van een brand in den Lieve Vrouwetoren alhier, Leenaert Nicaeswiens portret op het raadhuis aanwezig is Wij herinneren dengenen die nog niet op de rondgaande lijst hebben ingeteekend en noglhans verlangen zich dezen Almanak aan'.eschaffen, dat de oplageter vermijding van groolere onkosten in den regel zeer beperkt iszoodat gewoonlijk alleen de inleekenaren van een exemplaar voorzien worden. Woensdag avond 13 December e, k zal, volgens achterstaande advertentiealhier in Amicilia een groot concert worden gegeven door het Symphonieorkesl onder leiding van den Heer C. Coenen, hetwelk voor de ingezetenen van Amersfoort uitmuntend muziekaal genoegen belooftomdat dit orkert te Utrecht, alwaar het is gevestigd, alsook elders met groot succès concerten gaf en door bevoegde kunstkenners hooge- iijk werd geroemd- Men mag zich derhalve voorstellen, dal de muziekminnaren hier ter stede door talrijke opkomst blijk hunner belangstelling zullen gevente meer omdat daarmede het kunstgenot der optreding van den Heer C. Coenen gepaard gaat, die wegens zijne veelzijdige muziekale talenten hoog staat aange schreven en in vorige jaren hier ter stede opgetreden, de gunstigste herinneringen achterliet Zaturdag jl. is door het Prov Bestuur van Utrecht aanbesteed bet driejarig onderhoud van den weg van de Meern naar Oude water, hetwelk werd aangenomen door den Heer J van Lanteren aldaar voor ƒ9394.en van den Haar en Bisschopsweg door den Heer J Knoppen te Amersfoort voor/2464. In den aanvang van de zitting der Tweede Kamer van Donderdag jl. heeft de Minister van Oor log de heer Engelvaart, kalm het woord gevoerd en verklaar^ dat de blijvende verdeeldheid tusschen hem en ambtgenooten over bet vaststellen der leger- organisatie bij de wel hem genoopt heeft zijne porte feuille te stellen ter beschikking van den Koning, en dat hij niettemin dit besluit zou hebben opgevat we gens de strekking en den toon der officietle kamer stukken in den laatsten tijd gewisseld, speciaal in dat over het mobilisatieverslag. Irtusciicu verklaarde hij zich bereid zijn budget, zij 'took als credietwet te verdedigen. Bij de daarna gevolgde behandeling van het rap port over de mobielmaking van ons leger tijdens den jongslen oorlog hebben de hh. Stieltje* en Storm van 'sGraveianae geprotesteerd tegen het gezegde door den Minister vnn Oorlog over den toon van hel rap- port. De beslissing over de conclusie van dal rapport is, in de tegenwoordige omstandigheden, uitgesteld tot later. Aan een schoenmaker te Leiden die getrouw de disputen bijwoonde, welke in de akaderoie ge houden worden, vroeg men, of hij dan latijn ver slond. Neen, antwoordde hij, maar ik weet toch zeer goedwie ongelijk heeft in het dispuut. Hé leg me dat eens uit? sprak zijn vriend. Wel ik behoef er slechts op te letten wie van beiden het eerst bons wordt. la hel bekende manufacturen-magazijn bij het Louvre te Parijsis Woensdag een hevige brand ontstaanwaardoorvolgens een eerste raming voor een milhoen francs aan waarde is vernield De brand is veroorzaakt doordat een werkman in een der kelders onder hel magazijn een zwaren hamer op een der gaspijpen liet vallen waardoor de pijp verbrijzeld werd. Het gas kreeg bierdoor gelegenheid om te ontsnappen en kwam in aanraking met het lichtzoodat er eene ontploffing volgde. Een der j personen snelde toe om de kraan af te sluitendoch eer hij dit gedaan had volgde er een tweede ont- ploffing. Van dat oogenblik verspreidden de vlammen die voedsel vonden in een groote hoeveelheid aldaar aanwezige goederenzich verbazend snelzoodat al de kelders in een ommezien in vlam stonden. Na verloop van twee uren was men den brand meester. De gewestelijke Besturen in Frankrijk zijn dezer dagen van Regeringswege aangeschreven om elk rund hetwelk aan veepest lijdt, daarmede besmet is of ver moed kan worden besmet te zijn, tersfond en zonder dralen te doen afmaken. Zoodanige runderen onder geneeskundige behandeling of waarneming te laten wordt bepaald verboden. Eene romantische ontvlugling had verleden week te Dordrecht plaats door zekeren J. Kooien die zich op het stadhuis ia voorarrest bevond als verdacht van diefstal. De gepensioneerde policlieagent Knol, bewaarder aldaar, bragt hem namelijk zijn middagetentoen Kooiendigt nabij de deur van zijn cachot slaandehem verzocht dit op de tafel te plaatsen. De bewaarderde poets niet vermoedende, die zijn gevangene hem zou spelenvoldeed aan dit verzoekdoch zoodra was de eerste het cachot niet binnenof de laatste sprong er uittrok de deur achter zich toedeed die op slot en vloog toen de trappen af, waarna hij in een oogwenk op straat was. De vrouw van Knol zag hem de deur uitgaan maar dacht er weliigt niet aan om te trachten hem tegen te houden of alarm te maken. Althans Kooien heeft het op een loopen kunnen zetten en is den straatweg naar Wiliemsdorp uitgerendalwaar hij getracht heeft gebruik te maken van de spoorwegbrug over het Rollandsclie Diep om den Brabantschen oever te bereiken. Dit werd hem door den wachter belet, waarna hij zich tot den veerschipper wendde met verzoek om hen over te zetten. Deze weigerde daar hij op eene stoomboot wachtte om passagiers af te balen. Dit maakte de rekening niet uil van Kooten, die even gezwind als hij te Dordrecht van de trappen was gekomen in de boot van den veerman sprong en afstak naar Strijensaswaar hij behouden aankwam en vervolgens de Buitensluis bereikte. Der politie was echter spoedig het gebeurde ter oorc gekomen. De inspecteur van politievergezeld van den agent van Leeuwen begaf zich op weg en door hunne ijverige bemoeijingen waren zij den ontsnapte spoedig op het spoor, dien zij dan ook weidia weder in handen hadden. In de Locomotief komt de volgende curieuse aanbieding voor. slemand niet geheel vrij van sterken drank, maar die, zooais men zegt, zijn borrel drinkt en zijn dienst doet, zoekt een betrekking." Als een staaltje hoe officieel de magistraten in Amerika zich gedragen, diene het volgende: Bij de regtsziltingen des winters zijn de regters en jury dan gewoon hunne kousen uit te trekkenom ze bij de kagcliel te laten droogen; ecnigen gaan zelfs zoo ver hunne eksteroogen" te snijden Toen dozer dagen een advocaat zich over hel volslagen gemis aan deftigheid beklaagde, kreeg hij van den lik- doorsnijdenden regter koeltjes ten antwoordAdvo caat, ik roep je tot de orde en den eerbied dien je aan de justitie verschuldigd zijtbemoei je met jc eigen zaken De geërgerde pleiter was wijs genoeg deze waarschuwing niet te beantwoordenen zette bedaard zijn pleidooi voort, terwijl de regter aan het cureeren van zijn likdoorn de laatste hand legde. Gewoonlijk voedt men de bijen des winters met honig; doch een landbouwer in Italië, met name Masso beeft ontdekt dat mcu daartoe zeer goed raapkoeken kan bezigen. Rij had eenige zakken met raapkoeken in voorraad staan en bemerktedat de byen in die zakken kropen, om er zich op te vergasten. Nii plaatste hij eenige schotels met raapkoek bij de korven en ile bijen voedden ziéh den gehcelen winter hiermede. In den volgenden zomer waren zij veel gezonder en sterker dan anderen, die met honig g.'voederd waren. Zaturdag jl. is te Rotterdam door een jongen- aan de stoomboot «Johan de Witt" een trommeltje bezorgd met het adres te Breda. Daar bet adres aldaar onbekend waswerd het trommeltje aan den afzender teruggezonden. Op de terugreis evenwel verwekte hef eenig vermoeden, zoodat men te Moerdijk overging tot de opening onder getuigenen alsnu vond men in den trommel een welgeschapenpasgeboren kind. Te Parijs heeft men een proef genomen met een stoom-ijsploegbestemd om de trottoirs v3n de gladde korsten te ontdoendie in de laatste dagen menig hoofdarm of been met kneuzing bedreigden. Deze proef, is uitstekend gelukt. Folllleke Hevne. Negenhonderd Leuvensche studenten zullen het afgetreden Belgische Ministerie een gouden medaille aanbieden, als buide voor zijne waardige en moedige houding. Het dagblad van Leuven karakteriseert de gebeur tenissen te Brussel alzoo Eene week oproer. Eene nationale garde in plaats van een leger. Een burgemeester zijn Koning cuinpromitteercnde en zelf presidentje spelende. Een hoofdstad die 't geheele Land de wet voor schrijft, en die het Parlement schaakmat zet. Niets ontbrak er aan. Maar wij hebben geen teregtstellingen gehad Dat is waar er is geene andere ter dood gebragte dan de constitutie. Dat beteekent echter niet veel De constitutie is op zijn hoogst een moreel wezen, eene fictiehet liberalisme heeft zich aan geen vergoten bloed schuldig gemaakt Rel proces tegen de hoofden der commune is thans afgeloopen met de veroordeeling van «kolonel" Lisbonne, die, zooals men weet, lang ten gevolge van eene door hem bekomen wonde ziek gelegen heeft. Ilij is ter dood veroordeeld en met regt, zooals blijkt uit de vol gende verklaring van een der getuigen, Dr Billard: »den 23sten Mei wilde Lisbonne mij noodzakendoor mijne ambulance een wagen te laten passeren met kruid geladen en bespannen met twee paarden. Ik weigerde volstrekt. Toen kwam bij woedend op mij af: «Gij wilt u legen mij verzetten! riep hij lk zal u leeren aan mijne bevelen te gehoorzamen." «Ik heb geen bevelen van u te ontvangenwas mijn antwoord. Ik ben hier om gekwetsten te verplegen; 03 van uwe manschappen heb ik hier opgenomen, en in geen ge val kunt gij mij dwingen tot iets, wat het leven van die menschen in gevaar kan brengen" Zooals gij wilt, sprak Lissbonneik trek terug, ik kan deze barricade niet langer verdedigen, inaar ik wacht de Versaillanen bij het PSntliJonwaar ik mijne maatregelen nemen zal om lien goed te ont vangen. Intusschen zal ik het hoekhuis hier doen springeo en het andere in brand steken." Maar, riep ik, ontzet, de vrouwen en de kinde ren?" Dat gaat mij niet aan," was Lisbonne's antwoord. Heeft Lisbonne die bedreiging ten uitvoer gebragl?" vroeg de voorzitter. Geheel en al Eenige oogenblikken later vloog het huis in de lucht," «Waren er slagtoffers?" Verscheidene van hen heb ik io mijne ambulance opgenomen." Lisbonne erkende al zijne daden en verklaarde zich bereid er de gevolgen van te dragen. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. BEVALLEN2 Dec Engeltje Smedinggcb. van der Pal. z. 5 Dec. Johanna Willemina ilendrika Palmersd. 6 Dec Betje van Gcensgeb. de Groot, d. 7 Dec. Geertruida Malcsteingeb. Gijtcnbeek d. 8 Dcc. Calharina Bulsclaargeb. Pas, d ONDERTROUWD: 5 Dec. Gcrril Grocnhuysen met Rendrikje Boonestroo. Cornclis Schouten met Trijntje Fitski. GERUWDC Dec Hermanus Pictcr ilensbroek met Jacoba van Nicuhuijzen. OVERLEDEN: 2 Dec. Alyda van den Brink, Hl j. geit, met Hendrik van den Hoek. 4 Dec. Splinter van do Klashorst, 77 j. wedr van A/ana van den Brom. Alijda Ouonia- Wolfswinkel4 ra. 5 Dec. Clasina dei Enting, 3 j.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1