M 1944. Zondag* 24 December 1871. lht blad ver.chijnt des Vaandags en Donderdag s avond». Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertcntiën van 1 tot 6 regel» 60 Ct» elke regel meerder lOCts; legale en offic.eclc Advertenl.en per regel 15 Cu. Reclames per regel 20 cent» 4fz. nummert 5 cent»; dubbele grootte 10 cent». Bestellingen bij den Uitg. i. van Clee/Fto Amer»loort fiareuu dmertfiiorttche Courant. Langstraat. \Vi|k K. N1» 43. over de Oude Vi»cl,markt en hij alle Boekhand, laren en Postdirecteuren in het Rijk. Uneven franco. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op H»and>ig 25 December e. k. ten Ravdhuize te Amersfoortdes namiddag» van 12 tot 1 ure. A. J. BOS. Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal liet Bestuur op Woensdag. den 27 December aanslaande, 's na middags van hal/liree tot hal/drie. zitting houden in een der localen van het Raadhui», alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden terwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de oinlcrgeteekcndon en iiij de verdere leden van bet Bestuur de tieeren Mr. 'J. van der Leeuw. B. K Herschel. IF A Croockewit, en Jbr Mr. J. L. van Satse van Ystelt. R A. W. baron VAN HEECKEREN, President. M, VAN RKEK Penningmeester. J. C. LEINWERER Secretaris. Politieke Kevoe. De prins van JoinvUle en de hertog van Aumale aijn voor 'toogeublik de leeuwen van den dag. Voor zes maanden lot lid der nationale ver gadering gekozenhebben zij zich tot nn toe stipt gehouden aan de overeenkomst met Thiers gesloten en de zittingen van dat ligchaam niet bijgewoond. Maar hunne buitengewone positie begon hen lastig te vallen. Zij wenschten van hun regt als afgevaardigden gebiuik te maken en gaven de reden voor die verandering van zienswijze op in een uilvocrigen briei aan hunne kiezers. Beide prinsen schreven nagenoeg het zelfde, en 't is voldoende uit de circulaire van den prins van Joinvilte het volgende mede te deelen. Hij schrijft gemeend te hebben, dat zijne aan Thiers gegeven belofte om niet in de kamer te komen slechts lijdelijk was en door hem herroepen kon worden. Ware het anders ge weest, dan had men hem het nederleggen van zijn mandaat als voorwaarde moeten stellenen dit heeft men niet gedaan. De hoogere reglbank door den prins bedoeld, is natuurlijk de nationale vergadeiing, en zij beeft spoedig hare meening over deze kwestie gezegd. Toen op lang aandringen, vooral van de regterzijdehet debat werd geslotenhad de president een geheelen bundel inotiën in de handen, 't Eerst werd de eenvoudige orde van den dag in stemming gebragt en verworpen met 551 stemmen tegen 266. De motie van den heer Desjardins viel met 352 stemmen tegen 284 en eindelijk werd eene aangenomen van den heer Fresneaulid der linkerzijde, van dezen inhoud: Ue kamer, vet klarende, dat zij niet de verantwoordelijkheid te dragen noch raad te geven heeft over verbintenissendie haar niet aangaan, gaat over tot de orde van den dag." Slechts twee leden stemden tegen. De meeste dagbladen zijn van oordeeldat de nationale vergadering goed heeft gehandeld. Ook in de pers bestaat over de toelating der prinsen eene broederlijke eenparigheid. De Temps en 't Journal des Uébats redeneren op dezellde wijze als de Monde en de Univers. De republi- keinsche Siècle echter zegt: «De prinsen heb ben hun woord van eer gegeven om builen de kamer te blijveu en dit moeten zij gestand doen." De Opinion Nationale deelt mededal Ro- ehefort ziek en in het hospitaal opgenomen is, waar zich ook Rastoul bevindt. De overige gedetineerden op het fort Bojard genieten een goede gezondheid. Er zijn er op dit oogenblik driehonderd en bun getal neemt uog dagelijks toe. Enkelen, met name Régëre en Paschal Grou- set, hebben van den Minister van binnenland- sche zaken vergunning verkregen om zich op een politiek dagblad te abonneeren Thiers en de Minister van Finantien hebben zich definitief tegen eenealgemceneinkomsten belasting verklaarddoch le kennen gegeven zich te zullen kunnen verccnigen met hel voorstel der budgcleonimissie uit de Nationale Vergaderingom de rente en dividenden van j alle effecten, Fransche en Buitenlandschete belasten. De Keizer van Rusland heeft dezer dagen bekrachtigd eene beschikking van den Rijksraad, volgens welke het aan een door de wet tot krijgsdienst geroepen persoon niet meer zal vrijstaan een door hem geliuurden vrijwilliger ,Jn zijne plaats te stellen; zullende nog tot 1 Mei 1872 gebruik van die vrijheid kunnen worden gemaakt door degenen welke daartoe bij vorige liglingen vergunning hadden ver kregen. Buitendien is, als overgangsmaatregel, bepaald dat de eerlang bij de ligting van 1872 in de dienstpligligheid vallende personen zich van de werkelijke dienst zullen kunnen vrij- koopen door het betalen van 200 roebels zilver. Eenige Mo&cousche studenten, die een adres indienden houdende eerbiedig verzoek om vrij heid van drukpers, ontvingen antwoord in den vorm van een «aanzegging" om zich on- middelijk gereed te maken tot vertrek naar Siberie. Indien de Beijersche Kamers zich niet haasten zullen de misdadigers daar te lande spoedig in een buitengewoon gunstige positie komen. Door het besluit van den Rijksdag, om het Noord- Duitschc strafwetboek in alle deelen van het Duilsche rijk intevoeren, vervallen met 1 Jan uari, de bijzondere wetten die daar tot nog toe bestonden, en om tot een regel matigen toestand te geraken heelt de Beijersche regering een wets ontwerp ingediendtot het nemen der maat regelen door het nieuwe wetboek bevolen. Dit wetsontwerp stuit evenwel op onverwachlen tegenstand en als het niet aangenomen wordt, zal de regterlijke macht niet in staat zijn om de rijkswetten toe te passen. Het is te hopen dal het gezond versland der volksvertegenwoor digers een dergelijk betreurenswaardig conflict zal weten te voorkomen. De jongste schandelijke gebeurtenissen in Frankrijk, ten opz'gle van Duiuchcrs, geven der duilsche regering aanleiding tot het aan nemen van een ernstige houding. Na de reeds genomen maatregelen ter beveiliging van het !even der duitsche militairen in fransche gar nizoensplaatsen, heeft prins Bismarck een stap verder gedaan, zooals blijkt uit zijnen brief aan graaf von Arnim duilsch gezant te Parijs. In bedoelden brief zegt de rijkskanselier, met' betrekking lot de vrijspraak van de bedrijvers van moordaanslagcu op duitsche soldaten in Frankrijk, het volgende: «Voortaan zullen wij, ingeval uitlevering geweigerd wordt, genood zaakt zijn door het nemen en wegvoeren van gijzelaarsen in het uiterste geval door nog krachtiger maatregelen, tot de vervulling van onze eischen te dwingen. De gebeurtenissen te Mchtn en te Parijs bewijzen dat de verbittering van Frankrijk zoo hartstogtelijk is, dat wij bij de nog aanhangige onderhandelingen met Fran krijk niet alleen zekerheid moeten hebben dat aan de vredesvoorwaarden zal worden voldaan, maar ook onze' stellingen binnen de bezette departementen moeien versterken." Napoleon 1 beeft op St. Helena gezegd «dans cent ans I'Europe sera cosaque ou république." Er is nu sedert dat gezegde een halve eeuw verloopun, en waarlijk men weet nog niet zeer goed waarheen het gaat. Rusland» invloed, door een schrandere diplomatic en de goede trouw du Dus Fm, ire geleid, heeft veel kans Europa, althans voor een groot gedeelte, te kozakkeren. Van een andere zijde is Fiankrijk weder eenmaal republiek geworden. Duitsch- land zal waarschijnlijk de voorzegging van Napoleon moeten tol waarheid maken. Dit land vooral met den tegenwoordigen keizer-koning helt tot het kozakkendom over, en de sterke neiging van de duitsche staatslieden voor hel heerlijke geweld, haalt wolligt den russischen beer in triomf het land binnen. Maar van een andere zijde ziet het duitsche volk uict nieuws gierigheid en niet geheel en al zonder welge vallen, naar het rcpublickeinscho Frr.nkrijk. |)e republickeinen zijn talrijk in Duitscliland, en ware hot niet een oorlog legen den Frau- schen erfvijand geweest, zeer zeker zou de krijg niet met zooveel geestdrift gevoerd zijn geworden. De groote meerderheid der duitsche bevolking is voor vrede, zelfs met Frankrijk. De overdreven sommen voor oorlogsbehoeften, het leger dat in vredestijd 1 pet. der bevolkiug verslindt en buiten alle verhouding ?sde militaire dienst gedurende drie achtereenvol gende jaren, de voorliefde der hoogc regering jegens de officieren, terwijl de soldaten worden verwaarloosd dit alles maakt een slcohlen in druk op den grooten hoop der bevolking. De natuur schijnt het hare te willen bijdragen tot het vonnisdat de maatschappij over de Mormonen heeft uitgesproken. De laatste dagen van November toch is Utah door vei schrikke lijke sneeuwstormen geteisterdstormen, waar van men zich in Europazelfs in de hooge gedeelten van Zwitserlandgeen denkbeeld kan maken. Vele personen zijn daarbij omge komen. Twee compagniën soldaten o. a. op marsch naar Helenade hoofdplaats van het goudmijndistrict in Montanazijn door den storm die zich mijlen ver uitstrekte, overvallen en slechts weinigen hunner zijn den dood ontkomen. De meesten zijn doodgevroren. De thermometer van Fahrenheit stond te Helena den 2osten November op 50 graden onder nul. Ook in Kansas was de koude vinnig. Geheele kudden vee bleven in de prairiën dood liggende herders vonden hetzelfde kille graf. Voor het leven van vele buffeljagers wordt gevreesd. Te Salt Lake City lag de sneeuw den 27sten November op een plaatsdie ge heel voor den wind was bevcilligd, zes voet hoog. Grantde President der N. Amerikaansche Republiek, heeft zijne jaarlijkschc grooie Bood. schap gedaan en daarmede niemand geërgerd. Dat is bijzonder knap. Hij heeft goede dingen verkondigd, onder anderen »De jaarlijksche uitgaven voor rentebetaling is door de aflossing en delging van nationale schuld, sedert 1 Maart 1869, verminderd met ongeveer zeventien millioèn. «De belastingen zullen op grooie schaal ver minderd en evenwel 's jaarlijks vjflig millioen tot schulddelging aangewend worden. Alleen de zegelregtcn de accijns op het gedistilleerdbier en tabakzullen blijven." In den Senaat is gezegd dat ook aan het zee-tolkantoor te New-York bedtog is gepleegd. Onmiddellijk werd er eene commissie van dwars kijkers benoemd, teneinde de rekeningen na le pluizen. Over diplomatie en oorlogen lezen we in de hu moristische voorlezing voor schoolmeesters, door G. A. Xorstevman van Oijen het onderstaandedat we de medeeling meenen waardig le zijn «Diplomatie, M. H.dat is dc kuust om elkaar leugens wijs ie maken en daarbij een gezigt te zetten alsof men het zelf gelooft. Als nu zoo'n leugen uitkomtdan zijn de grooie lui, de diplomaten, hoos op elkaar, omdat ze eikaars immoraliteit gezien hebben net of ze daarvan al niet lang overtuigd waren; maar ze zijn voornamelijk nijdig op de kleine luidie dan op 't idee komendat de groote lui zich ook vergissen kunnen. Om dan aan de kleine lui wat afleiding te bezorgen schrijft ineu allerlei grooie woorden in de courantzelfstandigheid nationale eer dubbelzinnige staatkunde enz.vervolgens koopt men voor de kleine lui allerlei soort van speelgoed Cbasscpdtjes Suidertjcs Wilson's Zündnadelljes Kruppskanonetjes en als er dan een vijftig of een hondevduizqhd van die kleine polkijkers doodgeschoten zijn en de- andere kleine lui, in plaats van de grooie lui op de banden te kijken genoeg te doen hebben met dc gewonden te verzorgen en de belasting op te brengenkortom met hunne eigene zaken, dan maken de grooie lui een accoordje, dat ze

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1