D ingsdag* 2 Januarij 1872. Ml 1946. Dit klad verschijnt Maandag en Dondenlagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1Tranco per post 1.15 Prijs der Adverlentiën van I lol 6 regels 60 Cis; elke regel meerder 10 Cts; legale en officiëele Adverlentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. Aft. nummers 5 cents; Bestellingen bij den Uiig. A. H. wam CU'/fte Amersfoort Bureau Amersfoortiche Courant, hangwlraat, Wijk F, N° 43, over de Oude Viscb'uarkt en bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren io bei Rijk. Hritwen franco. Wegens den Nieuwjaarsdag wordt dit u u in 111 e r Dingsdag- avondf in plauts Maandagavond uitgegeven. 1871 afgemarcheerd zijnde, zoo is bjj de uitgave van dit courantnummer 1872 reeds meer dan één dag present op het jnrenappèl dezer negentiende eeuw. Welkom in 1872 roepen wij hier inzonderheid onze waarde geabonneerden en lezers met blijd schap toe. Er ligt iets opwekkends, iets vrolijks inden nieuwjaarsgroetdien oud en jong elkander toevoegen, als het oude door het nieuwe jaar wordt vervangen. Met blijdschap slaken wij ons welkom. Immers, als we er op letten dat zij en wij verheugd dienen te zijnook thans bij het ingetreden jaar nog op de gladde sporten der levensladder vertooning te maken. Als we bedenkenhoe velen er reeds afgegleden zijn. En vooralals we ons willen voor den geest stellendat het een groot voorregt isdoor Hooger Zegen, nog in de gelegenheid te zijn op deze ladder in evenwigt te staanom van daar een leerrijk en al wisselend perspectief te genieten op de wijsheden en dwaasheden die door den aardbol kronkelen en talrijk daarop worden uitgekraamd. En hoe aangenaam zijn dikwijls de nieuwe presentjesdie hel nieuwe jaar velen aanbrengt Wel loopen soms onder de nieuwe presentjes van een intredend jaar eenige, die minder smakelijk en ook wat broos zijn presentjesdie niet altijd uit edele drijfveeren of bronnen spruiten of vloeijen maar bij dezulke hebbe man tot troost het wijze woord des Predikers: Alles is ijdell Met blijdschap roepen we ons welkom in 1872 aan onze waarde geabonneerden en lezers toe, als we terugzienhoe we met October 1856 te Amersfoort opgetreden onder veel lief en leed primo October 1871 het derde lustrum be reikten van onzen met allerhande rariteiten versierden en gevarieerden werkkring aan de Amersfoortsche Courantwant in welken geest men de wereldsche zaken bekijkt, men dient er verheugd over te zijn, dat men ze bezien kan als is 't ook waar dat men soms tc veel in de wereld ziel, dat men liever niet zou zien. Erkentelijk voor veler welwillendheid gedu rende dit vijftienjarig tijdvak ondervonden steeds strevende otn door betamclijken inhoud veler genegenheid aan de courant te doen deelachtig blijven en worden, zijn wij met vertrouwen op die welwillendheid en genegen heid het vierde lustrum van onzcu werkkring ingetreden, ons vlcijcndc, dal zij, die daartoe in de gelegenheid zijn, de courant zullen schra gen met artikelen, mededeclingen, nieuws-be- rigten, advertenlien enz:, kortom met hetgeen lot nut, genoegen, leering en voordeel zal kunnen strekken. En nu, moedig voorwaarts in 1872 1 Politieke Itevnc. 't Blijkt meer en meer, dat Thiers en zijne Ministers den zetel des Besluurs weder naar Parijs willen overbrengenmaar ook dat de meerderheid der Nationale Vergadering de zit tingen van dit Staatslichaam tc Versailles wenscht ie blijven houden. lie opbrengst der nieuwe belastingen in 1872 in Frankrijk wordt geraamd op ruim 336 mil- lioen francs. Geeft zij die som, dan komen cr voor de nieuwe uilgaven nog 284 milliocn lu kort. l)u Minister van Fioanticn zal zich dus nau het van ouds gcrcnoniccrde kunststuk moeten wagen, om het (iiiantiëel evenwigt tol een leit te maken. 1 Aan liet geschrijf over Bisntnrcks dépêche aan gianl Ainiin dd. 7 December is nog geen einde gekomen; wel is de taal der Parijsche bladen in hunne beschouwingen over bedoeld staatsstuk wat gematigder geworden doch ver scheidene radicale organenmet en benevens den Coumer de Franceen het orleanistische Journal de Pariskunnen hunne woede nog niet verkroppen. Laatstgenoemd hlad zegt o. a.«De verzen ding der dépêche van 7 December aan graaf von Arnim is alleen verklaarbaar door den onuit- wischbaren haat die Frankrijk tagen Duitscbland bezielt. Het korte overzigt van baren inhoud, dat de telegraaf ons bragtwas niet voldoende om het beleedigendc van de taal in al zijnen omvang te kennen. Men herlczc de dépêche, en men zal zien van welke gevoelens bet zedelijke en vreedzame Duitschland tegen ons doordrongen is. De vrees dat niet alles is uit den weg geruimd met dit volkwaarvoor men angst heeftofschoon men veinst het te ver achten de gedachte dat bij een nieuwen strijd het geluk aan de duitsche wapenen niet ge trouw zal blijven; met één woord, de be kommering voor de revanchezie, deze ge waarwordingen vereenigd met den haatzijn bijna in eiken regel dezer honende dépêche te lezen. Gelooft de heer Bismarck, dat zulk een diplomatiek document geschikt is om de harts- togtelijkc verbittering te doen bedaren, welke, volgens hem, alle klassen der maatschappij tegen Duitschland bezieltof om de weèrwraak minder onvermijdelijk te maken Tevens meldt het Journal de Parit dat, bij de discussie over de te Frankfort gesloten additionnele overeenkomstde nationale ver gadering tegen Bismarcks depêche protesteeren zal. Het is niet onwaarschijnlijk dat een voorstel in dien geest gedaan zal worden door de orleanistcndie hiermede ten doel hebben den hertog van Aumale, hunnen aanvoerder, po pulair te maken. De cngelsohe bladen zijn niet eenstemmig in hun oordeel over meergenoemde depêchede conservatieve Standard is cr niet erg mede ingenomen, doch daarentegen keurt de Globe ook een conservatief orgaanze onvoorwaar delijk goed. Dit blad voorspelt uit den toorn der Fran- sclte pers over het «zeer gematigde vertoog" van Bistnnrck geen goed voortcekcn, en «als een afspiegeling der openbare mecning in Frank rijk is deze stemming zelfs zeer onleerend. «De sluipmoord van duitsche soldaten", zoo leest men verder, «was een snood vergrijp legen de eer. De vrijspraak der moordenaren werpt een onuilwischbaren smet op allen die aan deze verwringing der geregtighcid deel hebben gehad. De zwakke platheden der achienswaaide Fran- sclte bladen tooncn een onwaardige welwillend heid jegens de slechtste hartstogleu der massa's. De beproefde regtvaardigingeu voor de handeling der geregtshoven en der gezworenen bewijzen zonneklaar dal Frankrijk werkelijk vcrontzede- lijkt is en iets meer dan eene oppervlakkige hervorming behoeft. Aan du mannendie het ongelukkige laud op een dwaalspoor brengen en tc gronde rigtcnuioel bekend gemaakt worden wat de nicening van Europa is. Het is thans geen tijd complimenten te tuaken. Wij moeten vrij uil de borst spreken. De misdaad, die gepleegd werd, is van zulk een aard dal bet gezond verstand der iransche natie en van Itatc beste vrienden ton sterkste daartegen inocl opkomen. De dépêche van prins Bismarck is waardig, en strekt den geest van den Duitsrhcn rijkskanselier tot lof. De beste raad, welken wij aan Frankrijk geven kunnen, is neem de ontvangen berisping gelaten aan en pas op niet meer tc zondigen." - In weerwil dat Frankrijk thans zeer gunstig gestemd is voor den algcmectic dicnstpligt heelt Thiers er zich legen verklaard. Zijn ideaal was steeds een leger, dat van den wapenhan del zijn uilsluitend handwerk maakt. Ilij ver langde een sterk blind gehoorzaamsteeds slngvaarvadig werktuig, dat door de regcering tegen icdereti vijand onvcrwyld kan gebruikt worden. Daarnevens moest nog een nationale garde, uit den gogooden burgerstand saatugc- steldbestaan die de regeering tegen radicale en reactionaire tegenstandera gezag kan bijzet ten. Maar de omstandigheden hebben den ge schiedschrijver van het keizerrijk en minister der Julimonarchie gedwongen zijn ideaal in de uilvoering aanmerkelijk te wijzigen. Hij zelf heeft de nationale garde moeten ontwapenen. Het verlangen naar algemeenen dienstpligt wil hij tot zwijgen brengen door de bepalingdat in tijd van oorlog alle Franschen dienstpiigtig zijn; in tijd van vrede zal, volgens zijn ontwerp de loting blijven bestaanmaar het cijfer der ligting aanzienlijk verhoogd wordenzoodat het leger 800.000 man sterk zal zijn. Zoodoende wil Thiers dc voordeeleu van den algemeene dienstpligt met die van zijn systeem verbin den. De groote rede van Thiers tegen de belasting op het inkomen is het groote feit van den dag en wordt in de Fransche bladen druk besproken. Teregt heeft het telegram gezegd dat zij een diepen indruk maakte op de natio nale vergadering, maar wel beschouwd ziet men dat dit meer 't gevolg moet zijn geweest van de oratorische handigheden van den presi dent, dan van zijne argumentatie. Nieuwe denkbeelden moet men in deze rede niet zoekenmaar de oude argumenten waren met smaak gevangschikt en werden met talent voor gedragen. De Japanneezen zijn zoo druk bezig met het aanleggen van spoorwegen, telegraaflijnen, ent., dat iemandover eenige jaren dat Land bezoe kende, mecnen zal in Europa te zijn, terwijl hij terugkeerende, gelooven zal in Japan te wezen. De Mikado (de Keizer) leert nu de Duitsche taal, zijne soldaten worden op Europeesche manier gekleed en gedrild, zijne ambtenaren dragen schoenen van Europeesch model en hij zelf lust al champagne. Zijn verheven broeder, de Keizer van Cbina, ziet dat alles heel bedaard aan en doet niets. Alleen ten aanzien van het artikel champagne is hij niet geheel en al onverschillig en dat geeft hoop. Een der eerste handelingen van het nieuwe Spaansche ministerie is geweest hel aanklagen van het dagblad Igualdad, wegens de openbaar- raaking van een zeer heftig artikel tegen het kabinet, vooral tegen den persoon van zijn leider, Het geïncrimineerde stuk luidde in den aanhef aldus: Voorzeker zijn de hofraadslicdcn van Don Amadous gek geworden. Onder de bestaande otistandigheden bet gezag toe te vertrouwen aan Sagata, den meest im- populairen man die in Spanje bestaat, die al de conflicten heeft geprovceerd, die alle viaagpun- ten heelt verdraaid, alle partijen gekwetst en be- lecdigd heeft, die hel denkbeeld heeft aangegeven om het votigc kabinet in stand le houden in weerwil zijner nederlaag in de Cortesdal is zeker een ontzaggelijke onvooriichtighcideen stontmoedigheidcene onzinnigheid." In dien zin gaat het artikel voort en malscb moet het zeker niet zijn zoo iets tc moeten hooren maar of dc maatregel der in beslag neming de stabiliteit van het kabinet zal be vorderen dat is de vraag. Toen prins Frcderik Karei van Pruisen zich dezer dagen bij gelegenheid van het verjaarfeest der St. Georgeorde, te St. Petersburg bevond, heeft Itij, in een antwoord aan eene deputatie van aldaar gevestigde Duitschcrs, nieuwen weer klank gegeven aan Keizer Alexander's gedenk waardige verklaring van vriendschap met het Duitsche Keizerrijk. «Duitschland zeidc de prins begeert bovenal vrede met zijne naburen en daarom verblijd hel mij, dat de Keizer van Rusland bij deze gelegenheid cene openlijke getuigenis van de goede verstandhouding lussehen dc twee Kijken, Rusland en Duitschlaud afgelegd heeft."

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1