Tfntiounnl politiek parlementair pot-pourri. De Kamers hebben vacantie de Binnen- landsche politiek slaapt. De Heer Thorbecke, die vrij ernstig ongesteld wasis aan de beterhand en hoopt weldra zijn stoel in den ronden toren op het Haagsche Binnenhof weder te bezetten. j Dan zal er weer leven komen in den Minis terraad want gebrek aan werk is er nietbe hoefte aan overleg is er wèl. De oorlogs-stoel de kibbelsloel in t Kabi net is vacant en wie daarop te plaatsen of liever wie heeft lust en moed daarop te gaan zitten Wij hebben wel militaire specialiteiten, maar die zijn niet zonder antecedenten cn o, die antecedenten Ze maken het iemand die organiseert die gebiedt, zoo lastig, tegenover de dwarskijkende «zeventigers" op het Binnenhof. 't Ergst is dat een specialiteit niet mag ver anderen. Wat hg vroeger zeide of schreef moet hij gestand doen als hij daar staat voor 't aan- gezigt van 's Lands vaderen 1 Dwaze eisch. Er is voorspeld dat de heer Gericke zou af treden als ook de Eerste Kamer omtrent den op zijne begrooting geschrapten post het voor beeld der Tweede Kamer zou volgen. Die voor spelling is echter niet bewaarheid. De Minister blijft, heeft zijn pligt gedaan tegenover alhn in den lande, en zijn aanblijven verheugt zeker meest allen in en buiten de Kamers. Hij is een bekwaam staatsmanook als re denaar flink op zijn plaats. Hij is geen wèl maar een goed spreker. Men zegtdat bij 't zoeken naar een Minister van Oorlog 't oog gevallen is op den heer de Roo van Alderwercll enals dezen iets den weg naar de groene tafel verspert, zijn het weder antecedentenzoowel uit zijne studeer- als uit de Tweede Kamer. 0, daar in die Tweede Kamer wordt menig man van talent levend begraven omdat hij niet politiek genoeg .was nu en dan zijn talent onder eene korenmaat te verbergen. Te bewijzen dat men bekwaam is gaat niet ge makkelijk -- want de onwetenden oordeelen ook rueè en hebben ook slem maar vooral, op zijn tijdte verbergen dat men knap is, dat mag eene kunst heeten. Waarom wordt Stieltjes niet genoemd De oud-soldaat niet genoemd, als er sprake is van eene verlaten oorlogs-portefeuille Ja waarom niet Er zijn, die 't antwoord op de lippen hebben, maar ze houden het toch terug. Zij willen het daarom weten maar zij w illen het niet zeggen. Ook aan kolonel Weitzel zou de portefeuille van oorlog best toevertrouwd zijn. Maar zullen zij die willen aannemen Men hooptja, doch velen betwijfelen hunne ge neigdheid daarvoor. Hoe 't zij de genoemde mannen zijn onte genzeggelijk bekwaam cn de Tweede Kamer wil met hen spreken en zij weten, zoo men 't wel eens noemt, «taaien antwoord" te geven. Dit is de weg langs welken men tot de waarheid komt. Dat de heer Brox decisief houder van twee portefeuilles zou worden (zooals door de Arn hemmerdie wel eens te dol doordraaft, vrij naif is voorgesteld) is hoogst onwaarschijnlijk. Die van oorlog is waarlijk niet zoo «en passant" mee te dragen met die van Marine. Bovendien de heer Brox lijkt volstrekt niet op Esopus en ministcricele portefeuilles worden niet ligter met den dagzooals zakken met le vensmiddelen. De zitting der Tweede Kamer is geëindigd met een handgreepje naar de portefeuille van den Minister van Finanticn. Daarover wordt wel later iets opgedischt. De klui zenaar aan den Amersfoortschen Berg. boxing day, is in Engeland of liever te Londen op de gewone wijze gevierd, 'l Is onze «Pinkster- drie", een dag, dien men pleegt door te bren gen in ongebondenheid cn zwelgerij. De dagbla den o. a de Times schrijven als naar ge woonte artikelen tegen bestaande volksvermaken in 'l algemeenmaar 'tbaat weinig. Een der politie-bureaux te Londen maakte dien dag niet minder dan dan 62 gevangenen waaronder 21 personen in volslagen staal van beschonkenheid. AMERSFOORT, 2 Januarij 1872 Te Amersfoort waren m behandeling op Donder dag 28 December jl.27 poklijders. bijgekomen lot heden, 2 Jan. 12 uur_3 30 overleden 5 hersteld10 15 In behandeling 15 Nog iets OTer het Kerstfeest iu Engeland. Op den eersten Kerstdag heeft de Londensche club der lalt-lhe-year-round" zwemmers men noemt haar ook wel «jjsbeeren-club" in de Serpentine een zwemw edstrijd gegeven; ongeveer 30personen namen daaraan deel. De overwinnaar, die een zilveren beker als prijs behaalde, gaf na afloop aan zijn medeleden een collation, waar met melk en brandewijn gedronken wetd op de gezondheid van den prins van Wales. Verder werd de dag op de gewone wijze ge vierd. De bewoners der werkhuizen zijn onthaald op roastbeefy plumpudding en bier, terwijl in de oude-mannen-huizen extra uitdeelingcn plaats hadden van tabak cn snuif. Ook de tweede Kerstdag, de zoogenaamde Binnen de gemeente Amersfoort zijn in 1871: Geboren 386 kinderen. Overleden, met inbegrip der levenloos aan gegeven kinderen, 571. Gehuwd 88 paren. Echtscheiding 1. Donderdag avond der vorige week werd door de onderofficieren cn korporaals der dd. Schut terij alhier een serenade gebragt aan hunnen afgetreden kommandant luitenant-kolonel Medcr. De president der regelings-commissie de ad- judant-onderofficiei van Esvelil sprak als tolk van de onderofficieren en korporaals en wenschte den Heer Medcr geluk met de dubbele onder scheiding hem te beurt gevallen, namelijk de benoeming tot officier der orde van de Eiken kroon en tot den rang van Luitenant-kolonel. Hij zeide verder dat het kader onderofficieren en korporaals met groot leedwezen van hunnen kommandant afscheid namdoch hopende dat hij nog weder eenmaal door den Koning zal geroepen worden als kommandant der schutterij alhier optelreden. Luitenant-kolonel Meder dankte daarna voor den ijver en goeden wil, welke hij gedurende zijn kommandement, bijna zeven jaren, bij de onderofficiers cn kiyporaals had ondervonden en in het bijzonder voor het bewijs van hoog achting en gehechtheid weder op nieuw door hun betoond cn drukte den wensch uit dat de regelings-commissie dezer serenade, bestaande uit den adjudant-onderofficier van Esveldser geant-majoor run Weijlandsergeant Prins en fourier van Gelderliet geheele kader onder officiers en korporaals van zijne belangstelling in het welzijn der Amcrsfoortschc schutterij verzekerde. Nadat ondeiofficicrs en korporaals weder naar het gebouw der Fhilhaimonie waren terugge keerd, bleven zij zeer gezellig nog eenige uren bijeen, getuigende van den uitmuntenden geest, die onder het kader woitel heeft gescholen. Zaturdagmiddag jl. tegen 2 uren greep iemand aan den ingang van den manufacturen winkel van den heer P. aan de Langestraal alhier, eene rol bever en ijlde daarmede voort, zonder verlof daartoe te vragen of klinkende munt achter te laten. IJlings achtervolgd, werd ook hij weldra gegrepen, van zijne rol ontlast en naar de gevangenis geëscorteerd. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de Arrondissements-Heglbank te Almelo den Heer Mr. tl. E. Kannadvocaat te 's Gra- venliagc. Z. M de Koning heeft al de hoofdstukken der staatsbegrooting bekrachtigd. Weder luiden de bcrigten betreffende de veepest in België zeer ongunstig. Zij is uitge- gebroken te Anloiny (Henegouwen) en breidt zich uit te Oudenaarden, en men vreest dat talrijke kudden afgemaakt zullen moeten worden, want men handelt er met de gestrengheid, die eenige jaren geleden Belgiës landbouw van een groole ramp verloste. Dertig jaren geledenin 't laatst van November 1841, las men in een der bladen van New Orleans de volgende advertentie: Vijf dollars bclooningl De neger Oscar Dunn, die het gipswerken bij ondergeteekenden heeft geleerd is wcggeloopen. Hij is een volbloed neger, ongeveer 21 jaren oud en 5 voet 10 duim lang. Een ieder wordt gewaarschuwd genoemden neger geen onderkomen te verleenen ter vermij ding van de wettelijke straf. Wilson cn Patterson. Deze wcggeloopen slaaf Oscar Dunn is den 22sten November jl. overleden als vice-gouver- neur van Louisiana. Men meldt uit Maastricht van 29 Dcc. Gisteren werden door het provinciaal geregl». hoften gevolge van niet verschijning nn °de tweede oproeping, de gebroeders J. A. Crahaijc en M. F. Crahaije, bankiers alhierwederspan- nig aan de wet verklaard met bevel tol hunne aanhouding. Zij moeten teregl staan voor niet minder dan zes bedriegelijke bankbreuken, drie enkele bankbreuken en twee valschhedcn in geschriften van koophandel. In dezelfde zitting werd in een tweede zaak, J. C., koopmanmede hier wonendeinsgelijks wegens 'bedriegelijke bankbreuk, wederspannig aan de wet verklaard terwijl in een derde zaak ook wegens bedriege lijke bankbreuk, P. A. H. P., koopman alhier, tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf veroor deeld en zijn mede-beschuldigde L. A. H., onder wijzer te Luik, thans voortvlugtigwedetspan- aan de wot verklaard werden Het aantal frau- duleuse bankroeten schijnt hier te Maastricht zeer toe te nemen, daar nog kortelings twee anderen door bovengemeld hof insgelijks ver oordeeld werdenderhalve, naar men ons van goede zijde berigi7 personen in 5 zaken wegens gemelde misdaad. Dc huwelijken onder de Commune gesloten zijn van nul en gcener waarde, niet stilzwij gend, neen, alleen voor het geval de nietig verklaring wordt gevraagd. De Commune, of liever hare ambtenaren met de voltrekking der huwelijken belast, waren volstrekt niet veel- eischend en stelden zich allicht tevreden, bijv. met een acte van bekendheid, waarin voorko mende getuigen bevestigden wat door de partijen van hen werd verlangd. Dezer dagen nu is bij een dusdanige nietigverklaring een zonderling besluit genomen. Een jonge man leefde op meer of min vertrouwelijken voet met eenede ces dames-, deze, die de eerste lente reeds achter den rug had, wilde hare toekomst verzekeren, door haren wel wat luchthartigen minnaar door de banden des huwelijks aan zich te veibinden. Zoo tot iets, dan was het regime der Commune hier nuttig en eer de vier-en-twintig jarige jonge man het wist, zag hij zich de gelukkige echtgenoot zijner welbeminde; het eenige stuk dat bij dit huwelijk gediend had, was een zoogenaamde acte van bekendheid. Nadat nu de Commune hare rol had uitgespeeld, scheen het huwelijksgeluk den jongen man niet meer zoo toe te Jagchen. Hij gaf er papa kennis van (die er nog niets van wist) en op diens aansporing stelde hij een eisch tot nietigverklaring in. De rechtbank vernietigde werkelijk den band des huwelijks, maar meende niet te moeten ver nietigen de erkenning van het bestaan van een kind, welke erkenning in bovengenoemd stuk zeker had gestrekt tot bewijsvoering voor de genegenheid van partijen, om een huwelijk aan te gaan. In de kolonie Victoria, Australië, zijn nieuwe en, bet schijnt, onuitputtelijke goud mijnen ontdekt, De Curafaosche bladen melden, dal Vrijdag den 24sten November de militaire magt te Curasao schier zonder aanleiding op het^volk heeft geschoten, waarbij I doode en 19 ge- kwetsten zijn gevallen. De politie zon de aan leiding gezocht hebben in de omstandigheid dal de bevolking luide hare vreugde te kennen gaf over eene gunstige beschikking in eene proces dat de door den Gouverneur der Kolonie ontslagen procureur-generaal Mr. W. Sassen ter dier zake voort tegen den eerste en den tegenwoordigen procureur-generaal. De heer Sassen is door de gewapende magt uit zijne woning gehaald en naar de gevangenis gevoerd. De commanderende officier beweerde, dal uit diens huis was gescholen op de troepen, wat zelfs door de politieagenten ontkend wordt. Later is de heer Sassen weer op vrije voeten gesteld. Door hel gebeurde zegt een der bladen heeft men den heer Sassen de martelaarskroon opgezet. Men heeft hem de sympathie bezorgd van zoovelendie tot nu toe onverschillig waren. Bij duizenden worden zijne portretten verkochtin de huizen der gegoeden treft men ze aan in geen stulp der armen zal men er te vergeefs naar zoeken. Het Chinesche gezantschap heeft Metx en de omliggende slagvelden bezocht om niets van de Europcsche beschaving te verzuimen. Op nieuw komt iu Engeland het plan ter sprake om aan de beslaande telegraafmaatschap- pijen concurentie aan te doen door het leggen van een nieuwen kabel, welke uit minder zware bestandcelen zamengcsleld en derhalve goed- kooper zou zijn dan die, welke men tot dus ver heeft. Door middel van een met de Amei i- kaansche pers voor den tijd van tien jaren te sluiten contract, wil deze nieuwe maatschappij welke echter nog slechts op hel papier besla.».' voor de helft van het tegenwoordig tarief wer ken, terwijl zij zich desnielcmin van een goede winst verzekerd houdt. Me n licit in Pruiasen 30000 onderst (iters Uaarvan tun or omstreeks ïiOOO. .li.. lijn or omstreek» ÏIOÜO. die d.reliiks 90 cents inkomen hebben en ruim 2000 die «hen de 100 en 100 thaler inkomen 1 district Koningsbergen hebben muil zuuu die jaarlijks tusschen de 100 en 100 llialer inkomen nebben. In hel district Koiiini'<lw>rnAn

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2