O. reeds een aantal dagen geleden aan Z. M. den Koning het beschermheerschap heeft aan geboden of 110. ondersteuning der zaak heeft De ondervinding, en deze is toch de beste leeraret (men verontschuldigc dit modewoord) heelt geleerd, dal journalistieke publiciteit, voorbarig bewerkstelligd, somtijds onaangenaam heden, verdriet, schaden, enz. kan berokkenen; zoodat wel naar den inhoud behoort gewikt en gewogen te worden: of verzochte plaatsing niet prcamatnur is; eu dient tevens de decisie daarover dikwijls van onderlinge persoonlijke bekendheid en karakterkennis te worden af hankelijk gesteld. Opdat de aanleiding tot de intrekking der magiiging niet aan persoonlijke of andere redenen worde toegeschreven, is zij als hierboven juist mogelijk uiteengezet en opdat daardoor duidelijk in het oog springedat in die intrekking niets ongunstigs voor wien ook en niets ongunstigs voor de geprojecteerde maatschappij ligt opge sloten. Wij besluiten dit opstel met onze beste wcnschen te uiten voor de degelijke oprigting en den bloei der geprojecteerde maatschappij tevens hopende dat de geachte heerendie het initiatief tot de zaak genomen hebben en wier namen eenen goeden klank hebben op het gebied van administiatieindustrie, architec tuur enz.zich niet door het voorgevallene zullen laten ontmoedigenmaar integendeel daat door met des te meer voorzigtigheid en énergie zich aan de zaak zullen blijven wijden waaraan wij gaarne hopen in de gelegenheid te worden gesteldnaar onze beste krachten onze medewerking te mogen verleenen. Politieke Revue. De Bonaparlistische dagbladen in Frankrijk springen weer over 't hek en zijn zelfs brutaal. Een van deze verklaarde onlangs: «de Keizer is op dit oogenblik absent" En tegen het Journal des Débats dat op ernstige maar waardige wijze cene stralpredicatic aan 'l adres der Napoleon's had gcrigt, werd dezer dagen door de Ordre gezegd«wij hebben -thans niet den dag na Sedan denk daaraanI" Die dat in de Fransche Republiek openlijk durft zeggen antwoordt het Journal des Débats heeft zeker eene zamenzwering ge organiseerd en gelooft tevens dat het doel daarmede beoogd ook wordt bereikt En tot de Regering roept het: «twist niet, terwijl Sylla de verbanningslijsten opmaakt 1" De Fransche Nationale Vergadering heeft nog altijd geen lust om haar zetel naar Versailles te verplaatsen en als Louis Blanc er over klaagt dat de roodc partij uit ongeveer 60 leden be staande, te Versailles niet den minsten invloed uitoefent, dan is dat voor de monarchale meer derheid een reden te meer om zich niet te plaatsen onder het dreigende getier van het revolutionnaire volk van Parijs. 'l Voorstel in de Nationale Vergadering ge daan om een onderzoek in tc stellen naar den toestand der arbeidende klasse in Frankrijk is met bijval begroet en als spoed-eischcnd be schouwd. De voorsteller is een Orleanist. De grant van Chambord heelt bekend ge maakt dat hij geen afstand doel van zijne regten op den Fransehen troon en ook nimmer een koning van dat Land zal erkennen, die zijn titel dankt ann de revolutie. llij gaat digter bij Frankrijks grenzen wonen in de hoop dat er voor hem iets goeds gc- beurc. De Graaf van Parijs woonde eene zitting bij van de Fransche Nationale Vergadering en werd op de gereserveerde tribune naar de voor hem bestemde plaats geleid door den Hertog van Au male. Een en ander gaf nog al beweging en opzien. Vier Japansehe juffeis zaten ook op de tribune en wel: Isen Ka-Psc-Tar.giloans- Pa-Li en Ko-Pharc. Gelukkig voor den graaf van Parijs dat de dames gesluijcrd waren, want anders had van de 300 «vroedsten en gegoedsten" in Frankrijk, niemand naar hem gekeken. Wilde de Hertog, door den Graaf van Parijs zoo ten toon te stellen (in een goeden zin van dat woord) tot de vergadering zeggen «nu knnt gij zien wat er ann is van cene bijeenkomst van de Graven van Parijs en van Chambord." Ondc vrouwendie profctecren en meencn dat hare profetién ook waarheid worden, zeggen Italic zal bezocht worden door ziekten branden, hongersnood, en meer dergelijke .(•lazen. Er zijn die haar geloof schenken en die zich niet op hun gemak bevinden. Ook verzekert men dal Victor Emmanuel geen schik heeft in hel Quirinaal, 's nachts het bed uit moet en zelfs wel eens het paleis heimelijk Wat* dan achter hem aan zitwordt niet S Mnzzini heeft weer aan Garibaldi geschreven, nog al «hoogwijs". Garibaldi, die niet aan «hoogere politiek, doet, zal wel antwoorden: «rekenniet op mijne pen, maar wel op mijn sabel, als l noodig is De Spaansche Don Carlos heeft, om zich eens wal tc verzetten en het «koningswerk niet gansch en al te verleeren, een besluit genomen als Souverein «bij de gratie Gods". Z M. dan heeft «bij besluit" een afvallige van zijne partij Don Joaquim Maria Masguiz «zedelijk dood" verklaard, 'twelk zooveel be- teekent dat de Don zoo even genoemd voortaan onbevoegd is om eenige functie als Carlist uit te oefenen. Hoe of de valsche Carlist onder die straf te moede is, wordt niet gemeld. Engelschc finantieele dwarskijkers w illen weten dat de rekeningen van de overzeesche Jonathans in zake de Alabama-kwestie, voor wier bedrag h 6000 millioen gulden President Grant van John Ruil betaling eischtdoor speculanten vooreen «prikje" opgekocht zijn en dat dieop- koopers nu niets beters te doen hebben, dan den President in 't oor te fluiten laat u niets afdingen en laat dc couranten uilvaren legen het trouwelooze Albion. En de Londensche Dagbladen voor welker re dactie de gansche handel open ligt, zegt nu tegen Lord Gladstonemaak korte wetten met dien Amerikaanschen windhandel of Engeland maakt korte wetten met U Eene internationale Conferentie van scheids- mannenaan wier oordeel de beslechting van Europeesche geschillen wordt opgedragen ziedaar een oude opinie die men een nieuw kleed heeft aangetrokkenen zoo weer aan de oude Jonkvrouw Europa wordt gepresenteerd. Beschermliceren van de opgefrischte freule zijn: de Burgemeester van Leeds en zes leden vail 't Engelschc Lagerhuiswaaronder ook de zoon van Gladstone. Weldra zal men er wel meer van hooren want als in Engeland iets op hot touw is gezet, laat men niet dadelijk de einden der draden weer los. Nopens dc gewigtige stemming in de Bcijersche kamer over dc vraag «is de Regering in haar regt als zij een pastoor, door zyn Bisschop in den ban gedaanhandhaaft in de uiloefening van zijn ambt?" verneemt men dat de zooge naamde «pratriottische" of anti-regeringsgezin- den partij meende te kunnen rekenen op 84 die der liberale op 79 stemmen. Twee der eerstgenoemde ligting bleven afwezig en drie van haar slemden met dc liberalen van daar staking van stemmen't welk in de Bcijersche kamer gelijk staat met verwerping van het voorstelde kamer verklaart dat de Regering niet in haar regt is. Na het resultaat dier stemming ontstond er in de kamer op alle banken een verschrikkelijk tumult. Dc- Russische schatkist bevindt zich in ge- zcgemlen toestand. Heel stichtelijk is echter de opmerking niet dat zij in die positie verkeert door den bran dewijn De belasting op dat glocijcnd vergif maakt een derde uit van de gezamenlijke staatsin komsten. Keizer Alexander heeft met hel oog op die welvarende schatkist zijn finan tie-Minister ge decoreerd. Naar men verzekert zal de Keizer van Japan een gezantschap zenden naar al de beschaafde landen der wereldten einde betrekkingen in die Staten aantcknoopcn. Dat is goed als dc Uecren Japanneezen dan maar ook trouw zijn aan woord en beloften I Post icriptum. Dc keizer houdt receptie en is «Is een gewoon menschcnkind op straat gezien De Japansehe* Mikado gaat met zijn hervor mingswerk voort en heeft nu ook cene cadetten school opgerigt. Dc jonge lui staan niet onder eenige tucht als ze builen het schoolgebouw zijn. Leert hen vroeg op eigen becncn te staan I" zegt hij en er zijn Regecringen thans bézig daarover natcdcnken. Ook wil Z. M. in Japan Deijersch bier laten brouwen, waarin sommigen hel begin ccner re volutie proeven. nntioniml potpoarri. Volksfeesten, gewijd aan de herinnering van geschiedkundige feilen, geven aanleiding tot ernstige studiën en hel licht dat allerwege gezocht wordt, om die feiten goed te beoor- dcelenbeschijnt dikwijls een gansch tijdperk van het ieven en werken eens volks. Zoo heeft nu dc inneming van den Briel waarvan de herdenking zoo veel beweging ver oorzaakt, tal van pennen in beweging gebragt en een kruisvuur van meeningen doen ontstaan. Er wordt met meer of minder talent, met drift en bedaardheid geschreven over den vroe- geren strijd, over de oorzaak en de gevolgen daarvan en over den invloed dien hij uitoefende om Nederland te doen zijn, wat het op dit oogenblik is. Naar alle waarschijnlijkheid zal het feit der Watergeuzen, nu op verschillende wijze gevierd, en dat, bij het nationaal karakter, op vele plaat sen een locale kleur tevens draagt gevolgd worden door de herdenking van het sluiten der Unie van Ui recht. Er zijn alihans, die nu reeds van een Unie- feest spreken en die dat ook door een Nationaal Monument willen maken tot een blijvend getui genis van de erkentelijkheid van het thans levend geslacht. Naar men verzekert zou Z. M de Koning den eersten steen willen leggen van het Marine-Inva- lidcn-huis, dat uit vrijwillige bijdragen en ter gedachtenis der inneming van den Briel, aldaar zou worden gesticht. Wij meent-n, dat zij die dat aankondigen, sterker zyn in 't veronderstellen dan in 'l weten. Men schrijft ons: In 't Noorden des Rijks begint men zich diuk te maken met het April-ieest Men zal door geldelijke by dragen den Briel helpen aan een herinneringsteeken van dc in neming dier stad, maar ijvert noch voor de nimf, noch voor «Geus ten voeten uit", noch voor een weeshuis. Dat wenscht men aan de BrieUche IK ei en zeiven overtclatcn; maai- in één ding zijn de Noormannen één, namelijk in het antwoord op de vraag: «zullen wij door locale feesten dal feit uit onze geschiedenis herdenken Dat antwoord is overal: jal Overal zal men dus feest vieren, 't zij in de kerk door eene toepasselijke rede, 't zij door school vreugde, 't zij door gecosluniecrde optog- ten't zij door avond-uitspanningendoor comedieof redcrijkers-voordraglen als anders zins. En men zal dat doen zonder eenigen toeleg om andersdenkenden te krenken. Hier denkt men zoo«die met geen blij gemoed feest kan vieren, blijve te huis; en die zoo iemand nooiieloos krenkt, is zelf niet feestelijk gestemd." Ook te Amersfoort, al waai de ingezetenen steeds door liefde voor Vaderland en Koning uit blonken met daden geijktzal, naar men zich mag voorstellen hel Aprilfeest op doelmatige wijze worden gevierd. Het Novemberfeest, in 1863 aldaar gevierd, heeft zich gekenmerkt door gepaste vreugde, door hartelijkheid onder alle standengepaard aan loffelijke ordeondanks de menschenmassa die zich dag en nacht door de stad bewoog. Zóó worde dan te Amersfoort ook het April feest gevierd en even als destijds zullen wij gaai ue, krachtdadig mogelijk, tot het instandbrengen der feestviering medewerken. AMERSFOORT, 1 Fcbruarij 1872. Te Amersfoort waren in behandeling op Maan dag 29 Jannarij jl 4 poklijders, bijgekomen lot heden, 1 Feb. I2unr 1 1 overleden hersteld 0 1 ln behandeling4 Voor de verloting ten behoeve van de ver nieuwing des orgels in de Evang. Luth. Kerk te Amersfoort heeft de Kei keraad dier gemeente van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Hendrik der Nederlanden twee sierlijke bronzen beelden ontvangen. Een meisje, n„r giuiug 15 t 16 j.rm oud, heeft Ihngsdagmiddag in den manufacturenwinkel van den heer T. te Amersfoort, 8'/, cl paats katoen gekocht, zonder betaling, doch op naam eener dame aldaar, tevens verzoekende dat hij des avonds tegen 6 uren ten haren huize zon komen om dekens ter bczigtiging aantcbieden. Aocn by des avonds met dekens kwam, wist

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2