meft in dit huisgezin niet» af van het ver2oek om met dekens te komen, en bleek toen dat er ook geen last was gegeven tot het koopen van paars katoen. Het meisje i» nog niet gevonden en kwam niet terug, evenmin als het paars katoen; en hel geld daarvoor is ook nog niet gekomen. Ter verbetering van een artikel voorkomende in de N. Arnh. Crtovergenomen in ons vorig nommer, betreffende den heer Motkc, ontvangen wij van een geachte hand de navolgende inlich tingen Dc Heer Motké is geboren in Limburguit ouders behoorende tot getingen burgerstand het is zeer licht mogelijk dat zijn vader schoen maker is geweest,Hij heeft geen ander on derwijs genoten dan tot zijn 13e jaar óp de dorpsschool te Thorn, toen werd hij klerk bij den ontvanger aldaar, later bij de administratie geplaatst als surnumerair-controleur en sedert 1860 als hoofd-inspecteur. Als zoodanig is hij 12 jaar ambtenaar van den eersten rang. Hij is met verscheidene zendingen buitenlands belast geweest, onder anderen in 1864 naar Parijs, waar hij het inter nationaal tractaat over de suiker-accijns heeft voorbereid (ik wil niet zeggen gesloten) Hem is *u opgedragen een zending om het financie wezen in Oost-lndië te inspccteeren, en hij geniet aldaar het tractemeul verbonden aan zijn rang. Voor zijne zending is een speciale post op de begrooting gebracht, en beide kamers der Staten-generaal hebben dus het al of niet doelmatige van dien maatregel kunnen beoor- deelen en deden het ook, althans in de 2e kamer. Zijn moedersedert 34 jaar weduwe, leeft nog, doch geniet pensioen noch toelage van den staat; de heer Motkc heeft uit eigen fondsen in een levensverzekering-maatschappij haar be slaan gedurende haar leven verzekerd. De betrekkelijke polis heb ik hem hier (Rotterdam) toegezonden naar Roermond. Dat de heer Motké door een zeldzamen aan leg, gepaard aan groote energie, het veel verder in de wereld gebracht heeft dan het meerendcel zijner ambtgenootcn, die het voorregt hadden dal nan limine opvoeding geen kosten gespaard werden, met zoo vele andere voordeelen die hunne geboorte of de maatschappelijke positie hunner ouders hen aanbood kan dunkt mij geen reden zijn om hem, zijn familie of den minister die hem de missie opdroeg, aan te vallen. RotterdCt.) Dit. jaar zal te Parijs waarschijnlijk de optogt van vette ossen niet gehouden worden. De gemeenteraad toch heeft de subsidie van trOOOfr., die vroeger daarvoor werd gegeven, geweigerd. Bovendien is het gouvernement te Versailes en zijn de personaadjendie onder het keizer rijk een aanzienlijke gift aan den slager schonken, door wien den optogt was georganiseerdniet meer geneigd voor die domme processie geld te geven. Te Parijs zijn vier Japnnsche prinsessen aan gekomen die volgens Europeesche (Parijsche wijze zullen opgevoed worden. De juffers heeten henKaPte-Tang floans-Pa-Li en Ko-Phare. Zij zullen aldaar wel vrijers vinden. Woensdag had te Weenen de ter-aarde-be stelling van den dichter Grillparzer plaats met buitengewonen luister. Een ontzaggelijke menigte volgde den lijkstoet, waarin ook de Keizer zich had doen vertegen woordigen. Achter den lijkwagen die door acht paarden werd getrokken volgden de aartsherto gen AlbrechtWilhelm en Reinier, graaf An- drassy, prins Auersperg en andere leden van het kabinet, graaf von Beust, graaf Gablenz en een groot aantal notabiliteiten. Grillparzer is op het kerkhof van Wachringen ter aarde besteldwaar ook van Beethoven en Schubert rusten. Aan de groeve voerden Dingelstedt, de direc teur van het Burgtheaterwaar des dichters stukken werden opgevoerden Laubediens intieme vriend, hel woord. Onder de troepen in en om Parijs hcerscht in de laaste dagen groote gisting teil gevolge van moordaanslagen die op twee soldaten zijn gepleegd; de een te Belleville, de ahder op den Boulevard Courcelles. De moordenaar was een aanhanger der commune, die pas in vrijheid was gesteld. Overigens zjjn dc berigten in de laatste dagen, vooral door de Patrie verspreid, over eene reorganisatie der nationale garde van Parijs sper overdreven. Al die berigten zijn gebaseerd op het feit dat in de Faubourg du Temple in een wijnhuis eene bende communisten bijeenkwam, zich als codtpagnie formeerde, hare officieren be noemde en zich met stokken in de exercitiën oefende Door de policie ontdektzijn zoowel de officieren als de eigenaar van het wijnhuis in hechtenis genomen. Tc Velp heeft een volbloed-democraat zijn zoo Socialist willen laten noemen. Het heeft den ambtenaar van den burgelijken stand vrij wat moeite gekost om den man te doen begrij pen dat dit niet aanging Volgens 't verslag van de Fransche Académie des Sciences (zitting van den 22sten Januarij) zijn de ster ekundigen erg in verlegenheid. De komeet van Enckedie om de drie jaren ver schijnt, is ook dit jaar weeromgekomen maar zonder araart. Waar zij dien gelaten heeft, is een onopgelost raadsel. Dc eerlijke vinder van den kometenstaart zal eene goede belooning genieten van de Aca démie des Sciences. bestuurders moeten tarten, hen, die toch reeds zoo kilteloorig waren op hel stuk van provo catie. De moord van zijn gezin en de bran.l van zijn huis waren dus noodig om te doei» geloovcn aan het op hem gepleegde geweld. Na gebukt te hebben voor hel regt van den sterkste, dal bij alle revolution legeert, is liet zeker dat de heer Rothschild betere verwach tingen heeft gekoesterd van den terugkeer van het wettig gezag." Men zal zich herinnerendat tijdens de commune, Alphonse Rothschild, die te Parijs bij zijne zakcu gebleven was, door het schrik bewind gedwongen werd aanzienlijke sommen den lande schuldig, aan de commune-kas uit te betalen. De regtbank heeft thans ten nadeele van Rothschiid in deze zaak uitspraak gedaan en hem veroordeeld de*bedoclde sommen op nieuw, thans aan de wettige regering, te voldoen. Figaro beweertdal door dit vounis vooreerst art. 1240 van den Code Civilwaarin gezegd wordt dat iedere betalingte goeder trouw gedaan aan hem die de schuldvordering bezit, geldig is, tot een doode letter wordt gemaakt, en deze uitspraak bovendien weinig opwekkend en aanmoedigend is voor de eerlijke lieden, die op hunnen post blijven hunne zaken niet a l'abandon laten en pal staan om nog zooveel van de hen toevertrouwde belangen te bescher men en te bewaren als in de gegeven om standigheden mogelijk is. De beschouwing van het genoemde blad komt ons voor wel de mededeeling waard te zijn Baron Rotschild", zegt Figarois de ver tegenwoordiger van verscheiden groote buiten- laudsche maatschappijen o. a. van den Oosten- rijksche Zuidcr-spoorweg, van den Italiaauschen Gentraal-spoorwcg en van den spoorweg tusschen Madrid en Saragossa. Na 18 Maart te Parijs gebleven om de groote belangendie hem waren toevertrouwdte beschermenkon het niet missen of de heer Rothschild moest de aandacht trekken van de «broeders" en «vrien den" die toen den boventoon voerden. Inderdaad, het duurde niet lang of men kreeg bezoeken van burger Jourde of van diens agentenen men moest kort daarna betalen de zegelregten en de regten op de overdragt van aandeelen en obligation der maatschappijen door hem vertegenwoordigd over hel eerste kwartaal van 1871 een en ander bedroeg in een ronde som het bagatel van 700,000 fr. Men begrijpt dat de heer Rothschild niet in een zeer vrolijke stemming deze som in de bodemlooze schatkist van het gouvernement van den opstand stortte. Hij verzette zich zooveel en zoolang mogelijk, en gaf daarvan een heldhaftig voorbeeld in die dagen van algemeene moedeloosheid. Slechts in de uiterste noodzakelijkheidmet het mes als het ware op de keel gaf hij toeom grootere ongelukken te vermijden, plundering van zijn huis, vernietiging zijner boeken, dat een ontzettende ramp zou geweest zijn voor de geheele financiële wereldte voorkomen. De heer Rothschild dacht dus cn hij had daartoe het volste regt dat hij veilig was voor alle latere vorderingen. De regtbank heeft, zoo als wij boven zeiden, anders geoor deeld. Zij heeft de tegenwerpingen van den heer Rothschild niet aangenomen en de maat- schapijen, wier belangen hij zoo moedig heeft verdedigd, moeten andermaal betalen datgene, watals men de zaak goed beschouw thet gouvernement haar door dc commune heeft laten ontstelen. •Gij hebt niet genoeg gestreden"", Voerde dc administratie hem tegen, ««gij hadl niet moeten toegeven, gij hadt niet moeten betalen"". En daarop had de heer Rothschild alle regt om te antwoorden: «Meer dan gij heli ik pal gestaan in uiijn verzet; ik ben niet uit Parijs vertrokken; ik ben op mijnen post gebleven met gevaar voor mijne fortuin, zelfs voor mijn leven, cn gij zult moeten erkennen dat dit nog al van belang is. Dat ik dit geld heb moeten geven is uwe schuld, omdat gij mij hebt in den steek gelaten, cn ik alleen niet kon weerstand bieden aan de ellendelingen, die toon heeren en meesters waren, dank zij uwer wotuige voorzorg cn uwe zwakheid."" Had de heer Rothschild dan geduldig den hooien Raoul Uigault en Ferré moeten weèrs'.nau vu door zijne weigering deze heide De Staats Cl. deelt mededat bij het depar tement van koloniën van den gouverneur- generaal van Ned. Indië is ontvangen hel navolgende telegram van den 27sten dezer Buitengewone overstrooming in Batavia Sa marang, Kxawang en Japara. De laatste berigten waren gunstiger. Spoedige hulp is verleend." De maatschappij tot Nul van den Javaan heeft eene oproeping gedaan tot het verstrekken van giften voor de noodlijdenden Haar stem zal ongetwijfeld geopende ooren en harten vinden bij onze landgenooten. Hier vooral geldt, wie spoedig geeftdubbel geeft. Ook heeft zich 's Hage eene hoofdcommissie gevormd tot inzameling en verzending van giftendie in andere steden des lands sub- comtnissiën wil uitnoodigen met haar werkzaam te zijn. De slotsom der uitvoerige adviezen van dc Ned. Handelmaatschappij den 3den Maart en den 9den Augustus 1871 over de Indische lariefquaestie aan den Minister van Koloniën gezonden is als volgt Opheffing van het differentieel invoerregt na een zesjarig tijdsverloop Trapsgewijze vermindering, gedurende dien tijd der uitvoerregten in beide rubrieken om daarna tot een eenparig regt van 6 pet. te geraken Opheffing van het differentieel uitvoerregt Heffing van een gelijkmatig uitvoerregt, indien noodig, mits, zooveel de suiker betreft, daaruit geen nieuwe lasten voor den fabriekant ont staan Behoud van vrijstelling voor Celebes Bestendiging van het stelsel van heffing naar de waarde voor manufacturen, voor zooveel noodig naar gewijzigde regelen. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen. 26 Jan. Jannetje van de Lodijk,geb. van den Broek, z. Geertruida Willemse, geb. Polbout. z. 29 Jan. Hermina Fortuin, geb. van Helmerhorst, s cn d. 30 Jan. Sara Mozes de Vries, geb Quiros, twee d. Ondertrouwd'. 25 Jan. Hendrik Buijsmet Johanna van Veen. Lammert van Kolfschoten met Stijntje van Middendorp. 27 Jan. Teunis van Daal met Hermina Prins Gehuwd: 31 Jan. Gijsbert Roller met Aaltje van Eeden. Tijmen Kok niet Maria van der Veen. Hendrik Bennink met Johanna van de Water. Anthonij Smorenburg met Aleida Freilink. Gerrit dc Groot met Johauna Kraan. Overleden: 25 Jan. Alijda Westemcijer, 8j 27 Jan Willem Evert van de Hoef, 15 m Cornells van den Brand, 80 j. Aijda Meijer, 79 j. wed. Johannes Burgman. 28 Jan. Franciscus van Wandelen8 j. 29 Jan Een levenl k. van Gerrit Wijnands. 30 Jan. Hendrik Jan Ouwerkerk, 3 j. Gerrit van Raait, 51 j. geh. met Gijsberla de Jong. 31 Jan. Anthonie van den Uithoorn, 59 j. geh met Mechtcld Gijsberla Sojienkbcrgen. ADVERTENTIEN Voor de menigvuldige blijken van deel neming ons beloond bij het overlijden vau onzen jongsten lieveling, betuigen wij bij deze aan familie en vrienden onzen hartelijken dank. Jrrr.v». J Kaleer. Eene bejaarde dame van de Prol. Godsd. verlangt tegen MEI e. k. ill vóór- bovenkamer, voorzien van STOOKPLAATS en KASTEN cn annex eene SLAAPKAMER gedeeltelijk gemeubileerd co van KAST voorsien. Geheele KOST cn BEDIENINGconditiën nader te bosprekeu. Brieven ftanco letter W, Bureau Amenfotrftcht Courant.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3