M 1961 Ding-sdag- 20 jlSË? Februarij 1872. li a V! n i m m d,l,gem"D,mTra MISFIIRTSCHS I m ■■I I Van Amersfoort naar Maarsbergen Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I IB III 's morgens 6.45 op de eerste treinen 9.17, 1.42, 2 20, 8.06. II I I LH I Ml I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle I II II II I II I Rotterdam; en namiddag 4.30. 9.14, 2.5, 4.19, 8.25. U U II 11 11 Dit blad verschijnt Vuanday en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f Ifranco per post 1.15 Prijs der Advertenliën van I tot 6 regelt 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale en officiëele Advertenliën per regel 15 Cts Reclimcs per regel 20 cents 4fz. nummers 5 cents; Bestellingen bij den Uiig. .4. H. turn CUeffte tmersfoorl Burr nu 4mert/oortschr Courant, bangestraat. Wijk F, N<> 43. over de Oude Vischroarkt en bij alle Boekbandelaren en Postdirecteoren in bet Rijk. Brinen franco. Liernurs stelsel. j Liernurs stelsel beoogt niets minder dan de menschelijke excreta in het vervolg even nuttig I te maken als ze tot heden schadelijk waren ze aan den bodem oi de grachten der steden waarin te tot nu toe ten nadeele der openbare gezondheid opgenomen werden te onttrekken en aan den landbouw te leveren in den vorm van een der kostbaarste mestspcciën en dit alles tonder eenigen last ofeenige onaange naamheid aan den stedeling te betotgen daar de stollen voor de menschelijke zintuigen on waarneembaar worden algevoerd. Het is laatst genoemde eigenschap die zijn stelsel verre den voorrang moet geven b. v. boven het overigens vrij goede groningsche tonnenstelsel. Hoogst eenvoudig is de natuurkundige wet die de uitvinder ter toepassing heeft gekozen om zijne bedoelingen te bereiken. Breng twee vaten A en B met elkander in verbinding. A alleen met lucht, B met een vloeibare stof gevuldmaak het vat A luchtle digterwijl de dampkring op den inhoud van B kan blijven drukken; dan zal, als de ver bindingsbuis in B beneden zijnen vloeibaren inhoud uitmondtdie inhoud in het vat A overgaan al is dat val A ook veeluiterlijk 9 h 10 metershooger geplaals dan B. Door deze algemeen bekende werking van de lucht die ons omgeeft wordt bij het hier besproken rioolstelsel de inhoud der privaten eerst in een zeker aantal réservoirs onder de straatopper- vlakte geworpenvervolgens in een op een wagen geplaatsten ketel overgebragten eindelijk in een grooteren ketel in het aftapgebouw opgezogen welke bewerkingen alle geschieden door de réservoirs en ketels bij afwissing in den loestaud der bovenbedoelde vaten A en B te brengen. Hiertoe wordt een, door een loco mobile bewogeneluchtpomp in den op een wagen geplaatsten ketel door paarden boven ieder der straat-réservoirs gebragt. Uit den groolen ketel in liet altapgebouw worden ten slotte de stoffen in vaten afgetapt om naar den landbouwer te worden vervoerd. Inluschen mag niet vergeten worden dat alle nieuwe stelsels door den tijd gebreken open barenen dat bet, als het stelsel zelf goed is, bijna altijd gelukt die gebreken te verhelpen. Zoo ook moet niet te veel over het inge- wikkelde van Liemurs stelsel geklaagd worden. Ook bij invoering van gasverlichtingen en water leidingen schenen die systemen zeer ingewikkeld; nu wij ze iederen dag zien werken lijken zij ons daarentegen zeer natuurlijke, eenvoudige dingen te zijn. Op nog één zaak is het waarschijnlijk niet kwaad eenigszins de aandacht te vestigen. Velen, die niet en détail met het stelsel bekend zijn, meenenvan Liemurs rioolsysteem hoorende, dat daardoor thans alle andere riolen worden overbodig gemaakt. Dit i6 volstrekt niet hel geval. Tot afvoer van wasch- en menagewaler, van straatvuil van fabrieks- en regenwater vooral, zullen steeds nog andere riolen onmis baar blijven. Liernurs stelsel neemt de zaak der stedelijke reiniging in haar geheel op zich. maar alleen die van de wegschaffing der lae- caliën. Sommige warme voorstanders van het stelsel schijnen hetgeen er voor de verdere reiniging der steden daarna nog te doen overblijft, wel wal te ligt te tellen want dat is inderdaad niet weinig, gelijk o. a. hieruit blijkt dal te Parijs, waar de vaste faeces uit de riolen worden gehouden en alleen utine, straatvuil, menage- en regenwater enz. door de riolen stroomt, dagelijks 570,000 kilogram vaste sloffen, waarvan 380,000 in onopgeloslen staat, door die riolen worden algevoerd terwijl de hoeveel heid vaste faeces der 1,800,000 inwoners dage lijks niet meer dan 1,800,000 kilogram zullen bedragen. Niet zoo gemakkelijk als bovenbedoelde voor standers van Liernurs systeem bet voorstellen, is het per dag en per hoofd"* zulk eene hoe veelheid van 380,000/1,800,000 kilogrammen vaste stoffenwaaronder velen voor rotting vatbaar zijn te verwijderen op eene wijze die volkomen aan de eischen der hygiëne voldoet, en wanneer die voorstanders b. v. van de vqrondieping van de Theems spreken als een nadeel dat door Liernurs stelsel kon weggenomen worden, dan behoort geantwoord te worden, dat de 380,000/1,800,000 vaste stoffen per dag en per hoofddie ook Liernurs stelsel niet zal afvoerendaarvan in de eerste plaats de schuld dragen. Maar erkend moet worden dat Liernurs stelsel de menschelijke excreta, tot nog toe in de riolen vermoedelijk wel de ergste gezondbeid- bedetvers, geheel uit die riolen houdt, en waarschijulijk voor de gezondheid geheel on schadelijk maakt, en wat nog meer zegt, door aan den landb«uwer een groote hoeveelheid zeer krachtige mest te leverendie tol heden zoo goed als in het geheel niet bestondde algemeen welvaart zal bevorderen. Een stelseldat tot niets meermaar ook tot niets minder in slaat kan zijnverdient in de hoogste mate de belangstelling van ieder. Politieke Revue. De verdere bijzonderheden, die men aan gaande de moord van gouverneur-generaal vau Britsch-Indië verneemt, zijn van weinig belaag. De inscheping schijnt bij fakkellicht te zijn geschied en de gouverneur was omringd van vrienden en wachtendoch zou over te groote voorzorgen geklaagd hebben. De moordenaar sprong door de wacht (die -weinig waakzaam was, naar het blijkt) en tweemaal een keukenmes in den rug sliet van lord Mayo, die met den uitroep tegen majoor Burne, «Burne, zij hebben mij getroffen", van den steiger in het ondiepe water sprong Ui) werd naar het schip Glasgow gebracht, doch stierf alvorens aan boord te zijn, zonder iets meer te zeggen. De New York Timeseen hoofdorgaan der republikeinsche partijbehelst in een van zijne jongste no turners eene opgave, volgeus welke het bewind van den president Grant achtereenvolgens 198 personen, in de burger lijke, militaire of maritime dienst van het eed genootschap wegens verdonkering van gelden tot verantwoording heeft verplicht en dat hel daarbij een werkelijk of mogelijk verlies van te zauren 2,361,621 dollars voor de schatkist betrof. In hetzelfde blad leest men het volgende staaltje van de schandelijke bedriegerijen, waar aan het vorig stedelijk bestuur van New York zich heeft schuldig gemaakt. De firma IV C Hogers Co. leverde eene nota in over de uraand September 1870 wegens geleverde pa pieren pennen, inkt, enz. De nota beliep 10,605,50 dollars. De chc-ts der afdeelingcn die het geleverde in ontvangst hadden geno men keurden de rekening goed en noemden de prijzen «redelijk en billijk." Hierop ontving genoemde firma van den befaamden R. B. Connolly betaling dat wil zeggen, zij ontving 2,605,50 doll, en kwiteerde voor hel geheele bedrag van 10,605,50 dollars. Connolly stak de reste rende achtduizend dollars iu zijn zak. Onder de petitiëndievolgens het Journal 0f/iciely bij de nationale vergadering zijn inge komen, hebben twee betrekking op de afschaffing der postmeesters. Het postmeeslerschap is een overblijfsel uit den tijd toen alle verkeer nog per postwagen geschiedde. In dien tijd was het een gewiglig ambtmaar nu de spoorweg alle postwagens heeft doen verdwijnendient het nog slechts on aan het verkeer hinderpalen in den weg te leggen. De postmeester behoeft niet alleen geen belasting te betalengeen inkwartiering te hebben maar bovendien heeft hij het regt om zijn brevet te vetkoopen of te legateren. D»l zou echter niet hinderlijk zijn, hadde hij niet levens uitsluitend het regt om reizigers tegen zeker loon op de open bare wegen te rijden. Niemand dan de post meester mag dit doentenzij aan dezen voor iederen reis en per paard 25 centimes als schadevergoeding worde gegeven. In vroegeren tijd was dit billijkomdat de postmeesters toen genoodzaakt waren er een groot personeel en materieel op na te houdendoch nu zij noch paardennoch rijtuigen noch iets meer hebbenmaar eenvoudig leven van de 25 centimes welke diligenees en andere middelen van vervoer hun per reis en per paard betalen, is het waarlijk ridicuul dat zij niet reeds lang van hun privilegie vervallen zijn verklaard Evenwel zijn er nog van die liedenwelke hun brevet duur hebben betaald en natuurlijk schadeloos gesteld zullen moeten worden. De getalsterkte der Bonapartistische partij in de nationale vergadering te Versailles is niettegenstaande de verkiezing van Rouher onver anderd gebleven, want een ander imperialist en welk een is komen te overlijden. Den loden dezer stierf, in den ouderdom van zestig jaren, de heer Conti, afgevaardigde vah Corsika en gewezen chef van het kabinet van keizer Napoleon. Na de Februarij-revolutie tot volks vertegenwoordiger gekozen stemde hij in de kamer over het algemeen met de democratische partij zoo lang generaal Cavaignac aan het be stuur was. Na de verkiezing van Lodewijk Napoleon tot president der republiek, schaarde hij zich aan diens zijde en sedert is hij een der ijverigste Bonaparlisten geweest en gebleven. Nu reeds zegt men, dat de heer Abatuccidie, gelijk men weet, het mandaat van afgevaardigde heeft neder- gelegd om aan Rouher de gelegenheid te ver schaffen iu de kamér te komen, zich candidaal zal stellen ter vervanging van Conti. Volgens de Patrio ziet het er in het zuiden van Frankrijk alles behalve vrolijk uit. De socialisten roeren er zich ter dege. Te Carcas sonne moeten zij hun denkbeelden op kleine schaal hebben willen toepassen. Sommigen hun ner verdeelden eenige gronden, waarop zij, naar het schynthoegenaamd geen regt hadden, bij loting onder elkander. Reeds hadden zij van bedoelde gronden bezit genomen en waren be gonnen die te ontginnen toen zij onaangenaam verrast werden door de justitie welke in allerijl de socialistische kolonie kwam opbreken en dc nieuwmodische kolonisten in arrest nam. Nu hebben zij alle gelegenheid om in de preven tieve gevangenschap verder over hun ihcoriën te philosophercu en na te denken over de nietigheid der menschelijke berekeningen. Te N'imes zijn botsingen voorgevallen tm- schcn groepen der bevolking, die revolutionaire liederen zongen, en de politie. Ook te Marseille schijnt hot weder te woelen. De politie beeft er althans voorzorgsmaatregelen getroffen door het verdubbelen van de wachtpostcu enz.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1