Hot onderstaand .dras aan 1870 ia Tcraonden bij het adres van Woensdag 38 Februari) (875, hetwelk zich aan het hoold der courant bevindt. Aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. De KAMER van KOOPHANDEL b.v FABRIEKEN tb AMERSFOORT neemt met gepasten eerbied de vrijheid zich tot uwe vergaderin; te weul:a met hare bezwaren tegen het aan Uwe vergadering ingediende wetsontwerp betrekkelijk de rechterlijke indeeling. Met diep leedwezen heeft de Kamer van Koo.»handel en Fabrieken kennis genomen van dat ontwerp, volgens hetwelk de Arrondissement Rechtbank alhier zoude vervallen en het Arron dissement Amerstoort gevoegd zoude worden bij dat van Utrecht. Reeds hebben vele ingezetenen en ook de Raa I dezer gemeente hunne bezwaren tegen dat ontwerp aan Uwe vergadering kenbaar gemaaktbezwaren waarmede deze Kamer zich geheel vereenigt, en waarnaar zij om in geene uitgebreide herhalingen van dezellde beweeggronden te vervallen, de vrijheid neemt te verwijzen. Toch meent deze kamer, wair het zoo groote en gewichtige belangen dezer gemeente en omstreek en ook meer in het bijzonder van den iutniel betreft, niet te mogen zwijgen# en vooral ook nog te moeten wijzen op bet belang, dat Je hau.lel hier ter stede en omliggende plaatsen bij hel behoud der Rechtbank heelt, omdat zulks eigenaardig tot haren we.kkring behoort. Naai het oordeel dezer kamer plaatst inen zich op een verkeerd standpunt als men de vraag of eene Rechtbank zal blijven bestaan of opgeheven kan worden alleen wil beoor.leelcn naar het getal vonnissen en beschikkingen van zoodanige Rechtbank- Zag men daarop alleen dan ook zoude reeds blijken dat de Rechtbank alhier eeuen belangrijken werkkring heelt en die werkkring juist in de laatste jaren tengevolge van verschillende oorzaken van blij venden aard, als daar zijn, het vermeerderd verkeer door de opening van den Centraal-Spoorweg, de toe neming van den handel enz. zeer is uitgebreid Doch dit kan en mag niet de eenige maatstaf zijnmen moet ook het oog vestigen op deu middelijken invloed welken eene Rechtbank uitoefent. Bij den handel en de nijverheid is spoed een eerste vercischte en dikwijls is de handelaar en nijverheidsondernemer in de noodzakelijkheid snel gerechtelijke maatregelen te nemen die zonder tot processen aanleiding tc geven tol bewaring van ieders reehten de gewichtigste ge volgen hebben, zoo zij terstond worden genomen Dan is liet noodig, dal men in de gelegenheid zij terstond met rechtsgeleerden te kunnen raadplegende noodige machtigingen van de'n Voorzitter of van de Rechtbank kunne vei krijgen en dergelijke meer, bijv bij hei leggen van conservatoir arrest ol arrest onder derden, bij het onder protest omvangen van goederen, het opslaan en bergen van aangevoerde en geweigerde goederen, de machtiging lot verkoop van zoodanige goederenhetzij omdat zij aan bederf onderhevig zijnhetzij om daarop de vracht te verhalen enz. enz. Wordt nu de Rechtbank alhier opgeheven dan zal het gevplg ook zijn dat zich hier geene advocaten vestigenen «Ie heeren procureurs deze gemeente verlaten en men zal voor rechts kundigen bijstand naar Utiecht moeten gaan Eveneens zal men dit moeten doen voor de rechterlijke machtigingen en dat alles heeft ten gevolge groote kosten ongerief en oponthoud een oponthoud dat dikwijls schromelijke gevolgen zal hebbeu. Een ander gevolg van de opheffing der Rechtbank zoude zijn, dal ook liet kantoor van de Hypotheken en bet Kadaster naar elders zoude worden overgebrachtook dit zoude den handel groot ongerief veroorzaken. Hoe dikwijls toch heelt men er belang bij om ter berekening van het te verleenen crediet een onderzoek intestellen naar iemands eigendommen en de al ol niet bezwaardbeid daarvan Nu kan men dit spoedig en op min kostbare wijze doenwordt het kantoor verplaatst het gevolg zal alweder zijn oponthoud, ongerief en kosten Evenmin mag men uit het oog verliezen dat de gemeente Amersloort die, sedert de in voering der Fransche Wetgeving hier te lanJesteeds de hooi iplaats van een arrondissement was, voor dat ariondissement een middelpunt van verkeer is geworden, hetgeen giooten invloed op handel en nijverheid uitoefent, daar zulks vele personeu derwaarts lokt, die dan tevens daar hunne aankoopen doen, handelsrelatiën aanknoopen enz. heigeen bij opheffing der Rechtbank niet meer hel geval zal zijn, terwijl bovendien vele personen die stad alsdan zullen verlaten en vele weerhouden zullen worden zich daar te vestigen. Voegt men bier nu bij dat wanneer de Ooster-Spoorweg tot stand zal zijn gekomen het- geen men binnen eenen betrekkelijk korten tijd mag verwachten Amersioo't een belangrijk middelpunt van verkeer zal worden, waardoor de handel en nijverheid en in het algemeen de welvaart zeer zullen toenemen, dan volgt uit dit alles duidelijk hoe noodzakelijk het is dal hier de Rechtbank blijft bestaan, zelfs zoiide bel dan zeer gevvenscht en hoogst nuttig kunnen zijn het arrondissement uittebreiden door toevoeging der kantons Nijkerk, Harderwijk en Naarden, zooals de Raad der gemeente Amersfoort bij haar adres van 5 April jl te kennen heeft gegeven. Het is waar dat als beweegreden voor die opheffing wordt aangevoerd dal zulks eene be zuiniging voor 's Rijks sebatkist zijn zoude. De kamer zal niet treden in een onderzoek of de rechterlijke indeeling zoo als zij nu wordt voorgesteld eigenlijk wel eene bezuiniging is en deze niet veeleer slechts in schijn bestaat, omdat men misschien iets minder aan traciementen enz. zal uitgeven, maar daarentegen zoo veel te meer op andere wijzen, als voor reiskosten, ge tuigen enz. Dit is reeds door anderen aangetoond. Zeker is het echter dat die bezuiniging iu allen gevalle betrekkelijk zeer gering zal zijn. En nu veroorlooft zich deze Kamer de vraag tot U te richten of het belang van Nederlands ingezetenen het medebrengt, dat, ten einde de schatkist een gering voordeel te bezorgen, hetwelk van geen invloed kan zijn op bet bedrag der te heffen belastingende ingezetenen indireclelijk worden bezwaard met uitgaven en ongerief, ja zelfs hen schade wordt berokkend gelijk boven is aangewezen en hetgeen niet alleen geldt voor bet arrondissement Amersfoort maar voor alle de arrondissementen in Nederland «die volgens het ontwerp zouden vervallen. Het is op deze gronden dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersloort met gepasten eerbied de vrijheid neemt Uwe vergadeiing dringend te verzoeken uwe goedkeuring aan bovenbedoeld ontwerp te ontbonden, tenzij Amersfoort als een afzonderlijk arrondissement zoo mogelijk met uitbreiding van hetzelve, daarbij worde aangewezen. 't Welk doende, De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort Ambrsi-oout B. E. HERSCHEL, Voorzitter. 9 Mei 1870. J. VAiN DER LEEUW, Secretarie. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij andermaal eene kleine ruimte in uwe courant Woordon recht van pas gesproken Heeft hel nooit aan vrucht ontbroken Ziedaar mijne gedichten, toen ik het weekblad in handen kreegwaarin de Red een hoofdartikel plaatst BurgerwHeshuisschool" en waarin het dool van mijn vorig schrijven bereikt is, namelijk «een heele weldaad." De Red. slaat nu een geheel anderen weg in. 'l Is j of zij een pleister wil leggenop de ontstane wond. Ik twijfel cr niet aan of die handelwijze zal weerklank vinden in de harten der lezers; want een gesticht als 1 't weeshuis mag wel aanbevolen, maar niet benadeeld worden. Het is voor ons zelfvoldoening dat gezegd wordt hel enderwijs op de Armenschool niets te wenschen overlaatmaar hoe de Red. dan zoo heftig legen I 't onderwijs der weezen opstaatbegrijpen wij met, want hel zijn dezelfde personen van de Armenschool, I die tevens met hei onderwijs in het weeshuis belast i zijn. Ik vermeen Jat ik vrij in 't weeshuis mag i onderwijzen, aangezien ik dit onder toezicht van twee I bekwame onderwijzers volbreng en ware dit zoo niet, j dan staat de school in 't weeshuis gelijk met de I seholen van Art 20 (wet lager oud.) 't Is wel treurig dat vel.' aspiranten in hunne I wenschen niet slagen, vooral als men zijne gezondheid benadeelt, door in de nachtelijke uren te siuileeren; maar ik beu de eenige niet Ik verbeeldde uuj hoe menig hulponderwijzer Hoofdonderwijzer, hoe menig ambtenaar Ontvanger, hoe menig leeraar Directeur zou willen worden, als de graad er maar was; doch, dat is het lot. Wat mijn Tekenonderwijs" aangaat, ik geloof dat zij hetere uitkomsten oplevert dan 5 -{- 1=7 Dat de Red zulks doet, komt, omdat ik één jongen niet onder de scholieren opgaf Echter «één zwaluw maakt geen zomer" en de Red lelde in haar opgege ven f.'it tee jongens te veel. Alle overdaad, schaadt Nu de uitslag van de reeks verblijdend»' jarenDe Red blijft niet bij sink ik herhaal het 't artikel «een halve weldaad" zag uitsluitend op de werk jongens; vandaar mijn schrijven Thans niets van dat alles. Ik geloof dat 1 van de 9 wel een gunstig getal mag genoemd worden; vooral als men dit toepast over al de leerlingendie in de termen vallen in onze stad Mijn verblijdende jaren zijn 10 in getal maar deze zijn voldoende daarom niets meer. Wil de Red omtrent mijn onderwijs meerdere of liever betere inlichtingen bekomenzij ga tot de Autoriteiten, of lot de familièn, waarbij ik dagelijks les geef. Zij weten wat ik gedaan heb en nog doe en dit is mij genoeg. In dat weekblad aanbevallen in mijne betrekking als onderwijzer bestaanmiddel van mij en mijn gezin, heb ik mij verdedigd legen menschen die niet eens moed genoeg bezitten om met hunne namen vooruit- tetreden maar bovendien in hunne jongst artikel on gepaste zinspelingen op mijnen naam maken en zelfs de meest gewone burgerlijke beleefdheid jegens mij niet in acht nemen. Ik eindig mijn schrijven en vat de pen voor deze zaak niet meer opmaar als de Red het onderwijs harer oude en nieuw* vrienden ook eens van nabij bekijkten tevens zich een spiegel voorhoudt, dan zal zij bij dezen en bij zich zelve ook nog wel wat te pluizen vinden. Met de plaatsing dezer regels zult n zeer rerpligten AmersfoortUw Dw. Dienaar, 26 Ffbruarij 1872. K. DEKKER. Gedrukt ter Bock-, Kantooi- en Courantdrukkerij van A. H. VAN CLEEFF, u Amersloort,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 16