'ophouden. Het is dun ook te hopen, dat hij door wie daartoe in slaat zijn ondersteund wordeen dal onze landbouwvereenigingen de verspreiding van zijn arbeid helpen bevorderen. Nationaal potpourri. De kwesliën Haffmans en Jannen behooren lot hel verledenetenzij zij door onbevredigden weder op eene andere plaats worden opgerakeld. Menigeen zegt: met zulke zaken wordt door onze Volksvertegenwoordigers de nationale tijd verkwist. Niet geheel juist. De behandeling dier beide zaken heeft menig administratief punt in een helderder licht ge- Idaalsten misslagen en misbruiken doen .enneuwaarvoor men zich later kan wachten, of die men kan voorkomen. Uil hel kwade komt het goede ook in deze zaken. Hoe 't zijde oplossingen der bedoelde kwesliën voldeden niet aan de verschillende eischen des publieks. Men wilde den tekst der rapporten kennen, die oorzaak was van de niet-herbcnoeming van den fleer Haffmans tol kanlonregterwiens vijf* jarigen aanstcllingstijd was verstreken. En men wist zeer goed dat de Minister dien niet zou apenbaren Men wilde dal de Ucer Janssen, weèr kapitein zonder ex zou worden, en men wist voorat, dat de Tweede Kamer noch het regtnoch de magt had om dien wensch voldoening te geven. En toch men pruttelt I Een ding geloove men vrijin de Tweede Kamer wist men meer van de zaken in kwestie, van het waarom en daarom, dan uit de ditcussiën blijkten die het hardst om ophelderingen vroegen, wisten welligt hel best, dat die niet zouden worden gegeven Ook daar wordt als overal dikwijls door som migen comedic gespeeld De Arnhemsche Courant geeft een paar fiksch geschreven hootd-arlikelen tegen hel geforceerd Lroeikast-unierwijs-atelsel onzer dagen. Men stopt dikwerf hei hootd van den knaap vol met allerlei wijsheid, maar het ligt er als een omvergeworpen inboedel door elkander zoodat hij bij het gebruik niet vinden kan wat hij noodig hectt. Van daar dat de verstandige examinator, als hij onderzoekt, wal er in zulk een hoofd, goeds en bruikbaars te vinden is voor 't leven, of wat er bij hem lot verdere ontwikkeling wél voor bereid is, mismoedig het hoofd schudt. In 't Handelsblad zegt iemand dat men door opvoeding en opleiding van de vrouwen eene derde sekse, of een «man-wijf" maken kan. In Engeland heeft zich eene vereeniging van van vrouwen geconstitueerd, die 1*. in opstand komt tegen de ondragelijke tiiannic der mode. 4°. protesteert tegen de onzinnige voor schriften der modes, hoofdzakelijk tegen a. de wansmakelijke hoogc hakken der bottines b de overdaad van ornamenten tf. de ponden valsch haar; d. de hoofdkussens, die van achteren onder het midden worden gebonden. Opmerkelijk is 't, dat in Holland, Friesland, enz. het gouden oorijzer, 't welk met de ove rige nationale dragt, zoo flatteert en interessant pareert, allengskens verdwijnt voor chignons en andeic dikwijls even giilligeu als wansmakulijken tooi. Dc vrouwen uil de hoogste standen te Londen kleeden zich eenvoudig en met smaak en 't zijn vooral die der welvarende en kleiuc burger klasse welke zich potsierlijk vertoonenin kanarie geelc hoeden met blaauwe linten en scharlaken roode shawls, en korte groene japonnen, waar onder koolpaarse rokken. Wanneer roept een Engclschman zullen w| eens weder het hoofd ecner schoone zien in jniste evenredigheid met haar ligchaam Wanneer eens een lief dauieakopje dat in vormgroottekleur en materiaal geheel natuur- lijk is Wanneer zal eeo verliefd jongeling eens weder durven bidden om een hair lok van zijne aangebeden geliefde f Politieke Rerm. Mea verhaalt d*f<Së er-keizer Napoleon dezer dagen tegen een vertrouwd vriend zon gezegd hebben: «ik ben bet regeeren moede, maar ter liefde van wijn* zoon en voor Frankrijk zal het toch noodig lijndat ik besluite dit La nil een weinig in orde tv gaan brengen 1" Een ander even waar besteller (1) verzekert dat L. M zou hebben verklaard «alleen de Graat van Chatnbord kan Frankiijk rust en welvaart teiuggeven." Als men de vogelaars, die zoo fluiten, kende, zou men kunnen weten waarom zij die toonen deden hooren. De Pruissische politie deed te Schiim huis zoeking in eene voorname iniigling, hoogstwaar schijnlijk naar aanleiding van den wezenlijk of vermeenden toeleg van een aanslag op het leven van von Bismarck. Men zou daar hoogst belangrijke papieren hebben gevonden doch de telegraaf meldt nog nietwat uit die doeumenten is te bewijzen. Thiers heeft eindelijk een gezant benoemd bij koning Victor Emanuel. 'l Werd ook tijd, want bij hel liberale Italië zette die onaltenlie kwaad bloed en Frankrijk heeft op dit oogenblik niet ligt vrienden te veel. De commissie uit de Fransche Nationale vergadering, die bet wetsontwerp op t lager onderwijs onderzoekt, heeft zich tegen het be- ginsïl van Verpligt onderwijs verklaard. Zij moet nog beslissen of het woordjever- pligting in 't ontwerp mag worden gezien. Cham, de caricaturist in de Charivari, dient der Fransche vergadering een welverdiende kastijding toe. Hij wil. om den afgevaardigden hun pligt te herinneren, aan den voet der tribune in de zaal een groot bordje plaatsen mot hel opschriftdrie milliarden. Om de drie kwartier zou een omroeper de vergadering op dat bordje dienen te wijzen. Voor het hot van assises van het departement der Neder SeineRonaan, staat thans teregt Engène Janvier de la Motte, beschuldigd van een groot aantal valschheden in openbare ge schriften oneerlijke handelingen ten nadeele van openbare kassen, knevelarijen en opligterijen te hebben gepleegd, en wel als prefect van bet departement tier Eure, hetwelk door hem onder het keizerlijk bewind twaalf jaren lang bestuurd is. Er zijn 108 getuigen door het openbaar ministerie gedagvaarden 50 van de andere zijdede jury zal omstreeks 650 vragen te beantwoorden hebben. Daar de beer Janvier de la Motte door bet keizerlijke gouvernement als een van de beste prefecten beschouwd en geëerd werd, zoo wordt nu door de dagbladen die de bonapartistenpartij bestrijden verkondigd dat hel modelde type van den keizerlijken hoofdambtenaar voor den regler ontmaskerd en in hel ware licht gesteld zal worden. Zijne drie medebeschuldigden zijn: Etienne Louis Phillippc Sympkorien-Bourgui- gnon, architect van het Eure-departement; Fran cois Alexandre Desire Uoulangerrentenier Edouard Honoré Vittecoq, ex-giaiie, groothan delaar in graan. Alle vier zijn gedecoreerd met de otde van het Legioen van Eer. Zondag leverde de Cirque (voorheen) de tlm- peratrice een merkwaardig schouwspel op. Er werd een patriotische meeting gehouden onder liet presidium van den heer Ernest Legouvé. Üc andere hecren van het bureau waren Fer dinand de Lcsseps, dcPressensé, Eugène Yung, en Desmarcst De predikant Alhanase Coquerel heeft, nadat de heer Legouvé in een warme toespraak vooral de dames van den Elzas en Lotharingen die het initiatief hebben genomen lot de inschrijving voor Frankrijks spoedige bevrijding, had verheerlijkt, eene redevoering gehouden, waarvan het onderwerp was: De terugkoop van Frankrijk Ondanks Let slechte weder was de zaal vol, en toen na de rede en de meJedceling van den heer Yung, dat te Nancy, Marseille en andere sleden reeds over de .twee milioen francs was bijeen ge gaard, ook in den Cirque de quite door dames begon, regende het letterlijk bankbiljetten en goudstukken, zoodal dc lieer Legouvé de meeting kon sluiten met de woorden «Moge Parijs ook tijdelijk, niet het hoofd van Frankrijk zijn, het heeft ten minste nu weder getoond er het hart van te willen blijven." Prins Napoleon verkoopt bij Geneve landgoed en inboedel en gaat te Florence wonen. Wie nog vreezen mogt voor een oorlog lusschen Engeland en de Vereenigde Staten kan zich geruststellen. Hel Journal of Commerce is, gelijk het aan een goed handelsblad be taamt aan 't rekenen gegaan en tot dc conclusie gekomen, dat een oorlog onmogelijk is, omdat er in Noord Amerika een volslagen gebrek bestaat aan bnskruid. En maak na eens een vuist, als gij geen hand hebt. Men vertelt elkander op de Engelsehe beurs, dat wil zeggen in *t diepst geheim, dat broeder Jonathan tevieden wil. zijn met 120 millioan Alabama-ponden, hem door John llull, zonder veel gerucht toctetclleo. Ook zou president Grant gezegd hebben: laat men te Geneve beslissen of de indirecte schade ook tot de competentie van het schei (ls- geregt behoort. Hoogstwaarschijnlijk zullen ligt bevreesde zielen nog dikwijls gelegeuheid hebben, om de Alabama-griep opteloopen Vervolg op de derde bladz. van het derde bijvoegsel 'bz SUBCOMMISSIE T« AMERS FOORT VOOR DE FEESTELIJKE VIERING VAN 1 APRIL a. s. heeft reeds sedert gerui- men tijd het bedrag harer inzameling alhier aan de Hoofd-commissie te Brielle overgemaakt. Zij achtte daardoor luue laak volbragtdoch ontving dezer dagen eene kennisgeving van de Hoofd commissie, dal lusschen baar en de Utrechlsche commissie tot oprichting van een Asyl voor oude en verminkte Nederlandsche Zeelieden te Brielle eene gewenschte overeen stemming was tot stand gekouien, waarom zij op nieuw de medewerking der sub-commissien inroept. De ondergeteekenden hebben gemeend aan die roepstem gevolg te moeten geven door zich bereid te verklaren tot het ontvangen van nadere bijdragen ook van die welke door de gevers meer bepaald voor bet Asyl bestemd worden. Zij noodigen mitsdien hunne sladgenooten uit, de bijdragen ten huize van een hunner te doen bezorgen. Ambrspoozt, 28 Februarij 1872. A. G. VVIJERS. H. J. VAN HOORN. P METHORST, Sen AMERSFOORT, 49 FEBRUARIJ 1872 Eenige Heeien der Iraaije Kampstraat te Amers foort zijn door bewoners van dit stadagedeelte uit- genoodigd zich, even als bij de jongste natio- ale 50jarige feestvieringtol eene commissie te vormen ten einde bij gelegenheid der nationale ieestvieiing op 1. April e. k. aldaar, even als destijds, feestelijkheden te organiseren en vindt dit voornemen reeds aanvankelijk veel sympathie De bewoners der Oranjestraat en audere straten zullen, naar wij vernemeo veel feeste lijks in gereedheid brengen en wij hopen dat ook de bewoners der iraaije LangesUaat zich har- mouisch zullen vereenigen om aan 't leest luister b:i te zetten, terwijl den wensch wordt gekoes terd dal door feeslconcerleii en mede door schooljeugd!eesten de ingezetenen van Amersfoort schitterende blyken zullen geven van hunne vreugde en vaderlandsliefde op dien 300sten verjaardag van ons zelfstandig Volksbestaan I Wie iels nieuws, geschikt voor de courant, weel medetedeelen omtrent de feesten te Amers foort, kome tot ons, en hij zal ons uitermate welkom zijn. Gedurende het jaar (871 zijn onder het postmerk AMERSFOORT verzonden: 459,357. gefrankeerde brieven. 13,369 ongefrankeerde 24.638. dienstbrievenen 34,034. drukweiken. Gedebiteerd zijn in datzelfde jaar 295,166 postzegels(waaronder 444,800 stuks k 5. cis.) en 36,700 briefkaarten. Ter verzending door middel van postwissels is gedeponeerd f47,181.01} en is voer postwissels aan de belanghebbenden uitbetaald 38,768,84. Het getal verzonden postwissels bedroeg 3513 stuks, en dat der uitbetaalde wissels 3930 stuks. Verzonden aangetcekende brieven: 5375 stuks. Gisteren, Woensdag, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort aan dc Tweede Kamer een adres gezonden, be treffende 't wetsontwerp nopens de Hegterlijke Indeeling, welk adres aan het hoofd dezer courant is geplaatst; hebbende de Kamer van K. en F. daaibij gevoegd afschrift van haar adres van 9 Mei 1870, geplaatst op de 4e bladz. van het 3e bijvoegsel dezer courant. Nu de Gemeeuieraad en de Kamer v K. en F. te Amersfoort zich in deze vooral voor onze stad en environs zoo gewigtige aangelegenheid tot de Tweede Kamer hebben gewend en du» op doelmatige wijze de burgerij zijn voorge ef™» m«g men zich voorstellen dat ook, ter zijner tijdaangaande hetzelfde onderwerp, ziel» tol de Tweede Kamer zal wenden DE BUR GERIJ VAN AMERSFOORT met een uit hare» boezem te ontspruiten gepast gespierd en cordaai adres.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2