toet alle ernst wilden betrachten, zou er menig uur gewonen zijn voor vruchtgevende behan- deling in 's Lands groote zaken Hel Wetsontwerp op «coalitién", dezer dagen in de Tweede Kamer aan de rol geweest, heelt aanleiding gegeven tot schitterende rede voeringen. 't Waren ook de eminenlste redenaars, die onmiddellijk in hel strijdperk verschenen. De Heer G o d e f r o iwel wat breedsprakig, deed den hoofd-aanvalen de Heeren H e e m s- kerck Azn, van Zuijlen,en Wi al gen s, trachtten de bres, door den bekwamen Amsierdamschen jurist in 't ontwerp geschoten, breeder te maken. De Heeren van Houten, Oldenhuis Gratama, en anderen verdedigden hel ont werp en liet het vóór en tegen nog menige belangrijke redevoering hooren. Onderscheidene sprekers noemden het ontwerp onlydig. Onder deze werden er gevonden, die hei gansche vaderschap van het ontwerp op den Heer van Houten wilden overdragen en dus de publieke opinie geheel buiten de rekening laten Tusschen sommigen der vóór en tegenstanders van het wetsontwerp lag eene breede klove en het was te vreezen dal het schitterendst talent die niet zou kunnen dempen. De nieuwe delensie-wet eischt 30 millioen gulden. «Dat is te veel zegt de Groninger Courant en wij zouden, hoewel die wet de vesting Gro ningen ophefter tegen stemmen." Te veel is gemakkelijk gezegdmaar de vraag blijftis ons Land met minder te verdedigen Wil men zich niet verdedigen dan wordt de zaak anders. De winter gaat heen en met hem de redenaars, die links en regis door 't Land trokken om de vrachten hunner studie op 't gebied van gods dienst en wetenschap, belangstellenden aan te bieden. Modernen en confessionnelen hebben bun standpunt verdedigdmaar de vraag is nu heelt de mensch er bij gewonnenis bij beter, dat is gelukkiger geworden Wij gelooven dat de woordvoerders der ver schillende rigtingen lof inoogsten voor hun -arbeid, maar dat de meeste toehoorders nog altijd vragenwat en waar is de waarheid Politieke Revue. Italië houdt zich thans bezig met de profetie •«ener Napelsche vrouw Palma genoemd. Zij voorspelt oorlog, 't begin «laarvan in Jul ij dezes jaars en 't einde zal zijn «de nederlaag der Pruisen, Henri V op Frankrijks troon cn de Paus, op nieuw gekroond met de wereldlijke kroon van Italië. Dat alles zal verkregen worden tot den prijs van veel stiijd en van veel bloed. De Alabama-kweslie wordt steeds in den En- gelschen Ministerraad behandeld. Men gelooft dat het antwoord van Grant, dezer dagen ingekomennog al ernstig is althans Gladstone heelt nog altijd weinig lust om hel algemeen bekend te maken. Schadevergoeding voor «indirect nadeel" is •altijd de groote twistappel. Von Bismarck leeft thans op zijne buiten goederen. Zijn zenuwgestel is een weinig van streek zeggen sommigen maar anderen die met' den llijks-kanselieriels hebben uittestaan, verzekeren, dat het met hem daai boven zeer goed in orde is. In Frankrijk is de Nationale Vergadering in het proza en wordt de schatkist angstvallig be keken. «Reddinr door bezuiniging!" is veler leus, maar die leus in practijk te brengenheeft groote bezwaren. Die daardoor wat missen moet, is opposant. Thiers heelt in de Nationale Vergadering het budget en vooral hel cijfer voor het leger en het verdedigings-systeem verdedigd Hij herin nerde de vergadering aan het droevig lot der Kransche armee in den jongsten oorlog, en dat alleen te wijten was aan de slechte organisatie der krijgyuiagt. Daarom moet hel leger'worden, wat het altijd behoorde geweest te hebben, 'l Had goed gevochten maar 'l werd slecht gecommandeerd en 'l was niet strijdvaardig. Sommigen meeneu zeide de heer Thiers dat uit het cijfer van het budget van oorlog de auchl naar wraakneming op de Duiuchers •preekt, m»ar ik veraekcr u, dat men zich hierin bedreigt •Frankrijk wil geen oorlog, maar gereed zijn voor den oorlog, waartoe hel megt gedwongen wordeo- Frankrijk wil geen illusie, maar een legert Men spreekt te Parijs weer van het opwerpen van een groot aantal lorten om Parijs en daartoe zou eene som van 100 millioen francs worden geëischt. De commissie voor de leger-organisalie heelt aan de Nationale Vergadering in 1-rankrijk een wetsontwerp voorgedragen strekkende tot vast stelling der grondslagen voor de reorganisatie der landmagt. Volgens eene voorloopige opgave zijn de hoofdbepalingen van dat ontwerp de volgende; t «Persoonlijke vervulling der verpligting om de wapenen voor het land te dragen afschaf fing der plaatsvervanging verpligting voor alle burgers tusschen twintig- en veertigjarigen ouderdom afschaffing van het handgeld als middel tot het bekomen van vrijwilligers schorsing der uitoefening van het stemregt voor de in werkelijke dienst zijnde militairen afschaffing van alle dusver erkende redenen tot vrijstelling van de krijsdienst, behalve ligeha- melijke ongeschiktheid, zullende degenen, die de vercischte ligebaamsgrootte missen, evenwel in dienst worden gesteld en bij de administratie de hospitalen enz. worden gebezigd." 'l Ministerie van Finantien in Frankrijk bragt in de Fransche Nationale Vergadering een budget ter tafel van 1,390,473,503 francs en dat budget werd binnengeleid door den President der Re publiek zei ven. 'tL zeide hij niet ons budget, maar wij noemen bet eene nalatenschap van het ver- ledeneeene nalatenschap, die wij niet konden weigeren te aanvaarden. Zij is bezwaard met eene ontzettende schuldimmers de oorlog heeft ons ruim acht duizend millioen irancs gekost. 't Is alzoo niet ons werkmaar het werk van den tijd, van de noodzakelijkheid van eene harde noodzakelijkheid, zonder ons toedoen ont staan. En toch is er in de algemeene begrooting ietsdat ons werk mag worden genoemd en dat is de som noodig voor ons legér, niet onf de geleden nederlaag uittewisschen, niet voor de revancheeen onvoorziglig, onbedachtzaam uit gesproken woord neen wij doen uitgaven voor het leger en niet voor den oorlog Daarvoor verpand ik mijn woord en het woord van Frankrijk. Neen bet is niet om oorlog te voeren maar hel is opdat Frankrijk zijn alouden rang in de wereld herneme opdat het eene waarheid en niet een ijdele waan zijwanneer Frankrijk meent een leger te hebben. HET AANSTAANDE FEEST VAN DEN EERSTEN APRIL TE AMERSFOORT Het FEEST VAN DEN EERSTEN APRIL is ie AMERSFOORT zóó populair dat we bijna mogen veronderstellen er geen plaats in Nederland te vinden zal zijn, waar het, in verhouding, populairder is en op hel feest- altaar zijn aldaar talrijke, schitterend-klinkende offers geplengd. Hulde aan de commissieleden en velen die door hunne ijverige pogingen, moeite, inspan ning enz. de feesten zóó voorbereiden dat zij beloven vreugdevolmaar te gelijk vredelievend ordelijk en waardig te zullen zijn. Allen te vermelden die zich ten dezen ver dienstelijk maken, zou eene breede, lange lijst vor men, waarvoor vele kolommen druks noodig zouden worden. 't Zal een blijde, echt-nationale tweede feest- paaschdag zijn cn ofschoon we volstrekt geen pretentie maken op theologische bekwaam heden gelooven we, bij deze gelegenheid ons te inogen beroepen op den Bijbel geacht als 't Boek van aUe Wijsheid waarin ook vreugde als Gode welgevallig, wordt gehuldigd, en veroorloven we ons alzoobescheiden te mogen wijzen op 't voorbeeld van Koning David, den groolen psalmistdie met blij gemoed voor de Heilige Arke dansteook is de eerste tempel ingewijd door Koning Salomo, den wijie, met hei houden vart een veertiendaagscli feest! Als Koning Davidmag ook op 1 April het Nederlandsche Volk vrolijk zijn en dansen. Voor telgen, geteeld op denzelfden dierbaren bodemaan de zee ontwoekerd broeders en zusters in nationaliteit zonen en doch- teren van hetzelfde Vaderland voor allen, zonder onderscheid van godsdienst, stand, fortuin, kennistalent of wat ook mag en kan de EERSTE APRIL 1872 zijn een blijde en luisterrijke NATIONALE FEESTDAG Er is veel, aan diverse zijden «n op diverse lijsten enz., door bijna de gansche burgerij van Amersfoort voor de feesten c. a. bijgedragen en zeker heeft toch eenieder onder het meerendeel dier burgerij nnar middelen en krachten het syue daartoe geplengd*hieraan wat meer, daaraan wat minder, al naar zich dit naar omstandig heden en gemoedelijkheid liet schikken of schikte en mag men zich met grond voorspiegelen lellende op de namen dei genen die daarover de beschikking hebben, dat het geld niet alleen wèlwaar ook naar billijkheid en reglvaar- digheid zal worden besteed en vooral ook dat zooals 't spreekwoord zegthet werkpaard, 'twelk de haver verdientdeze ook krijgen zal. Zal te Amsterdam op het APRIL FEEST een optogt van omstreeks 4UU0 personen en 7 wagens, zooals men leest, maicheren en voortrollen, ook te AMERSFOORT marcheert cn rijdt op dien nationale» feestdag, onder meer optogten, een kapitale optogt van 500 i 1000 executanten en meer dan een dozijn wagens. Naar wij vernemen zal de WeerbaArheids- vereeniging van Soest en Baarn «Prins Hendrik der Nederlanden" zich. hoogstwaarschijnlijk bij dien optogt aansluiten. Ook verwacht men veel landlieden te paard en corps, alsook per as en per persoonlijke équipage uit de environs, fees telijk uilgedoscht. Tevens hoopt men op de tegenwoordigheid van zwermen boerinnetjes, waaronder zeer aanvallige en beminnelijke wel kom zullen zijn en met open armen worden ontvangen. De kapitale optogt zal naar men verneemt, na afloop der ochlendgodsdienstoefeningen wor den gehouden en tot in den namiddag voorl- dnien, marcherende en rijdende van het exer citie-terrein het Kalfsveld met het muziekcorps der rijdende artilleiie, onder den bekwamen kapelmeester Nurnbergerdoelmatig escorte en een Commissaris van Orde, in schillerend oud nationaal costuum, voorop. Zijn wij wel onderrigl, dan heeft de Heer kapelmeester Niirnberger voor optogten en verdere feesten vele levendige, biillanteen vooral nati onale muziekstukken gearrangeerd en in studie gesteld, welke, waar men zich mag vleijcn fraai en onvermoeid zullen worden ten gchoore gebragt. Zeker hebben hij en de leden van het muziekcorps op dien dag en avond eene zware afmattende taak doch ook zeker zullen zij zicli glansrijk van die taak willen kwijten, hetgeen dan ook ongetwijfeld in ruime male en alge meen zal worden gewaardeerd. De hooggeachte Komtnandant en verdere Officieren van het regentenl rijdende artillerie mogen aanspraak maken op de erkentelijkheid der burgerij, dat zij zoo welwillend door hun muziekcorpé de feesten doen opluisleien. Eene menigte vakkenhier ter stede uitge oefend, worden in dien optogt vertegenwoordigd en de eerste vertegenwoordigers daarvan zijn de banketbakkersom in functie smaakvolle en zoete publieke bewijzen hunner doorkneedheid en handigheid in hun vak te vertoonen. Het geeft bewijs van tact en smaak, dat juist aan de banketbakkers de prioriteit in dien optogt wordt toegekend, want smaak in bijna alle zaken der wereld is een eerst vercischte en aan den smaak van het publiek zal zeker door onze Amers- loortsche artistes-confisenrs ruimschoots en gratis suikerzoet voedsel worden gegeven. Eere aan de dappere verdedigers des Vader lands Alzoo prijken in het midden van den optogt de Leden van hel Zilveren Kruis en het Bestuur en de Leden van het Meialen Kruis Atdeeling Amersfoort en omstreken, met hunne banier. Daarna volgt het kader onderofficieren en korporaals der d.d. Schutterij, en de leerlin gen der Hoogere Burgerschool gecostumeerd. Naar men fluistertzal ook de Nederlandsche Maagdop een zegewagen, worden voorgesteld door eene harer waardige et* bekoorlijke ver tegenwoordigster welligt omringd door eenige 'semillanie en romaneske gratiën. Ook de optogt der Volksklasse met Oranje- en Nationale banieren en vlaggen belooft uitermate fraai te wezen en vooral de induatrieele Volks wijken zullen fiaailief en aardig versierd zijn, terwijlnaar wij vernemen, een Hertog van A/va, van 12 voeten lengte, in de maak is, wien een' kolossalen bril op den neus wordt gezet, tynde deze antieke beul bestemd om, na den gahschen dag, op den 1. April, aldaar te zijn tentoongesteld, des avonds in groot tenue te worden geblakerd. Des avonds zullen op de pleinen volkscon certen worde» gegeven, en de illuminatie zal algemeen en schitterend xjjn. De sociëteit AmiciHa en haar terras worden bril- lant geïllumineerd en ook daar zal een avondfeest plaats hebbenterwijl op Woensdagavond3 April een groot vocaal en instrumentaal Volksconcert 25 cents entróe in Amicilia wordt gegeven door de muziekvereeniging Jubal, met tnedewcrling der Amersfoorlsche Liederta/el cn het muiiekcorps der rijdende artillerie, daartoe welwillend door Heeren Officieren afgestaan, zullende alsdan door deze muzickala trits vnderscheidene ftaaije

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2