JVi 1975. Dingsdag* 9 April 1872. Nbderlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17 1.42 2.20, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.14, 2.5, 4.19, 8.25. imSFOUHE GOURAIT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6.45 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 4.30. Van Amersfoort naar Barneveld avonds 8, na aank der laatste trein. Oit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15 l'rijs der Advertentiën van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. 4fz. uummers 10 cents Bestellingen bij den Uitg. -4.lt. van Cleeffte Amersfoort ttarruu liners/uortsche Courant, l.angestraat. Wijk F, N°. 43, over de Gade Vischinarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io bet 11 ijk. Uneven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijch en v*s Mits»r, Wijnstraat, Rotterdam. N*. namen der geadresseerden. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegeven verzonden onder het postmerk Amersfoortgedurende ie 1" helft der maand Maart 1872. plaats van bestemming. 1. C. T. Laalsman te Amsterdam. 2. J. Harderwijk. 3. Mevr. Visgeb. Romond Tilburg. Van het Hulpk. te Baarn 4. Wed Andriesen le Amsterdam. Rechthebbenden vervoegen zich aan het postkantoor te Amersfoort. CHa de feestviering. Het VRIJHEIDSFEEST is gevierd, de feestvreugde is verzwondende feesttoorts is uitgebluschl 1 De Nationale Driekleur, de Oranjevlag, is weder bewaard tot eene ol andere vaderlands lievende gelegenheid het groen is verdord en weggehaald en de feestvierenden zijn weder tot hunne werkzaamheden teruggekeerd. 1 APRIL is voorbijgegaan en na een grooten- deels vrolijk en woelig feest is de dagelijksche werkkring en de rust weder welkom. Merkwaardige dag was hij voor de Nederl, Natie; echter niet geheel een zoo gezegende dag, zooals wij vurig wenschten dat hij worden, dat hij zijn zou immers het genoegen van het feest werd ook in een aantal plaatsen door zeer grocte teleurstellingen getemperd. Bestaat er geen onvermengd levensgenot, het feest leverde ook in dat opzigt een beeld van het leven. Geen rozen zonder doornen op den levensweg en alle lusten hebben hare lasten. Heeft het feestvan 1 Aprilniet in alles goeds opgeleverd uil het kwade spruit ook dikwijls het goede. Het was een Vrijheidsfeest, en is de vrijheid een edelwelligt het edelste levensgenotook in de vrijheid schakeren zicheven als in al het vvereldscheveeltijds illusiën! Illusiën meesttijds geteeld uit enthousiasme, kweeken 't verstand soms aan, lesschen eenigszins den leerdorst, als men van haar op hel terrein der realiteit is getreden, en de dag van 1 April, met zijne vreugden zijn genoegens en ook met zijne illusiën was zoo niet geheel een gezegende, dan -toch zeker mede een leerrijke dag. Stellig ware, bijaldien de feestviering geen tegenwerking en anderzijds geen opwinding had ondervonden het Vrijheidsfeestzonder neven bedoeling en zonder religietwistniet alleen door alle Nederlanders overal gevierd geworden eensgezindmaar met nog meer luister en zeker overal met meer algemeen genoegen en vreugde dan thans is geschied. Niet door tweespaltmaar wel door eendragt de schoone leus onzer vooroudersw aardoor zij groots en vaderlandslievende daden volbragten en hunne duur verkregen vrijheid handhaaf den worden goedenuttige en aangename zaken lot stand gehragt en zeker had het nu gevierde nationale feestbij volkomen nationale eendragt, een nog edeler, groolscher, verhevener Cu zeker vreugdevoller karakter erlangd. Behoort 't gevierde vrijheidsfeest thans lot de geschiedenis, tot het verledenezoo zijn meesttijds de lessen van dal verledene waarschuwingen en leeriugen voor de toekomst om, wcderzijdsclu.' grieven vernietigende, in het vervolg eendraglig alleen het heil des Vaderlands te beoogen. En zeker heeft menigeen met ons op, en als gevolg van het Vrijheidsfeest, veel geleerd. Wordt van hetgeen men op en uit hel feest leerde een goed gebruik gemaaktleidt het tot een juist en weldadig begrip van het Neder landerschap waarin bij Vaderlandsliefde, ook eerbiediging der begrippen en gevoelens van andersdenkenden is geweven doch ook het besef geënt zij dat onze glorierijke Vaderlandsche geschiedenis evenmin gedesorganiseerd als gere construeerd mag worder.de grootsche Gguren uit eene grootsche periode niet mogen worden weggemoffeld omdat men zich anders aan het schenden van het grootsche nationale geschied kundig tijdvak en tevens aan karakterloosheid zou schuldig maken; erlangt het Volk het besef dal daar waar de volksvreugde regt had zich te uiten, zelfs slecht6 ééne vonk onedele \o\V.sdriflen opwekte; maar verkrijgt datzelfde Volk tevens het besef ook van laakbare daden; hier na den zwijmel der brooddronkenheid aanvankelijk zoetdoch met bitteren nasmaak hoe het zelf zich zijne regtmatige vreugde door enkele wandaden kon verbitteren en het Volk zich daardoor vergreep aan dezelfde vrijheid, waar voor het zijne vreugde plengde ja, dan kan 1 April later welligt nog als een gezegende dag in de geschiedenis der Nederlandsche Natie worden geboekstaafdja dan zal uit het laak bare het goede gesproten zijn. Wat die merkwaardige dag goeds opleverde blijve voor ieders geest levendigwat hij laakbaars opleverde zij leerrijk en dan, naar llooger voorschriftvergeven en vergeten Hieimede besluiten wij onze talrijke opstellen over het Vrijheidsfeest tevens met den har te- lijken wensch datworden er weder groole na tionale en andere feesten in ons Vaderland georganiseerd en gevierd, .dit dan zal geschieden in volkomen verdraagzaamheid en eendragt en met de meest mogelijke vreugde en nationaliteit. Te Delft is eene hulde gebragt aan het. graf van Willem de Zwijger en wel door personen die, incostuum, de hooldpersonen voorstelden welke bij de inneming van den Briel tegen woordig waren. De heer M. J. A. Mcisthoff sprak bij die ge legenheid het volgende «Goed is dus de gedachte opgekomen in Delft's burgerij en nu door ons le verwezen- «lijken, om dezen heugelijken dag te vieren als «een getuigenis van hare dankbaarheid en in «naam van gansch Nederland, als een bewijs, «dat de geest der vaderen ook nog de onze «is, en wij onze vrijheid en onafhankelijkheid «als onze kostbaarste kleinodiën achten goed «is de gedachteom eene nieuwe hulde te «brengen aan onzen onvcrgetelijken Willem en «een lauwerkrans neder te leggen op het ge- «denkteekendoor een dankbaar Volk hem opgerigt." De heer Dr. J. Soutendampresident der feestcommissie, legde daarop den krans neder op het graf met de woorden In den naam van een gedeelte des Neder- landschep Volks, leg ik dit bewijs van hulde «dankbaar neder op liet graf van den groolen «vrijheidsheld, den Vader des Vaderlands, den nooit volprezen Willem den Eerste, Prius van «Oranje." De kians bc-stnat uit twee lauwertakken waar van de bladeren van mal zilver, de hessen van gepolijst zilver zijn vervaardigd. Up den band die de uiteinden der beide takken vereenigt zijn dc jaarlallen 1572 en 1872 en relief oangebragtmede io gepolijst zilver. Het kunstgewrocht is van de Koninklijke fabriek der heeren van Kempen te Voorschoten afkomstig en strekt die werkplaatswelke den ouden roem van Nederland in de goud- en zilversraidskunst zoo uitstekend handhaaftin alle opzigten tot eer. Daarna werden door den heer F. T. Perk leeraar aan de hoogere burgerscl' -1 aldaar eenige dichtregelen uitgesprokenvervaardigd door den heer H. de Veer. Na den afloop dezer plegtigheiddie door een aantal genoodigden werd bijgewoond en die bij den aanvang en bij het einde door indruk wekkend orgelspel werd begeleidverliet de stoet hel kerkgebouw, om zijn oplogt door de stad voort te zetten. Yerwoestiujj op Mindanao. Op de Philippijnsche eilanden heeft eene vreeselijke aardbeving plaats gehad. Een oogge tuige geeft daarvan het volgende verhaal. Golta-Cao, de hoofdstad van het eiland Min danao is verdwenen door de schokken eener aardschudding. Den 25sten tegen 6 uur des avonds was het nog eene vrolijkefraaijc stad, welker inwoners rustig wandelden langs de oevers der bekoorlijke rivierwaaraan zij ge bouwd is te 6 uur 20 minuien was dc stad slechts een puinhoop. Eene vreeselijke aardbeving, kortstondig maar zoo ontzaggelijk als op de Philippijnsche eilanden nooit was gekend, heeft in eene enkele minuut verwoest, wat in vele jaren was gesticht. Het onderaardsch geruisch, dal aan de verwoesting voorafging, het kraken der honderden huizen en kerken, die instortten, het vreeselijk schouw spel dat de grond golfde als de baren der zee en openspleet, en het besef, dat men niet kon vlugten vervulde de inwoners met schrik en ontzetting. Hel land rondom de stad was het eerste toevlugtsoord der ongelukkigen. Inlusschen viel de regen bij stroomen neder, gepaard met een onweder dal vele menschen zou hebben gedood zonder den moed van het garnizoen, dat, na de zieken in het ineenge storte hospitaal te hebben geholpen, in twintig minuten tijds tenten had opgeslagen waarin de soldaten met de burgers hun toevlugt zochten. De nacht werd met angst doorgebragt; bij elke trilling, het natuurlijk gevolg der aardbeving nam de verwarring in het kamp die toch reeds zeer groot was, nog toe door de vrees, dat de bergwaartegen de stad gebouwd isin een vulkaan veranderen zou, zooals op een naburig eiland voor weinige maanden onder dezeltde omstandigheden had plaats gehad. Tegen middernacht hield de regen op, toen zag men een hartverscheurend tafereel. Het geheele volk trok in lange rijen voort over de puinhoopen mannen vrouwen kinderen Europeanen inboorlingen officieren, soldaten, uiceslcrs en knechts in bonte mengiling dooreen. Den volgenden dag hcerschlc er ccn digte nevel, waai door liet zoo donker was, dat uien elkander bij de hand moest houden om te zatucti te blijven. Die mist deed nieuwe ongelukken vreezouen inderdaad begon te zeven uur in den morgen de aarde op nieuw le bewegen als werd zij door dc hand van een reus beroi rd; do schokken waren nog erger d.in denvoiigen dag. liet tooncel was hartroerend, de ruïnen schudden de laatste muren, die overeind waren gebleven, sloitlen zaaien en hel jammei looneel steeg ten top door de angstkreten en wceklagien der ongelukfiigeu. De aardbeviug herhaalde zich

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1