tot zesmalen toe. Toen werd men beducht, «lat de grond zich zou openenen de bemanning der twee kanonnceibooteudie de rivier niet hadden willen verlaten ondanks het groote gevaar, waaraan zij waien blootgesteld, bood aan zooveel menschen aan boord te nemen als er geborgen konden worden. De brigadier-gonverneur van het eiland, senor Fernandas van Cordova wilde beginnen met de vrouwen in veiligheid te brengenmaar toen openbaarde zich het moedig karakter der Spaan- sche vrouwen. De gade van den gouverneur aan het hootd, weigerden allen vastbesloten hare echtgenooten te verlaten. Zij drukten hare kin deren aau het hart en verklaarden dat zij liever wilden omkomen dan alleen gered te worden Men moest geweld gebruiken om haar in de booten te brengen. Dc voortdurende aardschuddingen doen vree zen dat de dampen onder den grond geen uitweg hebben kunnen vinden door een der vele vulkanen, die men iu deze streken vindt. l'olitioke Revue. De feestdag is voorbij en wij zijn het gewone prozaïsche leven weer ingetreden het leven van werken en zorgen, ook voor de toekomst. De journalistiek hervat insgelijks hare taak en laat haar oog gaan op de groote gebeurtenissen der wereld en over den gang van zaken iH het Buitenland. Zij verhaalt en oordeelt en geeft met bescheidenheid, hare meening, hare lofspraak hare waarschuwingen, hare profeticn, ten beste. Ook wij hervatten onze revue over de ge schiedenis van den dag, cene revue die in de jongste dagen, door het April-feest op den achtergrond werd geplaatst. De vacantie die zij nam of, gedwongen nemen moestheeft echter aan den nieuwsgierigen wereldburger weinig schade gedaanwant de Christelijke feestdagen gaven ook aan de betde zusters Politiek cn Diplomatie eenige verademing. De Fransche Nationale Vergadering is uiteen gegaan en Thiers maakt er gebruik van om veel te Parijs te zijn zeker tot genoegen der bevolking van de hoofdstad der moderne be schaving Prins Bismarck is van Varzin te Berlijn terug gekeerd waar hij ziehnaar men zegtvooral bezig houdt met het in overleg met den minister van eeredienstontwerper van plannen, die betrekking hebben op de conflicten lusschcn kerk en staat. De zaak met de bisschoppen van Ermcland en Keulen schijnt nog een staart te zullen hebben. Hij wapent zich tegen den parlementairen strijd die nadert en hevig kan worden. Duitschland's keizer is een weinig ongesteld. Zijne kleindochter, de kroonprinses, heeft een pretendent cn wel de koning van Beijeren, zeer tot genoegen der Beijeranen, die gaarne een troon opvolger hebben in de regte linie Te 3erlijn heeft men eindelijk in Dr. Hobrieht van Breslau een nieuwen eerste burgemeester gevonden. Nu moet er nog een tweede zijn, daar deze plaats door den dood van den heer Hedemann ook vacant is geworden. De keizer heeft den magistraat zijn leedwezen over den dood van dien heer schriftelijk te kennen gegeven. In Zweden en Noorwegen alsmede in Dene marken is ook woeling op wetgevend terrein en de moderne begrippen onzes tijds, doen er hier invloed gelden trouwenswaar blijven die onopgemerkt Van een aanvallend en verdedigend verbond tussclien Italië en Pruissen wordt op dit oogen- blik niet meer gesproken. Dat het bestaat, wordt echter vrij algemeen geloofd. Ook het druk geschrijf over de vraag«blëft de Pau$ te Rome?" is uitgestorven. Spanje is in volle verkiezingskoorts cn 't schijnt dat er de Dynaslie-Amadeus cn 't Ministerie de zege zullen behalen. Wanneer zal liet Spaanschc volk eens beginnen aan zaken te denkenaan handelen nijverheid, aan landbouw en scheepvaart De gezegende bodem van dat land wordt, onder dat politiek twisten, zeer verwaarloosd. Het Londensche Dagblad Daily News zegt «door hunne nijverheid en goede trouw verhie ven de Nederlanders na de Fransche revolutie zicji weder tot een rang zóó eervolals die van eenigen Staat in Europa. «Wij wenschen hun geluk met den feestdag (van i April), te zamen niet alle vrije mannen in alle Landen 1" Disraêli, te Manchester met vee! eer ontvangen, heeft in eene daartoe expresselijk belegde meeting het woord gevoerd en hoofdzakelijk gezegd «'s Volks eerste pligt is handhaving der Constitutie. Ons programma houdt niet in de kerken te bcrooven en grondeigenaars te benadelen maar 't ware belang des Volks te zoeken. .De troon is de bron van al de weldaden welke het Engelsche Volk geniet. «Onze Monarchie is minder kostbaar dan elke andereen de helft minder dan de volkssouverei- nitcit in N. Amerika. «*t Huis der Lords of de Eerste Kamer is dc grondslag der Conslitutionneele Monarchie «Bij 't gemis vau zoodanige Instelling leed in Frankrijk het constitulionnecl Gouvernement schipbreuk." Volgens een kabel-telegram uit New-York, gezondenmeldende de aankomst van hel En- gelsche antwoord te New-York, verheugt dc New l'ork Tribune zich dat Engeland te Geneve voordescheidsregters zal optreden, en zegt voorts dat Amerika geen groote som denkt te ontvan gen voor eisclien ongevolgtrekkingcn gegrond doch dat het Amerikaansche bewind het rogt om zulke eisclien té stellen moet handhaven tenzij het bekende nalatig te zijn geweest cn aftrade. Het antwoord werd, volgens een Reu ters telegram van 2 dezer uit Washington, den 1 April door het Amerikaansche kabinet overwogen. Uit de woorden van de New-York Tribune zou men bijna kunnen vermoeden dal de Amerikaansche en de Engelsche regering elkander verstaan hebben over de beperking ccncr som indien de heer Gladstone zich niet zoo sterk had uitgelaten over de bedoeling van het traclaat. Allerlei. Dat het beulsbedrijf in onze dagen nog niet alle aantrekkelijkheid verloren heeft, blijkt uit het feit dat zich voor den dezer dagen vacant geworden post van Heindrichs (den overleden beul van Frankrijk! onverwijld niet minder dan 50 sollicitanten hebben aangemeldvoor bestonden zij uit mannen van het vak, voor uil liefhebbers, lieden van de heffe d^s volksdie met de beste bedoelingen bezield schenen om zich in het vak te «bekwamen." Het zoo begeerde ambt is ecliter toegewezen aan Bocgueden eersten handlanger van den overleden heul, die reeds veertien jaren bij dezen «werkzaam" geweest is en daarbij de 6chiiterendste proeven van bekwaamheid en onverschrokkenheid heeft afgelegd Binnen kort moeten er drie doodvonnissen in de provincie worden voltrokken. De nieuwe Monsieur de Paris is een groot cn sterk gebouwd man 42 jaren oud, van een zachtaardig voorkomen, met ka stanjebruine haren en baard en even als Heindrichs ongehuwd. Door zijne «bevordering" is zijn tractementdal 2400 fr. bedroeg, tot 12000 fr. gestegen. Busski Mireen Russisch conservatief blad, zegldat in Petersburg het gerucht verspreid is, dat in Berlijn plannen zijn gemaakt om Etiropcesch Rusland binnen 18 maanden te veroveren. Hel blad geeft den Russischen gene- ralen staf derhalve den raad om zijnerzijds het plan te ontwerpenom zich in nog kor ter lijd van Pruisen meester te maken 1 In dc vorige week heeft men een binnen- landsch vaartuig, dat in de Schelde gezonken was, met zooveel geweld door torpedo's doen springen, dal verscheidene schoorsteenen te Ant werpen naar beneden stortten en er in het ge heel een Schade van 3000 frs. in de stad is aan- gerigt. Het gemeentebestuur heeft dientengevol ge den plaatskommaudant verzocht voortaan dergelijke ontploffingen niet meer te doen plaats hebben. Nationaal potpourri. De Tweede Kamer zal weldra haar arbeid hervallen en N®. 1 op hare agenda is de inkomston-belastingvoor de een is zij de reddende engel, voor de andere het'zwarte spook in de finaolieele wereld. Aan zoodanige belasting hebben wij op dit oogcnblik gceue behoefte" zegt de een. «Dan is juist de tijd gekomen, om er be daard, zonder eenige pressie, over te spre ken" zegl de andere." Laat men haar -- zeggen wij bezien van alle kanten baar angstvallig wikken en wegen, en dan het veto uitspreken. Bij een kalm degelijk debat is niets te ver liezen. Men zegt, dat de Minister van Financiën, wordt het ontwerp afgewezenmoet aftreden. Dal begrijpen wij niet, te minder daar bet voor de schatkist met het oog op haar toe stand niet is: te zijn of niet te zijn. Hoe 't ga, wij zullen zeer zeker redevoeringen hooren die zulk eene belasting in een helder licht plaatsen. Als er maar niet tc veel kunst wordt gebruikt. Men verzekert dat de Minister Thorbeckstraks wreder in don toren van hel Departements-gebouw op 't Binnenhof en in de Tweede Kamer zal vet schijnen Dat is ook wenschelijk. Ook zegt men dal die Minister, in het huis arrest hem door zijne geneesheeren een tijd lang opgelegd, druk heelt gewerkt aan een ont werp van wet op 'thooger onderwijs. Mogt dal waarheid zijn I Zeker ia hetdatkon en mogt hij werken de tijd van zijn afwezen aan het Departements- gebouw en de Kamers in zijne studeerkamer niet in ledigheid zal zijn doorgebragt. De Minister van Oorlog wordt ook op de parlementaire planken" verwacht en, wat van hem gevraagd zal worden, is gewis niet te weinig. Men deed welligt beter wat minder te vragen als uit het weinige maar een goed inzigt" spreekt. Een hervormer met geweld heeft zelden geluk gehad, tenzij de publieke opinie reeds bij voor- baal partij voor hem koos. Maar beeft die opinie hier te lande,' wat de fensie-stelsel en legerorganisatie betrefteen vast stelsel Wij geloovpn het niet Welnu als de Ministei De/prat zulk een stel sel bij 't Volk moet vestigen dan gunne men hem daartoe den noodigen tijd. AMERSFOORT, 8 April 1872. Door het Gemeentebestuur van Amersfoort is heden aanbesteed 1° De weder opbouw van den muur achter den tuin van het raadhuis Minste in schrijver T. van Daal voor ƒ138 2°, Het schilderenbehangen en slukadooren van eene kamer (Burgerlijke Stand) in het raadhuis. Aannemer VV. van Groenestein voor ƒ128 3°. Schilder en behangerswerk aan het huis naast het raadhuis, aan het kinderhuis, het huis de Gapeleen brandspuithuisje, met ladders en haken. Aannemer A. J. van Wyland voor ƒ80. 4°. Idem aan de latijnsche-, tussclien- en ar men- school. Aannemer A. J. van Wijland voor ƒ190 5°. Het schilderen van de Botermarkt. Aan- neemster J. KokBosman voor 84. 6*. Idem van hel ijzer- en houtwerk aan beide Koppelpoorlsbruggen. Aannemer H. van Wandelen voor ƒ39,40. 7*. Idem van den buitenomtrek en eene kamer der woning aan de Kamppoortde deuren der looierij daartegenover, de baliën der bruggen aan de St. Andriespoort, Luiaard en Ueerenpoort cn de brug aan Monnikendamde houten rasters aan de L'trechlschepoort. Aannemer A J. van Wijland voor 95 8°. Idem van den buitenomtrek der gebouwen en palen met het ijzeren hekaan de al» gemeene begraafplaats Aannemer H. van Wandelen voor ƒ39 Het Concert voor het Volk heeft Woensdag avond in Amicitia te Amersfoort met alleszins grooten bijval cn succès plaats gehad en werd door een talrijk publiek uil alle standen bijge woond, hetwelk te meer aangenaam was te reflecterenomdat vermoeijenis als anderszins, na het Vrijheidsfeestwel aanleiding hadden kunnen geven tot eene beperkte opkomst. De executantenzoowel wat het vocale als instrumentale deel van het concert betreft wedijverden om de muzieknummers fraai voor- tedragen cn zeker mag deze uitvoering als welgeslaagd worden geacht. De netto opbrengst 55,57.—, bestemd tot het geven van een feestje aan de weeskinderen van het Burgerweeshuis, is beduidend als men in aanmerking neemt dat de entrée slecht 25 cents waa en niet meer dan 300 toegangkaarten verkrijgbaar waren gesteld zoodat ook, met het oog op de onvermijdelijke kosten, hel zuinig beheer van het Comité mede veel loi ver dient. Wij hopen dat deze eerste welgeslaagde po ging om zang en muziek alhier meer te popu lariserendoor vele soorgeltjke zullen worden gevolgd, en hebben de muziekvereening Jubalt de Amersfoorlsche Liederta/elhel Muziekcorps der rijdenden artillerie en vooral'het Comité teregt aanspraak op aller erkentelijkheid, wegens haren en hunnen ijver, moeite en het aanwenden harcr en hunner talenten tot het uitmuntend organiseren en ten uitvoer brengen van het concert. Zang MuiiekLiefdadigheid en Volksbeschaving vormden alzoo «ten harmonisch kwartel dat een veredelend gevoel opwekte en achterliet ook juist Woensdagavond jl. mérite de la propos had en daarom mogen we ook niet besluiten zonder er op tc wijzen dat de uitvoering van hel Volkslied veel geestdrift verwekte.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2