Bingsdag- 7 Mei 1872. M 4983. Nedkrlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17 1 42, 2 20, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.14, 2.5, 4.19, 8.25. cocnm. L'iligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6.45 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 4.30. Van Amersfoort naar Bameveld 'savonds 8} na aank. der laatste trein Dit blad verscbijut Vaandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15 Prijs Her Advertentiën van I tot 6 regels 60 Cts elite regel meerder 10 Cts; legale, oflicicelj en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts Reclames per regel 20 Cents 4 fx. numtnen 10 cents Re-tellingen bij den Uitg. 4. II. van Ctee/fta Amersfoort Uttrenu 4mrrs/nortschp Courant. I.angestraat. Wijk F, N° 43, over de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. /hieven franco. Advertentiën voor dit tdad uit Rotterdam worden aangenomen door het 4/gemeen ddrerlentieiiureau van Nijgh en vss Hitbar. Wijnstraat, Rotterdam. It E K I G T. Wegens den HEMELVAARTSDAG wordt hel volgend courantnummer aanst. Woensdagnacht gedrukt en Donderdag ochtend vroegtijdig uitgegeven en geëxpedi eerd Medodeelingenstukkenadver- tentian enz. worden tijdig mogelijk verzocht. Na Woensdagavond halfticn kan niets meer voor dit nummer worden aangenomen Beleef delijk wordt uitgenoodigd aan dezelijdregeling welwillende aandacht te schenken. i'e verwoesting vuu Antiocliië. Aan den Londenschen Times wordt, onder dagteekening van den 20slen April, uil Ati- liucltië omtrent de aardbevingwaarvan met een enkel woord in telegrammen is melding gemaakt, hel volgende geschreven «Antiochië is altijd eeue ongelukkige stad geweest, van het oogenblik af toen 200 000 van hare inwoners door eenc aardbeving omkwamen en toen keizer Trajanus naauwelijks tevend ontkwam door in het circus te vlugten tot verleden Woensdag den lOden Apiil toe, toen meer dan een derde gedeelte der stad door dergelijke oorzaak geheel vernield werd. Te ongeveer een kwartier vóór acht uur in den ochtendtoen de bazars vol waren want men slaat hier vroeg op werden door een schokdie langer dan 40 seconden duurde en die zich van oost naar west bewoogplotseling de vier grootste bazars omvergeworpen. De straten zijn in den regel zoo naauw dat een ruiter daarin niet keeren kanen naauwelijks iemand uit die wijk is ontkomen. Daar het voor de Grieken nog Pasclien wasbevonden zich omstreeks 300 belijders dier gezindte in hunne kerk, toen deze instortte en de geheele vergadeiing onder haar puin beproef Eene Grieksche school met 50 jeug dige leerlingen trof hetzelfde lot. «De zoogenaamde Poort van Pauluseene schoonc Homeinsche ruïne nabij den oostelijken ingang der stad bestaat thans niet meer. Ook te Aleppo en zelfs te Orfaaan de overzijde van den Euphraat, zijn schokken gevoeld Te Aleppo zijn 5 personen omgekomen en 4 gewond. Men zegtdal vele dorpen aande rivier Orontes geheel verwoest zijn. «Terwijl ik schrijf brengt de telegraaf op nieuw de tijding van een ernstigen schok de laatste van verscheidene van weinig beleekenis, die, zonder ophouden, den eersten en ei nstigsten gevolgd zijn. Er staat thans bijna geen enkel huis meer maar ditmaal zijn slechts 5 personen omgekomen omdat de meeste inwoners naar het omliggende landgevlugl zijn, alwaar zij thans leven onder door onzen ilinken gouverneur- generaal Sureya-bassa van Aleppo gezonden tenten. De van Aleppo hierheen gecommandeerde troe pen zijn thans druk bezig met hel opgraven Tan de lijken; reeds zijn er omstreeks 1600 gevonden. Dit noodzakelijke werk wordt zeer vertraagd door de dweepzucht der inwoners daar ieder godsdienstige secte voor de lijken harer lidmaten strijdt, in plaats van toe te laten, dat allen door do Muzelmansolie soldalen begia- veu woiden. De stank is verschrikkelijk en men vreest zeer, dal eene pestilentie veroorzaakt worden zal door hel snelle bederf van doodc Tigchamcr ouder een Syrisclicn hepicl." Politieke lievue. Politiek nieuws is er altijd nog weinig aan de maikt. In Engeland is de grootc vraagzal het ministerie Gladstone blijven of gaan? 't Se hij n l zwak te zijn, maar eene zieke ont wikkelt soms op 'tonverwachts groote krachten Gladstone buigt het hoofd niet voor eene enkele windvlaag. De Alabama-kwestie die Europeeschen nacht merrie, is hijkans op stal gezet. Men wil een accoord sluiten, men is het eens over de conditiën maar men zoekt naar eenc formule van zoodanigen inhoud, dat geen van beide partijen in hare eer lijdt Gemakkelijk is dat nietwanneer van de eene zijde veel is overvraagd Toen Thiers dezer dagen eeni^szins ongesteld was en de vraag op sommiger lippen kwam «wat zou er gebeuren als morgen de Republiek zich zonder President bevond wist menigeen geen antwoord te geven. De meerderheid der Nationale Vergadering is anti-republikeinschmaar verdeeld over den aard van liet Koningschap, 't welk men voor Frankrijk geschikt acht. Men heeft legitimisten, de mannen der witte vlag. aanhangers van den graaf van Chambord. Men heeft oi leanistende mannen der con- stilulionneeie vlag, aanhangers van Joinville en Aumale en van den graat van Parijs. Men heeft bonapartislen de mannen van het »Télal eest moigesproken door een man in militairen rok, aanhangers van Napoleon 111, of van zijn zoon onder 't regentschap van Eugenie- Daartegenover zijn gelegerd de bedaarde repu blikeinen die de volkssouvereiniteit huldigen, vertegenwoordigd door mannen vau talent en karakter. Eu eindelijk aan de uiterste linkerzijde staal eene vrij aanzienlijke groep koelbloedige repu blikeinen, die, wetende dal huu terrein woidt bespied en dat men ben gaarne uit die stelling zou veijagen stout zijn van woord en 't zij bedekt of meer openhartig, prediken: «denkt dat achter ons staat het Volk Als men ons hier verjaagt, zuil gij met ons te doen hebben op straat Men zegt, dat de commandeerende generaals te Parijsop de vraag van den Minister van Oorlog: «wal zoudt gij doen indien Thiers eens onverwachts kwam te vallen T antwoordden «wij stellen onzen degen ter beschikking van dc Nationale Vergadering." Niet aan ieder gat dit antwoord genoegen. De Sultan van Tuikije heeft, zeel men, zijue reis naar Europa uitgesteld, omdat de Scliach van Perzië hetzelfde voornemen heeft en deze, niet millioenen op zak de gevierde uian zal zijn De belieersclicr van 't lijk der halve Maan, kan geen Ster naar zich zien die zijn luister doet verbleeken. Echter de Turksche minister van financiën zal op middelen peinzenwaardoor liet zijn verheven Gebieder mogelijk zal worden, om zich met fatsoen in de grootc Europecsche steden te laten zien Als de ambtenaren en het leger gedurende een vierendeel jaais eens niet betaald weiden en 't bespaarde geld overging in de porte-fcnille van den G rooien lieer, dan was deze gcacd Hij zou dan reisgeld contanten oui goede sier te maken in overvloed hebben 'l Is eene zeer e. nvoudig recept. (Vervolg der pol. revue op de 2c biedt; Potpourri. Wij condoleercn regt hartelijk het Handelsblad de Nieuwe Rolt Cour. en de gëavanceerden der liberale partij met de zware ramp, die een hunner meest geliefkoosde financie-stelsels ge troffen heeft. Verpletterend was de slag aan de val van het ontwerp der inkomsten-belasting. Moreel intellectueel en numeriek werd het verpletterd- De diverse amendementen, om het ontwerp op een of andere wijs te reddenvoor nu of' voor omwerking, werden, het een na het ander, met groot meerderheid verworpen! En eindelijk overleed artikel 1 mei eeue kolossale meerderheid van 51 tegen 27 stem men. De Minister trok het ontwerp in. Het overleed, mede voornamelijk door den tegenstand van velenuit de fine fleur der liberale partij. Wij vvenschen de Natie geluk met dien uitslag. Dat het Handelsbladen andere verblinde persvoorvechters van eene inkomsten-belasting bij dien val in jeremiades uitbaisten bloedige tranen storten bij deze ook voor die pers ontzettende nederlaagis niet te verwonderen, want hunne theorie werd gegeeseld dooi prionid, toen vele hunner geestverwanten in de Tweede Kamer deze aan de piactijk toetsten; toen bij hen vaderlandsliefde meer woog dan partijliefde toen zij voor bet alternatief stonden pér is te la Nation mais vivent nos principes Eere en dank aan deze en andere olksver- tegenwoordigersdal zij, toen zij moesten kiezen lusschen partijbelangen Volksbelang een ontwerp bestreden dal in zijn toepassing bet Vaderland, het Volk ten verdeive zou voeren. Dat deze kamer de genegenheid de sympathie van de gemelde bladen en de gëavanceerden heelt verloren, bij zoodanigen uilslag, is zeer natuurlijk; maar de Natie zal zeker nu en ter zijner lijd de afgcvaaidigdendie tegen hel ontwerp spiaken en stemden dankbaar zijn. Zij hebben voldaan aan huune roeping hun pligt betracht. De Natie, het Volk mogt niet worden opgeofferd aan de zegepraal van een beginselfraai in schijnmaar in werkelijk heid mismaakt. De prijs der koeijen is op al'° onze voorjaars- markten willig en daarvan zijnde hoofd-oorzaken: het gunstige weder en de uitvoer. Voor Polen zijn hier te lande koeijen gekocht 1 /400-enkelen zells a f 500 De Noordelijke provinciën vooral worden, om 'l zoo eens te noemen, •Wlu nderd"iu haar vee ep toch blijft de veestapel in Groningen en Friesland nog hoogst aanzienlijk, terwijl de aanlok natuurlijk op groote schaal plaatsvindt. Dc hoer ondervindende hoe rijk de zorg die hij aan zijn vee wijdtbeloond wordt, maakt van den vee-stapel zijne hoold-sludic. Hij heelt voor zijn stal niets te lief. Er is geen ellendiger systeem dan dat, 't welk 's Lands posten uit hel oogpunt van de gods dienst ponds-jHindsgcwijtc wi! verdeeld hebben onder de bevolking, 't welk niet vraagt wat weet gij, maar wat gelooft gij f Inlusscheu dat stelsel wordt weer door aona- tnigen in de pers op den voorgrond geplaatst. Eene Regeering, die een bekwaam man ach teruil srhuilt, alleen om de godsdienst door hem beleden, is nftekeurenmaar een Rcgeciing die bekwaamheid niet laat grldeit tfn bij benoe-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1