Ding-sdag* 21 Mei 1872. Jit 1987. imSFOOETSCES COURAII. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17, 1.422.20, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.14, 2.5, 4.19, 8.25. Diligence-Diensten - Van Amersfoort naar Maarsbergcn 's morgens 6.45 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 4.30. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8{ na aank- der laatste trein Oit blad feracbijnt Maandag en Donder dagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.franco per post 1.15. l'riji meerder lOCts; legale, oflicieele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. Aft. nummert Amersfoort Bureau Amersfoortiehe Courant. I^ngestraat, Wijk F, N#. 43, over de Oude Vischinarkt, en bij alle Roekhandi Advertentiën roor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau der Adrcrlenliën ran I lol 6 regels 60 Cis; elke regel lOcents; Bestellingen bij den Uiig. A. II. van Clerffte ■laren en Postdirecteuren in bel Itijk. Brieven franco. Nucn en via Dirsin Wijnstraat, Rotte'dam. Wegens'het PINKSTERFEESTwaarop niet ter drukkerrij is gewerktontbrak tijd om heden de Courant in groot formaat uitte- geven. Politieke Revue. De candidaten voor den Presidents-stoel in de Republiek der Vereenigde Staten dagen op en'tot bijxonder amuse ment van velen presenteert sich voor die harddraverij ook eene dame en wel Mejufvrouw Woodbull. Een der candidaten is over die concurrente seer verheugd, namelijk de redacteur van een veel gelezen New Yorksch Dagblad, en daar die politicus nog .jonkman" is, zou bij om sijnc kans te versterken aan Mejufvrouw Woodbull sijne band hebben aangeboden. Van 't hartis in de politiek geen sprake. De redacteur meent dat als bij President mogt worden, sijne vrouw Presidente is en dus met den dubbelen eere naam van huisvrouw en Presidents-vrouw seer tevreden kan sijn. De Japansche Mikado boudt nu ook redevoeringen. Zoo sprak bij onlangs aan een diner over beschaving en verlichting, en wees de aanzi tienden op 't belang dal Japan er bij beeftom voor beiden op Europeesche wijze werkzaam te zijn. En welk middel prees hij aan tot het bereiken van bet beoogde doel. Het reisen. «Bezoekt seide hij vreemde I»anden en neem vooral uwe vrouwen en dochters mede. Als gij ziet wat de man behoort te zijn zullen de dames zien boe de vrouw behoort opgevoed en onderwezen te worden"! Na bet diné pakte Prins Khatsiska Mofoo dadelijk zijne kisten en thans zeilt hij met Gemalin en Prinsesjes Eu ropa reeds te gemoct Die Mikado beeft een helderen kop! Men zegt nu dat ook kardinaal von Hohenlohe den Paus beeft gevraagd of sijne benoeming tot gezant bij bet Vati- caan zou worden goedgekeurd. Zijn brief was beleefd gunstig. l)e Sultan van Turkije wil dat allen die zich schuldig maken aan de vervolging van lsraelieten sullen gestraft worden ■Ik zie zei de hij in mijne onderdanen geen Christenen Mabomedancn Israëlieten enz. maar alleen staatsburgers met gelijke pligten en regten.'" Abdul-Azis spreekt verstandig, maar bij kan niet altijd doen wat hij wil en wat hij belooft. De schriftgeleerden gaan hem gedurig in den weg staan en de 300 harem bewoonsters sijr.gdikwijls in de contra-mine. Hij is hervormer maar met minder moed. althans met minder vastheid van karakter, dan de Japansche Mikado. Volgens telegrafische geruchten hebben de Spaansche Regeeringstroepen eene nederlaag geleden. Nadere tijdingen intewachten zal verstandig sijn. De Nationale Vergadering loonde weer verzet tegen het bewind van Thiers. Het bij die Vergadering ingediend voorstel betreffende het regt van vcreeniging werd door den Minister van Justitie bestreden en deze verklaarde self, dat hij, zoo de Vergadering tot eene tweede lezing overging, een ander ontwerp sou indienen. De Vergadering besloot tot de tweede lezing, met 457 tegen 167 stemmen. Von Bismarck zou kardinaal Antonelli hebben doen weten dat Z. M. de Keizerna de weigering om kardi naal vorst von Hohenlohe als gezant in het Vaticaan te ontvangen, geen prijs meer stelde op de vestiging van eene Pauselijke nuntiatuur te Berlijn. Dat zou indjrdaad een bongst opmerkelijke verklaring sijn geweestmaar men heeft bier een verdichtsel in de wereld gezonden. De Spenersche Zciting, noemt dit verzinsel zelfs on- beschaamd. De Noorweegsche Tweede Kamer heeft eerst de be grooting van Oorlog goedgekeurd en toen aan de Regeering een votum van wantrouwen gegeven. De Belgische regering maakt een wetsontwerp gereed 'twelk militaire aienstpligt bevat, voor alle ingezetenen tussrhen de 20 en 30 jaren. De Schutterij zou tevens hervormd worden tot landweer. De Spaansche Republikeinen hebben in een manifest be kend gemaakt dat zij niet met de Carlisten tegen koning Amadrus ten strijde kunnen trekken, maar ook niet de vlag Liezen van koning Amadcus, «De revolutiezeggen zij il niet voleindigd voor haar moeten wij nog strijden." Potpourri. 't Ministrriëel cri-is-oienwi wordl au eerst ait on. Laad over de gteazea getransporteerd ea dan ia de touwea vin dsgblsden w. Ier iage.oerd. Zoowel Dniitche «li Belgisch, en Frsntcbe dsgblsden bebben bier te Lande ook bunne nieuwsssnbrengers, mssr wie neen hoort, alleu doen twee ztken tan 't licbl komen vooreerst dal zij niels of weinig welea van de positie van 'l ougenblik; en leo tweede, dal ■e zelveo ook geen goeden raad kannen tanbiedrn. leder leekeni den toestand niet, zooala die itmaar zooala hij dien ziet of wenaebt, en ieder presenteert niet de aspiranten, aan wie, bij ben, die werkel$k advies geven, wordt gtdacht, maar tqneeigene candidaten I D® goedgeloovige beeft dan eiken dag anderen candidaat-miaiatera en de meeaten vermaken er zieb nog al mede waal noemt men beden een naam, dien hg vreest, morgen verschijnt er een, dien men hoogacht. Daarom ia bet voor velen geenszins vermoeijendbet verloop dor crisis aan de baad der politieke doctoren te volgen en wordt eene courantdie er over zwqgl wel eens verdrietig door ben Ier sjjde gelegd. Men steil zich voor dat zoodra de vacantie waarop onze Volkvertegenwoordigers door bel nog aanwezige kzbinel zijn ge- Iracteerd geëindigd ia de Tweede Kamer au grand complet zal zijn, Ceea enkel lid zaltenzij sterk gedwongen willes Ie hnis Immers wordl de Tweede Kamer want wat niet allijd waarschijnlijk iaia wel eens mogelijk ea geichiedt soms ontbonden, dan ia 'l eene gewetenszaak om ta kuonen zeggen ik was zelfa tol laatst oogenblik op mijn poet I De pers gaat voort met crisis-beschouwingen en profetiën, maar de laatste zijn zeer onbestemd. Wie heeft de schuld dal is de hoofdvraag. Schuld is een leelijk ding en daarvoor is het antwoord: de conservatieven niet en de 11. Cathuiieken niet en de oude-liberalen niet en de Confessionneelen niet. En wij ook niet 1 roepen de geavanceerd- liberalen. 't Spreekt van zelve dat er toch een schuldige moet zijn en dat kan niemand anders wezen dan het Ministeriezoo zeggen knorrigen. Immers het Ministerie zwijgt en die zwijgt conserleert. Zullen wij als de kamer tot het afdoen van eenige spoedvereischende zaken Donderdag bij eenkomt iets naders hooren namens hel Mini sterie f 'l Schijnt dat de zonderlinge positie waarin zich het kabinet en het parlementair Nederland bevindt, meer en meer het denkbeeld op den voorgrond doet tredendat eene kamer-ont binding voor alle partijen gewenscht moet zijn, maar aan dat regt der kroon om zoodanige ontbinding te proclameren, verbinden zich her inneringen en van daar, dat velen, die overigens dat regt ongeschonden willen bewaard hebben, in zoodanigen maatregel nog al bezwaar vinden. En toch 'l kan noodzakelijk worden er gebruik van te maken. Als uit de oude-liberale of uit de geavan ceerde of uit de conservatief en confessioncele partij geen Ministerie is te formeren dan zal men om tot een meer zuiveren toestand tc geraken, wel tot dien maatregel moeten overgaan tenzij het bestaande Ministerie alleen een kabinet d'affaires wilde zijn tolde verkiezingen van 1873. Uit de parlieele vernieuwing der Kamer kan het welligt blijken, hoe het Volk oordeelt. Zijn er, die, ten einde raad, bijaldien geen nieuw ministerie kan worden gevormd en terug deinzende voor eene kamer-ontbinding, een Ministerie van administratie (d'affaires) mogelijk achten, tot de halve aftreding der Tweede Kamer in 1873 anderen achten het evenmin mo gelijk dat van nu tot zóó lang een bewind, dat eigenlijk maar eene bewimls-sehaduw zoude zijn, arbeiden kanal is het eenvoudig in admini- stratieven zin en 't is ook moeijelijk denkbaar dat zich daartoe titularissen zullen leenen. Maar wat dan Wc gelooven dathij welligt nog veel langer geluld het beste isgeduld te hebben lot wat Donderdag aanst. zal geschieden. Waar een staatsman als de heer Thorbecke zijne collega's en zich zeiven advies heeft ge geven en de balans van dal advies weldra kenbaar maaktmag men gerust ietwat wuchlen en zal men zich gewis niet misleid hebben,-met daaruit iets leerrijks ea voor het Vaderland nuttigs te verwachten. Een man als hijgaat niet heenzonder iets, onder het heengaan, op zijnen weg achter te laten, dat zijner waardig is. En te eerder laat hij iets achter, dat vol doende zal blijkenomdat het wel de laalsle maal zal zijn, dat hij de hoofdrol op het Slaats- looneel speelde. Eenieder heeft zijne eigenliefde en vooral op zijne jaren zal zijn afscheids-compliment zeker interessant zijn, te meer omdat hij begrijpt en weet, dat een groot en belangstellend publiek met nieuwsgierigheid verbeidt den zwanenzang van hemvan wien de groole Palmerslon zeide he is loo great a man for so small a country. De Synodale commissie der Ned. Hervormde Kerk, stelde pogingen in 't werk om eene uitgave van den vervolgbundel der Evang.-gezangen voor het Buitenland te doen vervaardigen, maar 't gelukte haar niet om dienaangaande met uit gevers van den Bundel eene overeenkomst te sluiten. De Synode van gemelde Kerk zal aan de Regering den wensch te kennen geven, om aan predikantenna 40 jaren dienstgeen lager pensioen te verleenen dan van f 800.'sjaars. Een aantal Amerikaansche scherpschutters hebben zich aangemeld lot deelneming aan den Duilschen wedstrijd in Jttlij. De gemeenteraad van Weenen heeft dnizeud llialer als lecstgave voor den wedstrijd aange wezen. De Amerikanen zullen dus trachten in 'l scherp- schieten de Duitschers te overtreffen. Er zal sterk gescholen maar nog sterker gedronken wordenalles in 't vooruiteigt dat alles vredelievend zal afloopen. AMERSFOORT 21 Mei f872. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Donderdag 23 dezer, tol hervatting der werkzaamheden. De gezondheidstoestand van den lieer Thor becke is in de laatste dagen weder minder gunstig.. Bij den aanvang van de zomerdienst op liet noorder nel der staatsspoorwegen correspon derende van en op den Centraal- en den Rijn spoorweg, op den fsten Junij zal in een lang bestaan hebbende behoefte worden voorzien. Het getal treinen zal namelijkzooals reeds vroeger is medegedeeldmet één worden ver meerderd en derhalve op vier gehragl. Een dezer is een sneltrein die op een dag heen en terug naar Amsterdam gaat, dus des voor middags naar en des namiddags van Amsterdam, te Amersfoort verwijlende. Deze tiein zal van Groningen tegen 8 uur vertrekken te f uur te Amsterdam aankomen, van «laar weder te 4J uur vertrekken, out des avonds legen 10 uur te Groningen terug te zijn.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1