Dingsdag* 4 J u n ij 1872. M 1991. MRSFOORTSCIE Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nederlawschb Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05, 11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. COmiT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 8 morgens 6 j-op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8} na aank. der laatste trein, Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f lfranco per post 1.15 Prijs der AdverUntiën van 1 tot 6 regels 60 Ciselke regel meerder 10 Cis; legale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15Cts. Reclames per regel 20cents A/t.nummert lOcents; Bestellingen bij den Uitg. A. van Cteeffte Amersfoort Bureau Amertfoortteke Courant. l<angMtraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Post lirectenren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit bl.id uit Botterdam worden aangenomen door het A/gemeen Advertenlieburaeu van Nuca en v.s Ditaab Wijnstraat, Rotterdam. Hot Reizen. Er is welligt geen onderwerp dat zoo ver schillend wordt beoordeeld als het reizen. Het is in de eerste plaats eene behoefte, daar de natuur aan menschen en dieren ledematen heeft gegeven, waarmedfe zij rich bewegen. Reizen is niets anders dan gaanvliegen oi zwemmen, ook wel eens kruipen. Het is echter moeijelijk te bepalen waar het reizen aanvangt. Voor de rups zjju 20 el afstand een reis voor den vogel niets; voor den eenen mensch zijn drie uren gaans een reis voor een ander een dagelijksche verplaatsing, die hem naar zijnen arbeid en weder naar zijne woning brengt. Ook is er misschien niets dat in de laatste jaren zoo van wezen is veranderd als het reizen. Het kapsel der dames is niet wispelturiger. Ik herinner mij nog de trekschuit en heb ook brieven per ballon ontvangen. Zoo herinner ik mij dat een dame, om een weinig valseh haar aan te brengenzich vroeger geheimzinnig achter deur en slot verborg; thans draagt zij in het openbaar, met trolscbheid op haar beladen hoofd, voor groote sommen vreemd haar. De lokomotie per ballon is nog wel niet alge meen geworden maar het zal er toe komen. In plaats van over den beganen bodem en de zee te reizentrekt men thans onder de aarde door, en de Noord-Amerikanen stoomen nu reeds onder de oppervlakte van den oceaan heen. De vermarde reis van Klaas Klim door het pool- gat zal weldra geen bakersprookje meer zijn en men zal eerlang de menschen van Engeland naar Frankrijk en vice versa als in een groote klisteerspuit, door de luchtpomp van Dover naar Calais spuiten. Ik zal nu niet verder uitwijden over de ver schillende wijzen van locomotiete beginnen met den landbode, die de brieven van het naastbij gelegen postkantoor voor het dorp of het gehucht te voel haalt en te eindigen met liet Fransche lid der communedat per ballon zoekt te ont komen aan de straf die zijne gruwelen in zijnen persoon bedreigten zich nog meer verheft om te ontvluglendan hij gedaan heeft om te slagtcn en te vernielen, en die bij zijnen dubbelen val in een uritsersche gletschervan een ver heven natvür omgeven is, welke hem welligt zou bekerenindien hij het wit dier sneeuw velden in bloedrood kon veranderen. Een belangrijk punt is de vraag waarom deze of gene reis wordt ondernomen? In vroegere eeuwen reisde men ook, om zijne opvoeding te voltooijen. De jonge engelsche edellieden gingen, na hunne schoolopvoeding, naar het continent, zoo als lord Chesterfield ons leert en zoo als wij met zoo veel genot vermtiuen van S(erne in zijne Sentimental journey. De Fran- schen gingen veel naar Spanje en later naar Italië. Ook onze groote mannen, zoo als Hooft, de WittCatsvan Hogendorp enz.deden in hunne jeugd lange en verre reizen. Het is in hel oogloopend hoe in vroegere eeuwen niet tegenstaande de moeijelijke en langdurige reis wijze zóó vele mannen van alle slagmaar vooral geleerden kunstenaren en staatslieden zells ook poëtenverre reizen ondernamen zoowel tot volmaking hunner begaafdheden, .nis uit zucht tot avonturen. Welligt was die drang nog overgebleven van den tijd der dolende riddersdie den reislust misschien hadden geërfd van de volksverhuizerstoen gehecle volkstammen zich verplaatsten, hoewel zelden zonder noodzakelijkheid. Het is echter eene uitgemaakte waarheid, dat reizen ligtelijk eene ingewortelde gewoonte wordt. Reizende kunste naren in de open luchtrondtrekkende kermis- handelarenbezitters van schapen met vijf poolen of kalveren met twee koppen, ketellap pers oliekoopers enz. enz.zijn zóó aan hun zwervend leven gewoon dat het hun eene behoefte is gewordenzij hebben die levens wijze zoo lief gekregendat het denkbeeld eenmaal in een graf opgesloten to worden hun den dood nog oneindig hatelijker maakt. In vroegere eeuwen toen de thans herstelde weg naar Indië nog de meest gevolgde en wel de eenige bekende was waren het vooral Ita lianen die zich op verre reizen begaven en daarover schreven; doch dat waren meest reizen zoo als het aan handelsvolken betaamde; Venetië en Genua hebben de meeste dier reizigers op geleverd. De Duitscbers en Engelschen verkeer den toen nog in een barbaarschen toestand; alleen de Nederlanders begonnen reeds hunne nieuwsgierige en begeerlijke blikken te werpen naar den kant van de opgaande zon ook met het doel om zei ven uit die landen de koopwaren te gaan halen, die toen zulke fabelachtige prijzen op de Europesche markten bedongen. De Spanjaarden Portugezen en ook de Ne derlanders zochten toen naar een anderen weg om naar Indië te komenen de ontdekking van Amerika was slechts een toeval een ko lossale vergissing. Naast den missionair van wetenschap zit in den spoorwegwagen of op de stoomboot de rei ziger die op de badplaatsen of ook wel in Egyptezoekt de emotiën der rouletteof de aanleiding om weldra in de salons der Parijsche, Londenscbe of Berlijnscbe groote wereld te kunnen medespreken van de wonderen van bet morgenland. Zij willen ook nog van de laatste hazardgenoegens van Wiesbaden, van Homburg, Ems en Baden-Baden gaan genieten, en zullen dan diep betreuren de noodzakelijkbeid, om naar een Zwilsersch badplaatsje of naar Monaco te moeten reizen om zich de geraffineerde genoe gens der roulette of ook van het lrente-et-quarante te verschaflen. Maar weldra zal de algemeene verontwaardiging ook daar het hazardspel in den ban doen, en zullen de roulethelden de Egyptische beschaving in de armen nemen om te Cairo ee'n of meer speelbanken op te rigtenen werkelijk daar zou het vooruitgang zijn, dewijl er thans in geheime speelholen de gruwelijkste oneerlijkheid en zelfs misdaien worden gepleegd. De beschaving begint te Cairo bij bet einde, endaar is zij reeds verrol vóór dat zij rijpte. Caiés-cbantanls, paardenspellen operettes van Offenbach, muziek van allen aai'd en met allerlei accompagnement, speelbanken even geheim als de Duitscbe geheimraden geblankelte liglekooijendie in rijke toiletten en prachtige equipages de Schoubra-allée ont sieren, dat zijn de zigtbaarste gevolgen van de Europesche beschaving, die wordt ingevoerd in het vaderland der ongelukkige fellah». Ik zal hier eindigen mei mijne reisschimmen, want even als het getal der rei zenden is toe genomen zoo ook zijn vermeerderd de ver schillende soorten der reizigers, waarvan de twee uitersten zijn de Wanderbursche die met gebarsten laarzen en de pet in de band, bet land te voet doortrektom zich in zijn vak te volmaken en tevens een levensonderhoud te zoeken, en de Engelsche jonge noblemandie met koerier, gouverneur, kamerdienaar en een paar honden, een le kl. coupé inneemt, en met dit gevolg een continentele reis maakt door geheel Europa dikwijls naar de Levant, ook wel eens om den gehcelen aardbolen niets kan leereu noch van de zeden, noch van de belangenzelfs niets van de talen der ver schillende volken, welke hg a vol d oiseau be zoekt, om daarna terug te keeren naar Old Eng land, er te trouwen en als peer het land te helpen regerendat in de laatste jaren zulk een erbarmelijke politieke figuur in Europa heeft gemaakt. ftaliouaulInternationaal en Par- leuieutair-politiek potpourri. Tot op dit oogenblik is de Minislerieele crisis nog niet het onderwerp geweest van on derhandelingen met personen wier positie en bekwaamheden genoeg op prijs worden gesteld om hun advies intewinnen. Z. M. de Koning, overtuigd, dat de leiding der zaken, in zoo verre die aan het Ministerie is toevertrouwd onder een scherp oog en eene vaste hand slaatheeft de eerste dagen van rouw over het verlies van eene Prinses van het Koninklijk Huis, die een Broeder, aan wien Z. M. zoo innig gehecht is, zoo diep trof, voorbij laten gaan zonder zich bezig le houden met het groote parlementair feit en de crisis. Men meene daarom niet, dat als de pers verlegen vraagt; wat nu? en niemand een redelijk antwoord geefter ook niemand isdie den toestand van het oogenblik weet le wegen en ook raad kan geven wat er te doen is, met bet oog op de partijen in de Tweede Kamer en tegenover den toestand in welken onze Maat schappij verkeert. Er zijn Nederlanders, die eene plaats van gezag en van eer kunnen verlaten en toch genoeg liefde voor hun Land en Volk en voor onze Dynastie bezitten omvoor zooveel in hen is, te zorgen dat hunne plaats door een ander waardiglijk worde bezet lot geluk van allen. Zij zullen geboord en hun raad zal gewaar deerd worden. Zij weten dat de tijd een regtvaardig reg- ter is. Under de crisis-novelletjes die er opgedischt wordenmaken wij melding van dat 't welk door den Haagschen correspondent der Zutphen- tche Courant is uitgedacht«door het besluit van hel Ministerie om zijn ontslag te nemen, moet de Koning zeer ontstemd zijn. Z. M. heeft de Ministers zelfs niet bij zich ontvangen voor de ontvangst der condoleanlic. Bij Prins Hen drik is het Ministerie echter tot dat doel toe gelaten." De Zulphentche Courant moest zich zulke din gen niet laten wijs maken. Is het wenschelijk, dat vrouwen eene betrek king kunnen verkrijgen op post- en telegraaf kantoren. Die vraag werd bij de finanliële commissie uit den Duitschen Rijksraad overwogenmet geen voor de vrouwen gunstig resultaat. 't Was gebleken zeide de Regeiings commis saris dal het geheim der dépêches door vrou wen dikwijls werd geschonden. En ook, als de vrouwelijke beambte trouwen konverliet zijzonder zich lang te bedenken, bet bureau. Amor's magt bleef, door alle eeuwen heen, ongedeerd. De pols van Amsterdam slaat flanuwis er eens gezegd en 'tweid, zeer ten onregle, lieel ktvalijk genomen. Een harde uitspraak heeft wel eens goede gcwlgeu.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1