7oo ook in deze zaak. De pols van Amsterdam slaat thans niet flaauw en in den raad zitten personen die hem nu en dan zelfs doen jagen. De hoofdstad des Rijks begint tot het besef barer kracht en tot een goed inzigt van 'tgecn de toekomst eisclit te kouien en dat is gelukkig. In de Fransche Nationale Vergadering was Vrijdag jl, de heer Andrieux, een reglsgeleerde de held van de zitting Hij zeide onlangs bij gelegenheid van een proces ik ben socialist, ja materialist De heer Paris eischte de afzetting van dien ongodsdiensligen reglsgeleerde De Minister van Juslit-e antwoordde dat de heer Andrieux naar Parijs was geroepen en hij eens met hem over socialisme en materialisme zou spreken. Een Chineesdie in Amerika onderwijs ge noot, heeft den Keizer van China bekeerd lol het liberalismus, 't Eerste gevolg daarvan isdat een aantal jonge Chineezen eene pleizierreis zullen maken naar Europa. Ook zullen 5 jaren achtereen 50 jongelieden in Noord-Amerika gaan sludeeren voor staats ambten. De schatkist geelt voor dien maatregel 2 millioen Mexikaansche dollars. Er is eene beweging, vooral in Groningen, op Protestantsch gebied, om de tweede feestdagen afteschaflen. Moeijclijk zal dat daar te \erkrijgen zijn en *t is weder eene schrede op den weg der on- eenigheid. 't Is waar, die tweede feestdagen worden door velen gansch niet godsdienstig doorgebragt, maar ook door velenworden zij rustig en godsdienstig gevierd. Zullen nuom de eersten te believende laatsten die eeuwenoude religieuse instelling prijs geven Dat is niet denkbaar. D© oferstroomingeu iu Boheuie. De Oostenrijksche dagbladen bevatten oproe pingen tot geldinzameling ten behoeve van hen, die door de overstroomingen in Bohemen schade hebben geleden. De Boheemsche afgevaardigden van den rijksraad zullen aan de regering het verzoek iigten om van staatswege ondersteu ning te verleenen. Praag en de landstreek langs den Boheemschen Westspoorweg van Badotin tot Rokylzan zijn het ergst door den overstroo mingen getroffenhet telegraaf- en spoorweg verkeer is aldaar afgebroken. Gebouwen zijn door den vloed óf vernield óf zwaar beschadigd de halve stad Rakonitz slaat onder water. In de streken van Podersam en Jechnitz heeft in den nacht van den 25sten op den 26slen dezer een verschrikkelijke overstrooming plaats gehad ten gevolge van een wolkbreuk; daaibij hebben vele menschen het leven verloren en niet min der dan 100 huizen zijn geheel vernield. Ver scheidene gemeenten in de nabijheid van Saaz zijn evenzeer door zware overstroomingen ge teisterd. De Tepl is buiten hare oevers getreden en te Telschen steeg de waterstand 153 duim boven het daar gewone peil. Aan gene zijde van Glalz hebben wolkbreuken plaats gehad, waardoor groote verwoestingen zijn aangerigt en 120 per sonen den dood hebbeu gevonden. Ook Karlsbad is door overstrooming geteisterd. De keizer heeft, tot leniging van den eersten nood, 10.000 gulden uil zijne eigene middelen geschonken. Te Lemberg en in hel district Zolkiew-Grodeck zijn onder de landbouwarbciders onlusten uit gebroken. Allerlei. De Fransche Nationale Vergadering heeft de 5 eerste artikelen van de wet op de legerorga- nisatie aangenomen. Die artikelen bepalen 1°. persoonlijke dienstpligligheid 2*. afschaffing van handgeld; 3°. vaststelling van den diensttijd 4°. afschaffing van plaalsvei vangingen 3°. verbod aan den soldaatdie onder de wapens is, van deel ic nemen aan de verkiezingen. Deze belangrijke zaak die de aandacht van alle Mogendheden bezig houdt, gaf aanleiding tot gewigtige discussion. De commissie van Nederland ter bevordering der inzending van voorwerpen naar de tentoon stelling van nijverheid te Parijs, op 1 5 Juli a. s. aldaai te geven cn voortdurende lot uiterlijk 1 Nov. daaraanvolgende, is, naar wij vernemen, uit gebrek aan tijd en geld gut tot stand ge komen. Volgens ingewonnen ill formation moet de inzending van voorwerpen vóór f Juli a. s. plaats hebben geheel voor eigen rekeningen volgens het programma heeft men te zorgen, dat zij aldaar uitgepakt en weer ingepakt worden. In 1871 werden in Nederland verzonden 98.854.542 brieven en 4.094.153 briefkaarten verkocht. Het batig slot der ontvangst was in genoemd jaar 459,005.91 i minder dan in 1870. De Republiijue Frangaise bevat een interessant statistiekjede veroordeclingen nl, vandecom- munisteh door al de krijgsraden totden27sten Mei uitgesproken. Ter dood veroordeeld zijn tot dien datum 76 personen, tot dwangarbeid 212, tot deportatie naar eene vesting 894, tot eenvoudige deportatie 2900 Het totaal van alle veroordeelingen is 8415. Vrijgesproken zijn 2112 personen. Een vermakelijk misverstand had verleden week te Gazzada in Italië plaats. Aan 't spoorwegstation wachtte iemand op den trein van Varesa; toen deze ('twas 's avonds elf uur) aankwam, was de goede man in diepe rust. Hij werd na cenigen tijd wakkerbevond zich in een dikke duisternis e-t ontdekte bij 't schijnsel van een lucifer, dat het één uur was. Hij rameide op alle deuren en riep uit alle magt om verlost te worden uil zijne gevangenis. De stalionchelin den waan dat het gebouw door een bende roovers weid besprongen, greep een revolver en loste in den blinde 't eene schot na het andere, terwijl zijne vrouw het dorpje in opschudding bragt. Tal van kloeke inwoners kwamen met geweren, sabels en stokken aanstormen en overdekten het perron met hunne projectielen. Na twee uren lang aldus de ledige ruimte bestookt te hebben, zonder zelf te weten wat er eigenlijk gaande was, bezette men, daar alle patronen op waren de uitgangen en eischte de roovers met luider stem op om zich over te geven. Men denke zich de algemeene verbazing, toen de onschuldige reiziger van onder't bankje, waarachter hij zich voor den kogelregen ver scholen had te voorschijn kroop. Meer en meer vertoont zich in de omstreken van Schiedam de blaar onder het rundvee, echter zijn de gevallen over het algemeen niet van ernstigen aarddoch. terwijl de aangetaste runderen bij sommige bouwlieden reeds.spoedig herstellen, geschiedt dit bij anderen eerst nadat ze vreesselijk geleden hebben en geheel verma gerd zijn. Groote sterfte wordt er dooc deze ziekte evenwel nog niet onder den veestapel aangerigt. Wij meencn het niet overbodig te moeten achten de aandacht te vestigen op het gebruik van melk van runderen door de blaar aangetast, wat zeker nadeelige gevolgen voor den gebruiker zou kunnen hebben. Kalveren, die melk van aan de blaar lijdende koeijen gebruikensterven aan de gevolgen daarvan wat reeds meermalen is voorgekomen. Ook de longziekte onder hel vee blijft voort duren, hoewel in zeer ongelijke matedoch in den laatrten tijd is zij weder zeef toegenomen. Op den duur wordt de veestapel door deze ziekte het meest geteisterd. Men schrijft uilBeusichem van den 31 Mei: De rivier is hier zoo sterk aan het wassen dat de uilerwaarden byna onderstaan en men met grond vreest, dat de beetwortelen of zoogenoemde suikerpitten die dit jaar grootendeels op de waarden geteeld worden, zullen verloren gaan, Ter oorzake van het booge water heeft men ook voorloopig hel vormen van sleenen geslaakt. Men is hier tot nog toe met den steenoven niet ge lukkig, want deze week zakte hij, waarschijnlijk door verzakking van den grond in waardoor ongeveer 200,000 steenen zijn ingestort, die voor een groot gedeelte niet meer bruikbaar zijn en waardoor dus aanmerkelijke schade is aangerigt. Drie arbeiders, die zich inden oven bevonden, zijn nog met den schrik vrijgkomen een van hen. met achterlating van zijne pet, beter na tuurlijk dan met hetgeen er onder gezeten bad. Meti is nu weder bezig den oven op te zetten, doch indien het water zoo voorlwast, vreest men, dat de winterkade zal doorbreken en de oven op nieuw instorten. Een tomantisch buitenkansje viel dezer dagen een exbakker, Rogerste Penkridge bjj Stafford te beurt. Deze nl. een weduwnaar zonder kin deren die reeds verveheiden jaren van een klein fortuintje leefdemaakte kort na den dood zijner vrouw kennis met een ongehuwde schatrijke dame in Cumberlanddie ah hoogst gierig te boek stond. In 08 maakte deze dame van het schrikkeljaar gebruik en bood Rogers handhart en vermogen aan deze sloeg dit aanbod beleefd af cn hoorde van zijn aanbidster niets meer, lot omstreeks 6 maanden geleden toen zij hem van haar ziekbed per brief bij zich noodigde. Zelfs aan dit verzoek voldeed hij nietmaar schreef haar slechts een stijven condoleancebrief. Een paar weken later stierf de dame en maakte Rogers ten spijt van haar nabestaanden in den wettigen vorm tot univer seel. erfgenaam van hare bezittingendie op een jaarlijksche rente van 4 3 G00O pd. st. geschat worden. Men zegtdat de gewezen bakker verre van ingenomen is met dit bui- tenkanje, daar hij tot heden zeer eenvoudig en vergeten in gelukkige tevredenheid leefde in een huisje op de oevers van de Penk en zich thans in het bezit gesteld ziet van. uitgebreide goederen in Cumberland, een woning in Bel- gravia schilderijgalerijen paarden rijtuigen een stoet bedienden enz. De toevloed van belangstellenden bij de Dings- dag jl in Belleville gehouden lijkdienst voor de vijftig gijzelaars, die in de rue Haxo werden omgebragt, is niet minder groot geweest dan bij de treurplegtigheden der vorige dagen. Ook deze dienst werd niet door den heer Thiers en niet door de ministers bijgewoond. Onder de volks menigte, die de kerk vulde, bevonden zich vele officieren en manschap van de parijsche garde; twee onderofficieren dier garde lagen gedurende de gansche plegligheid ter weèrzijden van den katafalk geknield. De pastoor der kerk van Belleville werd o. a. bijgestaan door een der gewezen vikarissen dier kerk, pater Carré, die, gelijk men zich herinnert, aan den marteldood der gijzelaars ontsnapt is, door zich den 27 Mei met de overigen in de bovenvertrekken van la Ro- uelte te barrikadereu en zich daar te verdedigeu tot dat de troepen van Versailes opdaagden, waar door hij niet alleen zijn leven, maar ook dat dat van 144 anderen heelt gered. Op zijnen Eriesterrok werd met levendige voldoening i;.oor et publiek bet ridderkruis van hel Legioen van Eer opgemerktdat die kloeke geestelijke zich niet slechts door de hierboven vermelde handeling, maar ook door verscheidene andere daden van menschenlievendheid en zelfopof fering heeft waardig gemaakt. In 1866 heeft hij bij de overstroomingen van de Loire tien menschenlevens geredop een andere plaats weid door zijn beleid eene geduchte wateramp voorkomen, terwijl hij in zijne pastorie ruim vijftig gezinnen herbergde en van het noodige voorzag. Een bloedig drama aan de grenzen van Arkan sas (Noord-Amerika) heeft er de Begering van de Vereenigde Staten opmerkzaam opgemaakt, hoezeer de wilde stammen van het verre westen nog strijd voeren tegen den voortgang der be schaving en hoe dringend het tijd wordtdat dergelijke voorvallen, d:e bijna jaarlijks* voor komen worden tegengegaanhoewel zij door gaans over het hoold worden gezien Een moord, gepleegd op een door den Staat afgezonden vrederegter, heeft de Indianen-kwestie weer op den voorgrond gesteld. De Tschirokezen werden steeds gehouden voor een vreedzamen en be trekkelijk beschaafden stam. Toen hunne voor vaderen de hoogten en de jaglvelden van Georgie en Teene$see verlieten en de woeste, maar vruchtbare glasvlakten van Arkansas opzochten, schenen zij reeds cenigzins van beschaving te willen welen. Zij werden goed behandeld en legden van hun kant de belofte afom alle aanleiding van oorlog te zullen vermijden, geen strijd met de «bleekgezigten" te zullen aanvangen, en zelfs den «groolen Vader" te zullen waar schuwen als er een vredebreuk van eenigen kant dreigde te ontstaan. liet uilschot der be volking, dat aan de grenzen leeft, wist hen evenwel door brandewijn over te halen, om alle gemaakte bepalingen te schenden en de door de Vereenigde Staten afgezonden scheriffs te vermoorden. Een berigt uit Little Rock meldt daaromtrent het volgende: Zestig mijlen ten noorden van deze stad en twaalf mijlen ten westen van Dutchtown ligt in een bijna ontoe gankelijke streek te midden van een groep pas aangebouwde huizen, het «raadhuis der kruipen de slang", .vaar het districts-geiegt gewoonlijk zijne zittingen houdt. Den f lden April kwam een blanke naar Little Hock en beklaagde zich bij den -commissaris, dat 4 weken geleden een blanke grensbewoner, Proctor genaamd, moordenaar van 18 personen en gehuwd met een Indiaansche vrouw, in zijn molen gekomen waszonder eenige aanleiding zijne vrouw doodgeschoten en ook op hem gevuuid had. Hij meende niet beter te kunnen doen dan den molen in Proctor's bezit te laten cn te vlugtcn. Delantste, die waarschijnlijk ook zijn eigen vrouw vermoord had, was spoedig daarop gevangen genomen en ter verantwoording geroepen. Men zette hem in het bovengenoemde raadhuis gevangen en hij zou den löden April

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 6