M. VAN GELDER ZOON teregt staan. Eenige zijner makkers zochten den boosdoener te bevrijden en zij verbonden zich daartoe met eenige misnoegde roodhuidendie de heerschappij der Vereenigde Staten met leede oogen aanzien. De door den commissaris afgezonden regters werdentoen zij het raadhuis genaderd waren om de instructie aan te vangen, door een levendig musketvuur begroet, hetwelk hel teeken eener vreeselijke slagting was. Weldra waren blanken en roodhuiden met elkaar hand gemeen; in minder dan vijl minuten vielen 20 menschen. Toen hierop versterking van de zijde der Regering aanrukte, vlugtten de moorde naars in de prairiën. Politieke Kevue. Bisschop Dupanloup een der beste redenaars in de Fransche Nationale Vergadering, wil in Frankrijk verpligle krijgsdienst En waarom Omdat Pruisen op dit oogenblik de beste artillerie heeft omdat hel Duitsche keizerrijk de eerste kazerne van de wereld is. Maar daarom is Pruissen nog niet de eerste Natie. De eerste Natie is Frankrijk, maar Dupanloup durfde dat niet hardop zeggen, nu Frankrijk naauwelijks de knielende houding tegenover Pruissen heelt verlaten. En waarom is althans Pruissen niet de eerste Natie Omdat de grootheid eens volks bestaat in ridderlijke edelmoedigheid en die hoedanigheid bezit Pruissen niet. Dupanloup zegt.nog ergere dingen van Pruissen. Hij zag de wreedheid en de knevelarij, waaraan Pruissische krijgslieden zich schuldig maakten en dat versterkte hem in de overtuiging dat een volk van soldaten eindelijk wordt een volk van barbaren. Von Bismarck zal te Varzin lezen wal Du- penloup sprak en hij zal hel onthouden. De Alabama-kwestie de regt vervelende kwestie, waarmèe de telegraaf Europa zoo dik wijls dupeerde, is uil de wereld zoo da<?hl men toen de telegraaf ons dezer degen meldde de Alabama-kwestie is dood, 'twelk eigenlijk be- teeker.dede oude kwestie is ontwaakt tot een nieuwe en wat er nu van groeit is een raadsel. De telegraal heelt het er goed meè gehad zei een dorpswijsneus. Serrano heelt een verdrag gesloten met de Carlisten zegt men en van daar hunne onverwachte onderwerping. De zaak is nog in een geheimzinnigen sluijer gewikkeld maar zal wel tot klaarheid komen; trouwens de Republikeinenonder de leiding van de Castelar en anderendie evenveel moed als talent hebben maken zich gereed om dien sluijer weg <e rukkenals hij niet vrijwillig ter zijde gaat. Men zegt ook dat Dun Carlos, die van 't paard viel, een armbreuk bekwam, koorts, enz. kreeg, dood is. Toen dal bekend werd in 't kamp der Carlisten, legden zij voor Serrano de wapens neder. Wij wachten op nadere tijdingen. Serrano opperbevelhebber van 't Spaansche legerlegt zijn commando neder en komt in de Cortes om rekenschap te geven van zijne handelingen. Hij zal attente toehoorders vinden en wat bij zegt, zal in Europa met belangstelling worden gelezen. Om de algemeene verwarring nog grooter te maken verlaat Zorilla het Parlement. Spanje heeft onlangs ook eene aardbeving gehad. Abdul-AzisdcTurksche Groote Heer, heelt nu ook een kerkelijke twist in zijne Staten en die zal het hem druk genoeg maken. De Beheerscher der geloovigen pretendeert dat ook de kerk hem onderdanig moet zijn. De Engelsche Bladen zijn eenparig van oordeel dat het Ministerie vooral niet toegeefelijk moet zijn tegenover N -Amerika - de N.-Amerikaansche Dagbladen prediken vrede en schijnen te er kennen dat de Republiek te veel eischte. Toch zijn er ook die in 't opgeven van eischen tot vergoeding van indirecte schade een directe krenking zien van Amerika's regt en eene smet op de stcrrenvlag. De Alabama-kwestie, door den telegraaf dood verklaard was slechts schijndood en spookt op nieuw Europa rond. Een der N.-Amerikaansche Senaatsleden heeft ten haren aanzien gezegd «de internationale moeijelijkheden kunnen alleen uit den weg worden geruimd, door een scheidsgeregl." (Dat is waarlijk geen spik-splinter nieuw idó1) Die verklaiing verwekte echter groote ver bazing in den Senaat dat ook al vreemd is. Na dien Senator, Sumncr sprak een ander als hij namelijk de heer Schar.z. Om te be wijzen dat hij net zoo dacht als Sumncr bleet hij 2 uur aan 'l woord. Hoe dit alles ook zij het tractaat van Washington ligt op 't uiterste de oplossing die kwestie is uitgesteld en een oorlog tusschen de twee Staten komt er niet. Bij beiden weegt de eer zwaar, maar 't geld nog zwaarder en die dan daarbij goed rekent, vecht niet ligt. De overwinnaar lijdt ook. De Italiaansche Kamer van Afgevaardigden zal discussie voeren over het algemeen slemregt. 'l Ministerie zal hel voorstel daartoe be strijden. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft zijn gekroonden broeder Koning Victor Emmanuel gedecoreerd. 'l Spreekt vanzelven dat er nu weder gere dekaveld wordt over he t of- en defensief verbond tusschen Duitschland en Italië gesloten of nog te sluiten en ook dat men te Rome daarover niet op zijn gemak is. Kennisgevint;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Doen te weten, dal alle gebruikers of beheer ders van gebouwen en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebouwen of erven, uittewieden of te doen uitwieden, zoodat destiaal op Dinsdag, den li. Juni aanslaande, des namiddags ten vijf ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoortden 3 Juni 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT 3 Junij 1872. Uithoofde A. van den Hatn en D. Maleslein niet meer als plantsoenarbeiders werkzaam zijn in dienst der gemeente Amersfoortzijn beiden uit hunne betrekking van onbezoldigd gemeente veldwachter eervol ontslagen bij besluit van Z. Exc. den Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht. Te 's Gravenha&e is alt candidaat-notaris toe gelaten de heer Mr. B. Burgervroeger te Amersfoortthans te Leijden gedomicilieerd. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden legen vrijdag 7 Junij des avonds te 8 uren bijeengeroepen. De examens ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw zullen worden alge- nomen te Utrechten te Leeuwarden. Aanmelding voor Utrecht aan den inspecteur voor het ge- neestk. staatstoez. voor Gelderland en Utrecht, Dr. W F. P: Kiehlte Arnhem en voor Leeu warden aan den inspecteur voor Friesland en Groningen Dr. L. Ali Cohente Groningen. Zwolle, 3t Mei. De stationchef Leinweber van den Cenlraal-spoorweg alhiervond heden morgen op zijn bureau een portefeuille met /"1860 aan bank- en muntpapierwaarschijn lijk door een der belgische veehandelaren abu sievelijk achtergelaten. Hij telegrafeerde on middellijk naar Utrecht om het verlorene teregt te brengen en mogt het genoegen smaken eenige oogenblikken later het bewijs van den eigenaar te ontvangendie morgen zijne gelden door tusschenkomst van een solieden bankier te Utrecht kan terug ontvangen. De zoo zeer gewenschte aansluiting van den Centraal- en den Staatsspoorweg te Zwolle, die volgens verschillende beriglen met 1 Junij zou tot stand komen, is, naar wij uit goede bron vernemen, geheel mislukt, zoodal het reizend publiek zich op nieuw zal moeten ge troosten het onaangenaam oponthoud aan het station van cerstgenoemden spoorweg In de op Vrijdag avond jl gehouden ver gadering van het Kies-collegie bij de Hervormde gemeente te Amersfoort werden in plaats van de aftredende leden des Kerkeraadsals zoodanig gekozen: de Hoeren J. Borst, A. J. SiddréP. Meihorst Senr. en J. Zandijk Senr. en tot Diakenen de Hceren J. C. van Eijbergen en W. Smit. Op den 29 Mti II. werd te Amsterdam des namiddags ten 121 ure in het gebouw der Maatsehappij Tot nut van 't Algemeen, onder voorzitting van den heer C. A. von Hemert gehouden de gewone jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der Nederlandsche Cenlraal-spoorweg-maatschappij. Vertegenwoor digd waren 4550 aandedenuitbrengende 74 stemmen. Uit het door den voorzitter ter vergadering uitgebracht uitvoerige veislag omtrent deverrig- tingen der Maatschappij gedurende het jaar 1871 bleek, dal de uilkomsten der exploitatie over dal jaar toelaten de uilloting van 159 obligation volgens de tabellen en de uilbetaling van /3.30 in geld op rekening van de coupons 18 en 19. Dit verslag zal worden gedrukt en ver krijgbaar gesteld. De balans werd met algemeene stemmen goedgekeurd, de assumptie van de heeren Fon taine de Laveleye en Blin in den raad van administratie waardoor dez? zich op den voet van het besluit der vergadering van 1867 weder voltallig heeft gemaakt, goedgekeurd en de hee ren Mr David J. C. van Lennep en Fontaine de Laveleyedie volgens den rooster als leden van den laad moesten aftreden herkozen. Na afloop van de vergadering van aandeel houders hieldenonder voorzitting van den heer Mr. L. H. Kuhn terzelfder plaatse, obligaliehoudcrs eene vergadering. De voorzitter bragt namens de permanente commissie verslag uit van hare bevinding der balans en der haar verder medegedeelde bescheidenen wees op den vooruitgang en het goede beheer der Maat schappij. De heer A. G. Wertheimaftredend lid der commissie, werd als zoodanig met algemeene stemmen herkozen. Dfe berigten omtrent het gewin der bijen op de klei is zoo gunstig, dal wij hel niet onbe langrijk achten mede te dcelen, wat ons juist door een zeer geloofwaardig bijkervan zijne bijen op de klei tcrugkeerendewordt ver haald «Het gewin is miraculeus. Met geen moge lijkheid kan men een zwerm afjagen, doordien men gevaar zoude loopen den gcheclen inhoud van den korf ineen te doen storten wegens den overvloed van den honig. De korf is gevuld met volk en overigens ziet men door den veelvuldigen honig in den korf als in eene oppervlakte waters. Onder den korf kan men den honig met lepels opscheppen. Ik heb nooit zoo iets beleefd; ik heb mijn medgezel achtergelaten, omdat wij om gezegde redenenen geene zwermen kunnen afjagen en de overvloed zoo groot is dat de bijen zich zeiven niet kunnen reddenl" Onder het dorp Oudega in Smallingerland maar ruim een half uur daarvan verwijderden alleen te water bereikbaar, ligt een baggerveen en daarin bevindt zich een vijftal woningen van veenarbeiders. Een groot eind weegs van de bewoonde wereld verwijderdkunnen hunne kinderen geene scholen bezoeken. De vijf ge zinnen hebben daarom zamen een gepensio neerden onderwijzer gekozen dien zij beurtelings elk eene week in den kost nemen en buiten dien elk loonen met 25 cents per gezin 's weeks. Er is een lokaaltje ingerigt, aal de ouders hunne «school" noemen. Een waarlijk zeld zaam voorkomend bewijs van belangstelling in onderwijs. ADVERTENTIE N. zullen ran af heden lot en uiet Vrijdag 7 Juujj de nog voorradig zijnde MANTELS en MANTILLES, alsmede JAPONSTOFFEU AFGEPASTE ROBES, JACONATS, BARÈGESPERCALSenz. wegena het vergevorderde snisoen Lot buitengewone lage pryoen opruime n.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 7