V r ij d a g- 28 J u n ij 1872. J\ê 1998. UISSFOOMSCHI Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nkdf.rlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05, 11.54 snelt. 1 en 2 kL, 2.37, 8.06. Verlrék van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. comm. Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6£ op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savoods 8J na aank. der laatste trein. Dit blad verschijnt Maandag en Donder dag avond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15 Prijs der Advertentiën van I lot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cis; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel ISCts. Reclames per regel 20 cents. 4fx. nummert lOccnts; Bestellingen bij den Uitg. .4. H. van Cteeffte Amersfoort Bureau Amersfoortselie Courant, l.angestraat. Wijk F, NB. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit flotlerdam worde- aangenomen door bet Algemeen ddvertenlieburaeu van Nus« en vss Dm>s Wijnstraat, Rotterdam. Politieke Revue. De regterzijde der Fransche Nationale Ver gadering heeft als examen-commissie niet veel eer behaald. Zij zou nu 't plan hebben om zooals men in 't dagelijksch leven gewoon is te zeggen de kat uit den boom te zien. De linkerzijde verkneukelt zich van pleizier over den afloop van de politieke kuur, aan welke Thiers zich onderwierp en uit welke hij krachtiger dan ooitmaar ook meer Kepubli- keinschte voorschijn kwam. Zij waagt het niet om Thiers te examineeren, maar uit de antwoorden door den President aan hare tegenpartij gegeven begreep zij ook duidelijk genoeg, dat die Staatsman zijne con servatieve lusten niet durft volgenuit vrees voor de Republikeinsche partij. Gambetta als burger en Faidherbe als krijgs man staan als schildwachten voor het paleis te Versailles en al wat anti-Monarchaal is, staan achter de beide mannendie durven. De Hertog van Nonlpensierdie een goed deel zijns levens doorbragt met veel te willen en weinig te durven die aan beide kanten hinkte, heeft eindelijk partij gekozen en wel die van Don Alphonsus. Hij wenscht dien Pretendent op den consti- tutionneelen Troon. Dat hij zich zoo lang bedachtzou men niet zeggen, want wat hij beoogt mag gerust gesteld worden op de lange rij van «vrome wenschen" die ieder menschenkind er op nahoudt De clericale pers in Frankrijk ziet de toekomst donker in. Zij ziet Gambetta aan 't roer en dat zeer spoedig. Gambetta zelf zou van dezelfde opinie zijn en onlangs gezegd hebben over tes maanden ben ik Frankrijk's dictator Alt hij dit gezegd heeft had hij een zwak oogenblik. Men moet zijne eigene grootheid niet met fanfares aankondigen. Dat zet kwaad bloed en maakt tegenstanders wakker. Die pers beweert dat het linker-centrum, 'twelk met het centrum vereenigd, groole kracht kon uitoefenen reeds magteloos is. De kracht zegt zij huist op dit oogenblik alleen bij de uiterste regterzijde en bij de uiterste linkerzijde. De aanslaande beheerschers van Frankrijk moet men zoeken in de holen vau Genève en Londen. Daar drinken zij op hunne toekomst. Onder de hoogst onaangename verrassingen die eene regering kan worden bereid behoort gewis ook die welke onlangs het Grieksch Bewind werd toegediend. Een Fransch gezant meldde zich aan met eene boodschap van Thiers, luidende aldus: geef ons cilo de 50 millioen terug welke wij U in der tijd hebben voorgeschoten 1" Of hij antwoord ontving, weten wij niet wel durven wij mededeelcn dat hem de 30 millioen niet op staanden voet werden uitgeleid. Later is getelegrafeerddat bovenstaand be- rigt onjuist is. N.-Amerika heeft twee ernstige candidaten voor het Presidentschap, maar Graat zal wel weder herkozen worden. Hij deed wel eens verkeerde dingenmaar beloofde beterschap. De nieuwe Spaansche President-Minister heeft een goed gekleurd programma. 1®. afschafjing der militaire conscriptie; 2*. scheiding van Kerk en Staat; 3*. zuinigheid van het bestuur; 4°. eerlijke betaling van schuld. Zorilla die belooft en Zorilla die doet wat hij belooft wij zullen zien of dat dezelfde persoon is. (Vervolg bierachter). Op verschillende wijze is verslag gegeven van het onderhoud van Thiers met de gedele geerden van het regtercentrum, doch in hoofdzaak komen zij overeen nl. wat den uitslag betreft, en deze is onzen lezers bekend. Dat het resultaat van deze poging hen verbittert, spreekt van zelfen zij hebben onder den eersten indruk besloten op alle mogelijke wijzen oppositie te maken enkan het zijnThiers omver te werpen. Zij rekenen hierbij op Mac Mabon doch men weet niet of de maarschalk zijne medewerking aan de royalisten verleenen wil ofschoon hij ook verklaard hebbe te allen tijde de bevelen der regterzijde te zullen nakomen. De regterzijde zal zich als een digi aaneen gesloten geheel constitueren zoo meldt hel Journal des Débals en Thiers niet meer, gelijk vóór de breuk zoo dikwijls hel geval was, in de binnenlandsche politiek ondersteunen. Of de meerderheid nu minderheid worden zal is nog onbekenddoch geschiedt datdan zal de meerderheid zich deze rol laten welgevallen Het aan Thiers overlaten bijstand bij de linker zijde te vinden en met vertrouwen afwachteu of de gevolgen van zijne staatkunde het land zullen voorlichten. Hetgeen nu te Versailles is gebeurd tusschen den president der republiek en de gedelegeerden, is in zekeren zin een hoofdstuk in de geschiedenis der fusieplannen welke door de monarchalen reeds menigmalen op touw zijn gezet, doch telkens vruchteloos. Immers een poging werd gedaan om de twee centra der nationale ver gadering te vereenigenen zij mislukte. Den eersten keer had met het oog op een triumviraat, hetgeen echter niet tot stand kon komen, dewijl de candidaten-driemannen voor de hun toege dachte eer bedankten. Daarop volgde het ge heimzinnige manifest der regterzijde doch ook hiermede werd het doel niet bereiktwant gelijk verklaard werd: «het hoofd van het huis Bourbon is niet geroepen om de leden van zijne familie le gemoct te tredenen de prinsen van Orleans zouden niet zonder conces- siën van den graaf van Chambord zich aan dezen kunnen onderwerpen." Nog erger liep het af met de zonderlinge vereeniging van de royalistische meerderheid met de bonapartislen en dus bleef alleen over een fusie der twee centrahiervan werd reeds ten vorigen jare een magtige meerderheid verwacht. Toen echter bestonden daartoe meer uilzigten dan nu; thans verklaarde de linkerzijdezich te willen ver eenigen met de regleizijde, mits deze de republiek" openlijk erkenne doch na het onderhoud van Thiers met de gedelegeerden is zulk een over gang bijna niet te verwaehten. Door de woe lingen der monarchalen werd de president der republiek al meer en meer naar de linkerzijde gedrevenen vertrouwende op het linker-ceii- truin en sterk door den goeden uitslag zijner bcmoeijiiigcii in de ontruimingskweslie kan hij beslissender dan immer het geval was voor de handhaving der republiek optreden en de pogin gen tot herstel der monarchie als een aanleiding tot burgeroorlog afkeuren. Gelukt het Thiers na het vertrek der Duitsche troepen de instel ling van een tweede kamer door te drijven t dan wordt de toestand over hel algemeen en zijne positie in het bijzonder gansch anders en het is niet onmogelijk dat, wanneer bij de eerstvolgende verkiezingen de republiek de meer derheid van stemmen erlangtThiers zoo dikwijls gekozen zal wordenals hij zelf het nuttig en noodig acht. Inlusschen is de handels politiek van «le petit Pruissien", welke bena ming, gelijk men weet, in den aanvang van den oorlog hem gegeven werd, van dien aard dat zij de voor hem gunstigste berekeningen zal kunnen doen falen. NationaalInternationaal eu Par lementair-politiek potpourri. Als onze boeren maar eenigszins trek hebben, kunnen zij zich vergasten aan een heerlijk tractement voor hun boerenbedrijf en zich boven dien uitstekend amuseren. Dat wordt hun geheel kosteloos en onze boertjes komen "niet gaarne over de brug aangeboden op Donderdag 4 Julij e.k. op de Bad hoeve in Haarlemmermeer. Zij kunnen aldaar in werking zien 's morgens van tien tol elf uren een stoom werktuig drijvende eene dorschmachinewan molen haverpletter, boonenbreker, stroosnijder, mangelkneuzerhoutzaag enz; 'l Is om er van te watertanden als men land bouwer is, van kop tot teen liefde voor zijn bedrijf hebbende en als men wat meer leeren wil dan vader en grootvader wisten; 's morgens van elf tot 's middags twee uren werking met maaiwerktuigenhooischudders hooi harken klaverruiten, oogstkarren en schrik nieto simpele landluimen zal er in werking zien een HooidroOgGT van Gibbt die versch. gras in droog hooi verandert in den tijd van tien minuten 1 Over dat wondei werk zullen bij menig land man de haren als ten berge rijzen 1 Hier helpt echter geen hoofdschudden geen grijns van ongeloof, geen zeggen dat het kooi niet zoo goed en droog wordt als het hooi dat op antieke wijs gewonnen wordt want wie den hooidrooger in werking gaat kijkenzal zijne o ogen moeten gelooven al is hij de grootste stijfAoo/d onder de landlieden. Ook de reis daarheen is gemakkelijk, en goed koop en pleizierigen wie daarheen gaat lucht zich nog eens uil, heeft het genoegen moeder de vrouw een afscheidskus te gevenmet het vooruitzigt van een welkomstkus, en heeft het voordeel dat hij veel leert en daérdoor veel meer winst in zijn boerenbedrijf zal maken dan vroeger. Welaan dan, landlui I springt Donderdag ochtend 4 Julijals de zon oprijst, vlug ten bedde uittrekt uw zondagspak aan en op reis en vooruit! Vooruit is vooral tegenwoordig het parool. Wie tegenwoordig te traag is om met zijn tijd tnée en vooruit te gaan gaat achteruit Onder de dezer dagen te Utrecht tentoon gestelde dieren komen voor: hengsten 33, mer- riën of ruins 73, veulens 14, spannen paarden 6, stieren 15, koeijen 6, vaarzen 4, pinken 8, kalveren 3, springrammen 18, ooijen 8, iam- lammeren 12, ooilammen 4, beer en 2, geiten 1vette ossen 2gemeste kalveren 2, vette hamels 2, toornen kippen 5, toornen eenden 2

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1