Vrijdag- 16 Augustus 1872. J\2 2012. AKERSrOOBISGHE Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nederlandschb Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht «.OS, 11.54 snelt. 1 en 2 kL, 2.37,8.00. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.01, 5.54 snelt 1 en 2 kU, 8.30. COURANT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6 J op de eerste tremen naar ArnhemUtrechtAmsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 nar. Van Amenfoort naar Barneveld 's avonds 8} na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3* aank. te Amsterdam te 6 oren. Dit blad verschijnt Maandag eo Donderdagaoomd. Abonnementsprijs per kwartaal f\.franco per pest 1.15. Prijs der Advertootiën van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cta; legale, offieiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cta. Reclames per regel 20 een ta. Afs. nummer» 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. .4. H. oan CUe/fte Amersfoort Bureau Amtrtfoortiehc Courant, Langestraat. Wijk F, N*. 43, over de Ooda Vischmarkt, en bij allé Boekbandelaren en Poatdireeteoren in het Rijk. Brieoen franco. Advertentiën voor dit blad ait Rotterdam «orden aangenomen door het Algemeen Adeertenlieburae» van Nuaa en van Dmui, Wijnstraat, Rotterdam Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMBRSFOORT Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat tot het ukgeven van de PATENT BLADEN over het dienstjaar 1872/73 ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maan dag, den 19. en Dinsdag, den 20. Augustus aanstaandedes namiddags van 4 tot 6 uren en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van ft en cents. Amersfoortden 12. Augustus 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestunr tp MAANDAG, den 19 AUGUSTUS aanstaande, 'sna middags van kalftwee tot kolf drie. zitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de belang hebbenden zioh kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de hegren B. E. Herschel, W. A. Croochewit, en Jhr. Mr. If. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadretseerd wier adres als onbekend is opgegeven, vnrxonien onder het postmerk Amersfoortgedurende de la helft der maand July 1872. plaat» van NaM£N der geadresseerden. bestemming. 1. 2, FT Barends te Amersfoort. 2. Mej. B. M. de Jonge Amsterdam. 3. H. van Nieuwenhuizen s 4. D. de Fluiter 8. Aaltje IJberg 1 Gouda, 6. Janssen's Gravenhage. 7. Mej. I. van Oawerkerk Rotterdam. 8. A. Jacobs 9. K. van Geera Utrecht. 10. Augustinusa 11. P. P. G. Teil Zaandijk. Van de Hulpkantoren 2 Baarn. 12. Mej. C. Rampen Utrecht. Laren. 13. Grietje Burkert. Amsterdam. Soest. 14. Naatje Menn id. Regthebbenden vervoegen sich aan het post kantoor. Het Idiotengeatioht te 'a Gravenhage. Wordt er steeds veel geofferd op het gebied der menschlievendheidwerden en worden de edel aardige pogingen van bekwame mannen als GUYOT te Groningen en HIRSCH te Rotter dam krachtig gewaardeerd en gesteund, in niet mindere mate dan de gestichten voor doofstom men-opvoeding en onderwijs verdient het Idioten- gesticht te 's Gravenhage de algemeene waar dering en steun en daarom plaasten wij hieronder eenige beknopte uittreksels der ontvaugene bro chure: Een beioek in hel Geslicht en de School voor minderjarige Indioten te 's Gravenhage. De vreemdeling, die de merkwaardigheden der schooae hofstad komt bezien, zal er niet ligt ééne zoeken in de rij gewone huizen tegen over den stadstoren, die den ingang to.t het Westeinde uitmaken. Het gebouw onderscheidt zich dan ook in niets of 't rqogt zijn door het meer eenvoudige en bijna antieke van den breeden gevel van de andere woningen. De meeste stadgenootenal kennen zij er de be stemming vangaan het voorbijzonder van den vrijen toegangdie iederen belangstellende gaarne wordt verleendgebruik te maken. En toch kan ditzelfde gebouw u in zijn Album de namen van bezoekers wijzen, nit alle landen van Europa en Noord-Amerika niet alleen, maar tot uit Brazilië en Japanen menige vleijende aanteekeningdaarbij gevoegd, getnigt van de voldoening, die dit bezoek aan een tal van vreemdelingen opleverde. Het is zoo vreemd niet, dat men in eigen stad en land gedachteloos voorbij gaat, wat men verre van huis soms met veel moeite te zien krijgt. De zekerheid, dat men het altjjd nog kan bezoeken, doet uitstellenen van uitstel komt afstel. Maar hier geldt toch ook het oud vaderlandsche spreekwoord: onbekend maakt onbemind. Want hoewel het Geneeskundig Geslicht voor minderjarige Idioten reeds sedert jaren bestaat, en honderden ongelukkigen herbergde of onderrigt verschafte, het is er verre af, dat het reeds algemeen dat bnrgerregt in Nederland verkregen heeft, waarin de stichtingen voor blinden en doofstommen zich mogen verheugen. Het was, In het najaar van het jaar 1854, dat zich te 's Gravenhage driemannen van rijpen leeftijd (de jongste telde 48 jaren) en velerlei ondervindingvereenigdenom de oprigting eener Idiotenschool te beproeven Ds.C. E. van Koetsveld Dr. J. Brouwer Starck, en de heer H. van drn Heuvel. Daar men in ons land nog weinig of geene kennis droeg van hetgeen in 't buitenland op dit terrein reeds gedacht en gedaan was, gold hier wel de spreuk: Onbekend maakt onbemind. ■Onwijze kinderen op te voeden, en eene school te stichten voor hen die niet leeren kunnen," moest velen wel eene hersen schim toeschijnen, anderen eene dwaasheid,en hun zeiven, bij de tegenwerking, waarmede zij terstond te worstelen hadden eene bijna hopelooze onderneming. Ook was geen der op- rigters in de gelegenheid, om met het elders bestaande in persoon kennis te maken. Alleen door lectuur en studie waren zg daarmede bekend. Toch waren zij in dezen niet onbevoegd. De een was als godsdienslleeraarde ander nog veel langer en dieper als geneesheer in de studie van het krankzinnigwezen ingewijd, terwijl de laatste als hervormer van het lager onderwijs in de hofstad algemeen werd geëerd. Daarbij steunde van den beginne af de onvergetelijke ScBROEDER van DER Kolk hunne pogingen. Qe zoo moegelijke onderneming werd dus op dege lijke pbilantbropische, medische en paedago- gische gronden op touw gezet. Baar zij nog niet op algemeene deelneming kon hopenwas liet een bijzonder voorregtdat door Hare Majesteit de Koninginboven velen bekend met wat elders reeds was tot stand gebragt, voor eene eerste proefneming, de aanzienlijke som van f 2000 tot beschikking der oprigters werd gesteld. Die eerste proeve zou eene dagschool wezen. Hieraan echter werden naar de toenmalige wet op het onderwijs zoo vele bezwaren in den weg gelegd, dat van 18 December 1854 tot 2 April 1855, de nog slechts voorwaardelijke toestem ming verschoven werd. Zoo kon dan toch op 15 Mei 1855 de echoot, waaraan nu ook de naam der geëerbiedigde vorstin als Beschermvrouw verbonden werd, met elf leerlingen worden geopend. Eindelijk kon bet Geslicht op 1 Jannarij 1858 worden geopend. Het getsd kinderen klom in- lusschen langzamertiand lot de hoogte, waarop het sedert met eenige afwisseling gebleven is namelijk 40 k 50 in 't gesticht verpleegden en 10 h 20 dagscholieren, dus te zamen om streeks 60. De finale der brochure behelst het volgende: «Maar hoe het godsdienst-onderwijs te veree nigen met het verschil van geloofsbelijdenis der kinderen of liever van hunne ouders of betrekkingen Deze vraag, elders zoo moei- jelijk te beantwoordenbaart hier geen zorg. Het onderwijs is naar den Christelijken feeslkring ingerigt, en ook het godsdienstig gezang daar naar gekozen. In den zomer begint dus de geschiedenis naar het Oude Testament, waaraan ook de Israëlieten deel nemenen waarbjj het Hebreeuwsch der eigen namen eene uilspanning is. Menig kind vau Abraham leerde hier voor het eerst vau zijn leven iets van zijn volk en zijnen God. Tegen het kerstfeest worden de Israëlieten verwgderd. De verschilpunten tnsschen de Roomsch-Kalholieken en Protestanten zijn bij de letterlijke opvatting der meest bekende bijbelsche geschiedenis en het algemeene gebed der Christenheid naar de gewoonte van elke kerk, gemakkelijk te vermgden. Eindelijk kunnen wij hier nog bijvoegen, dat zij, die er vatbaarheid voor hebben, tot de be lijdenis van het geloof hunner ouders worden opgeleid, waartoe een Hebreeuwsche onderwijzer, onder toezigt van den Opperrabbijn, voor de Israëlieten, en één der paters van de Theresia- Kerk voor de Roomsch-Katboliekenin over eenstemming met den weasch der ouders, werk- Bovenstaande korte uittreksels kannen er misschien toe leidendat velen de brochure zoomede het sesde verslag van het Gesticht 1867—- 1871 zullen willen lezen en blgken van daad werkelijke belangstelling gelieven te plengen voor de stichting, die haar aaozgn en levens- bestaan te danken heeft vooral aan het drietal edeldenkende en edelwerkende mannen hier boven vermeldmogende zij teregt aanspraak maken op veler ondersteuning. Het Luchtschip. Wij ontvingen het volgende, in verband met het opstel aan het hoofd van N*. 2009 en Elaatsao het gaarne, omdat wij vermeenen dat et de overweging van deskundige en belang stellenden verdient. «Ten opaigte van het lachtschipin N*. 2009 vermeldkonden wij een paar opmerkingen en vragen niet weerhouden; redenerend stellenwg ze hier neder Onze eeuw is verbazend rijk aan vindingen, alsook aan verbeteringen van reeds vroeger door het genie uitgedachte zaken en voorwerpen; maar door de aan den dag gekomene noodza kelijkheid zijn de vindingen in den laaUten tyd als het ware vervroegdzelfs verhaast. Zoo b. v. was, na de overwinning der Pruisen in '66, toegeschreven aan hun snelvuren, elk die tot het wapenvak en de werktuigkunde behoorde in de weer, om al sneller en zesmaal sneller te vuren. (De Pruisen, 'tis gebleken, nebben

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1