Hij erkent nogmaals liet belang van Amersfoort, doch blijft van oordeel dat de leden der Staten zeiven de zaak in die vergadering moeten aan hangig maken. De heer van Bel verneemt met genoegen dat de vorige spieker het met hem eens is over de competentie. Hij vermeent echter dat de Raad nu het voorstel eenmaal bij hem is ingediendslechts te vragen heeft of de aan- nemiug daarvan al of niet in het belang is van Amersfoorten niet mag afwachten, of misschien later een of ander lid der Staten de zaak aldaar aanhangig make, daar dit altijd onzeker is. Hierop wordt het voorstel in stemming ge- bragt cu aangenomen met 15 tegen 3 stemmen; die der H.H. ran WalchrenScheerenbergeu vaa Beek. De verdere uitvoering wordt opge dragen aan Burg. en Weth. 2°. Alsnu is aan de orde de benoeming van een Wethouder ter aanvulling der vacature ontstaande door de periodieke altreding van den heer Scheerenbei-g. Bij de stemming verkrijgt de heer Scheercnberg elf stemmen, de HH. van Burgsleeden eu Crooc- kewil ieder eene, terwijl een briefje in blanco is ingeleverd. De heer Scheerenberg verklaart, dat hij bereid is die betrekking op nieuw te aanvaarden, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde ver- tronwen, en in de hoop dat zijne krachten hem zullen toelaten haar naar behooren te vervullen, ülogt het tegendeel blijken dan zou hij haar met zijn lidmaatschap van den Raad neerleggen. De VoorziUer antwoordt, dat de Raad die verklaring voorzeker met genoegen zal gehoord hebben, en hij wenscht den vorigen spreker toe, dat diens gezondheidstoestand meer en meer moge verbeteren. 3° Tot ledan der commissie van wetgeving worden herbenoemd de H.H. von Del eu van Walchren. De Voorzitter zegt daarna dat blijkens missive van Gedeputeerde Staten deze eenige wijziging verlangen van het onlangs genomen raadsbesluit tot verhooging dor bezoldiging van den hulp onderwijzer A. Jansen. De vorm waarin dit was geschied, was die van eene jaarlijksche gratifi catie, maar Ged. Staten verlangen, dat het zal geschieden bij wijze van tijdelijke verhooging van het iraciement, zoolang hij die betrekking blijft bekleeden. Daar het niets anders is dan eene kwestie van vorm, stelt hij voor zich met die wijziging te vereenigen. Zonder hoofdelijke omvrage wordt daatoe be sloten. Ingekomen zijn de begrootingen der Gemeente, van het Weeshuis, en de Schutterij, welke worden verzonden naar de Afdeelingcn. Daarna wordt de zitting gesloten. Het congres der Internationale. Eindelijk hebhen de heeren Internationalisten ingezien dat het toch niet aanging de Neder- landsche overheid en natie wijs te maken dat in drie dagen, elk van twee zittingen nog geen einde zou gekomen zijn aan het onderzoek der geloofsbrieven der afgevaardigden tot het congres en aan de overige uit den aard der zaak voor het publiek ontoegankelijke zittingen voor de preliminaire werkzaamheden. Was het reeds bekend geworden, dat Donderdag eene openbare vergadering zou gehouden worden, ook eenige ci- toyenfrédacleurs der Haagschedagbladen ontvingen uitnoodigingen haar bij te wonen waarvan zoo als bleek gebruik is gemaakt. Voor de openbare zitting had evenwel ook nog eene geheime plaats naar beweerd wordt ter verkiezing van het bureau, dat alzoo ook nog niet onder de preliminaire wei kzaamhedea der Torige dagen had begrepen kunnen gewor den zijn. Te ruim 10 uur werd daarna de toeganke lijke zamenkomst geopend doo- Danvier, met eene redevoering, waarover straks nader. Eerst een blik op de zaal en dc daarin aan wezigen. Een der eedgenooten beeft aan de indépendance Belgie getelegrafeerddat zij bijee waren in «la salie de concert" der residentie. Verhaalt hij nu later aan zijne landgenootenhoe dc concertzaal per exccllentiam van de Ncderland- sche residentiestad er uitziet, waarlijk, zijne landgenooten zullen ons niet beschuldigen van door het ten toon spreiden van tc groote luxe tot dc verzwaring der sociale kwestie hij te dragen. Want de inrigting der zaal zoowel als liaar ameublement zijn door ruwheid en door verwaarloosden toestand in volmaakte overeen stemming met de haveloozc en grimmige gasten, die zij herbergt. Er zijn een 00 a 70 gedelegeerden bijeen, en in een afgescheiden deel der zaal nog ruim zooveel leden der Internationale, die geen mandaat als gedelegeerden schijnen te hebben. Dc zwakke en sclioone sekse is er in vier I exemplaren vertegenwoordigd de vrouw cn een dochter van Marxde vrouw van Laf argue cn eene vierde, die men de eer heeft niet bij name te kennen. Ranvier's openingsrede vermeldde in de eerste plaats de redenenwaarom het congres eerst iu dit jaar hal kunnen doorgaanhoofdzakelijk bestaande in de vervolgingen in en op het voor beeld van Fiankrijk ingesteld tegen de commune en de internationalisten door den spreker telkens gelijk gesteld. Zij zijn daardoor maite- larcn geworden; maar juist tegen die vervolgin gen in zijn zij opgegroeid in kracht en in aantal, zoodat zij den strijd tegen «de noodzakelijke maatschappelijke hervormingen," dien zij nooit zullen laten varen met te meer volharding zullen kunnen voortzetten. Gelukkig rekende spr. te kunnen gewagen van «het gastvrij land," waarin hun een asile tol het houden van hun congres was vergund. Hier wordt de persoonlijke vrijheid geëerbiedigd, die in Fiankrijk met voeten is getreden door infdmes ministresdie de commune-mannen als oproerlingen hebben gestempeld. Aan den eisch tot uillevering, door den iufamen Favreeven groot verrader als Trochu, gedaan, is trouwens ook door Engeland geen gehoor gegeven. Waar om zou Engeland ook niet even goed aan de commune-mannen als aan een Bonaparte asyl verleenen Er beslaatzoo zeide Danvier in het slot zijner rede, op dit oogenblik verdeeldheid inde «In ternationale", maar dit zal voorbijgaan om alle krachten weder te vereenigen op het groote doel: de emancipatie van den werkenden stand. Hierop had appél nominaal plaats. Daarna werd in het Engelsch (al hel gesprokene werd driemaal vertolktzoodat het in vier talen, Fransch, Engelsch, Duitsch en Vlaainsch, ten gehoore werd gebragt) een verslag uitgebragt van de lotgevallen der «internationalen," door den algemeenen raad te Londen opgemaakt. De gebeurtenissen in Frankrijk, in verband tot den Fransch-Duitschen oorlog, en de verschillende omwentelingen en de vervolgingen legen de commune en de internationalisten ingesteld passeerden de revueaangevuld met verw ijlen en vervloekingen tegen verschillende regerings personen en legen de verschillend.' gouvernemen ten van Europa in het algemeen. Voor Zwitser land en Engeland liet men het bij betrekkelijk zachte beschuldigingen. De pers der «buurgeuisie" werd wegens hare lasteringen tegen de «Inter nationale" als veil en verkocht gekastijd. Ove rigens was hel verslag van het begin tot het einde één loflied op de commune. Het eindigde met de kreet: «leve de Internationale 1" Nadat dit verslag was goedgekeurdwerd bij acclamatie de volgende resolutie aangenomen dat dit congres namens het proletariaat der geheele wereld, zijne bewondering uilspreke voor de in den strijd voor de regten des volks gevallen kampioenen (d. i. de gesneuvelde en geschavotteerde commune-mannen) en zijn broe derlijken groet brenge aan allendie nu nog door de reactionnaire bourgeoisie worden ver volgd zoowel in Frankrijk, in Duitschland jn Denemarken als in de geheele wereld." Nog een incident had er plaats. Een Duitsch sprekend lid Kühner genaamd en blouse ge- toilet leerd trad op om den heer Schramm Üostenrijksch consul te Milaan te sommeren zich na afloop der vergadering bij hem te ver voegen op poene van geacht te zullen worden een feiger Bieb (vertolkt: Fransch lache voleur Engelsch miserable thiefVlaainsch olijke spitsboef) te zijn. Dit werd door de vergaderden met groote opgewondenheid toegejuicht. Te ruim één ure uiteengegaan zijnde, werd de vergadering te vier ure hervat. In die namiddag-zitting werden levendige dis- cussiën gevoerd over een manifest der Patijsche sectie van de «Internationale" van het congres en over de vraag hoe de discussiën over de herziening der statuten zullen moeien plaats hebben en geleid worden. Nu en dan werd de gcdachtenwisscling afge wisseld door omstuimige inciedenten betrekke lijk kwestiën van orde, waarbij een vervaarlijk geraas werd veroorzaakt door luide kreten gepaard aan dreigende gesticulationwaaraan menigmaal de schel van den president in ge- mimen tijd geen einde kon maken. Tegen halt achtuur werd dc openbare zitting jn een geheime bijeenkomst veranderd. Uil de latere openbare bijeenkomsten is gc- bteken dat de Internationale op de Nederlanders den indruk heeft gemaakt van verdienden tegenzin. De Vaderlandsche tevens Oraitjeliedercn klonken vrolijk door de vergaderkroeg en de Marseillaise werd uitgefloten I Wat wil men meer? De volksstem heeft op den alouden Neder- landschcn bodem van echte vrijheid zoowel Internationale als commune den doodslag gegeven. Politieke Kovue. Gelijk met alles heeft ook de keizerlijke gastheer te Berlijn thans geluk. Geen enkel verwachte gast is weggebleven. Ongenoodigde gasten presenteren zich natuur lijk niet. Keizer Wilhelm en Keizer Alexander omhelsden elkander aan 't snoorweg-station te Berlijn en daarna omhelsde de Czaar alle Duitsche prinsen, die er stonden te kijken. Vorsten hebben hierin eene bijzondere han digheid want menig ordinair man gaat zoo'n omhelzing slecht af. Ook de keizer van Oostenrijk is reeds aange komen en kreeg ook zijn deel van de omhel zingen. Alle militaire en politieke herinneringen aan 18(36, toen keizer Wilhelm hem meer dan eene kies trokzijn gemaskeerd geworden. Maar hel geheugen laat zich niet maskeren. De andere verhevene gasten zijn ook bij el kander zoodat nu de gansche vorstendrom compleet is cn ook de vorstcu-parade kan worden gehouden. Zooals bekend is hebben de Koningen van Beijeren en Wurtemburg voor de invitatie be dankt. Zij zijn te fier om voor den keizerlijk Pruis- sischen scepter te bukken. In «welingelichte kringen" te Berlijn ziet men in de zamenkomst dei drie keizers voort durend een bewijs van hunnen ernstigen wil om de orde te handhaven en niet alleen een daad van persoonlijke vriendschap De verjaardag van de republiek is zoo stil mogelijk voorbijgegaan. Parijs zag er uit als gewoonlijk en er viel geene enkele manifes tatie voor. Te Lyon Toulouse en Marseille waar de radicaalste republikeinen worden ge vonden wapperde slechts uit enkele huizen de Fransche vlag. Alleen te Niines en te Sis- teron (Beneden-Alpen) hadden kleine manifesta ties plaats, waarbij de gendarmes tusschen beide moesten komen. Overigens is de politieke nieuwsmarkt nog schraal en 't fraaije weder noopt velen hnnne bad- en andere reizen te verlengen. Waren de redacteurs ook nu maar zoo gelukkig om te verlengen hetgeen bunne lczeis attractie kan imboezemen. Toch maken zij ondanks dc nieuws-schraalte hunne bladen vol. De kwantiteit moet volkomen worden gelcveid al is de kwaliteit zeer onvolkomen. De monstertaploe is Zaterdag schitterend afge- gcloopen. De muziekanten van alle regemen- len (met de tamboers 112-4 man) zetten zich, vergezeld van 100 fakkeldragers, ten 9{ uur aan het standbeeld van Frederik den Groote in beweging naar de Lustgarten. Toen de keizers Wilhelm en Alexander uit de opera en keizer Frans Jozef van het Oos- tenrijksche gezantschapwaar hij receptie had gehoudenteruggekeerd waien naar het slot ving de uilvoering aandie een geweldigen indruk maakte. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Het zij mij vergund eenige aanmerkingen te maken op het stukje, uat in Uwe geachte courant van Vrijdag 6 Sept. voorkomt en handelt over de al of niet wenschelijkheid der afschaffing van het procuraat. Ook ik wenschevenals de schrijver van dit stukje direct tot eene conclusie hoewel ccne gansch andere te komen. Ik geloof namelijk niet dat de afschaffing van het procuraat tot eene uitbreiding dei zaak- waarnemerij zal leidenalthans nietwanneer de advocaat bij eene eventueele ambtsvermeer- dering bij vereeniging namelijk van advocatie- en procuraat ook tot een zwaarder (Staats) examen geroepen zal wordenhetgeenmijns inziens, vooral met het oog op de kennis der rechtsvordering, onvermijdelijk zal zijn. Maar ook dit daargelatengeloof ik dat het gevolg door den schrijver uil deze vereeniging getrokkengeheel vcrkecid is. Gesteld tochdc mcnschcn zijn zóó dom om niet wetenschappelijke lieden te consulteeren in plaats van hendie hunne geheele studiën aan de kennis der rechtswetenschap gewijd hebben wat zal dan het gevolg zijn 1°. óf de justiciabelen zullen spoedig hunne dwaasheid inzien en tot hunne natuurlijke ad viseurs (de advocaten) tcrugkecren hetgeen de ondervinding hun voorzeker spoedig zal leeren. Of 2". eene wet zal weldra noodzakelijk worden om de zaakwnarncmerg tot hare natuurlijke grenzen te beperkenhetgeen bepaaldook thans reeds, zeer wcnschelijk zijn zal. Amersfoort, 8 Sept. 1872.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2