KENNISGEVING. P. PINKHOF, KERMIS of JAARMARKT WÊERBAARHEIDSBOND BERGPLA.NTEN-0LIE AMERSFOORT 9 September 1872. KAMP BIJ MILLIGEN. Vrijdag 6 September hadden gioote manoeu vres in bet vuur plaats, van twee partijen tegen elkander. De 2e brigade, het eene corps, was gekleed in exercitie-tenue met de kwartiermuts de an dere partij, het tweede corps, was in marsck- tenue. De onderstelling was: De le brigade kwam van de zijde van Garderen om verder tusschen den Meerveldschen Eng en 't Uddeler meer den grindweg naar 't Aardbuis te bereiken èn daarover naar Apeldoorn te mar cheren heeft gebivouacqeerd ten Noord-Oosten van Garderen en zich behoorlijk door voorposten gedekt met het voornemen omzoo hij op den vijand slietdien aantevallen. Dit legercorps, sterk 6 bataillons infanterie, 12 vuurmonden en 6 escadror.s hussaren werd gecommandeerd door den generaal-majoor A. W. P. Weibel. De 2e brigade gekomen van Apeldoorn om over de Meerveldsche heide naar Garderen te marcheren, iieell gebivouacqeerd nabij hel Aardhuis en voorposten uitgesteld westelijk van het Meerveldsche bosch, regts leunende aan dat boschlinks aan het Garderensche zand; ont ving berigt van de nadering des vijands en nam eene defensieve stelling voorwaarts van zijn bivouacqwestelijk van het Meerveldsche bosch. Dit legercorps sterk 6 bataillons infanterie 12 vuurmonden en 2 escadrons hussaren, werd gecommandeerd door den generaal-majoor A E. Mansfeldt. De uitvoering was de troepen van de le brigade rukten uit te halfnegen 's morgens vereenigden zich weste lijk van de ambulance, marcheerden naar de veronderstelde bivouacq-plaals en stelden voor posten uit. de troepen van de 2e brigade rukten uit een half uur vroeger, te 8 uren, marcheerden langs den koristen weg naar hunne veronderstelde bivouacq-plaats en stelden voorposten uit. Nadat de voorpostendienst aan beide zijden in geregelden gang was en de voorposten één of meermalen waren afgelostom zooveel mogelijk de troepen daaraan te doen deelnemen, begon de le brigade hare voorwaartscbe beweging en alarmeerde met een gedeelte der voorhoede de vijandelijke voorposten die aanvankelijk stand hielden. De aanvallende beweging werd met de geheele voorhoede, gevolgd door het boofdcorps doorgezetzij marcheerden op in offensieve stelling, bereidden den aénval voor door artillerie-vuurformeerden zich tot den aanval en rukten tegen de stelling op. De 2e brigadeofschoon zij zich met zeer veel succès in hare stelling had kunnen -hand haven zag echter inna den vijand door haren tegenstand tot ontwikkeling zijner strijd krachten te hebben genoodzaaktdal de marsch op Garderen tegenover een vijandovermagtig aan cavalerieover de vlakte gevaarlijk zoude zijn. Een verder gevecht zonder doel zijnde werd het afgebroken en trok zij in het bosch terug. Hier eindigden de manoeuvies, waaromtrent de generaals zich regelden naar het plan van den Opperbevelhebber generaal-majoor MAC-LEOD, die de uitvoering aan het hoofd van zijnen staf, waarbij de Deensche en F ranse he officieren warengadesloeg. Met veel orde werden deze manoeuvres uit gevoerd, wier hoofddoel meer was de voorposten- dienst te beoclenen, dan wel een gevecht te leveren. Zaturdag hadden weder groote manoeuvres in het vuur plaats. Zes bataillons infanterie, 4 escadrons cavalerie 1 batterij en 2 sectiën veld- en rijdende artillerie hadden in het Kootwijkschc zanJ eene sterke positie gekozen. Een vijand bestaande mede uil zes bataillons infanterie, 4 escadrons cavalerie, met veld- en rijdende artillerie, kwam van de zijde van Nieuw- Milligen en trachtte de tegenpartij aantevallen. Aanvankelijk scheen zulks te gelukken, doch de ingenomen positien waren zoo sterk dat de aldeelingdie eerst defensiof te werk ging spoedig hare tactiek in eene offensieve veranderde en deu aanvalleuden vijand tol bij Gardcreu terug sloeg. Ook deze manoeuvres werden in goede orde uitgevoerd en waren zeer schoon. Bij den schietwedstrijd met het geweer groot kaliber, van Donderdag jl., voor Officieren der infanterie, zijn de prijzen behaald doorden 4 e luitenant-adjudant J. G. Porlegiesvan den staf van het 4e bataillon van het 3e regement infanterie, le prijs een revolver; en door den kapitein J. D LJ. Kolkman, van het 3e balaillon van het 4e regement infanterie2e prijs: een revolver. Bij den wedstrijd met cavalerie karabijn naar de schijf werden, naar men ons mededeelt, de uitgeloofde revolvers door den ritmeester J. N- Kohn en den luitenant M. R. Hamming, van het 4e regement hussaren gewonnen. (Wegens eene vermoedelijke schrijffout is welligt in de opgave dezer namen eene vergissing.) Bij den wedstrijd der artillerie behaalde de batterij der vcld-artillerie van den kapitein D. H. Cromhout twee prijzen voor het spoedigst zonder fout optuigen van eene bespanning en het snelst zonder fout aanspannen terwijl de batterij veld-artillerie van den kapitein J. A. van Ollerloo den prijs behaalde voor hel spoedigst en zonder gebreken uitvoeren van eene opgegeven manoeuvre de force. De godsdienstoefening der protestantschc mili tairen is gisteren geleid door Ds. Oorl van 's Gravenhage, wiens text was Romeinen 1 vers 46*. Ik schaam mij het Evangelie vaA Christus niet. De gezangen waren Voorzang: Psalm 86, vers 6; TusschenzangGezang 48, vers 9, 40; Nazang: Gezang 90, vers 4, De preek was zeer net en duidelijk. De pro testanten werden naar de kerk geleid door de muziek van het 7e regement infanterie, de R -Catholieken door die van hel 3e reg. infan terie. De begeleiding van den zang geschiedde bij de protestanten door de muziek van het 4e reg. hussaren en bij de R.-Catholieken door die van het le reg. infanterie. Wegens de courses was er gisteren geen groote parade. Het weder dat gisteren, Zondagmorgen, naar regen dreigde, werd bij de wedrennen (courses) prachtig. Door het glooijend terrein, waarin eene sloot was gegraven was de sprong daar over zeer moeijelijk. Voornamelijk over de hin derlaag sprongen de paarden zeer goed. De le prijs een gouden horologie werd behaald door een wachtmeester van het 4e reg. hussaren, en een andere prijs door een wachtmeester van de 3e batterij veld-artillerie. De groote manoeuvres in het vuur geschieden weder heden morgen en Woensdag. Donderdag zullen de toebereidselen voor het vertrek der troepen geschieden, die Vrijdag en Zaturdag het kamp verlaten. In de zitting van den gemeenteraad van Amersfoort, heden nAmiddag te halftwee gehou den, is tot leeraar in de natuurwetenschappen aan de Hoogere Burgerschqol met öjarigen cursus te Amersfoort benoemd de Heer: Dr. J. Nieuuienhuijzen Kruseman te Haarlem met 10 stemmen. De Heer R. C. Goudsmitte Leiden verkreeg 5 stemmen. Dingsdag morgen jl. werd de nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool te Amersfoort geopend en wel met 57 leerlingen, waarvan 37, die het vorige jaar de lessen reeds bijwoonden en 20 nieuwe leerlingen. Bij het admissie-examen op 2 September wer den nog als leerlingen tot de hoogste klasse toegelaten G. J. Schuurring van Amersfoort en J. 4. Ruijs en IV. J. Ruijs van Putten. In den loop dezer week meldde zich nog een leerling aan voor de lessen in de praclische oefeningen in de natuurkunde in de 4e klasse. In plaats van Woensdagmiddag is dit jaar de Donderdagmiddag vrij, teneinde H H. Predikanten in de gelegenheid le stellen hun calhechesaliën op geschikte uren te geven. Naar wij vernemen zijn de uren voor gymnastiek en exerceeren aldus geregeldde leerlingen zijn naar hun physischen aanlegen ligchameliike ont wikkeling verdeeld In 4 afdeelingen. De laagste aldeeling ontvangt onderwijs Donderdag en Zaturdag morgen van 12 lol 1, de tweede Maandag en Woensdagavond van 6j7j de derde en vierde op dezelfde avonden van 7}8} en van 8'— 9J. In de twee hoogste afdeelingen zulten de leerlingen ook onderwijs ontvangen in hel exerceeren. Z M. de Koning zalnaar men verneemt den l2den dezer Zwitserland verlaten, teneinde naar de residentie terug te keereu. Te Oosterwierum (Friesland) is eene boerderij, groot bijna 34 hectaren, ingezet op /lif,000. alzoo f 3263.per hectare. Onbeschaamd is de valschheid in geschriften en het namaken van iemands handteekeningen, waarvan twee onder-officieren, die als commies griffiers dienst deden bij een Fransche krijgsraad, worden beschuldigd. Die mannen moeten eenige duizende francs aan gctuigcngcld hebben gezakt, door valsche cedels te maken en de handteekening van den President van den derden krijgsraad na te bootsen. En dal onder de oogen van de justitie I De veepest is in Yorkshire (Engeland) uitge broken onder een kudde van 22 stuks, waarvan 7 aan de ziekte bezweken en de overigen zijtt afgemaakt. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Uit Woensel schrijft men Brand van een huis is geen nieuws, ook niet een flinke brandzooals hier een paar dagen geleden voorgevallen is, maar wel dat men de brandspuiten in eene gemeente zoeken moet; de brandweer wist zelf niet waar de spuiten waren; men dacht bij den burgemeester, bij den wethouder, secretaris, maar alles mis. Een bakker deed zich eindelijk op en zeide: Er staat een ding bij mij, kan dat ook voor den brand zijn f Men ging zien en vond werkelijk de brandspuit in den stal, maar ze was niet meer noodig, alles was afgebrand. ADVERTENTIE W. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van hunnen geliefdcu zoon betuigen de ondergeteekendenook na mens hunne kinderenhun bartelijken dank. Amersfoort 9 September 1872. B. J. VAN GELDER, M. VAN GELDER- van der Dader. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan AMERSFOORT Doen te weten dat de zal aanvangen op Maandag, den 14. Oc tober aanstaande en eindigen op Zaterdag, den 26. dier maandzullende de loting voor STANDPLAATSEN voor zoo veel noodig plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag, den 9. October e. k.des namiddags ten 1 ure, en STRAATMUZIKANTEN nietwordeu toegelaten. Amersfoort, den 9. September 1872. Burgemeester ea Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Eenige jongelui te dezer stede hebbea het voornemen een op te richten en roepen daartoe bij dezen alle belanghebbenden op, echter niet beneden den leeitijd van vijftien jaren, tot deelname, waartoe zij zich kunnen vervoegen bij den voor- loopig benoemden Secretaris ot op Zondag den 15 September a. 8. des avonds ten halfacht ure, ten huize van den lieer A. MATERS in den Arend. Namens het voorloopig bestuur, De Secretaris P. A. J. BLOM. CHIR. DENTISTE TE ARiilEI, heeft de eer zijne geachte abonné's en overige begunstigers te berigten dat hij Woensdag 11 September aanst. bij den Heer MüLLER in het Wapen van Utrecht te Amersfoort te spreken of te ontbieden zijn zal. De Oud Cnrtageun's belet niet alleen onmiddelijk het uitvallen van het Haar, maar zij behoudt hel leven en de groeikracht van het aanwezige Haar zoo volmaakt, dat daardoor dc grijsheid (verdorring wordt voorkomen: die zich gewent deze Haar-olie als gewone Haarolie of Pomade te gebruikenzalom hel zoo eens uit te drukken zijn jeugdig leven minstens tien jaar rekkenwant zoo lang men toch een ferme onverkleurde haarbol bezit, mag men, hetzij hier met eerbied gezegd, loch niet oud hcetenenhoe eerbiedwaardig de ouderdom zelve iswenscht men toch zeer zeldzaam voor den ouderdom oud te schijnen. Om dit middel voor elk bereikbaar te stellenis de prijs slechts 60 Centsals conservatie middel heeft men aan 2 of 3 fleschjes genoegmaar als geneesmiddel moet het bepaald eenmaal daags gebruikt worden. lloofd-Dépöt tc Delft, bij A. BREETVELT Az. en verder bij; W. G KurversHarmeien. Blanche en Kloek Wjjk hij Duurstede. Gebr. BruningMijdrecht. M. BatenburgIJsselstein. Wed. NV. J. van Meckeren, Zeijst,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3