V r ij d a g 20 September 1872. M 2092. imSFOOBISCHE Zomerdienst aangevangen 1 Jnnij 1872. Nrderlandsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl, 2.37,8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. COURANT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6J op de eente treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 0 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 't avonds 8} na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1j u. nam., van Soestdijk 2 j u., van fiaarn 3 u., Ecmnes 3{ u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franeo per post 1.15. Prijs der Adverteotiën van I lot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cu. Reclames per regel 20 cents. Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. i. H. van CUeffte Amersfoort Bureau Amersfoortseke Courant. Langestraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franeo. Advertentiën voor dit blad nil Rotterdam worden aangenomen door het Algemeos Advertentiebureau van Nuon en va> Dirua, Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgeving.- SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 22 van het reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrechtd. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad N°. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-reglement voor de gemeente Amersfoort; Doen te weten dat de bij voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, sloolea en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woens dag, den 9. October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 16. September 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L SCHELTUS. Spaarbank. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 23 SEPTEMBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 lot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. De Troonrede. Z. M. de Koning opende Maandag jl. het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal met de volgende troonrede «Mijne heeren 1 «In uw midden gekomenom uwe gewone vergadering te openenwaardeer ik dankbaar het voorregl u op het vele goede te mogen wijzen dat ons vaderland ten deel valt. «Vriendschappelijke verstandhouding kenmerkt onze betrekkingen met alle mogendheden. «Wij verheugen ons in een gezegenden oogst. «De veestapel bleef van groote rampen be vrijd. De maatregelen, tol bestrijding der be smettelijke veeziekten genomen, schijnen doel te treffen. «De zeevisscherij bloeit. «Vrije ontwikkeling van handel en nijverheid te bevorderen blijft mijn streven. ■*s Lands geldmiddelen bevinden zich in niet ongunstigen toestand. De opbrengst der belas tingen nam ook weder in den loop van dit jaar aanmerkelijk toe. Uit de aan uwe overweging eerlang te onderwerpen staalsbegrooting voor het volgende jaar zal u blijken dat de geraamde uitgaven behalve die voor den verderen aanleg der staatsspoorwegen, zonder buitengewone mid delen kunnen bestreden worden. «De zee- en de landmagt kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare vcr- pliglingcn. In de overzeesche bezittingen hebben zij ons gezag met eere gehandhaald. «Zal echter het leger in staat wezen in tijden van gevaar zijne moeijelijke taak te vervullen dan is het noodig dat zijne zamenstelling en gehalte worden verbeterd. Voor dat doel zal in de eerste plaats uwe medewerking tot wijziging der wet op de nationale militie worden inge roepen. «In afwachting dat het stelsel van s lands verdediging door vestingwerken uwe goedkeuring verwerve, kan de uitvoering van die werken omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil van gevoelen bestaatmet kracht worden voortgezet. Daartoe worden bij de begrooting middelen aangevraagd. De verandering der regterlijke inrigting blijft aan uwe overweging aanbevolen. Mag het ge lukken dit gewigiig onderwerp tot beslissing te brengendan zal de hinderpaaldie zoolang elke omvangrijke hervorming van ons regts- wezen heeft in den weg gestaan, zyn opgeruimd. Intusscheo zulke enkele voordragteu, bestemd om op bepaalde punten verbeteringen in onze wetboeken aan te brengen, u worden aangeboden. Tot uitbreiding van het kiesregt daarwaar het binnen te enge grenzen is beperktkan eerstdaags eene wetsvoordragt worden te gemoet gezien. «Een nieuw ootwerp tot regeling van het hooger onderwijs wordt voorbereid. «In weerwil van plaatselijke rampen, ver* oorzaakt door aardbevingen en overslroomingen, was de algemeene toestand in Oost-Indië be- redigond. lil meer dan een opzigt waren de uitkomsten van landbouw, handel en nijverheid, zoowel voor de inlanders als voor de Europeesche on dernemers gunstig. «Ter verdere ontwikkeling, van die bronnen van welvaart is verbetering der middelen van gemeenschap eene dringende behoefte; voor stellen zullen u worden gedaan om onderne mingen welke in die behoefte voorzien kunnen, van staatswege te steunen. «Aan de West-Indische bezittingen zal onze belangstellende zorg worden betoonddoor krachtige hulp bij hare pogingen om aan de moeijelijke omstandighedendie zij te gemoet gaanhet hoofd te bieden. Vele en gewigiig zijn de belangen, die van de wetgevende magt voorziening of nieuwe regeling wachtenmoge het gemeen overleg tusschen regering en ver tegenwoordiging tot eene afdoening leiden, die, onde* Hooger zegen het welzijn des vaderlands bevorderlijk zij. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend." Tusschen Maandag en thans is in de couranten veel geschreven ovei de troonrede. Onderworpen aan eene scherpe of zachte criliek, werd zelfs de opmerking niet achterwege gehou den, dat daarin de nieuwere spelling is gevolgd. Dit is licht! Baat die critiek weinig, schaden zal zij zeker niet. Maar wat wel schaadtwant tijdverlies berok kent nationaal verlies is de tijd, die in ons parlement aangewend werd en «vordl aan de beraadslagingen enz. over het adres van antwoord op de troonrede en de verdere vooiloopigheden, vóór dat de Tweede Kamer aan de behandeling der parlementaire hoofd-onderwerpen begint. La forme emporte le fond mag wel hier en daar worden gezegd. En is eindelijk de behandeling van de hoofd onderwerpen aangevangen, dan zullen de gerekte redevoeringen, de repetitien en herkaauwingen en vermoedelijk ook weder de emanation van partij-politiek veel tijd rooven,die nuttig aan gewend zou kunnen worden om zaken te vervigten. Als alle kieils-afgevaardigden in dit jaar het met elkander konden eens worden om weinig te praten, maar veel te doendan zonden zij eerst regt toonen het mandaat waardig te^ zijn de Nederlandse he natie le vertegenwoordigen. En wat zullen we nu seggen van de troonrede als regeringsdocument? Na al wat er reeds door andere bladen over is geschreven, zoodat ons veel gras voor de voeten werd weggemaaidwenschen we daaromtrent kortzeer kortja hoogst laconiek te zyn. En' dan vinden we daarin veel redelijk wel voorgesteldhier en daar ietwat rooskleurig maar met naargeestige tableaux zou toch zeker weinig worden gewonnen. Wel zegt men somtijds doch 'tis slechts gezegd en minder gemeend dat de publiciteit der naakte waarheid in zaken vaak verbetering aanbrengtdoch al wat naakt wordt voorgesteld, is gansch niet altijd behageli/k en zelden treft het zóó doeL Met hetgeen de troonrede omtrent onzen bia- □enlandschen toestand onze internationale ver houdingen oogstveestapel en zeevisscherijen zegt, kunnen wij om vrij wel vereenigen, maar nog liever sou het ons zyn, als: het vleesch wat goedkooper ion worden, in plaats al duurder en dnnrder, zoodat de SlagOTB eigenlijk opslagen dienen te worden getituleerd; en er wat meer ooit en visch voor onzeanonden, in plaats voor die onzer buiienlandsche buren zou kunnen worden gezet. D2in zou ons meer pleizier doen de vrije ont wikkeling van handel eo nijverheid, die, volgens de troonredehet streven is. «'s Lands kas is in niet ongunstige positie", zoo Inidt het verder. Dat zou menigeen ook gaarne van zyn eigen kas zien. De kassiers enz. weten dat ook wel aan de uitgestelde en onbetaalde wissels. Nam de opbrengst der belastingen toe, dat is zeer aangenaam voor de bestrijding der uit gaven maar dan zullen daaronder ook zyn opbrengsten van enkele belastingen, die voor de betalers niet zoo heel aangenaam waren. Voor lands verdediging wordt veel voorbereid en dit zal veel kosten. Dat is juist ingezien, als het geld maar goed wordt besteed en ook de plannen, waarmede men zwanger gaat, voor onze levende strijdkrachten doelmatig zyn. Met verandering in de regterlijke inrigting zal geen verbetering worden verkregenmaar wel schade worden berokkendzoodat het zeker wenschclijker zal zijndaarin geen verandering te brengen. Verbetering van het regt en der wetboeken en verhooging van het honorarium der regts- titularissen is echter zeer aanbevelenswaardig. De uitbreiding van het kiesregt magbij de tegenwoordige overdrijvingniet ondoelmatig worden geacht; maar 'tis de vraag: op welken voel dat geschieden zal Als men tegelijker tijd het kiezersverstand wat kon ontbreidendan zou de zaak zeker doelmatiger worden. Is de regeling van het hooger onderwijs wen- schelijk, nog wenschelijker achten wij een beter aansluitingstelsel van het lager aan het middel baar onderwijsomdat bij beiden de grondslag ligt voor den overgang naar het hooger onderwys. Over onze buiienlandsche bezittingen werd een wel wat te fraai gekleurd tafereel opge hangen doch wat daar gesloopt is en wordt behoort weder tot den overdrijvingsgeest des lijdt, zoodat men zich daarbij ook maar dient neder teleggen. De goede wenschen, aan de finale geslaakt, beamen wij. volkomen. Dc zitting werd geopend verklaard en is nu

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1