geopend. Moge bijllegeringen Vertegenwoordiging een ede geest geopend blijven, om door onder- linge welwillendlieid en vredelievendheid, door het steeds vermijden van uitingen van part ij wrok, partijdriltcn en personaliteiten 's lands belangen te bevorderen. Moge de Pers dat voorbeeld volgen en door critick die niet verbittert, maar wel ver betert die niet wondtmaar wel heelt daartoe ook hare krachtige pogingen aanwenden. Din zullen zoowel Regeringals Vertegen woordiging en Pers niet alleen respectabel in naam, maar ook in doden zijn. Dan zullen zij hare waardigheid edel handhavende, regt hebben door het Volk te worden gerespecteerd en zal het Volk deze tritswelke tot heil van het Vaderland zich de hand dit.it te reiken, gaarne respect plengen! Verbetering. In dit artikel slaat op bladz. 1 3e kolom, 46e regel v. o. het woord: ontbreiden; dit moet zijnuitbreiden. Politieke Itovue. Ook de koning van Spanje heelt de zitting der Cortes met eene troonrede geopend. Z M. reed naar de vergaderzaal in een open rijtuig en er werd niets onrustbarends ontwaard, als alleen dat het publiek koel bleef. Het merkwaardigste der troonrede was dat daarin beloofd werd de geheele waarheid om trent 's lands financiën medetedeelen. Dat is goed nieuws, maar het zal niet gemak kelijk zijn bedoelde waarheid tol waarheid te brengen. Ook werd beloofd eene schikking voorteslellen omtrent de betaling der rente. Die schikking zou echter wel te mager naar den zin der rentheffers kunnen uitvallen, maar hun pruttelen zal niet veel helpen. Afschaffing der loling voor het leger en in voering van den algemeenen dienstpligl behoort mede tot de goede beloften dier troonrede. Maar beloven en doen zijn twee. De spanjaard is in den regel wel vlug met de wapenenmaar om hem in den regel te houden als soldaat zal tijd en moeite kosten welligt te vergeefs. De leden van het Geneefsch scheidsgeregt genotenna Engeland eene Alabama-rekening te hebben gezonden, de eer, dat de Zwitsersche- Bonds-president te Bern hun een banket aanbood. Of de Engelsche gevolmagtigde ook mèe banketeerde, wordt niet gezegd, wel, dal hij het Alabama-vonnis niet teekenen wilde. Zaterdag hield het scheidsgeregt zijne laatste zitting en werd het vonnis voorgelezen. De schade, door Engeland aan de Vereenigde Staten te betalenis dairbij bepaald op 15.500.000. dollars {f 38.750.000). Daarop werden er 22 kanonschoten gelost ter eere van 't welslagen der confe.enlic. Een lid der E gelsche Regering heeft in 't openbaar gezegd, dat een nieuw wetboek, waar aan liet Volk behoefte had, moest zamengesteld worden door eenige weinige regtsgeleerden. Meu kieee zeide hij drie of vier uit stekende regtsgeleerden, verhefie hen tot leden van den geheimen Raad cn verzekeie hun voor hun arbeideen opperregters-pensioen. Overigens waarschuwde hij tegen den ombe- peikten cischsnel en goedkoop regt. Dat is niet bet cenigste 't welk hel Volk noodig heeft zeide hij want het zou te duur gekocht zijnals men daarvoor prijs gaf de waarborgen tegen onbevoegdheid en aanmatiging als de onomkoopbaarheid der regters niet in wezen bliefi Uit Frankrijk weinig positief nienws; 't voor naamste isdal men een feilen strijd kan ver wachten van de regterzijde tegenover den President der Republiek. Deze heeft zijn aan gekondigd bezoek aan Havre gebragt en is daar met buitengewone toejuichingen en luister ont vangen. Het Engelsche Gouvernement had cx- presselijk een eskader afgezonden om den President te begroeten, terwijl ook een Ameri- kaansch schip Thiers hulde bragt. Natuurlijk zijn de Parijsche bladen opgetogen over dat huldeblijk en ze gaan in hunne opgewondenheid zeker wel wat al te ver als ze die 'plegtige ontvangst van Thiers, de omstandigheid dal in de stad Havre overal de Engelsche en de Ame- rikaansche vlaggen naast de Fransche wapperden, beschouwen als een tcgenwigt van de keizer- conferentie te Berlijn maar toch is de ironie, waarmede de Kuln Ztg. die geheele zaak behandelt onverdiend er was er meer reden geweest voor het blad om de kcizer-conferentie te Berlijn te ridiculiseerenware 't alleen om 'top com mando hulde brengen van Duitscliland's vorsten aan den Koning van Pruisen; waarlijk wil de Koln. Ztg. ridiculiseeren hij doe 't dan gerustelijk over wat men nu Duiuchc eenheid gelieft tc noemen onder het cinig volk tion Brü- dern is toch nog menig stiefmoeder te vinden. Met betrekking tot de instructie iu zake Bai- zaine verneemt men dat de verklaringen door cenige generaals en andere hoofdofficieren van bet leger van Mett als getuigen afgelegdden maarschalk zóó bezwaren dat Thiers hel heelt opgegeven zijne voorspraak te zijn. Bazaine be schouwt zich reeds als verloren en heeftdoor dit besef geleideen en ander geopenbaard •waardoor de ex-keizer, diens gemalin en vele andere hooggeplaatste personen zeer sterk gecom promitteerd zijn. Te minder spaart de maarschalk Napoleon en zijne aanhangers omdat de impe rialistische partij hem in den steek heeft gelaten en niets verzuimt om de schuld van het mis lukken van den marsch naar Sédan op hem alleen te werpen. Het gerucht dat Baizaine een poging heeft gedaan zich te vergiftigen wordt tegengesproken. Men verwacht eerstdaags het decreet houdende zamenstelling van den krijgs raad voor welken de maarschalk zal te regt staan. Vice-admiraal Tréhourt heeft, na lang aarzelen, het presidium van dezen krijgsraad aangenomen. In Baden loopt het geruchtdat de Groot- Hertog zou worden bevorderd tot Koning. Dat zou nog al promotie zijn 1 Maar dan werden ook Elzas en Lotharingen met Baden vereenigd. Dat gerucht zal wel niets meer dan een ge rucht blijven, want Pruissen geeft zijne vrienden niets van betgeen van vijanden werd genomen. Bovendien zou dat presentje aan Baden zeer onaangenaam voor de Koningen van Wurtemburg en Beijeren zijn. Keizer Frans JozefFterug van zijne Berlijnsche reis vindt veel te doen in zijne staten om het nalionaliteils-gevoel zijner verschillende onder danen niet te krenken. Hij is zeer tevreden over de gastvrijheid van Keizer Wilhelm genoten en ook heeft hij redenen om hem dankbaarder te zijn dan de ex-koning van Hannover, die uit dat bezoek te Berlijn leeren kan, maar te laat, dat hij in 4866 geen partij bad moeten kiezen tusschen grooteren dan hij was en hem zoowel vriendschap als vijandschap duur lieten betalen. AMERSFOORT 19 September 1872. Dinsdag, den 24sten September 1872, des namiddags één uurzal de Gemeenteraad van Amersfoort weder eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Rekeningen van de gemeente, hot Bur gerweeshuis het burgerlijk armbestuur de bank van leeningde Schutterij en de Katuer van Koophandel, allen over 4871. 2. Ontwerp-besluit tot heffing van renten in de bank van leening voor het jaar 1873. Volgens nevenstaande advertentie zal er aan staanden Dingsdag en Woensdag weder gelegen heid bestaan tot inschrijving van leerlingen voor de Burger-AvondschoolDingsdag voor hen, die reeds het vorige jaar de school bezochten en dit jaar de lessen weder wenschen te volgenen Woens dag voor hen, die wenachen deel tenemen aan het toelatings-examen dat den laatsteo September zal worden afgenomen, ten einde den nieuwen cursus op den lsten October te kunnen beginnen. Veel tot opwekking om zich deze gelegenheid ten nutte te maken om goed en goedkoop on derwijs te genieten, zullen wij niet behoeven te zeggen. Het groot aantal aanvragen aan het begin van den vorigen cursus om als leerling tot die school te worden toegelaten heeft voldoende bewezen dat de burgerij van Amersfoort het belang beseft om hare kinderen een goede op voeding te geven en te laten leeren, wat binnen hun bereik valt. Wij herinneren dan ook slechtsdat er in den regel op de Burger-Avond school geen leerlingen worden toegelaten be neden den leeitijd van 42 jaar, dat zij op het examen moeten loonen behoorlijk de lagere school te hebben afgeloopen en dat het school geld voor het geheele jaar slechts Iwee gulden bedraagtte betalen in twee termijnen. Naar wij vernemen is de Directeur der school van wege het Departement Amersfoort van de Maat schappij tot het Nul van het Algemeen in de gelegenheid gesteld cm aan die leerlingendie niet instaat zijn om zeil hun teekenbehoeften aan'.eschafiendeze ter leen te verstrekken terwijl de leeningen door kleine wckeiijksche bijdragen van deze zaken eigenaars zullen kunnen worden. Wij twijfelen niet of zoowel Dinsdag als Woensdag zullen vele jongelieden zich naar het gebouw de Hoogere Burgerschool begeven. Moger. deze allen trouwe bezoekers van de Burger-Avondschool en eenmaal nuttige en flinke leden van de Maatschappij worden. Nu meer dan ooit is het waardat kennis magl is. Z. M. heeft den heer S. G. Heringa opzijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Utrecht, Dingsdag werd door de Tweede Kamer eene zitting gehoudenwaarin de nieuwbenoemde leden der Kamer, de heeren Blussé en van Rees, na eedsafleggingzijn toegelaten en zitting hebben genomen. Daarna is de candidaten-lijst voor het Voorzit terschap opgemaakt, met dezen uitslag, dat, telkeno by de eerste stemmingop de voordracht worden geplaatst de heeren Dullert, met 42 van de 73 Storm van 't Gravesande met 48 van de 72 en Cremers met 38 van de 72 stemmen. De candidaten-ljjst (zamengesteld als het vorige jaar) zal Z M den Koning worden aangeboden door eene Commissie, bestaande uit de heeren Lentingde Brauw van Akerlaken Luyben van Sypesteynvan Naamen C. van Nispen en Sandberg. Hierna is de Vergadering gescheiden. Eergisteren is voor de notarissen van der Hoop dc Kuyper cn Burger, Schadee van den Berg de acte gepasseerd van eene naam- looze vennootschap, onder den titel van Rotter- damsche Ilandelsvereenigingmet een kapitaal van vijftien millioen gulden. De opriglers zijn de Rotterdamsche bank de commanditaire Bank- vereeniging Rensburg van Witsen, de heeren Mr, M. MeesL. Pincofis en A. Then Bergh te Botterdam, de heeren S. Raphael Co. en Wertbeim Gompertz te Amsterdam, de Banque de Bruxelles en de heer J. Errera Oppenheim te Brussel, de heer C. J. M Dewolf te Antwerpen, de Meininger Bank, de Deutsche Handelsgesell- schaft, de heeren gebr. Sulzbach en J. May te Frankfort a/Main de Deutsche Bank en de heeren G. Muller «fc Co. te Berlijn. Tol president- directeur is benoemd de heer L. Pincofls, lot directeur de heer A. Then Bergh. Als commis sarissen treden op de heeren T. A. Muller Mr. M. Mees, E. Rensburg en Mr. van Weel te Rotterdam N. S. Raphael te Amsterdam J. Errera Oppenheim te BrusselR. Sulzbach en J. May te Frankfort a/Main en G. Milller te Berlijn. Het hooiddoel der vereeniging is het doen van alle ondernemingendie strekken kunnen om den handelde scheepvaart en de industrie van Nederland in het algemeen, en van Rotierdam in het bijzonder, te bevorderen. Op deze acte is de Koninklijke goedkeuring aangevraagd. Het geheele kapitaal is door de oprigters volteekend. De Amst. Cl. verneemt dat door den Heer Maitin Wolff bij het stedelijk bestuur vergun ning gevraagd is tot hel vervoeren vai passagiers met stoomgondelsdoor de stadtot den prijs van 5 cent en 7} cent de persoon. In de eerste bijeenkomst van het onlangs be noemde hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni ging lot bevordering der Koepokinentingzijn be noemd tot voorzitter de heer G. Mees R. Az., en tot secretaris dr. J. Vroesom de Haan, beiden te Rotterdam. (Het reglement bepaalt, dat de zetel der Vereeniging en van het hoofdbestuui is gevestigd te Rotterdam.) Tot penningmeester werd benoemd A. baron Schiinmelpenninck van der Oijete 'Arnhem. Al de benoemde leden van het hoofdbestuur hebben de benoeming aangenomen. Een aardappelkooper te Leiden heeft in de Staatsloterij den prijs van f 100.000 getrokken. De gelukkige bezat het lot geheel alleen. Onder den titelMemoriet of the British Museum heeft de oudste beambte dier instelling, de Heer Robert Gowlen, een merkwaaidig boen geleverdwaarin de oorsprong en uitbreiding van hel Museum in zijn soort eenig, beschreven worden. Er blijkt uit, dat de bibliotheek van het British Museum een millioen boeken bevaL Van Miltons Paradise lost vindt men er 72 ver schillende Engelsche uitgavenen 52 Ameri- kaansche, Deensche, HcllandscheFransche, Duilsche ItaliaanscheLalijnscheZvveedsche, Iersche, enz. Van Robinson Crusoè zijn in deze bibliotheek 74 Engelsche uitgaven voorhanden, en vertalingen in 26 talen en dialecten tot zelfs in hetTurksch. Ook vindt uien in de bibliotheek van het British Museum een exemplaar van het allereerste werk dal in de Engelsche taal gedrukt werd, zijnde een vertaling van het Nieuwe Tes tament door Tyndallwaarvan 3000 exemplaren iu 1525 niet in Engeland maar te Keulen van dc pers kwamen. De Shakespeare-litteratuur in het Museum verzameldvult twee folio deelep van den catalogus. Nog een allermerkwaardigst boek is er aanwezig, en wel de zoogenaamde Mazarin-Bijbelafkomstig uit de bibliotheek van den kardinaalen gedrukt door Guttenberg en Faust (eigenlijk Fust) in den jare 4455. De Memories zijn uitgegeven bij Richard Bcntlcy te Londen. Dc National-Zeilung deelt mede, dat priqs

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2