Bloembollen. NMMMHNL TWEEDE MEID HAARLEMHER Gorttchakoff in een gesprek met een hooggeplaatst persoon heeft doen uitkomendat de gedachten- wisseling der drie ministers tot een verblijdende overeenstemming van gevoelen ten opzigte van alle kwestiën geleid heeft; de Russische rijks kanselier voegde er bij: «Ik ben vooral tevreden, dat er niets geschreven is." De graanoogst in Engeland sal weinigde aardappelenoogst bijna niets opleveren. De Daily News schat de schade van eene zoodanige mis lukking van den oogst op meer dan 15 millioen pd. sterling. Erger nog is hetdat eene groote duurte van levensmiddelen met een vermindering der in de laatste maanden overspannen nationale fabrieknijverheid gepaard zal gaan. Het genoemde blad betoogt, dat de bodem van Engeland niet oplevert, hetgeen daarvan voor de voeding des volks verwacht sou kunnen worden. DeEngelschc landbouwer kan niet concureeren met het buiten land. De huurprijzen de wijze van bebouwing, het jagtregtde voorwaarden van verpachting en alle bij landhuur en landbouw in zwang zijnde gebruiken binden hem de handen. Het Parlement moet zich dit aantrekken en ook aan den landbouwer de vrijheid schenkendie hij noodig heeft om zijn bedrijf met goeden uitslag te kunnen uitoefenen. De Daily News acht in de eerste plaats afschaffing van het jagtregt nood zakelijk. Verder moet schadeloosstelling aan den huurder gewaarborgd zijn bij het eindigen der pacht voor de verbeteringendoor hem aan de gebouwen of aan het land aangcbragt, welke als eene vermeerdering der waarde van hel gehuurde moeten aangemerkt worden. Eergisteren heeft men te Asnières een nieuw kanon geprobeerd. Het is een uilvinding van den heer Bellotte. De kogel wordt bij dat kanon niet van achteren ingebragtmaar door een gal boven in het kanon. Het kanon Bellotte moet de volmaaktheid nabij komen en men be hoeft geen artillerist van beroep te zijn om het te behandelen. Daar er 75 pet. minder kruit in wordt geladen dan in andere kanonnen, sloot het weinig of gaat zeer weinig achteruit. Bovendien zit er geen lading kruit voor in het kanon, maar draagt de obus zelf de lading, die hem voortdrijft. De obus, geladen met 34 grammen kruittreft op 20000 meiers het doel. In vervolg op het berigt in het vorig nommer betreffende hel vinden van een pakje met gelds waarde te Assen kunnen wij mededeelen dat dadelijk van het geval per telegraaf kennis is gegeven aan den inspecteur der posterijen te Zwolledie zich daarop naar Assen begeven en in vereeniging met de politie een onderzoek heeft ingesteld. Het gevolg daarvan is geweest, dat 's namiddags zich de brigadier-majoor van Maren en de brigadier-titulair Slreur naar de woning van den brievenbesteller t>. 7. hebben begeven waai zij de helft eener Drenlsche Courant vonden en in beslag namendie bij onderzoek bleek te passen aan de helft der Drenlsche Courant, vaarin het zakje met zestig gulden aan rijks daalders was gewikkeld, dat daar den vorigen avond (Vrijdagavond) op de stoep voor het huis van den afzender van den brief (den heer mr. L. Oldenhuis Gralama) is gevonden, v. Z. is daarop voor den officier van justitie gebragten aan dezen bekende hij doch eerst nadat hem de beide helften der courant waren vertoond, dat hij den brief geopend en het geid er uitgenomen had. Hij moet nl.nadat hij de bus van de Markt naar het kantoor had gebragt, den brief bij het uitstorten van den inhoud op de tafel aldaar hebben weten weg te nemen. Hij opende vervolgens den brief in huis en wisselde het bankbiljet. Toen echter de afzender van den brief, bij het vermissen daarvan op het kantoor navraag deed en de zaak werd onderzocht, schijnt hij bevreesd te zijn geworden voor ontdekking tn trachtte toen het geld op de in ons vorig nummer vermelde wijze weer in handen van den eigenaar te brengen. Deze poging, om het gedane on gedaan te maken mislukte echter zooals be kend is. v. Z. is na zijne bekentenis in verzekerde be waring gebragt. Men heeft eergisteren morgen in een afge broken huis op hel plein der Bastille een man gevonden die een zwart masker vóór en een théater-mantel om had. Hij 6tond overeind en twee agenten liepen op hem afom hem te arresterentoen zij zagen dat hij dood was. Het raadsel, hoe die man daar gekomen is in dat costuum en hoe hij i6 gestorven, is nog niet opgelost. Men denkt dat men te doen heeft piel een dronken acteur van een klein theater, die in een delirium is gebleven. In zake den beruchten moordwelke in het voorgaande jaar onder de gemeente Heemstede plaats hadwerd in de Maandag jl. gehouden zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden door adv. gen. mr. Polis conclusie genomen. Het Provinciaal Gerechtshof in Noordholland veroordeeldegelijk men zich zal herinneren bij arrest van den 11 Junij jl. de in deze zaak betrokken personenE, R.weduwe van P. J. K., A. G., en P. van T.de eerste en den derde tot levenslange en den tweede tot vijftien jaren tuchthuisstraf. De conclusie strekt tot vernietiging van het beklaagd arrestmet verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Maandag den 7 October aanstaande zal de uitspraak geschieden. Op de algemeene vergadering van het hoofd bestuur afgevaardigdencorrespondenten en oudcorrespondenten der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drankte houden op den 8slen en 9den October e. k. te Utrecht, zullen o. a. de volgende voorstellen in behan deling komen 1) Dat zij besluite tot het rigten van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zakendaartoe strekkende dal Z. Exc. al zijn invloed gelieve aan te wenden, opdat het open baar onderwijs, en inzonderheid de Staatsschool, dienstbaar worde gemaakt tot waarschuwing der jeugd tegen de besmetting van den sterken drank. 2) Dat zij tevens besluite tot het rigten van een adres aan den Minister van Justitie, ten einde van Z. Exc. de noodige voorschriften mogen uitgaan, opdat de tabellen der geregtelijke statistiek voortaan zóó worden ingerigt, dat zij van jaar tot jaar een getrouw begrip geven van het aandeeldat de sterke drank heeft aan de bemoeienissen onzer politie. Een gevangene werd door twee gendarmes den 12den dezer van Toulouse naar Montpellier geleid. Toen de trein zich in den tunnel van Nissan bevond, nam hij de gelegenheid waar om zachtjes 't portier te openen en toen men den tunnel uitkwam sprong hij zonder letsel den wagen uit. De beide gendarmes aarzelden niet hem na te springen enofschoon ze zich vrij ernstig bezeerdengelukte het hun den vlugteling te achterhalen. De treit. legde tusschen de 35 en 40 kilometers in 't uur af. Verleden Woensdag is te Londen een zeer talrijk bezochte meeting gehoudenten doel heb bende om van de regering het openstellen van het Bclhnalgreen-museum ook des Zondags te verkrijgen. Verscheidene geestelijken betuigden hunne sympathie met dit •streven. Ten slotte werd de volgende resolutie met schier algemeene stemmen aangenomen: «De ondervinding heeft geleerd, hoeveel kwaad voortspruit uit het gebruik om des Zondags aan de massa der bevolking elke gelegenheid tot moreele en intellec'uële uitspanning te ontnemen dronkenschap en het offeren aan zinnelijk genot worden daardoor bevorderd. Om deze redenen wordt het parlement verzocht, in het belang der zedelijkheid, maat regelen te nemen tot het openstellen van het Belhnalgreen-mureum des Zondags na kerktijd." Men schrijft uil Appelscha, dd. 17 Sept.: «Gister liet de vrouw van A. B. haar zes jarig dochtertje voor een oogenblik alleen in huis, terwijl zij achter 't huis eenig werk ging verriglen. Het kind is toen te digt bij 't vuur gekomen en stond in een oogenblik in ligte laaije vlam. In dien toestand loopt het meisje naar buiten en wordt door hare moeder dadelijk geziendie toesnelt om haar kind te redden. Dat gelukte haar zoover, dat ze dadelijk de vlam meester werd, doch helaas de onderste helft van het ligchaam van het kind was reeds vreeselijk gebrand. «Dadelijk is geneeskundige hulp ingeroepen, doch deze heeft niet meer mogen baten; het kind is hedcunamiddag onder hevige pijnen bezweken. «Dit voorval bewijst alweer, hoe gevaarlijk het is kleine kinderen alleen in huis te laten. Nog gevaarlijker is hetwanneer de kleinen door de ouders, als zij naar het werk moeten, in huis worden opgesloten, zooals hier dikwijls gebeurt. Zij kunnen dan wel niet in eene vaart of wijk vallen, maar verkeeren dikwijls in huis in even groot gevaar". Een vleeschhouwer te Keulen die om zijne ondeugende streken algemeen bekend iskwam dezer dagen in een dorp, in de nabijheid van Keulen bij een boer om vee te koopen, vond dezen echter niet te huis, doch wel zijne vrouw die bezig was boter in ccn vat te leggen. Terw ijl hij met dc vrouw over een en ander sprak werd zijgciocpen en verwijderde zich een oogenblik. Van «leze gunstige gelegenheid manke de snaak gebiuik om een jonge kat, die in hel vertrek liep^ op te vangen en in hetbotervaatje te stoppen? Met het onschuldigste gezigt van de wereld ging hij vervolgens heen en zeide aan de vrouw dat hij over een paar dagen, als hij van zijne reis terugkwam, wel eens zou aankomen om haarman te spreken Toen de boerin kort daarna weder aan haar werk wilde gaan bemerkte zij het guitenstuk; het katje was dood en de boter bedrt-ven. Des anderen daags komt echter een boerin met een groote klont boter in den winkel van den vleesch houwer en zegt, dat de «baas" deze den vorigen dag bij haar besteld heeft. De vrouw des huizes proeft de boter, vindt ze lekker niet te duur en betaalt ze. Toen de vrouw van den vleeschhouwer een paar dagen later, in bijzijn van haar echt genoot van de boter gebruik maaktewerd daarin een dood katje gevonden 1 De vronwr luchtte de boerin duchtig uithaar man zeide niet veel, maar begreep er alles van. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur I Bij het lezen van uwe Courant dd. 17 dezer trok mij bijzonder de aandacht dat door u werd vermeld dat bereids een 50tal jongelingen zich hadden vereenigd tot oprigting van eene Wéér- baarheids-Vereeniging te dezer stede. Aangenaam was het mij toch eindelijk te mogen vernemen dat de jongelingen te Amers foort niet langer voor andere plaatsen willen onderdoen. Maar nu rijst de vraagkunnen die jongelingen de offers welke gevorderd worden bijeenbrengen? Of zouden er geene personen willen en kunnen toetredendie hen met raadmaar ook werk- dadiglijk bijstand verleenen Ik heb gemeend UEd. beleefdelijk te ver zoeken bovenstaande regelen wel in uwe Courant te willen doen opnemen en heb de eer mij hoogachtend te noemen Uw Ed. Dw. Dienaar, Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaaid aanvullings-kohier van het Patentrecht over het dienstjaar 1872/73 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand ge steld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op Hen hij de wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoortden 19. Augustus 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Wegens tijdgebrek moet een en ander tot een volgend nummer worden uitgesteld. ADVERTENTIE W. te AMERSFOORT. De ondergeteekende bericht, dat er gele genheid zal bestaan tot inschrijving van leerlingen, voor de BURGER-AVOND SCHOOL Dinsdag, 24 Sept., voor de leer lingen van het voorgaande jaaren Woen8dag, 25 Sept., voor de nieuwe leerlingen, telkens des avonds van 79. Dat het EXAMEN VAN TOELATING voor de nieuwe leerlingen zal plaats hebben op Maandag den 30,Un Sept. des avonds ten 6 ure. Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg. *ir* Er wordt gevraagd eene R. K die kan naaien, mazen, strijken en met de wasch omgaan. Adres letter K.aan den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWERalhier. De Ondergeteekende berigt zijne geëerde begunstigers dat hij voorzien is van eene schoone verzameling HAARLEMMER BLOEMBOLLEN. A. M. VAN KOIMKI., Bloemist Station Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3