gegeven van hunne minachting van de publieke opinie door de wijze, waarop zij provinciën behandelen, die toch in hun eigen belang verschooniug verdienden. «De wreedheid van de verovering is als ver dubbeld door de verpligte krijgsdienst. Zonder noodzaak weiden Fianschcn gedwongen om wa pens te dragen die zich eens tegen het vroegere vaderland kunnen riglen. Dat was een openlijk bewijs, dat de Duilsclters vaderlandsliefde slechts voor een ijdel woord honden, eene zaak van toeval en gelegenheid. Dat was een terugkeer tot het zoo teregt verafschuwde voorbeeld van Napoleon, Maar dat zelts was niet genoeg. Men beeft bij de optie door regtsgeleerde spitsvon digheden, door arbitraire maatregelen leilclijk eene menigte ballingen verjaagd van den ouder- lijken grond en uit het ouderlijke huis. «De ecuige troost, die ons blijft, is, dat bet regl van den steikste zich soms bedriegt door zich alles geoorloofd te achten. De politiek van Bismarck had zooveel tegenstand van de El- zassers en Lotharingen niet verwacht. Hij rekende zonder de openbare mecning, en de openbare mecning in Europa zal hem bewijzen dat er nog iets sterker is dan naaldgeweren en ver dragende kanonnen. «De edelmoedigheid," schreef Frederik II na de deeling van Polen, dat woold is niet bekend in het politieke woordenboek." Maar Frederik II bedroog zich en de ultima ratio in de uienschelijke zaken is niet zoozeer de magt der wapens als wel bet geweten der menschheid." Volgens den Cortaire zijn eerst 1100 El- zassers te Parijs aangekomen en werden er nog 3000 verwacht, 950 zijn te Marseille om naar Zuid-Ameiika te vertrekken. Blijkens het verschenen verslag an de tweede kamer over het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen den minister van staat en van binnenlandsche zaken mr. J. R. Thorbeckeis dat ontwerp door de overgroote meerderheid der leden van de kamerdie aan het aideelingsonderzoek deelnamen (51 leden), met bijval begroet. Men juichte het denkbeeld toe om op die wijze van staatswege hulde te brengen aan de nagedachtenis van den staatsman en roemde het afgetreden bewind, dat het daartoe het initiatief had genomen. Iotusschen had men enkele bedenkingen van ondergeschikten aard tegen den vorm van het wetsontwerp. Jn den considerans was, meende men, art. 42 der wet van 9/3 Mei 1846/51 ten onregte aangehaald. Dal artikel scheen niet te doelen op zulk ten geheel bijzonder geval als zich hier voordoet. De aanhaling kon er toe leiden dat het jaargeld ten koste van het bur gerlijk pensioenfonds werd gebragtterwijl liet eigenaardiger was het op de slaatsbegrooting uit te trekken. In elk geval was de aanhaling niet noodig, daar aan de wetgevende magt het regt niet kon worden betwist om, tot belooning of erkenning van uitstekende diensten, toelagen te verlcencndie niet op eenige bepaling van pensioenwetten steunen. Zeer en kola ante- dedenten van dezen aard hebben bestaan. Kenigszins in verband met deze bedenking werd er op aangedrongendat in het eenig artikel der wel de woorden «een jaarlijksch pensioen" worden veranderd in een «jaarlijk se lie dotatie Daar de commissie van rapporteurs de beeren ran der LindenIdzerdavan Nnamen van Eemnes en van llecnen hebben het verslag ge- teekend het, wegens «le kioschhcid der zaak, wenschclijk oordeelt, dal het tegenwoordig wets ontwerp bij de openbare beraadslaging zoo min mogelijk tegenkanting ontmoete, is zij over deze bedenkingen met de regering in mondeling overleg getreden. De ministers van binnenl. zaken en van finanticn meenden, dat de aan haling van art. 4*2 der pensioenwet zich wel liet verdedigen, maar erkenden overigens gaarne, dat de aanhaling niet volstrekt noodig was en waren dusook om de reeds aangeduide reden, tot het doen wegvallen daarvan geneigd. Het lag in de bedoeling bet pensioen op hoofdstuk V der staatsbegrooting uit te trekken. Daarentegen zagen de ministers wel eenig bezwaar in liet gebruik van bet woord; dotatie in plaats van pensioen. Daardoor zou, meenden zij, de weleenigermate van karakter veranderen; zij had toch eigenlijk de strekking om hel pensioen waarop de heer Thorbecke regl had verkregen, op ziine dochters te doen ovetgaan. Bij cciic do'atie dacht men meer aan een kapitaal dan aan eer: jaargeld. De commissie van rapporteurs is van gevoelen, dal, na de verklaring der regering, dal hel hier geldt een geheel buitengewoonop de staatsbegrooting uit te trekken pensioener geen afdoende reden bestaat om aan het gebruik van het woord «dotatie" in de wei de voorkeur le geven. ,1 1 I o r I i. Men schrijft uit Elburg28 Sept.: Gepasseerden nacht is in de consistoriekamer van het Nederduilsche Hervormd keikgebouw alhier «ei inbraak geschied; do dief of dieven hebben zich ceu toegang weten te verschaffen door de hoofddeur van de kerk, teiwijl des avonds de opwinder van het uurwerk zich boven bevond. Sedert de vorige inbraak hebben diakenen «le voorzigiighehl in acht genomen om liet gecollecteerde na iedere godsdienstoefening bij een hunner door den koster te doen be zorgen zoodat de daders zicb nu deerlijk in hunne verwachting hebben teleurgesteld gezien," Men schrijft uit de Groninger veenkoloniën Ten bewijze van de overvloedige opbrengst van liet aardappelgewas kan ik u mededeelen dat iemand in het vorige jaar van een stuk land verkreeg 137 hectoliter (mud) aardappelen, die hij verkocht 'Af I de hectoliter. «Nu bragt hetzelfde land op 670 hectoliter aardappelen, welke hij verkocht 5 f 1.25. «Alleen van het kwartje, dat hij alzoo per hectoliter meer kreeg, maakte bij bijna «len vollen verkoopprijs van het vorige jaar." Een onzer Dagbladen deelt mededat de varkens op dc Haagsche tentoonstelling bjjzonder veel schik hadden. Twee extra vette varkens zijn per rijtuig in de Maliebaan gebragt. Zij waren te dik of le lui om te loopen en niemand wilde ze dragen. Per mailstoomboot Elbe is in Engeland het berigt aangekomen, dat den 9 en 10 September in West-Indië een hevige orkaan gewoed had. Te Martinique werden 16 schepen, waaronder de mailboot Islemanen te Dominica waren al de in de haven aanwezige schepen vernield en op de beide plaatsen zijn daarbij vele men- schen om het leven gekomen. Te St. Kitts waren verscheidene en te Barbados 5 schepen op bet stiand geworpen. In de vorige week is de alderman sir Sidney Hedley Waterlovvoud sheriff van Londen door de kiesgeregtigde burgers der City tot lord mayor van Londen voor 18721873 benoemd. Het standbeeld van Waller Scottte Edinburg vervaardigd en .een geschenk van de Scholten aan New Yorkis in laatstgenoemde stad ont vangen en zal weldra met veel luister onthuld worden. Reeds sedert jaren heeft de schrijver van Ivanhoedie als romanschrijver in degelijkheid nog niet is overtroffenaldaar een standbeeld verdiend. I)c soldaat Winkel, een arm sclioenmakersgezel te Gotha werd voor eenige dagen alleraange naamst verrast mei de belooning van 1700 tlilr. en een zilveren ankerhorologic, «Joor verscheiden vaderlanders in 1870 voor de bemagtiging van 'teerste Fransche vaandel uitgeloofd. Eerst na een zeer naauwkeurig en moeijelijk onderzoek door den generalen staf te Berlijn kon met zekerheid worden uitgemaaktwelk vaandel werkelijk het eerst veroverd werd, en door welken krijgsman; aan een heirleger van lieden, die op de onderscheiding aanspraak maakten, ont brak bet natuurlijk niet. Te Ncw-York huwde voor cenigen tijd een echtpaar, dat terstond na de voltrekking van hun huwelijk op reis ging. Vrienden geleidden hel naar het slation de jeugdige vrouw slak toen de trein reeds in beweging was nog het hoofd uil het portier, om een laatst vaarwel toe te roepen zij geeft een gilal hare landen zijn haar ontvallen en voor altijd verloren. Dc dame had een valsch gebit. Maar haar echtgenoot heeft nu eene actie tot vernie tiging van het huwelijks-contract ingesteld op grond van gepleegd bedrog in de levering. Dc Parijsche politie beeft dezer dagen een persoon gearresteerd, die een beroep uitoefende tol heden ten eenenmalc onbekend en waartoe de concurrentie zich dus nog niet had uitge strekt. De man was nl. koopman in gebruik te stroppen. Hij gaf voor de stroppen te verzamelen van alle zelfmoordenaars, die te Parijs door «Je koord een einde aan hun leven maakten. Hij verkocht ze tegen 5 francs dc meter. Uit zijne verklaringen bleek, dat zijne clientèle ongelukkige spelers waren die in zulke eindjes touw een talisman zagendie hunne kansen bij het spel begunstigde. Hij verkocht gcmhldcld vijfiien-ii achttienhonderd meter per jaar. Opmerkzaam gemaakt, dat zijn artikel dan onmogelijk echt kon zijn, bekende hij, dat hijvoortooverrc hij geen originele stroppen leveren kon, ongebruikt koord nam en dit strek tegen een wezenlijken echten gebruik ten strop wreel om het de geheimzinnige kracht daaraan eigenmede te dcelen. Deze zonder linge keopman oefende zijn beroep niet op de straat of in liet oog loopend uil. Hij dreef al leen handel binnenshuis en kreeg zijne klanten alleen door recommandatie. Het bijgeloof was in de «hoofdstad der beschaving" sterk en al gemeen verspeid genoeg om alle reclames over bodig te maken. De ondcrhandschc medcdecling was voldoende om hem talrijke koopers te bezorgen. Zekere kenteekenen van den Vesuvius, die zich dagelijks vermeerderendoen een nieuwe uitbarsting te gemoel zien. In'Napels vreest men algemeen, dat deze uitbarsting nog verschrikke lijker zal zijn dan de laatste. Professor Palmieri, die alle verschijnselen naauwkeurig nagaat, meldt dat er eene hevige beweging in den berg plaats beeft. Er is een telegraaflijn tusscben bet ob servatorium en de meteorologische afdeeling der universiteit aangelegd en men heeft reeds gelijkluidende waarnemingen gedaan, voorname lijk omtrent de elcclriciteit der lucht. De officier van justitie te Gorinchem vestigt de aandacht op een soort van adreskaart van de grootte en den vorm van een muntbillet van tien gulden en uiterlijk zeer veel overeenkomst daarmede hebbendedoch bij nadere inzage slechts een uitloving van tien gulden inhoudende voor hem die 3333 keeren de soirées fantasliques van professor Kinsbeigen bijwoont. Die biljetten zijn te Amsterdam ter steendrukkerij van van Lier gedrukt en waarschijnlijk op een der ker missen verspreid. Te Gorinchem heeft dezer dagen met dergelijk stuk reeds een gevsl van oplichting plaats gehad en het is waarschijnlijk dat nog meerdere pogingen tot misleiding en bedrog van minkundigen zullen worden aan gewend. Het colossale nieuwe akademisebe ziekenhuis te Leiden is thans geheel voltooid en tot ont vangst der zieken gereedalthans wat iocalileit en ameublement betreft. Alleen liet noodige personeel gezonden tot oppassing en verzorging der zieken ontbreekt nog. Hel laat zicb evenwel aanzien, dat in die behoefte wel spoedig zal worden voorzien. Aan het vereischte getal solli citanten om eene goede keuze te doen zal het waarschijnlijk wel niet ontbreken, zoodat bel vermoeden niet ongegrond is dat het ziekenhuis eerstdaags zal worden in gebruik gesteld. Uit het 28e jaarverslag der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, blijkt o. a., dat in ons vaderland, met eene bevolking van ruim 3,500,000 zielenjaarlijks 35,000 drank patenten worden uitgegeven, makende alzoo op iedere 100 zielen een drankwinkel en de be volking van elke woning gemiddeld op 5 per sonen stellende, op de 20 buizen een drank verkoopplaats. De Regtbank te Winschoten heeft H. D. voerman, enz. aldaar wegens lo. hel als houder van een stuk vee waarbij zich verschijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaarden daarvan niet onmiddelijk kennis geven aan den burgemeester der gemeente waar bet vee zich bevond, en 2o. het als houden van een stuk vee dat verschijnselen eener besmettelijke ziekte vertoondedat dier niet afgezonderd houden van het overige veetot dat daaromtrent in gevolge d«ï wet zoude zijn beslistlot twee geldboeten, eene van f50 en eene van f23, de eerste boete c. q. te vervangen door zeven en de tweede door gev. van drie dagen en allen respeclivelijk in de kosten des gedings. Een d-;r gevaarlijkste giftmengslcrs is dezer dagen le West-Auckland gearresteerd en naar de gevangenis te Durham gevoerd met name Mary Anne Cottonoud dertig jaren. Deze vrouw was viermaal gehuwd en men lelt onder hare slachtoffers drie van baar echtgenooten. Haar derde echtgenoot leeft nog en zij is na haar naam veranderd te hebben met een vierde gehuwd. Dc secretaris van staat heeft bevel g«!geven om de ligchamen van haar vijf slacht offers op te graven. De namen zijn Frederic Cotton, zijn schoonzoon, het kind van de .beschuldigde, nauwelijks 14 maanden oud en twee vreemde personen. Deze zaak heeft een groote sensatie in geheel Engeland te weeg gebracht. Om jonge hanen spoedig en goedkoop vet te mcst«:n vocdere men deze met een deeg, dat uit zemehrn en aardappelen bestaat en aan gemengd wordt met wat laauw water of beter nog met wat karnemelk. Met deze massa, die vooral niet dun mag zijn, voederc men 3 maal daags, des morgens te des middngs te 12 en

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2