Ding-sdag- 15 October 1872. M 2029. AmsroosisciE Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nkderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek tan Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kL, 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl-, 8.30. comu. Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens GJop de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersloort naar Barneveld 'savonds 8j na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3 J u., aank. te Amsterdam te 6 uren Dit blad vrrscl.ijnt daandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.— franco per post 1.15. Prijs der Advertentie» ran 1 "tot 6 regels 60 Cl»; "elke regel meerder 10 Cis; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentie» per regel 15 Cis. Reclames per regel 20 cents. Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. 4. II. tan Cteeffte Amersfoort Bureau Amert/^rltehe Contant. I^ngestr.at. WtJk F. N®. 43, over de Oude Vischmarkt. en hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. «Meren franco. Advertenlien voor dit hl,ui uit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen ddrerlenUeburaeu van Nusa en tss I).ts»s Wijnstraat. Botterdam. De Wereldtentoonstelling te Weenen. De wereldtentoonstelling, welke in het vol gende jaar te Weenen zal worden gehouden zalnaar het oordeel van velende Parijsche wereldtentoonstelling van 1867 niet alleen in grootte, maar vooral in degelijkheid verre overtreffen en zal ecne schoone gelegenheid zijn lol het aanknoopen van nieuwe handels betrekkingen vooral met de volkeren van Azië. Alle landen van Europa beijveren zich dan ook om de voortbrengselen van hunne nijverheid op de Weener tentoonstelling waardig te doen prijken en wij verwachten, dat de Nedcilandsche n ij veren zoowel uit eigenbelang als ook voor de eer van Nederland niet achterwege zullen blijven. Door de zorgen der Nederlandsche hoofd commissie is aan Nederland in het hoofdgebouw eene uitnemende plaats in de hoofdgaanderij toegewezenzoodal de producten tier Neder- landsehe nijverheid iederen bezoeker in liet oog zullen vallen. Het is dus te hopen, dal de inzenders van hun kant de Nederlandse he nijver heid op ecne waardige wijze daar zullen doen opmerken. Door de hoofdcommissie zijn door bemidde ling der kamers van koophandel en door aan de nijverheid gewijde maatschappijen de inschrij- vingsbiljelten toegezonden, met verzoek die voor den Isten September 187 2 aan den'voor zitter Boompjes 105 te Rotterdam te willen toezenden. Aan dit verzoek is tot nu toe slechts door ongeveer 250 industriëlen voldaan. l)e hoofd commissie echter vermeenten naar ons oordeel teiegt, dat velen wier producten bij een zoo- danigen Internationalen wedstrijd niet mogen onlbteken nog achterwege zijn gebleven en zal tot het midden dezer uiaand van de nalaligcn de inschrijvingsbiljetlen nog aannemen. Mogten er industriëlen zijn welke geen in schrijvingsbiljet ontvangen hebbenzoo zullen die hun op aanvrage dadelijk worden toege zonden terwijl de leden der hoofdcommissie ieder in het bijzonder, bereid zijn aan de be langstellenden de noodige inlichtingen legeven. De in te zenden voorwerpen zullen in de maand Februarij 1873 ter verzending moeten gereed zijnterwijl de hoofdcommissie later aan de inzenders bekend zal maken de plaats waar en den juisten tijd, waarop de voorwerpen moeten worden bezorgd om gemeenschappelijk naar Weenen te worden verzonden. DeAmsterd. Cl. behelst hel volgende uit Londen: Begier sir James Shan Willes, in Ierland, heeft zich een kogel door het hart gescholen in zijne woning te Otterspool nabij Waterford. De aanleiding was, naar men beweert, plotseling ontstane waanzin. Hij was 58 jaar oud en in Ierland alwaar bij aan de hoogeschool te Dublin studeerde, geboren. Zijn verlies wordt zeer betreurd bij de regtbank. De zelfmoord door den regter Willes gepleegd staatom de aanleiding er toein zulk een nnauw verband met den werkkring der hon derdduizenden, die dagelijks met de spoortreinen op een afstand van 6 tot 20 of somtijds 30 Engclsche mijlenen in enkele gevallen meer, zoo als die van Brighton naar de City vervoord cn aldaar in ladingen van honderden gelost worden om in het zieden van den ketel van «zaken" hunne hersenen tc kokentotdat zij afgemat en gejaagd weder naar den stoomketel van den spoorweg worden gedreven dat de opmerkingen onlangs door de Timet met be trekking tot genoemden zelfmoord gemaakt niet geheel ter zijde kunnen gesteld worden. De reglerlijke werkkring vcrpligt niet tol zulk ecne inspanning, als die waaraan de man van zaken in de City blootgesteld is, doch kan even noodlottig worden zonder behoorlijke ont spanning. Deze moet echter in Engeland onge lukkigerwijze gezocht worden in een kort of lang tijdvak van geheele werkstakingin plaats van een doeltreffende regeling der dagelijksche werkzaamhedenzoo als elders het geval is alwaar men niet verpligt wordt uithoofde van verrre afstanden acht of tien uren achtereen volgend op het kantoor te zitten. Regter Willis had wel is waar de jicht doch zijn brein be zweek onder bovenmatige inspanning; hij werd netelig, verstrooid van gedachten vreemd in zijne handelingen verloor zijn geheugen, neèr- slagtigheid overmeesterde hem, zenuwachtigheid belette hem te slapen en veroorzaakte gedurige rusteloosheid. De ziekte", zoo gaat de Times voort, «is helaas niet zoo zeldzaam, dat zij verdere om- schiijving vordert. Elke geneeskundige, cn ook ieder, die eenigzins bekend is met de klasse van manner, welk een zittend leven leiden en hunne hersenen in bcnaauwde kamers of geregtshoven slijten, zal die kenteekenen herkennen, waaraan hij maar al te gewoon is. De regter had zes weken rust genoten en had nog eene maand te goed, doch het hersengestel was te zeer geschokt om in rust kalmte te vinden; eindelijk bezweek het en in een oogcnblikvan verbijstering werd de noodlottige daad begaan. Wij durven te naauwernood over deze schrikkelijke gebeurtenis uilweiden. Hocvelen zijn er waarop zij een indruk maken zal, als begaf hun hel hart en gevoelden zij eene huivering of ineenzakking. Menigeen van hen die hunne hersenen maand op maand, jaar op jaar aiinatlen, en hunne ver zwakte veerkracht door kracht van wil aansporen, hetzij gedreven door noodzakelijkheid of win zucht, schijnt een bleeke schaduw aan zijne zijde te ontwaren, die elk oogenblik de ijskoude hand opzijn hoofd kan leggen, en dan, vaarwel ambt, waatdighcid, rijkdom, vrouw, kinderen, vrienden, geesles-ontspanningenwetenschappelijke faam en geleerdheid, kortom, vaarwel alles ter liefde waarvan een man zich beijvert om met de hardnekkigste volharding zijn doel te bereiken." Dit tafereel is treurig, maar nietemin naar waarheid en ter waarschuwing geschreven voor i.en die van de eerste kenteekenen bij zich rel ven bewust zijn hetgeen zooals het blad te regt aanmerkt, altijd veel eerder hel geval is dan dat dit dooi anderen wordt opgemerkt. Op een leeftijd van 58 jaren, zoo als die van regter Willes, had er ten koste van wal ook vermindering van wetk ntoelcn zijn en lange rust behooren genomen te worden, dewijl de eentoouigheid, aan de werkzaamheden van den reglsgeleerde vei bonden, veelvuldige afwisseling tot eene behoefte maakt. Er blijft nog ecne veronderstelling over, wat de onmiddellijke oor zaak van den zelfmoord (een titans zoo dikwijls voorkomende misdaad) van regter Willes betrell cn waarvan de Times niet spreekt: dat hij nl. bij de bewustheid van bloot te staan aan go- hcele verstandsverbijstering en door de angst daarvoor gedreven cn bevangen, de hand aan zijn leven sloeg. De veelvuldige gevallen van overspanning der hersenen in de dagelijksche bezigheden of in hel najagen van geldelijk gewinschijnen, zoo niet uitsluitend dan toch hoofdzakelijk in Engelanden natuurlijk meer bijzonder te Londen voor te komen. Uit andere landen wordt dit betrekkelijkerwijze in veel geringere male vernomen. Men dient echter in het oog te houden, dat er volgens berekening, die op goede gronden rust, dagelijks vier of vijf maal honderdduizend menschen naar de City slroomen, die daar vele ure doorbrengen om hun levens onderhoud te winnen of «zaken te doen." Aan de burgemeesters in de provincie Utrecht is door den comm. des konings de volgende aanschrijving gericht Ter voorkoming van verdere Uitbreiding der longziekte onder het rundvee is het van veel belangdat zooveel mogelijk gewaakt worde tegen het gevaar, ontstaande uit het brengen van verdacht vee op de stallen. Af zondering van verdacht vee van hel gezonde op de stallen heeft veelal op onvoldoende wijze plaatshet is dus te vreezendat de ziekte gedurende den aanstaanden winter weder zal toenementen ware alle verdachte koppels vóór dien tijd werden ingeënt. De minister van binnenlandsche zaken acht het daarom noodzakelijk, dat vervoer van ver dachte runderen van de weide naar den stal hetwelk volgens de eerste zinsnede van artikel 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) verboden is, maar volgens de tweede zinsnede van dat artikel «door den burgemees ter kan worden toegestaan, wanneer liet nood zakelijk is den districts-veearls of zijn plaats vervanger gehoord, onder de door dezen aan te wijzen voorzorgsmaatregelen" alleen worde toegelaten onder voot waarde, dat aan den burge meester eene verklaring van eenen geëxamineerden veearts overgelegd worde, dat de geheele koppel van den eigenaar van het verdachte vee zoowel het verdachte als het niet verdachte, is ingeënt. Ik heb de eer heeren burgemeesters uit te noodigen, om, zonder zoodanige verklaring, in geen geval vergunning te geven tot vervoer naar denstal, door waakzaam toezichtvóór en na de opstal- ling, vervoer zonder vergunning op de ge noemde voorwaarden te voorkomen en indien het heeft plaats gehad met de meeste gestreng heid te behandelen." Het Journal de Sainl-Pélersbourgeen officieus orgaan van de russische regeringbehelst over Gatnbetlaas redevoering te Grenoble een artikel, waarin men o. a. het volgende leest: «Met de verdedigers van den heer Gambetta willen wij aannemen dat deze zich h cft laten medeslepen om meer te zeggen dan zijn voornemen «as, en dat het niet in zijn plan lag tegen de regering en de meerderheid der nationale vergadering de ernstige beschuldigingen te uilen welke hij zich heeft laten ontvallen. Maar in dit geval zal men ons kunnen toegeven de mogelijkheid dat iemanddie zoo weinig meester is over zijne woorden nog minder meester over zijne daden zal zijn wanneer hij te eenigen tijde geroepen mogt wezen om de teugels der regering over ccn groote natie te voeren; wanneer hij ziclt zeker waant van de algcmcene instemming der natie met zijne daden en plannen cn uitsluitend omringd door vleijers cn heethoofden, bij magte zijn zal om zijne woorden door daden te bevestigen. Om welke reden had de gemagligdc partij, centgen tijd geleden, zich verzoend mei

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1