V r ij d a g 25 October 1872. Jtë 2052. mhesfooeischi Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nkderlandschb Centraal-Spoorwlg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05, 11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37,8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl, 8.30. comit Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbcrgen 's morgens 6{, op de eerste treinen naarArnbcm, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8 j na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam., van Soestdijk V, u., van Baarn 3 u., Eemnes 3} u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1—franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van I tot 6 regels 60 Ct»elke regel meerder 10 Cts; legale, offic.ëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. Anummert 10 cents Bestellingen bij den Uiig. A. It. ran CUeffte Amersfoort Bureau AmenfoorUche Courant, Langestraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteoren in bet Rijk. Uneven franco. ^dvertentien^voor^dit^jjlad^uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nuci en vsr Dmui, Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgevingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te wetendat het 2de aanvullings- kouier der plaatselijke directe belasting (Hoof delijke Omslag) over het dienstjaar 1872 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van hedenalle werkdagen van 10 toll uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan in brengen. Amersfoortden 21. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te welen, dal het lsle aanvullings-kohicr der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienstjaar 1872 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 lot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WEidOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te welendat het aanvullings-kohicr der plaatselijke directe belasting op de Honden over hel dienstjaar 1872 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagente re kenen van heden alle werkdagen van 's voor middags .10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. S p a a r b a ii k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 28 OCTOBER e. k. ten Raadhuizo te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. 4. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot hot geven van gelden ter leen zal het Bestnur op MAANDAG, den 28 OCTOBE'.t aanstaande, 'sna middags van halfliuee tot halfdriezilting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenilen en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockeuiil, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Vssell. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEKPenningmeester. I C. LEINWEBER, Secretaris. Ingezouden. Mijnheer de Redacteur Wij vragen nog plaats voor de volgende regelen Het doel van ons schrijven van 14. October 11., opgenomen in uwe courant van den 18. daar aanvolgende om te constateeren dat hè', door den beer Mr. C. J. KIEN ELTZMAN rondge- gezegd bericht, dat Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort zich tot de Regeering hadden gewend om niet hèm maar den heer baron VAN TUIJLL VAN COELHORST te benoemen tot Watergraaf van het heemraadschap over de Eem c. a., onwaar is is volkomen bereikt door het stuk voorkomende in uw nummer (2031) vau heden 22. October 1872 onderteekeud met vijf geachte namen. Daaruit toch blijkt overtuigend dat aan den heer Ellzman uit Utrecht wel is bericht dat men «van de zijde van Amersfoort" bij de Hooge Begeering bezwaar had gemaakt omtient de voordracht Lot Watergraaf van het heemraad schap over de rivier de Eem c. a.enz. geenszins dat zulks door «Burgemeester en Wet houders" geschied is. Wij behoeven dan ook verder nietaanleiiringen op het noemen van den berichtgever uit Utrecht, ofschoon bet wenschelijk schijnt dat de zaak geheel tot klaarheid worde gebracht, opdat de verdenking niet valle op onschuldige per sonen. 22. October 1872. Burgemeester en Wethouders van Anersfoort De Durgeneester D' SecretarisA. G. "WIJERS. W. L. SCHELTUS. DE GYMNASIËN. Ouder dit opschrift staat in de NRolterd. Cl. van 22 Oct. een artikel, waarin de toestand dier inrichtiugen lang niet mooi wordt tfgeschilderd. Ondertusschen is het daarin medegedeelde groo- tendeels waaiDe gymnasiën zijn ia vele plaatsen erg achteruitgegaan. Indien ik tnj niet bedrieg is de reden te zoeken in de weifelende houding der regering, die weder een gevolg is van de telkens afwisselende ininisteriën. Volgens de wel van 1815 hadden de gymnasiën het recht om diploma's uit te reiken op verlooning waarvan een jong mensch als student kan ingeschreven worden. Hiervan werd misbruik gemaakten op sommige kleine gymnasiën werd met zulke diploma's handel gedreven. De regering wilde hier een eind aan makenen bepaalde dat nie mand student zou mogen worden zonder een toelatingsexamen voor eene staatscommissie af te leggen. Toen gingen de gymnasiën vooruil het handeldrijven itt diploma's hield op en de eenige manierom discipels te trekkenwas goed onderwijs. Een volgend ministerie schafte dezen heilzamen maatregel weer af, en besloot, dat ieder, die student wilde worden, het ad- missieexamen zou moeten doen; doch, al «as de afloop nog zoo slecht, evenwel student zou mogen worden. Terstond werd hel examen tot een spot en ui til uiting. Nicutand stoorde zich aan den raad der examinatoren, en ieder liet zich inschrijven, nadat hij die ijdele formaliteit vervuld had. Daar dus deze formaliteit ijdel bleek te wezen, werd zij afgeschalt, en de gym nasiën kregen het recht terug om diploma's uit te reiken. Dadelijk begon de negotie in diploma's weer te herleven, en de toestand ging weer hollend achteruit. Wat is nu hieraan te doen? Ik heb het reeds elders (in het Weekblad voor L. M. en G. Onderwijs) in verscheidene artikels gezegden behoef dus thans eenvoudig aante- stippen, wal ik verlang. Ik wenschte, dat aan de Gymnasiën een eindexamen werd gegeveu evenals aan de Hoogere Burgerscholen, en dat het uitreiken van diploma'som student te wordendoor de commissiedie dit examen afnam, werd verricht, niet door de afzonderlijke gymnasiën. Als dit gebeurdezou de handel in diploma's terstond ophouden, niemand zou student kunnen worden, die er niet goed voor gewerkt haden de gymnasiën zouden weer vooruit gaan. Tevens wenschte ik, dat ook aan hendie het eindexamen van de Hoogere Bur gerscholen met goeden uitslag hadden afgelegd, de toegang tot de Hoogescholen door de wet verleend werd opdat niet door machtspreuken maar proefondervindelijk mocht uitgemaakt worden welke opleiding voor het Hooger On derwijs de beste is. D. BURGER Politieke Revue. Thiers heeft zich Zaterdag van Parijs naar Versailles begeven om spoediger de berigten omtrent de vei kiezingen te outvangeu. De uitslag der verkiezingen voor de nationale vergadering is thans bekend. In 5 van de zeven departementen hebben de republikeinen den verkiezingsstrijd met vlag en wimpel gewonnen, terwijl in Calvados, waar eene herslemming moet plaats hebben de zege verzekerd is. Alleen in Morbihan behaalden de clericalen want Martin is nog meer cle- ricaal dan legitimist een gering voordeel. Het gaat bij voortduring uitstekend met de conservatieve republiek." Mogt het zich beves tigen, wal dezer dagen gemeld werd, dat nl. het regtercentrum zich tot regeringspartij wil vormen dan heeft de president zijn ge vaarlijk spel het schipperen met zooveel ver deelde partijengewonnen. In de Hcssische Wetgevende Vergadering heeft het Ministerie een harlslogtelijkc lofzang aange heven op het jonge Duitsche Keizerrijk. Hoe kan 't verkeeren I De Minister-President Hoffmann ondervond echter alrasdat er meer te doen was dan lofliederen aan te hellen en kreeg het onmiddellijk met de liberalen te kwaad. De burgerlijke ambtenaren die in 't publiek altijd in uniform moeten verschijnen, zijn nu van dien last bevrijd en de Ministers warende eersten die daarvan profiteerden. Zij verschenen in de Kamer in een burger pakje. Zij spraken tot verwondering van sommige oudgastcn er even goed om. Men begint in Frankrijk weer crnslig te keuvelen over het benoemen van een vice- President der Republiek. Candidatcn zijn: Gambettadie gevreesd wordt. Gtèvg President der Nationale Vergadering die geacht wordt. En de Hertog van Aumalc die de Republiek niet van harte lief heeft. Men zegt, dat in de volgende zitting van de Frnnschc nationale vergadering een voorstel zal gedaau worden lot invoering van verpligte stemming hij vei kiezingen, lloc vrccind 'i klinke,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1