Dingsdag- 12 November 1872. Jtt 2037. AÏEE5F00BKCBE Winterdienil aangevang I November 1872. Nederlanosche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.01 H .02 snelt, 1 en 2 kl., 2.39,8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.t6 snelt. 1 en 2 kl., 9 omit Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens Of op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3} u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad veracbijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\.— franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15Cts. Reclames per regel 20cents Aft. nummers 10cents Bestellingen bij den Uitg. 4. tl. tan CUefjfte Amersfoort bar ran Amersfoortsehe Courant. I^ngestraat. Wijk F. N*. 43. over de Oude Viscbraarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieten franco. Advertentiën voor ditblad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen ddtertentieburaeu van Nijob en vis Ditbir Wijnstraat, Rotterdam. K e n n i 8 e V'i n g. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat tot het uitgeven van de PATENT BLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1872/73 deswege aan gifte hebben gedaan ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, den 18 November aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgebaalde patent bladen door den deurwaarder van 's rijks be lastingen zullen worden bezorgd tegen betaling van tien cenlt. Amersfoortden 9. November 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. LIJST VAN BRIEVEN uon personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortover de maanden JulyAugustus en September 1872. plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. Verzonden geweest naar: Noord-Amerika. /van het Hulpk. te Maarsbergen/ 1. J. W. van Rooij te Cleveland. Belgie. 1. Gervaise Baytnont. 2. V. d. Hooft. s Brussel. (van bet Hulpk. te Soest) 3. GéraitsLuik. Duitscbland. 1. Schaefer Ringel Barmen. 2. A. Knablein Crimnilschau. 3. Weinthal Erfürt. (van het Hulpk. te Woudenberg). 4. C. Singelstein Niedersleld. Engeland. 1. P. Kerkhoven Londen. (van het Hulpk. te Leusden) 2. J. DuetvLonden. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Gymnasiaal Onderwijs. Op het lerrein der binnenlandsche journa listiek is een wonderwerk geschied. De Nieuwe Rotterd. Ct.kampioene van het liberalisme en de Amsterdamsche Courantkam pioen van het conservatismebehelzen leading- artikels overeen onderwerp, in welks beplei ting zij homogeen zijn. Dat onderwerp is het gymnasiaal onderwijs. In de Nieuwe RoU. Cl. van 22 October jl. bevindt zich daarover een hoofd-artikelgeti teld de gymnasiin en de Amsterdamsche Courant van 8 en 9 November jl. bevat artikels daarover getiteld: Eene Star in den Nachtwelk laatste artikel besloten wordt met de volgende regelen: «Of zouden de leerlingen het niet bemerken met hoeveel minachting de inriglingen, (gymna siën) waaraan zij hun onderwijs ontvangen, worden behandeld Zijn ze dan nog niet zoozeer tot jaren des onderscheids gekomendat ze kunnen zien, hoe de gymnasiën en de latijusche scholen in ons vaderland worden verwaarloosd? In verband tot het artikel der Nieuwe Rott. Ct.behelsde de Amersfoortsche Courant N*.2032 een artikel van Dr. D. Burger over de gymnasiën, hetwelk in de Nieuwe Rolt. Ct. van 25 October jl. werd overgenomen. Daar moeizoo redeneren zeeene oorzaak 1 voor die verwaarloozing zijndaar moet iets wezen, waarom op zoovele plaatsen die inrig lingen zoowat als aanhangsels van de hoogere burgerscholen worden beschouwden die oor zaak die reden vinden ze dan in hunne wijsheid hierindat ze eigenlijk niet noodig hebben wat ze leerendat de kennisdie zij nu ver- pligt zijn te verwerven, eigenlijk «nietsgeeft", dat ze nu slechts langzaam en met moeite leeren om naderhand snel en met vreugde te vergeten. Zoo zijn erzoo zijn er velen. En we roepen dan met de N. RCt. uit «De toestand isin één woord jammerlijk." Waar die gevolgen aanwezig zijn, waar zij te zien zijn, voor ieder, die niet blind is, valt de beantwoording der vraag: «Wat kan men doen om die schadelijke uitwerking te temperen en eenen beteren toestand in het leven te roepen?" gemakkelijk.Het allereerst: eene nieuwe wetgeving op bet gymnasiaal onderwijs tot stand te brengenen wel op het gymnasiaal onderwijs alleen. Die wet moet gaan tot aan de poorten der hoogeschoolniet verder. Over schrijdt zij dien drempelzij moet zich dan mengen in tal van strijdvragen of twisten, die niet anders dan schadelijk op haar kunnen werkendie de beslissing over de bepalingen, die zij moet bevatten, onzuiver moeten maken. Wij weten zeer goed dat de doode letter der wet geen leven kan schenken, zells geen kwijnend leven tot nieuwen bloei kan opwekken. Maar dat is hier de kwestie niet. Tegen het gymnasiaal onderwijs is een krachlige vijand opgestaan hij wordt van staatswege onderhouden en gevoed. Alle middelendie hem in zijnen strijd van dienst kunnen zijn worden hem van staatswege verschaft, terwijl men van het gymnasiaal onder wijs ter naauwernood kan zeggen dat de Staat daaraan het schamele deeldat het bezit, niet ontneemt. Die vijand is de wet op het middelbaar onderwijs. Stel daar eene goede wet op het gymnasiaal onderwijs naast, en, we slaan er voor in de uitkomst zal verrassend zijn. Maar de wet moet goed wezen. Haar geest zij onbe krompen en ten andere onbekrompen zij hare uitvoering. De staatsman die zulk eene wet tot stand brengt en haar die uitvoering geeft, welke met haren geest overeenstemtzal zich verdien stelijk maken jegens het vadeiland." Onze plaatsruimte gedoogt niet meer dan de overneming van het bovenstaandedoch be langstellenden in het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs zullen wèl doen aan de genoemde ar tikelen door lezing en overweging hunne aan dacht te schenken hetwelk welligt er toe zal kunnen leiden dal ook meer zaakkundigen hunne denkbeelden daarover blootleggen, en de Regering dan te wakkerder woidt om zich het gymnasiaal onderwijs krachtig en afdoende aan- tetrekken. Het proces Bazaine. De lieer Rameaumaire van Versailles, zal waarschijnlijk in hel proces van den maarschalk Bazaine een belangrijke rol hebben te vervullen, ten gevolge van het onderhoud dat hij op den 21 October 1870 met den heer von Bismarck te Versailles had. Generaal de Rivière met de instructie van het proces belast, heeft genoemden magistraal echter nog niet bij zich ontboden. De Union libérale van Versailles komt op dat onderhoud terug en deelt er nog een cn ander nader over mede. In die bijeenkomst sprak de IVuissische kanselier over de vredesvoorwaarden door Bazaine voorgesteld. Het verhaal van die bijeenkomst werd door den heer Rameau zelf op schrift gesteld en aan den Gemeenteraad van Versailles medegedeeld, die het in zijn notulen liet opnemen. Ook de Union libérale et démocralique de Seine-el-Oise bragt de geheele geschiedenis ter kennis zijner lezers. Thans nu het van invloed kan zijn op het proces Bazaine, komt genoemd blad nogmaals hetzelfde verhaal aan het publiek mededeelen ondei de zeer belangwekkende rubliek door dat blad sedert lang geopendVersailles pendant F occupation recueil de documents administratifs pour servir a l' histoire de V invasion allemande. Dat gedeelte van het verhaal nu wat op Bazaine's voorstellen betrekking heeft, is van te groot en van te actueel belangom hel niet in zijn geheel over te nemen. Welnu I mijnheer de mairehernam de graal, na zijn sigaar opgestoken te hebben, het schijnt, dat wij den winter bij u zullen door brengen, en toch heb ik zeer grooten lust, om naar Berlijn terug te keeren. Wij zijn er zeker niet meer tevreden over, dan gij antwoordde de mairemaar waarom kan dat niet Verkiezingen noch vrede zijn mogelijk l Op dit oogenblik is er niemand die de ver antwoordelijkheid eener verbindlenis voor Frank rijk zou op zich kunnen nemen noch de graaf van Chambordnoch de Orleansenn ch de Keizerin-regentes. En toch wil Frankrijk den vredeevenzeer als Duitscbland dien wil. Wij zullen dus verpligt zijn met Napoleon III te onderhandelen en u dien op te dringen. Dat zuil ge niet doen IFrankrijk zou dit als een bloedige beleediging beschou wen I En toch is bet zeer in het belang van den overwinnaar, den overwonnene in de banden te laten van een magtdie zich alleen op de praetorianen zou kunnen steunen, 'lis dan zeker, dat de laatste er niet meer aan zou denken, oorlog te voeren met hel buitenland 't Is ongelooflijk tol welke boogie het Keizerlijk Gouvernement de corruptie had gedreven. Kent gij de documenten, die op dc Tuilleriën zijn gevonden? Neen, mijnheer de graaf, zoo als ge weetvernamen we sedert een maand niets mee r. Die stukken zijn zeer belangwekkend. Corypheën van de democratische partij worden er eenigszins door gecompromitteerd ik zal dat doen opnemen in ons blad.... Ten onregle meent gij, ging von Bismarck voort, dat Napoleon III geen aanhang meer heeft; hij heeft nog altijd het leger op zijn hand «O» een ontkennend tceken van den maire, vervolgde de kanselier: Generaal Boyer, door maarschaik Bazaine afgevaardigd is namens Napoleon over den vrede komen onderhandelen. Als wij die onderhandelingen aannemen en het garnizoen van Metz laten uittrekkenzullen die troepen zich naar de Gironde terug trekkenonder verbindlenis om gedurende drie maenden aan den strijd geen deel te nemen en den loop der gebeurtenissen at te wachten. We zullen dan over 200,000 man kunnen beschikken die nu voor Metz liggendaaruit zullen we zeven legcicorpscn vormen waarmede wij geheel Frank rijk cn dat te zijnen kosten zullen doorloopen. «Parijs rekende op dc provincie, en depto-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1