Allerlei. De City flour Millseen der grootste gebouwen van London en dat niet minder dan 400 ven sters bad is afgebrand. Dit gebouw diende voor het malen van graan en telde zeven verdiepingen. De brand begon op de derde verdieping Bijna al de verzekeringmaatschappijen van London zijn in deze ramp betrokken doch geen enkel meer dan voor 5000 pond. In Londen stier! dezer dagen eene dame, die geen betrekkingen of testament naliet, maar een termogen van drie miliioen gulden,'t welk nu van regtswege aan den staat vervalt. Bates, een Amerikaansch sergeant, die gewed heeft, hat hij Engeland van Gretna naar Guildhall zal doorwaudelen de Amerikaansehe vlag dra gende, tonder eenige beleediging van t Engelsche volk te ondervinden heeft Woensdag zijn logt aanvaard en passeerde Donderdag Carlisle; hij is in uniform- Twee Japansche geestelijken houden zich tegen woordig te Berlijn op om de gronden van de christelijke godsdienst te leeren kennen. Dr. Lisco is daarin hun onderwijzer, die hun voor namelijk 't hoofdonderscheid tusschen de ver schillende christelijke godsdiensten leert kennen. Als tolken dienen een Japannees, die Fransch spreekt, en de beëedigde translaleur dr. Giovauoli. De in den avond van den 5den dezer maand in de Henegouwsche kolenmijn Matnbourg voor gevallen geduchte ramp is drie dagen later door een niet minder geducht onheil in eene Fransche mijn, die van Sainte-Eugénie, toebehoorende aan de Blanzy-maalschapij in het departement van Saöue en Loire gelegen, gevolgd. In laastgenoemde mijn hebben namelijk eenige dagen geleden 38 arbeiders, volwassenen en kinderen, ten gevolge van eene ontploffing hel leven verloren, terwijl 6 anderen min of meer gevaarlijk gekwetst zijn. Aanvankelijk meende men de oorzaak van dit ongeluk aan eene ontvlamming van mijngas te moeten toeschrijven, maar sedert is gebleken, dat zij heeft bestaan in het doen springen eener kruidmijneen hulpmiddelwaarvan de aanwending in het gevaarlijke gedeelte der mijn waar de ramp is voorgevallen uitdruk kelijk verboden was. Zaturdag jl. is de begrafenis der slagtoffere door de geheele bevolking van Montceau-les-Minesonder welke de mijn Sainte-Eugénie ressorteertin rouwgewaad bij gewoond. De Liberie levert voor de liefhebbers van handschriften een extract van de lijst der eerste zitting van de gehouden veilingen. 0. a. werd gegeven voorJ. Chopin brief van eene zijde 35 fr.generaal Desaix 42 fr.Diderot, een briefje van 5 regels 23 fr.Fénéloneen bladzijde 46 fr.Florianeene fabel 30 fr. Hendrik IVbrief van 10 regels 30 fr.brief van Hérold 80 fr.brief van Pioudhon 40 Ir.; een autografie van Lodew ijk XIII 50 fr.vier regels van Marie Antoinette, aan de keerzijde van een religieus plaatje 100 fr.een biljet van Pompadour 80 fr.eene (abel van Lafon- taine 152 fr een brief in twee talen van Mozart 275 fr. Zooals men weet is in Frankrijk het verkoo- pen van lucifers door den Staat verpacht. Het kilogram lucifers kost dien ten gevolge ruim I een doosje met 150 lucifers 5 cent, een met 60 lucifers 2} cent en 40 «wasjes" 5 cent. In den gemeenteraad van Versailles kan het ook al zec-r heftig toegaan. De maire hij is, ondanks zijne 72 jaren, nog zeer hart&togtelijk heeft een lid van den raad. ook al een 68er, beleedigd, waarop deze hem met een kostelijke muilpeer beloonde. Het geregl werd met de zaak gemoeid en zal nu uit te maken hebben of de belooning geëvenredigd was aan het ge leverde. Voor de correctioneele kamer der Arrondis- semcnts-Kegtbank te Amsterdam werd behandeld dë bekende zaak van den heer Ph. Bank Li., hoofdonderwijzer aan een der atads-tusschen- acholenbeklaagd wegens het toedienen cener eenigszins te hardhandige kastijding aan een zijner leerlingen men weet dat hij deswege door het dagelijksch bestuur bereids in zijne betrekking is geschorst. Zeven getuigen wei dep gehoord. Ter tereglzitting bleek o. a., dat de 12jarige De Molldie de kastijding had ondergaan, zich, buiten weten zijner ouders, voortdurend aan schoolverzuim schuldig maakteen dat zijn vader door een der kweekelingen aan den hoofd onderwijzer had verzocht zijn zoontje deswege eans goed onder handen te nemen en desnoods Jen gchcelen nacht school te laten blijven; dat op 20 Sept. jl. de beklaagde den jongen na 4 uur had laten blijven en hem zonder het voornemen te hebben hem te slaanernstig onderhouden heelt over zijn gedragwaarop de knaap een zamenstel van leugens opdischle, en den beklaagde een paar lekkere sigaren aanbood als hij hem wilde laten gaanhetgeen dan hoofdonderwijzer, die van den vader had gehoorddat deze nooit de toestemming had gegeven om van de school weg te blijven zoo driftig maaktedat hij den jongen beval de achterdeelcn te ontblooten hem voorts over de knie legde en hem met een touw dat hij bij de hand had om hem vast te binden en bereids hem te belettenhetgeen meermalen gebeurd was als hij moest schoolblijvenuit het raam te ontkomende ten laste gelegde slagen toe diende. Het beweren van den knaapdie het eerst gehoord werddat mijnheer hem had vastge bonden aan de leuning van de schoolbank en hem daarop had mishandeld werd ten sterkste ontkend door den beklaagdedie op waardige wijze een verhaal deed van het voorgevallene enerkennende het afkeurenswaardige zijner handeling, wees op de omstandigheden die er aanleiding toe hadden gegeven. Een der hulp onderwijzers legde een zeer ongunstige verklaring af ten opzigte van den knaapeu deelde mede dat hij «zeer veel loog." De subsf-officier van just.mr. P. Verloren van Theemaal was van oordeel dat hier geen opzet bestond, en wees op een drietal verzach tende omstandigheden, als: 1°. het verzoek van den vader, 2°. de leugen van den knaap en diens aanbod van sigaren, waardoor de drift van den bekl, was opgewekt, en 3°. de gunstige antece denten van den bekl.blijkens getuigschriften van de pl. schoolcommissie alhier, van ouders van een aantal zijner leerlingen en van den schoolopziener in hel 1ste district van N -Bra bant. Een en ander gaf hem aanleiding geen 'angenisstraf te eischen, maar te requireeren veroordeeling van de bekl. tot het beulen eener geldboete van f 100. De beklaagde beval zich aan in de welwil lendheid der regters wees op de straf die hij reeds had ondergaan en op de onmogelijkheid om weder geplaatst te worden als hij tot ge- vangenisstral werd veroordeeld. De Regtbank deed nog denzelfden dag uit spraak en veroordeelde den bekl. lot 6 weken cell, gevangenisstraf en lot beuling eener gein- boete van f8. De Kamer van Koophandel te Bordeaux beoordeelt het gewijzigd handels-tracUat tus schen Engeland en Frankrijk aldus Naar onze heiligste overtuiging is deze maat regel de grootste ramp welke men over de nijverheid en den handel onzes Lands had kunnen brengen. Wij zien het nu reeds hoe de koopmansgoederenwelke men naar onze havens plagt te zendenden weg over het buitenland nemenen bij de volslagene onze kerheid, waaronder met eene zoodanige wetge ving de nijverheid en de handel gebukt gaan wordt de ondernemingsgeest op de meest zorg wekkende wijze onderdrukt." Aan het slot van den brief vat de kamer haar oordeel kortelijk in deze woorden zamen Wij houden de door de Regering genomen maatregelen in de rigling van hel beschermende stelsel voor uiterst betreurenswaardig en scha delijk en drukken onze vurigste wenschen uit dat onze handelswetgeving, wal de vrijheid van handel aangaat, zoo spoedig mogelijk weder worden moge gelijk zij in 1870 was, «Wij zijn overtuigd dat Frankrijk de grootste voordeelen van de loejtassing der handelsvrij heid heeft geplukt, en dat het de allernadee- ligste gevolgen ondervinden zal van het opgeven van dal stelsel." De berigten over de overstrooming in Italië blijven zeer treurig. Hoe groot de ramp is, kunnen de volgende voorbeelden bewijzen. In Porto Talie zijn 3000 personen zonder huisvesting, in de gemeente Mirandola slaan 922 huizen407 schuien en 10,654 hectaren onder water. In Finale zijn 7000 hectaren overstroomd, zijn 850 huizen onbewoonbaar en 120 geheel ver woest 6627 menschen hebben in die gemeente hunne woningen moeien verlaten waarvan 600 gezinnen op kosten der gemeente onderhouden woiden. Volgens een medcdeelingin de Académie de Médecine te Parijs gedaan, heeft de heer Doray, apotheker te Saint Ló, een nieuw mid del legende koorts ontdekt, dal minstens even krachtig werkt als sulph. chin.en hel voordeel heeft van veei goedkooper te zijn. Het wordt door hem gelrokken uit den laürus nobilus. In I/et Fransche douanen-corps zal een groote wijziging worden gebracht. Het zal geheel ge reorganiseerd worden en men schijnt zelfs er wel toe te willen overgaan om dal corps bij het leger in te lijven terwijl hel geheele corps dan 18 k 20,000 man sterk zou zijn. Politieke Kevue. De minister van oorlog, generaal van Roon heeftin naam van den keizer en koning den Pruissischen rijksdag met de troonrede geopend. In deze troonrede zeide hij dat het gouverne ment het zijn pligt had geoordeeld de zitting te sluiten en de quacstie omtrent de hervorming en inrigling der kreilsen in een nieuwe zitting te doen oplossenhetgeen dan ook het eerste punt 'van behandeling zou uitmaken. Verder deelde hij mede dal, zooals uil bet budget voor 73 gebleken isnog aanzienlijke sommen ter beschikking overbleven welke zou den kunnen aangewend worden tol hel slichten van provinciale fondsen enz:alsook voor de buitengewone uildelging van de staatsschulden. Ook laat de financiële toestand toe vele belastingen op te heffenwaaromtrent binnen kort een wetsontwerp zou worden voorgelegd. In een opstel getiteld: «De Kroon en het Heerenhuis", herinnert de officieuse Berlijnsche Provincial-Correspondenzdat het den koning, zonder eenige beperking vrij slaat om ten einde gewigtige maatregelen te doen tot stand komenleden van het Heerenhuis voor hun leven te benoemen. Het blad verklaart tevens dat de regering haar grondwettig regt ten op zigte van hare eerste pligten in dit opsigt uit oefenen zal in het bewustzijn dat het hier geldt niet alleen de oplossing van het thans aanhangige vraagstukmaar ook en vooral een waarborg voor eene duurzame en harmonische ontwikkeling der pruissiche monarchie. Het huis der afgevaardigden van den pruissischen landdag heelt zijnen president en zijne vice-presidenten herkozen. De Berlijnsche avondbladen ver melden dat prins Bistnarcks lijfarts naar Varzin vertrokken is en dat de prins aan eene rhu- matische ongesteldheid lijdt. De «groote Jloodschap", door Thiers in de Nationale Vergadering gedaan is nu onder elks oog. Goud is het voornaamste bestanddeel daarvan en Thiers goot daaroverzeer behendigeen geurig sausje. Wij zullen er iets uitnemen Thiers spreekt W ij vroegeo van de wereld te leen 3 J duizend miliioen francs en men bood ons aan 43 mil liard. (Bom «Dat al de inschrijvers 't geld niet in kas hadden wisten wij welmaar zij vertrouwden ons toch (en zouden 't gegeven hebben als zij 't hadden gehad). Op deze laatste voorwaarden had Frankrijk wel een arke vol inschrijvingen kunnen krijgen. Tot nu toe ontvingen wij 1750 miliioen francs. «Op dit oogenblik hebben wij wissels op Duitschland in bezit, ter waarde van 1500 miliioen francs. «Op het derde milliard hebben wij reeds 800 miliioen betaald en 200 miliioen zullen in December worden afgedaan. «Wij houden dan nog 500 h 600 miliioen aan wissels in handenvoor de betaling in het volgende jaar. «Op dit oogenblik is in de Bank aan edel metaal 900 miliioen francs slechts een weinig minder dan vóór den oorlog." Tol nu toe is het rozegeur en maneschijn. Voor de variatie een zwarte stip en geen kleintje. Thiers spreekt op nieuw De belastingen hebben te min opgebragt 132 miliioen francs, maar dit hebben wij voor zien en het is dus voor u geen reden tot on gerustheid, «In 1873 zal het finanliëel evenwigt hersteld zijn en in 1874 zult gij een overschot aan schouwen. De verandering van het oorlogsmateriël cischt 700 miliioen francs, in 5 jaar te voldoen. «Wij hebben daarvoor reeds 639 miliioen fiancs in kas" Nu de politieke saus: •De orde in Frankrijk is hersteld en het volk verzoende zich met den Regeringsvorm, die gaandeweg meer levensvatbaarheid krijgt, die vertrouwen in zich zeiven stellende, ook aan anderen vertrouwen inboezemt. •Tot de Republikeinen »pur sang" zeg ik daaromzorgt, dat de orde bewaard blijve! Men geloove niet dat eene meerderheid door 't algemeen stemregt geformeerd, eene Re- puhliek vestigtdie uitsluitend haar stempel draagt.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2