V r ij d a g 22 November 1872. 2040. imsroinii Winterdienit aangefang 1 November 1872. Nrdrrlandschr Crntraal-Spoorwrg. Vertrek ran Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 kl., 2.39,8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9 comm. Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3 J u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\.— franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tol 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, odiciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Iteclaraes per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uiig. A. II. van CUtffte Amersfoort Bureau AmertfoorUehe Courant. I,.ingestra.it. Wijk F, N® 43, over de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieten franco. Advertentiën voor dit blad uil Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nuoa en vss llitltlWijnstraat, Rotterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 205 der gemeentewet, Doen te weten dat liet 2de aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over hel dienstjaar 1872 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van hedenalle werkdagen 's voor middags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoortden 20. November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgermeester A. G. W1JERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. S mi r b a n k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden óp MAANDAG 25 NOVEMBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 25 NOVEMBER aanstaande, 'sna middags van halflwee tot half drie. zitting houden in een der loralen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B E Herschel, W A. Croockewit. en Jhr. Mr. H. J. L. pan Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW Vice-President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBEK. Secretaris. Verkiezing voor den gemeenteraad van Amersfoort. Bij do verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad van Amersfoort op aan staanden Üingsdag 26 November worden de kie zers opmeikzaam gemaakt, dat de inlevering der stembriefjes duurt tot des namiddags vier uren en niet tot Vijf uren. Volgens art. 41 der kieswet vangt de inlevering der stembriefjes des morgens te negen uren aan en duurt tot vier uren, als eene verkiezing tusschen 1 October en 30 Aprilen tot vijf uren als zij tusschen 4 Mei en 30 September plaats heeft. Werden bij de periodedie den verkiezingsdag voorafgaat, tot ons groot genoegengeen harts- togten opgewekt, welke tot onmin en tweedragt onder aladgenooten konden aanleiding geven en zijn alzoo alle voorbereidingen enz. rustig geschied, toch mag dit bij de kiesgeregtigden in geenen deele tot onverschilligheid of tot onthouding van stemmen leiden, maar is het voor alle kiezers van den gemeenteraad pligt Dingsdag aanstaande aan de stemming deel te nemen enopdat niemand onverrigter zake huiswaarts keere, werd het niet overbodig ge acht vooral op bovenvermeld uur van sluiting der stembus te wijzen. Van den loop der voorbereidende verkiezings- actièn maakten wij door geresumeerde mededee- lingen van hetgeen de gehouden vergaderingen der beide kiesverecnigingen opleverden in voor gaande nummers melding en verheugen wij er ons over dat, waar zelfs in hoofdsteden het beslaan van kiesvereenigingen moeijelijk houd baar en dikwijls onhoudbaar isechter hier ter stede twee kiesvereenigingen reeds meer dan drie lustrums beslaan, zijnde het hoogst nuttig dat er steeds twee gevestigd blijvenopdat bij parlementaire-, provinciale- en gemeenteverkie zingen meer candidaten-keus enz. zijterwijl wij den wensch uiten dat vele kiezers zich bij deze kiesvereenigingen als leden opgeven en aansluiten waardoor zij ongetwijfeld in bloei geest en leven zullen kunnen toenemen. In meer dan een opzigt is trouwe opkomst der kiezers wenschelijk en nuttig, zooals de ondervinding meermalen leerde en mag dus worden gehoopt dat het groot getal opgekomen siemgeregtigdcn blijk oplevert hunner belang stelling, blijk oplevert dat zij het waardeeren naar de eischen van ons constitutionneel leven, geroepen te zijn, volgens burgerpligt, hunne stem uittebrengen. Men zij mede niet onverschillig den gang naar de stembus te maken omdat het niet meer dan het stemmen voor het vervullen van ééne plaats in den gemeenteraad belreft, maar men stelle zich voor den geest dat ééü6 raadslidstembij eene of andere gewigiige aangelegenheid, de meerdeiheid of het resultaat naar de eene of andere zijde kan doen overhellen en dat het advies van één raadslid, door de kracht zijner argumentatie, vooial nu het eerlang de kapitale aangelegenheid geldt van de regeling der gemeente-financiënveel kan wegen. Dat alle burgers, maar meer nog kiezers daarbij belang hebben, zullen wij wel niet behoeven uiteentezetten. Bovendien valt er nu niet meer dan ééne plaats te bezetten, de kiezers, die gaarne eene met diverse namen versierd stembiljet beschrij ven en met enthusiasme ter slembus brengen zullen daartoe s. D. p. in medio 1873 gelegenheid vindenwant alsdan zal eene periodieke ver kiezing geschieden van vijf raadsleden ter ver vulling der plaatsen van hen die op den eersten Dingsdag van September 1873 aan de beurt van aftreding zijn en bij die gelegenheid is er veel vooruiizigt dat de verkiezingsperiode zeer intéressant zal worden omdat, zooals reeds openlijk is gezegd, stellig minstens één raadslid enzoo zegt men verdermisschien wel een tweetal raadsleden den wensch zal te kennen geven om niet meer voor herkiezing in aan merking te komen en ook gevolgelijkzooals de gemeentewet dit voorschrijlt, het wethouder schap daarbij is betrokken. Dal alles is echter nog eene kwestie van tijd, hetwelk evenwel nut kart hebben hier niet on aangeroerd te laten. Doch nu is de hoofdzaak dat de kiezers, al is hét misschien Dingsdag aanstaande wal koud buiten huisbezield met een warm hartgoed ingepaktnaar de stembus ijlen en daardoor bew ijs van attentie geven voor hunnen burgerpligtterwijl het bovendien voor de leden van het stembureaudie zeven ach tereenvolgende uren de visites der kiezers af wachten gcnoegelijk is dat de receptie druk wordt bezocht en alzoo aldaar eene rijke collectie in alle genres van winlerneuzen van kiezers paradeert Gedurende een lange schakel van jaren dik wijls verkieiingen voor den gemeenteraad van Amersfoort uitvoerig en onbevangen, naar de eischen van het oogenblik en met het oog op de toekomst en de belangen der gemeente be sproken en in diverse variatiën gemelodieerd heb bende zoo vinden wij inzonderheid omdat wij gaarne tol eene rustige verkiezing medewerken thans alleszins aanleiding ons tot bovenstaande regelen te bepalen, ons overtuigd houdende dat zulks alle welmeenende voorstanders van har monie onder stadgenooten eenigszins aangenaam zal zijn. Politieke Revue. In het Pruissische Kreis-ontwcrp zijn vijf punten gewijzigd. De Regering hoopt dat het Huis der Afge vaardigden met haar hand aan hand zal gaan, teneinde deze zaak tot een goed einde te brengen. De coniessionnele en jonker-partij is zeer verlegen met de Kreis-ordnung-kwestie, gedach tig aan de stelling van haar profeet Professor Stahldiebij verschil tusschen het Monarchale en parlementaire stelsel, aldus sprak: «bijous bezit de Vorst het regt en de magt om zelf te regeeren." En wat zegt de gevierde Stahl, na eene neder laag geleden tegenover het Ministerie Dit: «wanneer wij beden de nederlaag lijden, dan zwichten wij voor de Regering van Zijne Majesteit en wij zullen daar zich hierin de magt der Regering openbaart, zelfs onze nederlaag als eene overwinning vieren 1" «In Pruissen moet de Koning regeeren" dit woord heeft Koning Wilhelmin getrouwe vervulling zijner hooge roeping en met het bewustzijn van de hoogste persoonlijke verant woordelijkheid ten zegen van het Pruissische en Duitsche Vaderland lot eene waarheid gemaakt en onder zijne Regering heeft de Monarchale partij in Pruissen voorwaar geene aanleiding om de feitelijke erkenning van haar eigen aloud beginsel in twijfel te trekken, »>dat in alle gewigiige aangelegenheden de beslissing werkelijk van den Vorst in persoon uitgaat."" Naar dit Monarchaal beginsel moet het, gelijk Stahl zeidcniet geoorloofd zijn de daden der Regering zóó voor te stellen alsof zij blootelijk van de Ministers en niet van den Koning uil gingen. Bismarck is in zoo verre hersteld dat hij de kamer kan verlaten. De kroonprins is van zijn verkoudheid zoo goed ais hersteld. Uit Londen wordt gemeld dat in een ver gadering der houders van tiianada-bonds de voorstellen der Regeering van Columbia ver worpen zijn. Te Greenwich en te Clerkenwell zijn meetings gehouden om de vervolgingen te wraken, inge steld tegen hen die op de Vergaderingen in Hydepark het woord hebben gevoerd. De schade door de overstroomingen in Dene marken veroorzaakt is aanzienlijk. Vele haven werken zijn vernield en vele menschcn omge komen. Alleen op Falster wordt de schade op ruim een inilliocn begroot. De koning komt den noodlijdenden te hulp en heeft zich aan het hoofd eener commissie van bijstand gesteld. I)e Minister van Marine heeft de noodigc bevelefi gegeven opdat de schipbreukelingen goede ver zorging verkrijgen. Zal men Thiers voor den tijd van vier jaren benoemen tol President van dc Fransche Repu bliek dat is de viaag die thans de publieke aandacht bezig houdt.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1