mm- h ïïivKEUiiis ■BILJIRE GOEDEH, Te Koop: 81 PERCEELEN ZWAAR EIKEN-, ELZEN- EN ESSGHEN HAKHOUT 34) immJXDÜHBH WINKELHUIS A. W. RULLRICHS UNIVERSEEL- ZU1VERINGZOUT deze treurige zaak, die alleen daarom ter kri- tnmele- en niet voor de correktionele regtbank moest behandeld worden, oindat de verduisterde gelden liet bedrag van 15000 even te boven gingen. Hij vestigde nog de aandacht op de hardheid, om eeno zaak als deze, waar de gelden door eene borgstelling van 2403 volkomen gedekt waren, gelijk te sleilen met eene waar dat niet het geval zou zijn en dus dielslal aan wezig was. Het hof veroordeelde den beschul digde tot eene cellulaire gevangenisslrai van een jaar en eene geldboete van ƒ130. AMERSFOORT, 5 December 1872. Op Dingsdag, den 10. December 1872, des namiddags ten één ure, zal de RAAD der ge meente Amersfoort weder eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1°. Ontwerp-besluit tol verkoop van het huis de Lievevrouwe Capel, met het advies der Commissie van fabricage. 2°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol verkoop van boomen, met ontwerp-besluit. 3°. Benoeming van drie leden voor de Gezond heids-Commissie, wegens periodieke aftreding, en van één lid ter voorziening in de vacature van een rechtskundig lid. 4°. Benoeming van twee leden voor het bur gerlijk armbestuurwegens periodieke aftreding. 5*. Benoeming van leden voor de commissie van fabricage. 6°, Benoeming van een lid voor de commissie van toezicht ot» het middelbaar onderwijs, wegens periodieke aftreding, De voorwerpen, als prijzen voor de Tombola zonder nieten, tot belooning voor getrouw schoolbezoekvan wege de Afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch Schoolverbondter gelegen heid van het St. Nicolaasfeest georganiseerd en heden voor de leden met hunne dames in de groote zaal van Amicilia ter bczigtiging gesteld, zijn aldaar uitermate nel en doelmatig gerang schikt en deze ruim 500 voorwerpen, lol prijzen bestemd, leveren een lieven aanblik op. Van de raiddenétalage behelst de eene helft prijzen voor meisjes, de andere helft prijzen voor jongensvormende met de andere étalages speciaal voor jongens en voor meisjes, een fraai geheel zoodal zij die misschien heden deze tentoonstelling niet bezochten, zich groot genoe gen zullen verschaffen, morgen, Vrijdag, aldaar tegenwoordig te zijn, zullende te één uur 's mid dags de trekking aanvangen en aldaar ruim 500 kinderen aanwezig zijn, die de school getrouw bezocht hebbende, allen tot belooning prijzen bekomen door het lot aangewezen. Het zal zeker een kinderfeest zijn, dat aange name indrukken verwekt en achterlaatook vooral voor de commissie der Tombolade Heeren A. J. DosA. Herschel Dzn en Mr. J. IV. Sluiterdie daaraan beduidende moeite en tijd hebben gewijddoch dan ook de voldoening smaken dal zij een nuttig en welgeslaagd lief dewerk hebben verrigtterwijl de twee edele gevers (die niet genoemd wenschen te worden) der ƒ50 en ƒ25.als bijdragen voor hel aankoopen van prijzenmede ongetwijfeld het genot erlangen, dat hunne edelmoedigheid welige vruchten deed ontkiemen. Zal morgen de kindervreugde groot zijn, ook alle kindervriendenalle voorstanders van ge trouw schoolgaangrondslag tot het vormen van werkzame en nuttige leden der maatschappij, zullen zich hartelijk en innig in deze kinder vreugde verheugen inzonderheid bij de herin nering dat ook zij eens kinderen waren en op de kinderjaren, als voor velen de gelukkigste tijd huns levensnog met welbehagen teruggezien. Tegen 1 Mei worden verplaatst van Venlo naar Amersfoort de 2e batterij en van Amers foort naar Roermond de 3e batterij van het regiment rijdende artillerie. Men meldt ons uil Baarn van 3 December Aan eene, in deze gemeente sints lang ge- voelde behoefte, is heden tot veler blijdschap voldaan. Onder geleide van den hoofdonderwijzer en zijne medehelpers vet liet de schooljeugd na het zingen van een afscheidslied, de oude gebrekkige school. In vrolijken optocht wan delde zij naar de nieuwe, liet zien der nationale en oranje kleuren op voorplein en lokaal met smaak aangebracht, voorspelde een feeslelijken dag. Ook daar binnen paarde zich aan al het nieuwe eene eenvoudige, nette versiering. De kinderen geplaatst zijnde vereenigden zich een belangstellende schare om der kinderen welkomstlied aan deze plaats te hooren. De lieer Burgemeester Mr. Mollerus sprak een warm woord van belangstelling in het onderwijs zijnen dank betuigende aan den Baad voor de welwillende medewerking en aan her die het plan hadden ontworpen of ten uitvoer gelegd voor hunne goede zorgen. Den onderwijzers en leerlingen werd ecu woord van waardeeriug en opwekking toegesproken. De Heer Schoolop ziener resumeerde in korte trekken het hooge belanggelegen in een goed volksonderwijs. ZËd. sprak in zulke trouwhartige bewoordin gen dat zij ongetwijfeld bij allen een gun- stigen indruk moesten te weeg brengen. De heer Mr. Laanoud-Burgemeester vaa Baarn, thans lid van Gedep. Staten van Utrecht, verklaarde zijne ingenomenheid met den gunsti- gen uitslag der pogingen, reeds onder zijn beheer als hoogstwenschelijk geachten gaf de ver zekering dat Baarn in de provincie Utrecht mag genoemd worden als een voorbeeld van be langstelling in het goede. De heer CoUardrent meester van het nabij gelegen Domein Soestdijk, verzekerde de groote belangstelling van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden in den bloei van het onderwijs. Het is toch aan vroegere beschikkingen van den koninklijken Prins te danken, dat juist hier, op deze gunstig ge legen plaats, de school kan gebouwd worden. Dat de hoofdonderwijzer J. L. van Oostveen een woord van hulde en dank sprakbij den voor hem zoo gewichtige verbetering in zijnen werkkring mag wel worden aangestipt. En wij mogen niet verzwijgen het hartelijk woord van den onderwijzer de Jong van Soest, een woord ook uit naam zijner mede tegenwoordig zijnde ambtgenootendat sprekers gevoel eer aandeed. Afwisselend gezang, onder geleide eener fiianinogaf den kinderen gelegenheid hunne ieve welgeoefende stemmen te doen hooren. Jammer dat de heer provinciale inspecteur van 't lager onderwijs door ongesteldheid ver hinderd was dit inwijdingsfeest bij te wonen. En de nieuwe school Ze is goed. Noem ze vrij een parel aan de kroon van het om schoone ligging zoo bekende Baarn. Gulle vrolijkheid in de school en in de nieuwe nette onderwijzerswoning gaf geur en smaak aan den overvloed der toegediende ver- verschingen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bij de Tweede Kamer ingediend een voorstel om 't Rijkssubsidie aan de Hoogere P zrgerschool te Veendam met ƒ1500 te verhoogen, waardoor het jaarlijksch subsidie op 8500 zou gebragt worden In militaire kringen te 's Gravenhage loopt hel gerucht, dat de minister van oorlog voor nemens zou zijn eenige luchtballons bij 'l leger in te voerenen eene afdeeling soldaten in alles wat de behandeling dier werktuigen betreft grondig te doen inslrueeren. Vooral bij de inundatie-werken zouden de ballons, bestuurbaar volgens de nieuwste ont dekkingen groot nul voor de armee slichten. In den avond van 28 November jl.omstreeks 5 k 6 uur, weiden de buren van zekeren E. B.wonende in de buurtschap Hoorn onder Heerdekorten tijd nadat deze met kar en paard was te huis gekomendoor hem ter hulpe geroepen. Zij bevonden, bij hunne komst ter zijnen huize, zijne vrouw op gruwelijke wijze door vele messteken en sneden vermoord met afgesneden hals in de keuken liggende keuken vol rook en brand in eene bedstede aldaarwelke brand echter door aangebragte hulp spoedig is gebluscht. E. B. gaf hun te kennen dat hem voor eene aanzienlijke waarde aan bankpapier en zilver uit het kabinet was ontstolen. De rcgter-commissaris en substituut- officier van justitie, vergezeld van den substi tuut-griffier in den avond van 29 No ember jl. ter plaatse des onheils aangekomenzijn Zondag-avond van daar te Arnhem teruggekeerd. E. B. isals de vermoedelijke dader van den op zijne vrouw gepleegden doodslag en van de brandstichting in zijne woning gevankelijk naar het huis van verzekering te Arnhem overgebragt. Men schijnt te vermoeden dat de diefstal ge fingeerd is. De verslagene was van middelbaren leeftijd en leefde in onmin met harea man." Verleden week is voor bel Provinciaal Geregts- hof van Gelderland in behandeling gekomen de zaak vau van Drutenoud 42 jaar, groenteboer, geboren en wonende te Arnhembeschuldigd van in den schemeravond van den 31sten Augustusna vooraf het plan te hebben be raamd om twee zijner kinderen genaamd Ida, vier jaaren Theodora Maria, oud vijf jaar die beiden bij Everdina Kerkhofweduwe van Evert Mulderop hel Geidersche Sprijker te Arnhemin den kost besleed waren (in de maand April van dit jaar overleed de vrouw van den beschuldigde), te verdrinkan, en na tot dat einde die beide kinderen in den namiddag van dien dag omstreeks vier uur liil hun kosthuis te hebben weggevoerd en door de stad henen naar de rivier den Rijn geleid, ter hoogte van den zoogenaamden Haspel aan Underlangs" ouder de gemeente Aruhem, eci zijn dochtertje Ida en daarna zijn dochtertje Theo dora Maria moedwillig in den Rijn te hebben geworpen met dat gevolg, dat het jongste kind Ida onmiddellijk in den stroom verdwenen is, en door verdrinking den dood gevonden heeft en haar lijk in den morgen van den 1 sten Septem ber 1872 uit genoemde rivier onder de gemeente Wageningen is opgevischt, terwijl het oudste kind Theodora Mariadal toevallig niet zoo ver in de rivier was geworpen als haar zusje zich heeft kunnen redden door zich aan een rijstak vast te grijpen en langs de zich aan den kant der rivier aldaar bevindende takken nit het water te kruipenen alzoo van1*. moord en 2°. door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot eenig begin van uitvoering overgeslagen poging tot moord, welke niet dan door toevallige en vaa des daders wil onafhankelijke omstandigheden weerhouden is en hare uitwerking heeft ge mist. Het O. M. eischte levenslange tucht huisstraf. Om nog sneller huizen te bouwen, dan tot nn toe het geval is, vervaardigt men thans muren van één stuk ot liever, giet men muren. Op die wijze zette men onlangs te Berlijn een groot huis in 77 dagen kant en klaar. ADVERTENTIE N. De Notaris Mr. J. DE LOUTER zal in hel openbaat verkoopen: Op Dinsdag 17 December 1872 bij Je weduwe WESTERLAAK te Hoogland. op de landerijen van de Malen en op Kou- wenhovenkamp te Hoogland. op de hofstede Kouwenhoveu te Hoog land. En op Zaterdag 28 December daaraan volgende in Amicitia te Amersfoort. Een voor nering zeer gunstig slaand op den Hof te Amersfoort. Gedeeltelijk verhuurd aan de Heeren VAN BERGEN en DE MANDT voor ƒ300.'s jaars tol 1 Mei 1873 en gedeeltelijk bewoond door Mejufvrouw de weduwe GOEDRAADwelk gedeelte mede op dien dag kan aanvaard worden. Een mede op zeer goeden stand slaand op bet Havik, uitziende op de R. K Kerk. Gedeeltelijk verhuurd aan den slachter VAN VEEN en NISTEBS om 3,60 per week tot 1 Mei 1873 gedeeltelijk dadelijk te aanvaarden. Een HUIS, waarin vroeger BROODBAK KERIJ is uitgeoefend, met het daarbij behoorend bouwland, staande aan den Soesterstraatweg nabij HE1LUST, ruim groot 62 aren; aanvaarding 1 Februari e. k. m yi TT TV TT TV Een flink W lN- T E H U U R T KELFUIS op een der drukste standen alhier, geschikt voor verschillende affaires, waarvan het Boven huis steeds wordt verhuurd. 1 Februari e. k.; te bevragen bij J. G. HELMHRHORST Makelaar te Amersfoort. Brieven firanCO. DeDeurwaarder BLOM zal op Donderdag 19 December a. s. des voormiddags ten 9 ure in het Koffijhuis den Arend buiten de Slijkpoort alhier. Publiek Verkoopen EENE PARTIJ Bij deztn verkoop kunnen goederen worden bijgevoegd. een oud beproefd middel tegen alle soorten van maagziekten in pakjes van 1J kilo alléén echt en onvci valsclil te verkrijgen bij J. G. O. SANDERS te An.ersfoort. Hoofd-dépót voor Nederland J. \V. BECKER te Emniciich. (.Q 1!4U)

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3