der spoorwegen tc verbeterendaar tij allen cenigzins kwijnende waren ten gevolge van de groote kosten, die het eerste gedeelte van het jaar had te weeg gehragt. Gij moet dit jaar noch van de St.-Paul en Pacific, noch van eenige andere spoorweglijn in Minnesota gioote winsten verwachten. Vergeleken met vorige jaren tullen tij wel ecne vermeerdering kunnen aantoonenmaar deze kan niet zoo belangrijk zijn als men met grond zou mogen aannemen, wanneer alleen de vooruitgang en toename van bevolking en producten in aanmerking worden genomen. Gedurende de maand October heb ik met groote belangstelling het bedrijf en vertier langs Je St.-1'.iul en Pacific spoorweglynen gadege slagen. De locomotieven en wagons wareu dezen zomer zoodanig gerepareerd en in orde gebragt, dat men uiet vertrouwen e^ne vermeerdering van het goederentransport kon te gemoet zien en meende daarop genoegzaam voorbereid te zijn. Toch was hel rollend materieel niet voldoende om het graan zoo spoedig te vervoeren, als noodig was om aan üe verschillende stations der hoofdlijn ot tweede seklie geene ophooping te doen plaats vinden. liet kwam daarom zeer gelegen dat een gedeelte der vrachtwagens, die voor de Sl.-Vincentlijn waren aangekocht, in hel laatst van deze maand te St.-Paul aankwamen. Ook de Northern Pacific gaf een aantal wagons in gebruik en nu werd een bijzondere viachllreiu gevormd, die des nachts loopt en niet anders laadt dan tarwe. Dit is Je eerste keer dat het noodig is geweest een dergelijkeu trein te laten loopen, daar in vroegere jaren de gewone vrachttreineu voldoende waren o:u alle tarwe, die werd aangeboden, te vervoeren. He Maatschappij heeft dit jaar veel geld besteed aan haar rollend materieelhetgeen gedurende den strengen winter van 1871 op 1872 erg had geleden. Kr zijn uitgebreide leparatieu onder nomen, die de bedrijfsonkosten [Operative expenses) gedurende de zomermaanden lol een buitenge woon hoog cijler hebben gebragt. Dit was ook mede een gevolg van de verandering in de betrekking van super-inlendent of technisch directeur, vroeger door den heet 1". R. Delano, thans door den heer E. O. Sevvall bekleed. Eene dergelijke verandering brengt steeds verschil in beheer met zich. De nieuwe ambtenaar vond veihcteringeu uoodzakelijk, waar de vroe gere die reeds in vorige jaren had en misschien ook dit jaar nog zou hebben uitgesteld met het oog op de moeijclijke lijden, die de onderneming in de eerste jaren van haar bestaan te door worstelen heeft. Het is echter gevaarlijk om reparatiën aan spoorwegen tc lang uil te stellen, en daar dc heer Sewall een ervaren man is, die in zijn vak oud is geworden, zal hij zeker den goeden weg hebben ingeslagen. Tegen het einde van den zomer toen lokomotieven en wagons weder in behoorlijken toestand waren werd het personeel der reparatiewinkels tot het normale getal terug- gebragt, en dientengevolge zullen de cijfers der bedrijfskosten van September af zeker eene be langrijke vermindering aantoonen. Dezelve bedragen in gewone jaren ongeveer 49 pet foor de Kianch-lijn of ie sectie en 60 65 pet voor de Main-lijn of 2e sectie. Er moet bij beschouwingen omtrent den St.-Paul en Pacifie spoorweg en alle onderne mingen die op dezelfde grondslagen berusten, wel in hel oog worden gehouden dat men in de eerste jaren geene groote resultaten en belang rijke» winsten verlangen kan. Ware het mogelijk dat de spoorwegen in het verre westen al dadelijk genoegzame zaken konden doen om dc eigen beencn te staan zoo ware er geen grond voorban den waarom de regering der Vereenigde Staten aan die ondernemingen zulke belangrijke land sehenkingen zon geven. In Husland verkceren de nieuwe spoorvveglijnen wel in dezelfde om standigheden cn verleent de regering daarom eene garantie der rente op de tot den bouw benoodigdc gelden lol dat hel verkeer genoeg zaam zal hebben toegenomen om die rente uil eigen middelen te voldoen. De netto ontvangsten zijn in de eerste jaren niet voldoende tot betaling der rente op d? sommen die den aanleg in obligation heelt gekost. Hel is noodzakelijk in de eerste levensperiode van een spoorweg in de westelijke staten daarin op andere wijze te voorzien. Hiertoe moet de verkoop der door de regering verleende landerijen krachtdadig medewerken, err is het van hel grootste gewigt ten eerste eene laiidschenking tot waarborg te hebben, zoo als de St.-Paul en Pacific spoorwegmaatschappij die aan hare obligatie-houders heelt gegeven en ten tweede hel landdepartement in een gezonden toestand te biengen en .het productief te maken. Ook dit is bij den St.-Paul en Pacific Spoorweg geschied en de sommen die uil den verkoop der landerijen voor tv loeijcn worden met ieder jaar groolcr. Een gedeelte van den St.-Paul en Pacific spoorweghetgeen reeds eenige jaren geleden in exploitatie was, verkeert thans in een toestand waarin tot betaling der rente geene hulp, sells iet die van het landdepar tement, meer noodig is. Dit gedeelte vereenigl de hoofdstad St.-Paul met de bloeijcnde steden Minneapolis, St. Anthony Anoka en de bedrijvige plaatsen Eek Ui ver, Delano cn Litchfield. Ik houd hel er voor dat 120 mijlen van de St Paul en Pacific-lijnen ruim schoots winst afwerpen om de rente op het aarilegkapitaal te voldoen. De overige 170 mijlen zijn thans nog niet zoo ver, maar het verkeer neemt toch in die mate toedat men kan ver wachten ook deze in weinige jaren aan zich zelven over te laten. De laatste 80 mijlen van de hootdlijn worden, zooals bekend is, eerst in 1871 gereed en loopen door eene nog weinig bevolkte streek. Dit is echter ook het geval met een groot gedeelte van de Winona en Si. Peter, de St. Paul en Sioux City, de Northern Pacific en alle overige in westelijke rigting loopende spoorwegen, die gedurende de laatste twee jaren aan de grenzen der menschelijke zamenleving gebouwd zijn Ik zie de obligatiën die uitgegeven zijn om den Winona- en St.-Peter-spoorweg tot in Dakota te verlengen aan de beurs tc Amsterdam 87 pet. ge noteerd staan. De Northern Pacific-maalschappij heelt de obligation, die moesten worden uitgege ven om 5U0 mijlen van hare lijn te bouwen, in Amerika a pari geplaatst, of tol den tegenwoor- digen koers van het goud tot 88 pet.waarom de verschillende leeningen van den St.-Paul- en Pacific-spoonveg slechts tegen 72 5 75 worden verhandeld is mij een raadsel. Ik zie verder West Wisconsin 87. St.-Louis- en Duluth KR. 83 genoteerd Met beide lijnen ben ik zeer goed bekend, en zonder aan hare waarde of aan den prijs barer obligaticn in het minst te willen te kort doen, moet ik u toch mijne verwondering over dit groote onderscheid in prijs tc kennen geven. De St.-Paul- cn Pacific-s poor weg behoeft bij geene dezer lijnen achter te slaan. De produktie van het land neemt met ieder jaar toe; de be volking vermeerderden onophoudelijk door land verhuizers zoowel uil de oostelijke Staten als uit Europa, en geen der bovengenoemde spoorwegen heeft een beter en meer kostbaar landbezit. Door inijnc bekendheid met den hoofd- inge nieur Morris en de overige ambtenaren der Maatschappij, heb ik in rage kunnen krijgen van alle contracten en weet dus dat de St.-Paul cn Pacific oeconomisch is gebouwd. Nog vóór wei nige dagen bad ik gelegenheid de conlracteu in te zien, die tusschen de Maatschappij en de heeren de Graff <fe C°., de aannemers van de Si.-Vincent en BrainarJ extensies, zijn aangegaan- De prijzen zijn daarin inderdaad laag genoeg gesteld, eu daar de rails zoo ik hoor in Engeland gekocht zijn alvorens het ijzer zoo zeer was gestegen, zullen de annlegkoslen zeker nog ouder de cijfers der raming blijven, die verleden jaar na dc voleindiging der opiiiéiiiiggu door de ingenieurs werd gemaakt. De Maatschappij heeft echter steeds onder de meest ongunstige omstandigheden geld moeten opnemen en daarom eene hooge rente betalen. Als bankiers dezer onderneming zult gij zeker beter dan iemand anders kunnen bcoordeelen in hoeverre liet mogelijk is maaticgelen te neineu ten einde den rentelast minder drukkend te maken. Konden b. v. de obligaticn dor Sl.-Vinccnt cn Brainard extensies lot hoogcre prijzen worden geplaatst zoo Zou dit een groot onderscheid maken in de rentebetaling. Nu de werkzaamheden dit jaar door den ongunstigen toestand der beurs toch hebben moeten ophouden, schijnt het mij zeer wenschelijk te zijn het restant der leening niet tegen prijacn van dc hand te doen zetten, die in verhouding tot andere Aracrikaansche spoorwegwaarden veel te laag zijn. Dc verlengingen van de reeds bestaande lijnen der St.-Paul en Pacific-Maatschappij zijn voor de toekomst van het grootste belang. Deeds vroeger heb ik er op gewezen hoezeer zij de inkomsten der oude lijnen moeten verhoogen en hoezeer het in het belang d -r houderi van obligaticn der Eerste sectie isdat de verlengingen spoedig gereed worden. De ontwikkeling van het spoor wegnet in Minnesota, de rigting die de stroom der landverhuizers in de laatste jaien genomen heeft, de steeds toenemende vraag naar tim- inethout uil het noordelijk gedeelte van den Staat, cn eindelijk de opmerkzaamheid, welke de Engelschc provinciën teu noorden van Min nesota thans tol zich zou vrekken hebben de St.-Vincent en Hiainard extensies noodzakelijk gemaakt. Waarom toch heeft de Northern Pacific, wier einddoel liet is eene nieuwe directe spoorwegver binding tusschen den Atlantische» Decaan en de Slille Zuidzee tot stand te brongen, hel noodig geoordeeld zich door aankoop der nandcclen het beheer van de St.-Paul en Pacific tc verzekeren Hot geschiedde omdat deze, uit ervarene spoor- wegmanneu bestaande, Maatschappij, het hooge gewigt van de ligging dier lijnen heeft ingezien. Om tot haar doel te geraken is de veel geprezen verbinding met het Bovenmeer en de scheepvaart langs de binnenzeeën, die slechts zes maanden in het jaar mogelijk is, niet voldoende. Er is thans geen twijfel meer of de stad St.-Paul zal het groot ste middenpunt voor handel en nijverheid ten westen van het Micliigan-meer worden. Alle pogingen om in het noordelijk gedeelte van Miuncsola, aan hel westeinde van Lake Supe rior, een nieuwe stad aan te leggen die de ge- 1 vaarlijke mededingster van Sl-Paul zou zijn, mislukken. De hoofdstad St.-Paul heeft van Duluth niets te vreezen. Wanneer de verbinding tusschen Engclsch Columbia en de stad Sl.-Paul door middel van de St.-Vincent Extensie zal tol stand gekomen zijn, heeft de Minnesota-divisie van de Northern Pacific hare beteeken is verloren. De weg naar Manitoba en het vruchtbare Saskalchewan-gebied ligt over Su-Paul en de St.-Vincent-verlenging van den St.-Paul en Pacific-spoorweg. De verlenging is thans gereed van St-Gloud, waar zij zich door middel van eene liaaijebrug over de Mississippi met de reeds bestaande lijn ver eenigl, tol aan Melroseeen plaatsje aan de Sauk- rivier, 34 mijlen verder westelijk. Binnen weinige dagen zullcu op dit gedeelte van den weg geregelde passagiers- en viachlrcinen loopen. Heeds dikwijls beb ik, in mijne schriften over Minnesotagewezen op de vruchtbaarheid van hel dal, waardoor dc Sauk-rivier haren weg neemt, cn het is onnoodig hier verder stil te staan bij daadzaken aan alle bekend die Minnesota hebben bereisd. Zij weten dat deze vallei lot de best bevolkte en meest pro ductieve streken in Minnesota behoorten cr is geen twijfel aan of dit gedeelte van de St. Vincent divisie zal reeds dadelijk winstgevend zijn. Het is te betreuren dal men alvorens hel noodzakelijk werd de werkzaamheden Voor dit jaar te staken het belangrijke punt Sauk- centre niet heelt kunne:! bereiken. Ook de districislioufdplaats Alexandria iu eene der fraaiste gedeelten van Minnesota gele gen zou een geschikt punt geweest zijn om gedurende de wintermaanden als terminus voor deze afdccling van den weg te dienen. In de bepaalde verwachting dal de lijn dit jaar ten minste tot zoo ver zou gereed komen hadden de landbouwers in Douglas County eene groote hoeveelheid tarwe voor exporlatie verbouwd die nu in plaats van naar Sl.-Paul verzonden te worden haren weg naar Dakota zal nemen, om in de regeringsposten te voorzien Twee weken zouden voldoende zijn geweest oni het aardwerk tusschen Melrose cn Alexan dra te voltooijen en van daar lot Glyndon hel punt van verceniging met de Northern Pacific, blijven cr nog slechts 800,000 kub. yards of 611,000 kubiek meter aardwerk over. Aan de andere zijde van de Northern Pacific in de rigting naar St. Vincent is het aardwerk van 140 mijlen gereed en hieven er nog slechts 15 mijlen onvoltooid, toen het werk, zoo als u bekend ismoest worden gestaakt. De rails liggen langs 95 mijlen van deze divisie, entoen ik vertrok hadden reeds sedert vier weken pas sagiers- cn vrachttrcinen geregeld gcloopcn lot aan Red Lake Diver, een afstand van G7 Eng. mijlen. De treinen stonden hier in verbinding met de stoombootcn die thans hel verkeer op de Hoodc rivier van het noorden naai hel fort Garry en de stad W inuipeg in Engclsch Ame rika bewerkstelligen. Behalve de reeds gelegdewaren de rails voor nog een afstand van 88, mijlen in Minesota aan gekomen en liggen nu gedeeltelijk in Duluth, gedeeltelijk in Glyndon. Het overige, tot voltooijing der Brainard en St.-Vincent lijnen benoodigdc ijze» was op weg tusschen New-York en Duluth. Hel aardwerk van dc Brainard divisie is gereed, en men was reeds begonnen met het leggen der rails in de rigting naar St.-Cloud en met het oprigten der bruggen, welke slechts behoefden in elkander gezel te wordentoen hel bevel kwam om het werk te staken. Tijdens mijn vertrek was de hoofdingenieur Morris bezig met het maken van naauwkcurige betekeningen van de tot voltooijing der lijnen benoodigdc sommen Deze zullen u zeker ten sposdigste worden toegezonden. De Brainard divisie kan dezen winter, wanneer de weèrge- Alcldheid gunstig isdoor de geschiktheid van het terrein zoo ver worden gereed gemaakt, dat eene verbinding met het noordelijk Minnesota tot stand Komt. Dit kan ocV met een betrekkelijk geringe som geschieden en het wa«-e, met het oog op de inkomsten van de eerste sectiezeer wenschelijk dat die som zoo spoedig mogelijk werd verstrekt. De verbindingmet St.-Vincent kan vroeg in hel ^porjaar voltooid wordencn de Maat schappij dan nog nut trekken van hel vervoer der voorjaarsgoederen naar de Engclsche volk plantingen hetgeen zeer belangrijk is en ieder jaar toeneemt. Ik zal nog eenige dagen in New-York door-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2