SCHOOLVERBOND. IE- EI III 81 PËRCEËLËN ZWAAR EIKEN-, ELZEN- EN ESSGHEN HAKHOUT WINKELHUIS brengen en moei dan wegens familie-aangele- genheden naar Europa, waar ik waarschijnlijk den.winter zal doorbrengen. Mogt zich het volgende jaar weder eene ge legenheid aanbieden om mijne onderzoekingen der Amerikaansche spoorwegen voort te zetten zoo zal ik mij die gaarne ten nutte maken. Een bijzonder genoegen zal hel steeds zijn mij te kunnen wijden aan de belangen van de Sl.-I'aul en Pacific-spoorweglijnen, die ik steeds beschouw als behooreude tot de besten in het Westen van Amerika. Met de meeste achting heb ik dé eer te ziin. Uw dw. Dr. (Get.) J. H. KLOOS, Ingenieur. VERGADERING van den RAAD der gemeente Amerifoort op Dingsdag, den 10. December 1872. 13 leden waren tegenwoordig. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeelddat de heer van W alchren kennis heeft gegeven dat hij uithoofde van afwezigheid uit de gemeente verhinderd is de vergadering bijlewonen. De Voorzitter deelt mede dat de Heer van Periijn zijn geloofsbrief als lid van den Raad heeft ingezonden en belast de ileeren van Sasse van i'sselt, Croockewit en Methorst met bel onderzoek. Op voorstel van de Commissie wordt zonder hoofdelijke omvraag tut toelating van den lieer Mr. F. II. van Persijn besloten. Aan de orde van behandeling is het voorstel van Burg. en Weill, tot verkoop van het huis «de Lieve- vrouwe kapel" aan de weduwe van den gem.-architect, R. van Esveld voor/ 1600, waaromtrent de comm. van fabrikage adviseert tot afstand voor 1800of, met overname van twee naastgelegen kleine woningen gezamenlijk voor /2500. Den Voorzitter komt het wenschelijk vooralvorens tc beslissen, de rekwestrante in kennis te stellen met de voorwaardendoor de commissie van fabrikage gesteld, opdat zij (rekw.) zich nader kunne verklaren. De hr. van Ueek geeft in overwe ging, dat de raad eerst beslisse en diens besluit aan de verzoekster worde kenbaar gemaakt. Overeenkomstig het door den Voorzitter aangegeven denkbeeld wordt met algeni su op 1 na (die van den heer van Beekbesloten. Voorstel van Burg. en Weth. lol openbaren verkoop van 497 sparrenboomrn aan den berg. 9 iepenboomen in het plantsoen bij de Wolkcrsteeg en 1 aan Monnikendam, alsmede 29 lindenboomen op bet gedeelte Singel vau af de kazerne het werkhuis tot de varkensmarkl Dc heeren ti. Uurgsleeden, Croockewit, Methorst en Visser wisselen van gedachten ten aanzien van het vellen der linden- en iepenboomen, waarna de Voorzitter het door de beide laatste leden gedaan voorstel, om vooraf het gevoelen der commissie van fabrikage in te winnen, overneemt en z. h o daartoe wordt besloten. De heeren D. Scheerenberg, B. IV van Burgsleeden cn P. Smits, aftredende leden der openbare gezondheids commissie worden aileu met alg, st. als zoodanig herbenoemd. Tot rechtskundig lid datzelfde commissie, in de plaats van mr. A. R van Bel, naar elders vertrokken, wordt bij eerste stemming benoemd mr. F. H. van Persijn. De aftredende leden van het burgerlijk armbestuur, de heeren P. Z. van Ittersuin en NV. van Eeden, worden beide met alg. st. herkozen. De leden der commissie van fabrikage, de beeren t\ Burgsteeden. Croockewit en oBeek, worden achtereen volgens op nieuw gekozen. Tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in de plaats van mr. A R. van Bel, wordt bij de tweede stemming benoemd mr. H. Croockewit Jr, Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten ap het tweede aanvullings kohier vun den hoofdelijkcn omslag over 1872.Voor informatie. Daarna wordt de vergaderiog door den Voorzitter gesloten. Het Oorlogsbudget. Eergisteren en gisteren was het debat en tournooi in de Tweede Kamer over het Oorlogs- budget zeer heel. Een aantal specialiteiten en onspecialiteiten bewogen zich, met allerhande manoeuvres, in den cyclus van de volgende krijgs-attaque Welk is het militair programma der Regering Welk plan heeft de Minister van Oorlog Waarom de behandeling der vestingwet voor- uitgedraafd door de aangevraagde geldeu Waarom is deze vestingwet niet ingediend De Heer Mr. S. van Houten de overmoedige chel der proletariërs en mode-democraten, wees er in zijn abracadabra-speech o. a. op, dat in het plan van den Minister Engelvaart de rijdende artillerie was weggenomen, maar dat de tegen woordige regering voorstel: dit militair corps te behouden. De drieste spreker was daarmede volkomen in zijne rol, willende ignoreren al. 1 van art. 58 dor Grondwet, hetwelk aan den Koning hel oppergezag over zee- en landmagt toekent. AMERSFOORT, 12 December 1872. Ter vergadering van Watergraaf, Heemraden en Hoofd-ingelanden van bet Heemraadschap over de rivier de EemBeken enz. heden Donderdagin Amicilia gehoudenis verkozen tot Heemraad voor het 2e districtin plaats van den Heer Mr. C. J. Kien Eltzman (thans Watergraaf) den Heer Mr. G. J. Baron van Har denbroek van Atnmerslolmede verkozen tot Heemraad, die den Watergraaf bij ontstentenis zal vervangen tot secretaris-penningmeester van het Heemraadschap de Heer Mr. J, van der Leeuw te Amersfoort. De voordragt voor deze betrekking, opgemaakt in eene op 3 December jl. gehouden vergadering van Watergraaf en Heemraden bestond uit de Heeren Mr. J. van der Iteuw te Amersfoort en F. A. J. van Asch van Wijck te Utrecht; laatst genoemde met het lot legen den Heer Mc. J. VV. Sluiter te Amersfoort. Alzoo opgemaakt in eene besloten vergadering van het Ragelijksch Bestuur en maandag jl. nog niet officieel ter kennis gebragt van Hoofd ingelanden, meenden wij dat het voorbarig en eenigszins ongepast ware geweest deze voordragt vroeger dan thans te publiceren. De Kerkeraad der Israëlitische gemeente te Amersfoort heelt gisteren aanbesteed het stichten van een wijdingsgebouw afsluitings muur en bewaarderswoning op de nieuwe be graafplaats aan den Soesterslraatweg, waarvoor werd ingeschreven door de Heeren A. Bons te Utrecht voor /7300 C. Prins Amersfoort 5219 T. van Daal »5186 W. van Doornik 4925—. D. J. Boks .4450-. L. Ruitenberg »4429 B. II. Lensink 4340 zijnde aan laatstgemelde als minsten inschrijver het werk gegund. Bij Kon. besluit is magliging verleend hunne onderscheidingsteeken te verwisselen van XXV in XXX j. dienst als officier aan den majoor F. F. Sltenberghc en den officier van gezondheid le klasse Dr. A. P. Kleijnenbergvan XX in XXV aan den kapitein J. VV. L. Gerard van Sijsenen toegekend het onderscheidingsteeken van XV jaien dienst als officier aan den kapitein A. C. Baron Dentinckallen van het regeinent rijdende artillerie in garnizoen te Amersfoort. Gaarne maken wij melding van de tooneel- voorslelling van het Theatre *Nul en Genoegen welke morgen, vrijdagavond 13 December, zal worden gegeven door een i2lal jongelieden te Amersfoortvolgens advertentie in N°. 2045 bestaande uit: Zoo gewonnen zoo geronnen, blijspel; De wraak van een kapperkluchtig blijspelen wordt de voorstelling besloten met Wit en Zwart of wie is de Graaf. Slechts een beperkt getal enlréekaarlett is, in aanmerking der beperkte ruimte, aan het locaal verkrijgbaar. Het verdient wel toejuiching dal deze jonge lieden geheel belanglooszich in hunne vrije uren met de rolsludiè enz. van dit tooneelamuse- ment bezig hielden, ten minste als, naar wij vertrouwen, de inhoud der stukkeu van voldoend algemeene zedelijke strekking zal blijken te zijn; toejuiching, omdat er onder het opkomend geslacht zijn die andere voor geest en ligchaam verderfelijke amusementen zoeken. Wij stellen ons voor in hel volgend nummer welligl eenige melding van den uitslag der voorstelling te makenminder in den vorm van criliek, dan wel om daardoor te meer blijk te geven van belangstelling in een gepast amusement, welke belangstelling, naar men zich vleit, ook door andere stadgenooten in ruime mate zal worden beloond. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren het voorstel van Burg en Weth- aange nomen met 34 tegen 2 stemmenom het beursuur (in plaats van nu te 3 uren) te doen aanvangen, van af 1 Junij 1873, te halftwee en dc beurs te halivier finaal te sluiten. De wet op de Kreisordnung is in haar geheel met 116 legen 91 stemmen aangenomen. De Minister had voor de stemming nogmaals de liberale voordiacht verdedigd welke naar hij beweerdegeen enkel conservatief beginsel aan tast. Hel Minisleiie in Frankrijk is eindelijk com pleet. Thiers heeft bet voltallig gemaakt vóór dal eenig besluit door de commissie van dertig genomen is. De lieer Goulard is thans minister van Binnenlanilsche Zaken en wordt als minister van finantien vervangen door den heer Léon Say prefect van het Sciue-depar»ement. De heer Lour- toueen der leden van bovenmelde Commissie is met de portefeuille vau openbare werken belast. Frankrijk zal zeer waarschijnlijk voortaan het schouwspel opleveren van elkander snel opvol gende ministeriesnaarmate de partijen ze zullen aanvallen. Wellicht zal deze vervanging, die steeds doodend werkt op hei politieke volksleven, en bewijs levert van een door partijwoede ver deeld landslechts een tegenhangster vinden in ons Vaderland, waar een verhooging voor het budget vau pensioenen en het stichten van een gedenkteeken voor afgetreden ministers, weldra een noodzakelijkheid zal blijken te zijn. Een voortreffelijk middel tegen hardnekkigen hoestbovenal bij ouden van dagen is een afkooksel van zemelen met kandijsuiker. Deze drank heelt een niet onaangenamen smaaken is tevens voedzaam. Men kan er desverkiezende wat citroensap bijvoegen. De geleerden kunnen soms toch het znenschdom in de war brengen. Zoo zegt de schrandere Sir John «De maan is eene gloeijend fornuis." En de vermaarde sterrekundige Ericson ver zekert plegtig «de maan is één klomp hard ijs." Toen men dat onlangs aan een boer vertelde, antwoorde hij: «loop naar de maan en kom (erug met secuurder tijding." ADVERTENTIE N. Getaot'\vd Dr. J. BRILL A. W. C. E. DE BEVEREN welke tevens, mede namens hunne wederzijdache betrekkingen, hunnen hartelijken dank beluigen voor de ontvangen blijken van belangstelling. Amersfoort 12 Dec. 1872. Zondag 15 December hopen wij te vieren de 25-Jarige Echtvereeniging van onze geliefde ouders GERARD JAGTENBERG en ALIJDA VAN HENSBERGEN. Hunne dankbare kinderen. Amersfoort, 13 December 1872. De Commissie voor de tombola van wege de Afd. Amersfoort van hel Nederl. Schoolverbond brengt door deze haren meesten dank aan allen die hetzij door geldelijke bijdragen hetzij door inzending van vooiwerpen voor de verloting of op eenige andere wijze van hunne belang stelling hebben doen blijken in het op 6 Decem ber jl. gevierde kinderfeest ter belooning van getrouw schoolberoek. Amerspooiit 11 December 1872. De Commissie voornoemd, A J. BOS. A. HERSCHELBz. Mr J. W. SLUITER. De Notaris Kr. J. DE LOUTER zal in het openbaai verkoopen: Op Dinsdag 17 December 1872 bij de weduwe WESTERLAAK. te Hoogland. op de landerijen van de M aHJe'n en op Kou- wenhoveukamp te Hoogland. op de hofstede Kouwenhoven te Hoog land. En op Zaterdag 28 December daaraan volgende m Amicitia te Amersfoort. Een voor nering zeer gunstig slaand op den Hol te Amersfoort. Gedeeltelijk verhuurd aan de Heeren VAN BERGEN en DE MANDT voor /300-— 's jaars tot 1 Mei 1873 en gedeeltelijk bewoond door Mejutvrouw de weduwe GüEDKAADwelk gedeelte mede op dien dag kau aanvaard worden. Een mede op zeer goeden stand staand op het Havik, uitziende op dc R K Kerk. Gedeeltelijk verhuurd aan den slachter VAN VEEN en NISTERS om 3,00 per week tot 1 Moi 1873 gedeeltelijk dadelijk tc aanvaarden.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3