•verwachten dan ongeregeldheden, die vooral in den tegenwoordigen tijd bij nieuwe verkiezingen in Frankrijk te duchten zijn. Doch wat geel Rabagas-Gambetta en de zijnen er om, dat het land worde beroerd door burger twist en broedermoord Is hel niet juist in de dagen van verwarring dal mannen van hun soort hun slag slaan Is hel niet de geschiedenis van het laaste tiental jaren der vorige eeuw leert het met zoo vele woorden op elke bladzijde, is het niet juist door de verwarring dat dezulken tot den regeerzetel opstggen f Werden niet de planken der bloedige scha votten van het Concordiapleinde tredenop welke een Robbespierre en Maral, en andere -onmenschen der eerste republiek tot het geaag opstegen 1 Dochen dit is de harde les der historie laterdoor egoïsme en eerzucht aangestookt vernielden de monsters elkander. Deze les moet ook Gamhetta niet vergeten. Ongelukkig den onnoozele, die zich door zulke leideis laat verblinden. Dat dit het geval is, bewijzen de vele hand- tcekeningen waarvan de adressen tot ontbin ding voorzien waren. En zoo wij eens een gissing wagen, of liever met liet geschiedboek in de hand een profetie mogen doen, dan ziet men gewoonlijk de rad draaiers achter de schermen zich verschuilen, om het oogenblik af tê wachten dat anderen, hun domme, verleide slachtoffers de kastanjes uit het vuur gehaald hebben en dan met weg- weiping hunner werktuigen, zelfde bereide plaats in te nemen. Mislukt de coup echter, ja, dan worden hun slachtoffers naar de vlakte van Sartory geexe- cuteerdterwijl de man van de schermen een retraite vindt, des noods in de Nationale Ver gadering. Frankrijk is sedert bijna een eeuw een leer school voor andere landen en een dwaas is hetmaar tevens een vijand van zijn eigen Vaderlanddie zich niet spiegelen wil aan de verschafte leeriogen. De National Zeitung zegt in een artikel over het gerucht, dat Bismarck minister van Pruissen zal zijn terwijl hij tevens rijkskanselier is: Pruissen is de kern de ziel van het Rijk. Gelijk de keizer magt en kracht bezit als koning van Pruissen, zoo moet de leiding van hel Rijk verbonden zijn aan de leiding van den pruis- sischen Staat. Het belang van het Rijk eischt dat Pruissens ministerie geleid wordt door den kanselier van het Rijk." De Spenersche Zeitung schrijft: «Wanneer Bismarck terugtreedt, zijn ontslag neemt als president van het kabinet van Pruissen, dan begint eene crisis die de grootste gevolgen hebben kan. Hel bestaan van hel ministerie wordt in gevaar gebragt en de vor- •tning van een nieuw kabinet is noodzakelijk." Stellige vormelijke voorstellen, betreffende deze geheele zaak zijo voor zoover de ingewonnen informalien luiden op dit oogenblik nog niet gedaan. Allerlei. Onrustbarend nemen de overstroomingeu in Frankrijk toein verschillende gedeelten van Pat ijs is alle communicatie, behalve met voer tuigen, gestremd. Ook in Versailles zijn de lage eelten overstroomd. In de Rue Ilérald nemen de bewoners uit de bovenverdiepingen met hun inboedel de vltrgl, daar de benedenverdiepingen reeds onder water staan. Verscheidene fabrieken hebben den arbeid moeten staken. Ook in Nantes slaan stralen onder water, terwijl sommige plaatsen in den omtrek van alle gemeenschap zijn afgesloten zoodat door gebrek aan voedsel de inwoners de vlugt moeten nemen. De Saóne is eveneens buiten hare oevers getreden. Te «Angers heeft de Maine overstroomingen veroor zaakt; te Poitiers verwekten de Clain en de Boivre groote onrust- In pas de Calais en de Noorder- dcparlcmcntrn zijn aanzienlijke oppervlakten geïnundeerd. De verwoestingen in Parijs en geheel Frankrijk veroorzaakt zijn te veelvuldig om zc allen op te noemen. Op den Boulevard ürnono werd de tent van een kunstenmaker gedurende de voorstelling met al de personen, die de voorstelling gaven, opgenomen behalve de dikke dame", die, dank zij haar gewigt, op hare plaats bleef. In Italië zijn sedert het laatste gedeelte der vorige maand meer dan 50,000 personen, ten gevolge der overstroomingen, zonder woning, cn, hoewel te Ferrara en elders duizenden in allerlei gebouwen zijn geborgen, is het meeren- decl toch zonder beschutting. Gebrek aan voedsel en woning is oorzaak dat velen ziek worden en sterven. Een kleine Duitscbe staatook parlementair komiek, is het gezegende Mecklonburg-Schwcrin. De landdag te Malcbin is druk bezig met delibere ren over de door de regering voorgestelde grond wetsveranderingen en hoe het daarbij toegaat, toont de volgende correspondentie die wij uil de Weser Ztg. overnemen Het is vreemd dat uit Berlijn nog geen plei- ziertrein is overgekomen om te Malchin het getrouwe beeld van een Poolschen rijksdag in natura te zien. Het zou den gasten vrijgestaan hebben wat mede te schreeuwen. In de zaal waar de landdag (de Mecklenburgsche vertegen woordiging bestaat uit ongeveer 300 leden) zitting houdt, slaat eene tafel, waaraan het •direc torium" is gezeten beslaande uit eenige land raden, landmaaischalken enz.; de stoelen, door deze heeren niet in beslag genomen kunnen bezet worden door iedereen ook door bezoekers. In de zaal loopen banken zijn er niet de leden van den landdagridders en burge meesters, door elkander pratende, schreeuwende soms. Wie moede is kan op canape's langs den muur gaan zitten. Er bestaat geen programma van werkzaamheden en men kan praten over alles wat men verkiest. Ook is niemand bevoegd eenen spreker bet zwijgen op te leggen. Wel zit er een dreigerend landraad" (de beer von Rieben), maar hij heeft niets te zeggen. Gewoonlijk stampen de landmaarschalken om stilte te krijgen met hunne staven op den grondmaar men behoeft daarom niet te zwijgen. Wie 'l ongeluk heeft klein te zijn van gestalte en geen sterk orgaan te bezitten, wordtals de meerderheid iets tegen hem heeftzoo onge makkelijk gedrongendat hij in doodsnood zwijgt. Dan blijft hem echter de vrijheid zijn rede op te schrijven. Zulk eene rede heet dictamen en wordt bij de uotulen gevoegd Is er lang genoeg gesproken en geschreeuwd dan verklaart de protocoldirector" dat hij nu behoorlijk is ingelicht en beproeft in een paar volzinnen het resultaat van de discussie zamen te vatten. Hij leest die conclusie voor en heelt men daar niets tegen dan heel dit een besluit. Zoo iemand er echter iels tegen inbrengt be gint het spectakel op nieuw en duurt voort totdat eindelijk eene voldoende formule is ge vonden of de oppositie afgemat is. Er wordt niet gestemd dan op verlangen van een lid. Maar dan moet nog eerst gestemd worden of men stem men zal. Zon delibereert de landdag te Malchin. De bekende fabriek van Börsig te Berlijn werkt tegenwoordig aan de 3000ste locomotief bestemd voor de tentoonstelling te Weenen; de 2000ste locomotief der fabriek prijkte in 1867 op de tentoonstelling te Parijs. Volgens een Parijsch blad gaan de zaken te Parijs tegenwoordig zeer slecht, ten gevolge van de voortdurende woelingen en kuiperijen van partijen. Huizen, die anders voor 700 i 800 francs per dag verkochten hebben thans een debiel van naauwelijks 400 francs. Het bekende modemagazijn La belle jardiuière dal vroeger voor 100.000 francs per dag verkocht, debiteert thans niet meer dan 25.000 francs. De wereldberoemde Magasins du Louvreeen der gtooisle instellingen van dien aard, hebben een gedeelte van hun personeel moeten wegzenden wegens gemis aan alfa ire. Bij den jongstcn storm is bij het eiland Ameland gestrand het Engelsche schooncrschip Oreon kapitein Rouchermet steenkolen van Sunderland en bestemd naar Zierikzee. Dadelijk nadat dit den volgenden morgen bekend was gewordenwerd door den burgemeester last gegeven de reddingsboot van Nes naar de plaats der stranding te vervoeren. Daar de storm allerhevigst was en de brandingeu bergen hoog liepen, was de equipage, bij het aanbreken van den dag, land ziende en niet meer door de overslaande brandingen op het wrak kunnende verblijven en daar de scheepsbooten stukken geslagen warengenoodzaakt geweest zich op slakken hout in zee te werpen om zoo mogelijk on die wijze hel land te bereiken. Dit gelukte allen dank zij het moedig gedrag van Pieter Sipkes de Jongvan Duren, die zich te paard, bijgestaan door Bole Boeket Bakkervan Nes, in zee begaf en al de zeven opvarenden met eigen levensgevaar uil de brandingen redden, dat juist was volbragl toen de reddingsboot aankwam. De geredden die zich bij hel verlaten van het schip van al hunne kleedingstukken zelfs van hunne kousenhadden ontdaanver keerden in een allerbeklagenswaardigcn en uitgcpulten toestand. De burgemeester liet hen dadelijk per wagen naar Nes vervoeren en van drooge kleederen en hel verdere noodige voor zien. Van schip en lading zou wel niets gebor gen kunnen worden. Daartoe zou echter al hel mogelijke worden gedaanindien het schip althans niet gedurende den nog steeds heer- schenden storm was verbrijzeld geworden. Tc Wecncn is eene nieuwe onderneming op het touw gezet. Een handelaar in naaimachines heeft namelijk een aantal kamers elegant ingc- rigl. In elk dezer vindt men eene naaimachine, die door een stoommachinetje wordt bewogen en verder al wat noodig is om le knippen enz. Die kamers kan men per uur, per dag of per week huren. Deze onderneming schgnt veel bijval te vinden. De fOOO-francs-actiün van de Batique de t Union zijn reeds van 400 tot 200 fr. gedaalden wat zullen zij morgen waard zijn na het verspreiden van de circulaire van Gebr. Jacobswaarin de aandeelhouders uitgenoodigd worden 500 fr. te storten in vijf tweemaandelijksche termijnen van 100 fr. volgens de statuten? De heeren Jacobs verzoeken hem gelijktijdig van dit uitstel geen gebanik te maken en onverwijld het ge heele gedrag te stortenter voorkoming van hel faillissement cn van een noodlottige likwi- datie. Door middel van deze dadelijke storting der 500 fr. hopen Gebr. Jacobs hunne bank te kunnen opbeuren. Zullen de aandeelhouders aan dit op hen gedaan beroep beantwoorden Het is zeer twijfelachtig, en waarschijnlijk zullen de meesten hunner wachten met storten mis schien zelfs tot dat zij door de justitie daartoe zullen genoodzaakt worden. Bijna allen hebben zij de zekerheid niets terug te krijgen zoowel van die 500 fr. als van de reeds gestorte 200 fr. Men is thans aan het opzoeken der geheime boeken van de Anlwerpsche surcursalealléén uil deze boeken zal de ware staal vau zaken knnnen blijken. Eene dubbele moord te 's Graveuhage. Geheel 'sGravenhage was Zondag jl. in opschud ding, en geen wonder. In den vioegen morgen verspreidde zich teeds het gerucht door de stad dat er een afschuwelijke moord was gepleegd, en dat gerucht werd helaas 1 bevestigd. Twee weerlooze vrouwen zijn door de politie badende in haar bloed gevonden en tot nu is het niet gelukt het monster dat tot dez« snoode daad in staat is geweest le vinden. Mevrouw de wed. van der Kouweneene aanzienlijke dame woonde sinds jaren geheel alleen met eene dienstbode in een huis aan de Bogt van Guinea (n°. 25), welk huis haar in eigendom toebehoorde. Zij was gewoon nog al dikwijls bezoek van hare familie te ontvangen; ook Vrijdag-avond had zij eene dame bij zich, die echter tegen elf uur vertrok. Dienzelfden avond was er ook bezoek in de keuken De dienstmaagd van mevrouw v. d. K., Helena Beeloo had van mevrouw permissie ontvangen nu en dan een bij mevrouw bekend jongmensch bij zich te ontvangenen van die permissie werd ook dien avond gebruik gemaakt. Tegen elf uur vertrok echter ook de galant van Helena; het huis werd als naar gewoonte gesloten en men dacht niet anders ol de bewoonsters van het huis waren in diepe rust. Den volgenden morgen werd het huis niet geopend. Er werd herhaaldelijk gebeldmaar daar er niemand kwam om de deur open te doengingen de leveranciers wcèr heen. Men scheen het niet zoo vreemd le vinden dat er niemand te huis was, daar dit wel meer gebeurde. Er kwam in den^loop van den dag ook nog iemand, die door mevrouw op een bepaald uur was ontboden. Hij vond hel zonderling dal hem niet werd opengedaan doch hij besloot na een poosje terug te komen. Ook toen geen gerucht hoorendedacht hij mevrouw zal het vergelen hebben, cn ging heen. Des avonds wilden echter een paar dames van de familie van mevrouw haar een bezoek brengenen toen deze hoorden dat de deur den gcheelen dag nog niet open geweest was kregen zij argwaan, Zij keerden naar huis terug om er over te spreken met haren neef, den heer van Vleuten, hoogleeraar te Delft. Toen ook deze geen gehoor kreeg, werd het was toen circa f0 uur in den avond de hulp van de politie ingeroepen. Kort daarop begaven zicb de officier van Justitie en de hoofdcommissaris van politie vergezeld van een smid naar de woning Het kostte niet veel moeite het huis binnen te komen de deur was niet op bet nachtslot cn sprong dadelijk open. Een aller vreeset ijkst schouwspel wachtte hen. Daar lagen in de keuken mevrouw en hare dienstbode beiden op een korten afstand van elka.;ir op den grond uitgestrekt, maar in welk een toestand 1 Bij de kagchcl lag het lijk van de 20-jarige dienstbode met een grootcn plas bloed onder het ligchaamen met verschil lende steken in hals en borst. Het monster had goed gezorgd dat zijne prooi niet weder zou bijkomen. Een van de steken had eene lengte van circa 16 ccntiui.en was dus reeds meer dan voldoende om haar voor altijd tot zwijgen te brengen. Zij lag daar met een stoel op baar ligchaam blijkbaar op de plants zelve

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2