"heeft, gelijk er in langen lijd geen beleefd is. De oevers vvaiun overstroomd. Men schrijft uit Vlaardingen: De grootc of zoutharingvisscherij die gerekend kan «orden in hel begin van Junij te zijn aangevangenis met 7 Dec.als wanneer het laatste schip van de visscherij alhier aankwam, geëindigd. «Door de opiigting der Ernder IlaringsfUcherci- Aclitn-GeseUschaftaan het hoofd waarvau de heer Riüthoiler van 's Hage als directeur staat, werd diens vloot, die uit zes loggerschepen bestondnaar Etnden verplaatstwaarmede onze vloot in aantal verminderde. Zoo ook \cr\iel dit jaar Je ganschc vlooi, 6 hoekers, die het vorige jaar nog aan de' visscherij deel nam van Eukhuizcn en door nog enkele andere omstandigheden is de visscherij met 108 schepen tegen 1-22 in hel vorige jaar gedreven geworden. Deze vloot bestond uit 44 schepen, oude con structie en 64 dito, nieuwe constructie; de eerste maakten 61 reizen en braglen 13,846 ton gezouten en 159,750 stuks steui haring; de tweede maakten 242 reizen en bragten 46,052 ton gezouten en 1,693,450 stuks sleurharing; te zaaien 58,89Sion gezouten en 1,752,200 stuks sleurharing, zijnde 19,000 ton gezouten en 3.612.8'K) stuks steurharing minder dan in liet voorgaande jaar. Bij dezen minder gunstige vangst komt nog de schade en het verlies aan vischwant als gevolg van het aanhoudende ruwe weder den visschers berokkend. «Mogt al een enkele maatschappij of reederij bij uitzonderling goede zaken gemaakt hebben over liet algemeen is veilig aan te nemen dat de uitoefening van dien tak van nijveiheid voor deze plaats inzonderheid van zoo groot belang een verlies berokkende van p. m. f 250,000. Voorzeker een uitkomst in omgekeerden zin van verdienste," In de berigten uit New-York wordt medege deeld dat dooi de Amerikaansche kolonisatie maatschappij weder eenige neger-huisgezinnen- te zaaien 150 personen tellende, naar de, negerstaat Liberia afgezonden zijn dc meesten daarvan zijn veldarbeiders uil Noord Carolina en Georgia. Zij worden vergezeld door dr. Lewis uii Liberia, die zijne medische studiën in Ame rika volbragl heelt en zich thans in de kolonie gaat vestigen. Al de kosten der overvaart worden door de maatschappij gedragen, welk bovendien voor 70d0 dollers verschillende voorwerpen heeft aangekocht om in de behoeften der kolonisten gedurende den eersten tijd na hunne aankomst te voorzien, hik huisgezin erlangt om niet het bezit van 25 acres land ieder man verkrijgt terstond het burgerregt. Het schip neemt een molen voor het malen van suikerriet en een aanzienlijke hoeveelheid schoolboeken mede. De genoemde maatschappij heeft sedert 1820, toen de kolonie geslicht werdgeregeld jaarlijks ten minste ééne expeditie afgezonden. Liberia is nu reeds gedurende 26 jaren een onalhankelijke staal, en heeft een half milliocn inwoners, vijf- tig kerken, velen scholen eB eene dooreen vijf tigtal studenten bezochte inrigting voor hooger ouderwijs. De tegenwoordige president dei re publiek. Roberts, is reeds voor de vijlde maal - heikozeu. Klaglen over het slechte weer en verhalen van moord en mishandeling zijn schering en en inslag van de Engelsche bladen. Wat dit laatste betreft, staan tegenover dc veroordeeiing van vier misdadigers tot de diie nieuwe moorden en eene poging tot vergiftiging, wat juist niet pleit voor dc stelling, dal de doodstraf moet behouden blijven ais "l besie middel om den misdadiger ai te schrikken. Een inan doodde zijn «vrouw en is ter dood veroordeeld en eene vrouw, die half beschonken was, vermoordde haar man. Deide laastgenoemdeu waren aan den drank. Een vrouw werd vermoord door een on bekend persoon. De poging tot vergiftiging werd gedaan door een knaap van 12 jaren, die zoo veel raltckruid uit den winkel zijns vaders wist te vei krijgen als genoegzaam ware geweest om ruim een dozijn personen te doodcri. Hij had dit in een kop thee geworpen, dal hij zijn sticf- mocder boven bragt. Deze was reeds vroeger zeer onpasselijk geweest, na liet gebruik van een kop thee, waaiiri geen rattekruid genoeg gemengd was om den dood ie veroorzaken, en scheen achterdocht te koesteren zoodal zij later de thee wegwierp en een groote hoeveelheid wit besinkel ontdekte. De knaap werd tol 10jaren dwangarbeid veroordeeld. Dc hoofdoptieaer van een armenhuis (werk huis) werd tot 12 maanden gevangenis met stralarbeid veroordeeld, dewijl hij eene vrouw met haar kind toegang geweigerd had op een stormachtigen avond, en daardoorvolgens de aanklagt, den dood van het kind veroorzaakte. Zaterdagavond togen negen uur zat dc lieer Schaap op Maasrusl aan den Loosduinschen weg nabij 's Grnvenhage tegenover de buitenplaats Eikenduinen met zijn eebtgenoote in hel achter vertrek van hun woning een kopje thee te drinken toen rij duidelijk voetstappen van meer dan één persoon iu den tuin achter liet luns hoorden. Weldra werd dit gevolgd door het rammelen en kletteren van drie ramen, die men achtereenvolgens doch te vergeefs, poogde op te schuiven. Behalve mijnheer en mevrouw Schaap bevond zich op de bovenverdieping nog een inwonende dame; de dienstbode was echter wegens familieomstandigheden op dien avond afwezig. De luiken van genoemd achtervertrek waren niet gesloten, zoodat men van builen af de vrouw des huizes kon zien zitten haar echt genoot was echter zoo geplaatstdal dc inbrekers hem niet konden zien. Mevrouw Schaapdie terstond het gevaarvolle van den toestand door zag, verloor nnglhans hare tegenwoordigheid van geest niet en fluisterde haar echtgenoot toe zijn revolver te halen uit de lade der tafel in hel nabijzijnd vertrek. Een oogenblik later haalde zij zelve ten spoedigste de percussionsdoos van boven en hei nam daarop bedaard haar plaats. Welgewapend ontsloot daarop de heer Schaap de tuindeur. Uet gedruisch hierdoor veroorzaaktstoorde terstond de booswichten in hun werk, zij namen ijlings de vlucht, ter wijl hun nog een drietal schoten met den revolver werden nagezonden. Hadden de inbrekers ook aan hel vierde raam hun pogingen herhaald dan waren zij in hun snood plan maar al te wel geslaagd, wijl men had vergeten de kik- vorsch te bevestigen, en wie weet welk vreeselijk tooneel er dan zou hebben plaats gegrepen. Reeds mocht men er in slagen de vermoe delijke daders van deze poging tot inbraak te arresteeren. Gisteravond toch te 11 uren heeft men op de Ammunitiehaven te 's Hage twee, personen in hechtenis genomen en terstond per rijtuig naar Loosduinen vervoerd. Deze personen waren Zaterdag te 7 uren nog te 'sGravenhage gezien en hadden ook nog later op den avond borrel gebruikt in een wijnhuis aan den Loos duinschen weg. De een van der Linden geheeten heeft reeds vioeger een jaar cellulair gezeten en was Zaterdagmorgen op Maasrusl komen bedelen, zeggende dat mijnheer, die afwezig was, hem Wel kende. Toen juist dc heer Schaap te huis kwam toonde van der Linden hem een getuigenis van een opzichterdat hij door een ongeluk- kigen val onder 't werk zijn borstbeen had ge broken en daardoor niet meer in staat was zijn brood te verdienen van der Linden had ook postpapier en enveloppes te koop evenals zijn kameraad van Zijl, die reeds op Vrijdag in den loop van den dag aan de bewoonster van Maasrusl zijn waar had aangeboden. Deze van Zijl is geblesseerd aan de kin en boven 'toog, terwijl zijn vriend van der Linden- aan den neus is verwond. Beiden zien er uit als een paar geraffineerde boeven. Politieke itevue. De ministercrisis in Pruissen heeft eene even verassende als voor de liberele partij onaange name wending genomen. Niet alleen zijn de heeren von Hoorn en selchouw ministers geble ven maar de eerste is ook omdat de taak aan van Bismarck dan toch te zwaar werd benoemd tot president-minister. Die benoeming is «voorloopig" en kan ook wel niet anders zijnomdat von Boom niet minder dan Bismarck behoefte heeft aan rust; maar behalve dan een voorloopig toestand lang kan duren adres aan de Fransche republiek toont deze benoeming ook dal «het allerhoogst verliouwen" zelfs na den «pairsschub" nog niet uilsluitend aan de zijde der liberalen is. De nationaal liberale bladen kunnen hunne vei hazing en spijt niet verbergen, schoon zij niet veel van dezen uilslag durven zeggen, die ongetwijfeld vooral aan den invloed van 't hof moet geweten worden. Maar des te luider jubelt de Kreuz. Ztq. De heide huizen van den landdag zijn ver daagd legen Kerstmis. Het huis van afgevaardigden was in de laatste dagen naauwelijks meer hij magte besluiten te neiuen. Een aantal leden hadden voor en na reeds hunne huisgoden opgezocht. Met weetdat te Berlijn eene conferentie wordt gehouden lot regeling van de regterlijke inrigting in heel Duilsclilaiid. Pruissen heelt voorgesteld een hooggeregtshof voor hel rijk te benoemen en Raden vond dat goed. Maar Saksen, Begeren en Wurlcmberg hebben zich daar tegen verklaard. De parleincnlsvacantie te Versailles begint altka ns naar het schijnt,, onder voorteekencn alleszins gunstig voor Thiers; daartoe behoort vooreerst het besluit «Ier nationale vergadering dat gedurende hel Kerst- eu Nieuwejaar-recès geen permanente commissie zal werkzaam zijn, en ten tweede hot besluit der commissie-van- derligde door hem aangewezen constitutie- wijzigingen te onderzoeken, zonder van de regering een in behoorlijken vorm opgesteld en ingediend ontwerp van wet te eischen. Deze beslissing der commissie is nan te merken als een pleister op de wondwelke zij Thiers een paar dagen te voren toebragltoen zij verklaarde dal in de allereerste plaats de kwestie der minis teriële verantwoordelijkheid aan de orde zou ge steld worden. De commissie slaat dus met de eene handen streelt met de andere, en volgt hierin eenigzins het voorbeeld der regering; deze toch gat dezer dagen, bij uionde van Thiers, in de nationale vergadering te kennen, dat de conservatievere- publiek den lande het best past, en kort daarna verkondigt zij, bij monde van den minister van T hiers, hoewel niet ruiterlijk juist het tegendeel maar nu kouit weder Thiers zelf, en herhaalt en handhaaft voor de commissie wat hij in zijne boodschap gezegd heeftwaar zietde regterzijde steekt het hootd op en rnaakt zich gereed don veldlogt tegen de regering te her vatten. Volgens eene mededeeling inde Globe is gene raal Guzman Blanco er in geslaagd zijn bewind iu Venezuela op hechte grondslagen te vestigen, cn zal hij als gedenkteekeii daarvan te Cataccas een congres-gebouw of kapitool oprigien dat 200,000 dollars kost. In bedoeld berigl leest men de volgende snedige aanmerking: «De huizen, die nedergehaald moeten worden ter opiigting van hel kapitoolzijn alle door de regering van Venezuela gekocht en voor de eerste maal heeft de regeling betaald voor hetgeen zij zich toeeigende." De president wordt zeer geprezen over deze eerlijke daad, die hein zoo veel achting en toegenegenheid verschaften zal, dat zijn nannt er meer door in gedachtenis blijven zal dan het kapitool hetwelk hij oprigt. Dc Spaansclie Cortes werden tegen het einde van Tiaar zeer kalm. Zij gaven met 214 tegen 12 stemmen aan het Ministerie een votum van vertrouwen. Tot afscheid hield de Castelarecn schitterende redevoering tot verheerlijking der Republiek alsmede gaf hij een bij uitstek goeden raad aan de Regering, namelijk deze: handhaa/l de orde 1 AMERSFOORT, 27 December 1872. Dingsdag, den 51 December 1872, des namid dags te cén uurzal dc gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waai in de punten van behandeling zijn 1°. Voorstel Van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van het huis «de Lieve Vrouwe Cupel" met daartoe betrekkelijke missieve van Mej. de Wed. B. van Esveld 2°. Ontwerpbesluit tot verkoop van boomen, met advies des Commissie van fabricage. 3° Derde aauvullings kohier van den hoof- delijken omslag over 1872. 4°. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op hel middelbaar onderwijs. 5°. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. 6°. Benoeming van een lid der Commissie van wetgeving. Bij vonnis der Arrondissements-Reglbank te Amersfoort van 25 December jl. is insolvent vctklaard de boedel van den kleedermaker H. K.onlangs gefailleerd en daarna in verzekerde bewaring genomen als beschuldigd van ver duistering van goederen tot den laillieten boedel behoorende en zich thans nog in hechtenis bevindendezullende hij deswegens eerlang voor het provinciaal geregtshof in Utrecht leregl slaan. Bij het Heemraadschap over deEem, c. a. zijn benoemd de Heeren: T. J. van As lol kameraarII. \V. Slol lot bodeen L Karnes tot opzigter van de groote scholbalksluis. Men schrijft uit Amsterdam. «Onder de vele tragische gebeurtenissen, die hier dagelijks voorkomen, zijn er toch ook somtijds enkele comische die hel publiek ver maken. Eene daarvan wensch ik thans hier mede te doelen. «Een meisje-dienstbode, naar ik vernam in een voornaam gezin aan de N.-Z. Voorburg wal alhier, had verkeering aangeknoopt met een knappen kleerinakersgezel. Onze gezel echter scheen ietwat de leer der Mormonen aan te kleven althans hij hield er buiten hel gezegd dienstmeisje ook nog een ander meisje op na. Reeds was zulks aan het bewuste dienstmeisje verhaald, doch, niet geloovende aan de ontrouw baars minnaars sloeg zij er niet eerder geloof aan voordat zij op een avond met eigen oogen overtuigd werd. Dat zij woedend was zullen

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2