Dingsdag* 7 Januarij 1873. JW 2053. UIBStOUD Winterdienit nangevang I November 1872. Nbderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 Id, 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9. comm. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6jop de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baafn 3 u., Eemnes 3{ u., aank. te Amsteidam te 6 uren. Dit blad verschijnt Vaandat/ en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.franco per post f 1.15. Prijs der Advertentiëo van 1 lot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, ofTiciëele en onteigen. Adverlentiën per regel 15 Cts. Heel a mes per regel 20 cents. Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. van CUeffto Amersfoort Bureau Amersfoorttche Courant. Langeslraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekhandrlaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieten franco. Adverlentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nusi en vsa Dirna, Wijnstraat, Rotterdam Ko ii ii i s u, o v i n u;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commis saris des konings in de provincie Utrecht van den 27. December 1872, N°. 2 N. M. en S. (Provinciaalblad N°. 123), Doen te weten, dat art. 12 der instructie op de wetving voor de korpsen van het leger hier te lande, bij koninklijk besluit van den 16. December 1872, Na. 29 in zooverre is gewijzigd dal Rekruten beneden den leeftijd van 18 jaren [tamboersenz. daaronder begrepen), zich voor den tijd van vijf jaren moeten ver binden. Amersfoortden 4. Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. NN1JERS. W. L. SCHELTUS. Ecne particuliere correspondentie d^r Amst. Ct. behelst het volgende over de Maboracdaan- sche vrouwen Mahomed erkende eenige verdienstelijke, zelfs groote vrouwen, onder welke hij de galanterie had eene der zijnen te stellen. Eva blijft steeds een voorwerp van aanbidding voor den muzel man, hoewel de zonde door haar op aarde regeert- Wabij üjeddah beslaat de graftombe onzer eerste moeder, volgens muzelmansche overleveringen, bij haar leven 500 voet lang en 12 voet breed, ik ben op mijne beurt te galant jegens die vrouw om deze beschrijvingen als authentiek aan te nemen. De pelgrims, die naar Mekka gaan, beginnen op dat graf hunne eerste godsdienstige verrig- tingen, waarom dan ook Djeddalt wordt be schouwd als het voorportaal van Mekka en den naam van heilige heeft. De aanbiddingen op meergenoemd graf geschieden op verschillende declcn van dat lijk, welk ik liefst niet wil op sommen. De vrouw is derhalve, volgens Mahomed, niet per se een niet-mensch hoewel het zeer twijfel achtig is of zij in den hemel kan worden toe gelaten, waarschijnlijk om de houris niet ja loers te maken. Zij zouden in ieder geval dunkt m<i een anderen hemel moeten hebben, want dit tranendal was niet voor haar een paradijs maar wel voor den mr.zelman die geld heelt. De vrouw is in eenige opzigten een halfmensch 1). v. in regten is, volgens den koran, de getui genis van twee vrouwen evenveel ais die van één man. Ook heeft de vrouw bij dc scheiding van haren heer en echtgenoot, die alleen door dezen kan worden verkregeneenige bepaalde regten van geldelijken aard, en worden haar ge woonlijk de mannelijke kinderen toegewezen omdat deze de moeder kunnen helpen, terwijl de meisjes bij den vader blijven. Men weet dat de muzelman vier wettige vrou wen mag nomen wanneer hij daartoe de gel delijke middelen bezit; hij koopt zijne vrouwen van hare familiën; in de muzelmansche landen is alles geldzaak. llij heeft daarbij zooveel bij wijven als hij verkiest en zijne middelen hem veroorlovenmaar deze 2ijn de slavinnen der wettige vrouwen, en moeten inderdaad slavinnen zijn. Er beslaat te Konsta.ilinopel een bijteonder beroep op dien toestand gegrond, nl. het kno pen of het stelen van witte kinderen in den Kaukasus, iu Georgie of Ciicassié Die incisjcs worden eerst te Konstantinopel opgevoeden leeren daar zooveel als die plaats medebrengt en een turksche vrouw moet weten, waaronder voor de hooge standen ook Turksch lezen, doch zelden schrijven wordt gerekend. Heeft het meisje Veel aanleg en is zij schoon, dan brengt men haar naar Weenen ot Parijs, om de talen muziek enz. te leeren en een fabriekaal eerste klasse te worden. Ik heb persoonlijk een pacha gekenddie zoodanig opgevoed meisje voor twintigduizend francs had gekocht en haar trouwde. Niet allen hebben dat geluk, en velen verliezen zich in de harems van groote heeren. Ik wil echter aan die opvoeding volstrekt niet toeschryven den lagen trap van morele ontwik keling, waarop die ongelukkigge slagtoffer» van ooslerschen speculatiegeest meestal staan; ik zal zelfs niet in détails aangaande die blanco reke ning treden. Ieder weet wal de gedwongen deugd der harems is. I li g e z o ii d e u. DE RIOOL-KWESTIE Eenige mededeehngen over fosses mobiles. Onder dit opschrift komt in de Economist yan December 1872 een zeer lezenswaardig opstel voor, waarin wordt medegedeeld, dat tegen woordig in Delft de ioecale stoffen van regerings wege worden opgehaaldbuiten de stad met anderen afval tot mest bewerkt en aan de landbouwers verkocht. Hel opstel is tc lang om het geheel over te nemeu maar drie punten kunnen wij hier mededeelen 1 De foecale stoffen worden in gesloten tonnen vervoerd, en wel zóódat er voor elk privaat twee zijn, en telkens de gevulde die wordt weggehaalddoor eene gereinigde wordt vervangen. Aldus geschiedt de zaak zonder slank te veroorzaken. Hel inrigten van een privaat voor deze wijze van alvoer kost met de ton er bij, slechts fl. 2°. Voorzoover men thans reeds kan oordeelen worden de onkosten van exploitatie door de opbrengst der verkochte mest gedekt. 3°. Het blijkt bij ondervinding dat de aldus verkregene mest voor den landbouw bijzon der goed is. X. (Wij kunnen hierbij nog voegen, dat volgens de Ttelsche Courant de Directie dei Mest-maat- schappij te Tiel voornemens is bij voldoende deelneming, ter vervanging der privaatputten het tonnenstelsel in te voerengelijk dal o. a. te Groningen en Delft wordt toegepast; alhoewel hiertoe minstens 3200 stuks vaatwerk met de daarbij bchoorende zinken trechters benoodigd zijn, gezwegen van de kosten van voertuigen, paarden en arbeiders, zou de Directie zich bij algemcene deelneming die kosten willen getroos ten. Een zoodanig toestel is te bezigligen bij den directeur A. M. J. Marsman. Red. Amersf Cl.) Dc legerkampen ia Frankrijk. In een schrijven aan de Koln. Ztg. wordt een zeer ongunstige schels gegeven vau de vaste lege-kampen in Frankrijk, /olgens dat schrijven blijken die legerkampen niet berekend te zijn om het leger krachtiger te Uiaken, maar ver zwakken zij de kracht van liet leger. De dooi de veelvuldige regens in moerassen veranderde en verre van de middelpunten van het verkeer gelegen kampen wekken bij soldaten en officieren verveling en ontevredenheid op. De officieren welke dc schouwburgen, koffijhnit.cn en salons missen, worden ontevreden en wrevelig; de sol daten worden de slagtoffers van die kwade luim, doordat zij voor de geringr'e kleinigheid gestraft worden. Bij hen ontstaat aas evenzeer een zeer slechte geestzij wreken zich op hunne meer deren door kwaad van hen te spreken en spot liederen op hen te zingen. Den werkzamen officieren ontbreekt het aan de noodige hulp middelen in de kampen missen zij de biblio theken, wetenschappelijke voordragten en ver standige conversatiewelke zij in de sleden vindende gehuwde officieren hebben geene huisvesting voor hunne gezinnen, en de huwe lijken zullen zoolang het stelsel der vaste kampen in zwang blijft steeds schaarschei worden, daar zeer weinige jonge vrouwen in het kampleven behagen scheppen. Politieke Revue. In manifesten aan de kiezers heeft Louis Blanc zich reeds tegen het behoud bij eene dihnitieve vaststelling van den regeringsvorm van een eenhoofdig bestuur der republiek anders gezegd voor de invoering van een direc torium, van een driemanschap of ander veel hoofdig bewind daarvan verklaard. De Univers heelt destijds schamper beweerd dat Ret Hoofd der fransche socialistische republikeinen aan dien bestuursvorm de voorkeur gafomdat er bij de aanneming daarvan, veel kans voor hem bestond om in hel uitvoerend bewind te geraken, waarmede Louis Blanc zichnimmer zon kunnen vleijen indien de eenhoofdige vorm behouden bleef. Thans laat Louis Blanc in een aan le Courrier de France gerigt schrijven zich in dezer voege over bedoeld onderwerp uit: «Ofschoon in beginsel de instelling van een president ver- oordeelende heb ik steeds in het presidentschap van den heer Thiers een noodwendig overgangs middel gezienen het is mijn wensch, dit presidentschap zoolang behouden te zien als er behoefte bestaat aan ietsdat dienen kan om de plaats der republiek bezet te houden en dat ons vergunt omzonder schokkende definitieve vesting van een waren geneenebeste- lijkcn regeringsvorm meer nabij te komen." Welken indruk hel in Frankrijk zoo veel opzienbarend geschrijf van den heer de Gramont in de regeringskringen te Berlijn m. t, is af te leiden uit het volgende hoofdartikel der offici- euse Norddeusche Algemeine Zeitung. «Ten aanzien der Gramontsche openbaringen hebben de Pi uissische Dagbladen van de meest uiteenloopende rigtingen eene bijzondere onver schilligheid betoond, en vrij wat minder be langstelling voor hetgeen zulk een wroeten in afgedane zaken te weeg kan brengen aan den dag gelegd, dan de Oostenrijksche en de Fransche drukpers. Het is waar dat deze beide in de eerste plaats in de zaak betrokken zijn. Onze onver schilligheid en wij willen het niet ontvein zen onze afkeer van het oprakelen van zulke verjaarde verwijten en beschuldigingen zon mis schien niet zoo groot zijn, indien niet in ons hart vertrouwen op de vriend-buurliike gezind heid van het hedcndaagsche Oosteorijk-IIongarije en op desr-cüs duuizame goede verstandhouding met Dnitschlaml diepe wot telen geslagen bad. Retrospective beschouwingen over tijden, waarin de onderlinge verhouding geheel anders was, zij li ij delmaar ook niet gevaarlijk. Nadeelig werken kunnen zij alleen bij het bestaan van i w anti o,uwen ons bezielt vertrouwen. Daarom wanneet er dan toch van het vcrledene sprake

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1