moet zijn, licbben wij geene reden om aan te nemen dat de Graat ton Beustnaar zijne an tecedenten welke voor niemand geheim zijn, zich door eene bijzondere sympathie voor Pruis- aen en den Noordduitschen Bond heeft laten leiden. Maai hierbij mag niet uit het oog verloren wordendat de Graat ton Beust als Oostenrijk-Hongaarsch llijkskanselier de hem toevertrouwde belangen had te behartigen en uit dien hooide, zoo hij begreep dal die be langen het best door eene toenadering tot Frankrijk bevorderd wierdenten volle gereg- tigd was dienovereenkomstig te handelen. Laat ons dus ten aanzien van alle mogelijke recri- minatien, wier historische waarde wij oveiigens aiet willen betwisten, overgaan tol de orde van den dag, waarop de door de beiderzijdsche Regeringen gekoesterde en door de dierbaarste belangen der beide Rijken gelijkelijk ingegeven wensch staatom de tegenwoordige hartelijke goede verstandhouding op den duur te be stendigen. Thiers behaalde ccne groote overwiuing op zich zeiven en dat is moeijelijk. Hij hield op 1 Januari) geene officiële toe- spraak. Alleen werden er onder de aanwezigen woor den van sympathie gewisseldwelgemeend of niet. De leden van het Japansch gezantschap wa ren daardoor zeer teleurgesteld. De Japannezen zijn echte en onvermoeide hoordets en praters. Allerlei. Een Nationaal dansmeesters-congres is te Amsterdam gehouden. Het ging aldaar meer echt parlementair toe dan soms in ons nationaal parlement. De speech des voorzitters, de discussiën en zelfs al hetgeen dat volgde, getuigden van de echte beschaving onzer Nederlandsche dans meesters, zoowel in het hoofd als in de beenen. Eere aan ons corps Nederlandsche daus- meesters voor het initiatief dat zij namen om aan de wereld te toonen dat in het iraditionneele vaderland der deftigheidook de vlugheid uit stekende woord- en voetvoerders heeft. Tot blijvend aandenken aan dat congres is eene nieuwe quadrille door de leden gearresteerd, dragende den naam van quadrille Neerlandaise. De Nieuwe Rotterd. Ct.anders ietwat de def tigste en droogste onder de Nederlandsche pers matronen, zich overal mede bemoeijende, geeft de heeren dansmeesters reeds advies, radende aan om hunne quadrille eenen Nederlandschen naam te geven. En de Tijd is het daarin met de N. Bolt. Ct. eens. Wel mag het als eene extra-ordinaire curio siteit gelden dat beide bladen eindelijk toch over ten minste één onderwerp homogeen waren zij het dan ook een pedestriek onderwerp. Maar slechts aan die quadrille een Neder landschen naam te geven, zou niet consequent genoeg zijn. De consequentie eischt onmeedoogend dat ook de figuren der quadrilles Nederlandsche namen dragenzoodal b. v. op een bal aan het bof, der noblesse, of der beau monde, zoowel kleinsteedsch als groolstcedschna de introductie of ritournelle der muziek, als dan seressen en dansers in quadrille-positie staan, de balletmeestcr in zuiver Haagsch dialect afroept: begroeting aan uwe dames; twee vooruit; ketting van dameszwevingjaagt met de achten vier vooruitdwarsdoor gaanEngel- sche ketting; drie vooruit; heer alleen; ronde met de vieren; wandeling met de achten; het bezoek; het hoen enz. Deze bewoordingen zijn zeker aanbevelens- waardig-natiouaal eu aanlokkelijk. Tevens wordt er over gedacht, zoo mogelijk in de eerstvolgende vergadering een voorstel ter tafel te brengen om hel '.voord dansmeester als te antiek afteleggen en daarvoor in de plaats te stellen (zooals bij de Franschen professeur de dunte) j al naar de standplaatswaarde titularis in funtfie is, b. v. in den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Utrecht en Groningen: huogleeraar in de dantkunde; in plaatsen als Arn hem, Deventer, Zutphen, Dordrecht enz. Zeeraar in de danskundein plaatsen als Appingcdam, Veendara Sneek, Vlaardingen enz. onderwijzer in de danskunde. En eindelijk behaal bij sommigen het plan om in ernstige overweging te geven de dans- discipels in klassen te verdeelen en na verge lijkende examensnaar hoogere klassen te be vorderen. Zoo zullen dan ook in Nederland de beoefe naren der danskunde met den geest des tijds meèdansen. flet Sintnicolaasfeest is door de oud-Hollan ders in New-York vrolijk gevierd. Reeds sedert 250 jaren zooals blijkt uiiec.it particuliere correspondentie van daar in «Ie N. Bolt. Ct. viert men er de dagen ol liever de nachten van den 5den en tiden December. Lr worden dan partijen gegeven door de «Knickerbocker en de «Greenhorns'. Onder eerstgeitoemden bedoelt men voornamelijk afstammelingen van de Hollandersdie zich het eerst in de staten van New-York, New-Ycrsey en Connecticut vestigden en de nakomelingen van later aan gekomen Hollanders. Rij na uitsluitend zijn het mannen van naamaanzien en geld, en in dat republikeinsch land, waar geen adel bestaat, klinkt hel als adel «Knickerbocker" te zijn. Voor hen die dezen naam dragen, koestert het volk de hoogste achting. Greenhorns daarentegen zijn vreemdeliugen die nog niet geamerikani- seerd zijn en in alles den Europeaan toonen. De flollandscho vereeniging «Eendragt maakt magl" en de «society der Knickerbockers" gaven op Sintnicolaas beiden feesten. Het Journal de Bruges zegtMoge de mist de schrik zijn van den aan rhumalische lijdende, hij wordt met graagte ontvangen door de arme kustbewoners, aan wie bij in overvloed een voedsel schenkt, dat eenige afwisseling brengt in de dagelijks zoo eentoonige voeding. Wij bedoelen de sardijnen, waarvan de vangst zoo overvloedig is op mistige tijden maar welke, sedert eenige dageninderdaad wonderlijk is geweest. Eiken morgen woiden die kleine visch- jes in wagensdie tot den rand toe gevuld zijn aangevoerd. Bij bergen zijn ze op de markt opgestapelden als men 's avonds door de straten wandelt en zich vergast op de lucht die uit de deuren der armen u tegenkomt, dan weet ge, dat hel avondmaal van den werkman beter is dan anders. Er heeft zich te Haarlem een geval va.i watervrees voorgedaan. Voor omstreeks acht weken werd iemand door zijn hondwaaraan hij zeer gehecht was, slechts even in den vinger gebeten. Eerst voor eenige dagen openbaarde zich de ziekte en Woensdag is de man in de kracht van zijn leven overleden. Reeds is gemeld, dat de Schach van Perzië in April Europa zal bezoeken. Hij zal een gevolg van vijftig personen bij zich hebben, terwijl Malkom Khan vooruit gaat om aan de verschil lende hoven de komst van de «toevlugt van bet heelal" aan te melden. Die toevlugt van bet heelal is wel wat hard, dat hij zijn land verlaat, nu dit een «toevlugt" zoo bitter noodig heeft Er heerschl tog hongersnood en ofschoon de oogst overvloedig was, duurt het gebrek voort, omdat de meeste gouverneurs al het graan op- koglen tegen 6 shahis de balman, en "het niet onder 26 shahis verkoopen. Enkele gouverneurs echter zijn menschlieverder. De gouverneur van Hamadan zag op zijne reis, dal het volk bijna van honger stierf, terwijl er toch betrekkelijk overvloed van giaan was; hij stelde een onder zoek in naar de oorzaak en liet den hoofduit legger van de wet, den Cazi, voor zich komen en zeide tot hem: «Cazi wat zegt de godsdien stige wet betreffende de straf van hem, die gra nen opstapelt, terwijl de ware geloovigen omko men van honger?" «Zulk een misdaad, antwoordde de Cazi, verdient den dood!" «Gij hebt het gezegd," riep de gouverneur en hij liet onmid dellijk den voltrekker der wet komen om den Cazi te onthoofden. Nadat zijn hoofd was afge slagen verminderde de prijs plotseling weder tot 6 shahis. In andere provinciën zouden de gouverneurs echter dergelijke straf aan zich zeiven moeten opjeggen, en daartoe gaan ze nog niet heel spoedig ov°r. Een groot gedeelte van de geduchte roovers- bendedie onder aanvoering van Rosza Sandor gedurende meer dan 30 jaren in Hongarije allerwege angst en ontzetting verspreidde, is thans in handen der justitie. Um een flaauw denkbeeld van die bende te geven zij het voldoende te zeggen dal 40'J0 beschuldigden voor hel hof van assises te Sze- gedin zullen teregt slaan, om zich te verant woorden over 8C53 misdaden. De instructie in deze zaak is reeds 12 jaren aan den gang; de dt. alten zijn den 12den Decemborjl. begonnen en zullen meer dan een maand duren. De schurken houden, om zoo te zeggen, ceu wed strijd, wie de meeste bekentenissen zal doen en dagelijks vallen nog nieuwe schuldigen in handen der justitie. Het treurigste der zaak is, nat zelfs regterscommissarissen van politie tal van poliue-agenten en zelfs lieden uit de fatsoenlijkste standen indirecte leden der bende geweest zijn. Met den oudejaarsavond is de speelbank te Wiesbaden definitief gesloten. Honderd jaren heeft die bank bestaan en in dien tijd niet minder dan b00 millioen francs verdiend. Ko lossaal was het aantal van hen, die nog van de laatste levensdagen der bank wilden profiteren en hunne penningen wagen, zoodat de directie genoodzaakt was toegangsbiljetten af te geven. De aandeelhouders hebben een piachtig janr gehad. Na aftrek der zeer hooge kosten 5000 fr. per dag en van de 200,000 gulden, die jaarlijks aan de Pruissische regering uioet uit betaald worden, blijft er voor de aandeelhou ders nog een dividend van 107 percent. De croupiers, 80 in getal, zijn reeds deels te Monaco geëngageerd, deels zijn ze van plan zich te ves tigen als kruideniers, kappers, gi utters en siga renmakers. Wiesbaden zelf, meent men, zal bij de opheffing der bank bepaald profiteren en de woonplaats worden van rijke en latsoeulijke famillies, die vroeger niet durfden komen. Bij gelegenheid van de Weener Wereldtent- toonstelling zal ook Carré met zijn ciicus er zijn. Voor hel onriglen van zijne tent vroeg men den ontzaggelijken prijs van 75 h 90,00.0 gulden. Hij laat nu in Munchen zijn circus tim nieren, dat van daar in gedeelten naar Weenen zal vervoerd worden, zoodoende kost de tent hem kant en klaar 45 mille. De Rotterd Cl. behelst de volgende interéssaule correspondentie Wanneer in de laatste weken een vreemdeling bij ons, Hagenaars, informeerde wat er nieuws was in den Haag, dan konden wij er zeker van zijn een grimmige plooi om de gelaatstrekken van onzen ondervrager te zien, zoo dikwijls wij het ougcluk hadden hem te spreken over minis teriële bekommeringen of parlementair kabaal. Nieuws, dal was de identificatie met de moord geschiedenis aan de Bogt van Guinea en als men ons dit dan beduidde, dan stonden wij op onze beurt verbijsterdwant dan moesten wij, tenzij wij een zeer rekbaar geweten hadden op hel punt der waarheidsliefde, eigenlijk met den mond vol tanden staan en op den koop toe werden wij dan nog als bolterikken beschouwd en minstens als kluizenaars, die builen de maat schappij slaan, voor zoover die maatschappij zich in vrouwen-kransjes ol hombre-parlijtjes of koffiehuis of sociëteit beweegt. En nu, Mijnheer de Redacteur, nu wordt het met den dag erger. Naar gelang een wan hoop barende geheimzinnigheid voortduurt worden onze buitenkennissen al onbescheidener en onbescheidener en een toomeloos ongeduld begint zich van onze stadgenooten zei ven meester te maken. Nu is er niet eenmaal meer kans dat wij in onze gewone sfeer ons bewegende, niet altijd als de vreemde beeren worden beschouwd, die eerlang, naar men zegt, hier logies zullen komen vragen in onzen Zuölogischen tuin niet altijd, zeg ik, worden aangegaapt als waren wij wilde dieren, wanneer wij, couraniiers, «nieuws" uit den Haag willende mededeelenvan politiek reppen. Want nu is de Tweede Kamer op reges en is alles in den omtrek van liet Binnenhof dood kalm nu zijn er zelfs geen commission vergaderd om rapporten op te maken, want het rapport óver de regterlijke organisatie zal eetst den 13den worden voorbereid, zeide de Arnhem mer en met dal over de censuswetzal men zich niet zoo bijzonder reppen. AMERSFOORT, 6 Janrarij 1873. In de \ergaderingmet Damos van de Afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot nut van 't Algemeen zal Donderdagavond 9 Januarije. k. de verhandeling worden gehouden door den Heer Johan Gram vaas Gravenhage. Ter correctionneele teregtzitting der Arrond.- Regtbank te Amersfoort stond Donderdag jl. teregt de Heer K.wethouder der gemeente Ilijsenburg, beschuldigd 22 November jl. den Heer v. W. burgemeester dier gemeente op diens kantoor, tijdens de waarneming zijner bediening, te hebben geslagen, welk feit strafbaar is volgens art. 228 Wetb. van strafregt. Hel Openbaar ministerie cischte schuldigver klaring en veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, aannemende verzachtende omstandigheden. De verdediger van den beklnagdcde Heer Mr. D.J. II. van Eedenuit Utrecht, toonde aan dat de Heer v. W. tijdens liet gcucurde niet was in de waarneming zijner bediening en flus geen magistraatspersoon dat slechts ten pro esse was gehlekcr:, dat de lieer K. den Heer v. W. bij de borst had vastgehouden ten einde hem te beletten omzonder op de aan hem gedane vragen te nntwoordeh, zijn kantoor te verlaten, welke handeling, noch tnisdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelt, waarom hij dan ook aandrong op ontslag van regtsver volging.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2