Ding-sdag 14 Januarij 1873. 2035. uimiscn Winlerdientl »ange»ang I November 1872. Nkdkrlanpsche Centraal-Spoorsveg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9.—. comm. Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J-op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank, der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J van Baarn 3 u., Eemnes 3{ u., aank. te Amsterdam te 6 nren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Adfertentiën van I tol 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cis legale, officiëele en onteigen. Adfertentiën per regel 15 Cu. fleclamet perregel 20 cents. 4ft. nummert 10 cent» Bestellingen bij den Uitg. J. H. ran CUtffte Amersfoort Bureau AmertfoarUehv Courant. Ungual raat. W ijk P, N*. 43, over de Oade Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Brieven franco. Adfertentiën voor dit blad art Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentieburaeu fan Nimi en fan Umua, Wijnstraat, Rotterdam. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortover de 1 e helft der maand December 1872. PLAATS VAR Namen der geadresseerden. bestemming. 1. C. M. van Oven. te Amsterdam. 2. J Kreijermans 's Gravenhage. 3. P. Schoonings 's (ierlogenbosch. 4. Johanna Pronk Rotterdam. 5. W. Krull 6. Mej. S. van Dent Zeeland. Van de Hulpkantoren: Baarn. 7. H. BakkerAmsterdam. Ecmnes-buiten. 8. A. van AschEnspijk. Soest. 9. W. HasselaarAmsterdam. Reglhebbenden vervoegen zich aan bet post kantoor te Amersfoort. De dood van Napoleon III. De hoofd-acteur op 't politiek wereldtooneel, ge durende het tijdvak 18501870, heeft Donder, dagochtend jl. den laalsten adem uitgeblazen. Zijn andere bladen ons een drietal dagen vóór met dat berigt en ook met de biographie van den overleden ex-keizer Napoleon III, des niettemin dient ook bier een kort woord te worden gewijd aan den man, die door gewaagd ge lukkig spel eene der voornaamste kroonen wist meester te worden en baar door ongelukkig spel heeft verloten; van den mandie nagenoeg 20 jaren de voornaamste rol op het werkelijk vooral politiek wereld houwlooneel heeft ge speeld. Hij vertegenwoordigde bijna al dien tijd hel cesarisme in tal van schakeringen. Nu cn dan een schijnverloon van volkswil huldigende, als deze zijne eerzuchtige berekenin gen te dienste moest staan, dreef bij de eigen lijke alleenheerschappij hoe kunstig ook soms gemaskeerd, zóó ver als dit bij een volk, gelijk hel Eraiische is, tot de uiterste grens mogelijk en uitvoerbaar was. Wist hij tijdens zijne regering in en met zijne politieke plannen op juisten tijd te avanceren en te retireren en daarin beslaat de grootste kunst in de staatkunde en krijgskunde op het veld der realiteit, en had hij het voornamelijk daaraan te danken dat hij zich bijoa 20 jaren op hoog en raoeijelijk standpunt staande hield, hij viel van den troon omdat hij te ver geavan ceerd zijnde legen Pruissen, niet retireerde toen hij had moeten inzien dat hij zich te veel had gewaagd, te zwak was om met kans van succès tegen ovcrmaglige vijanden het veld te behouden. Hij vcrklaatdc den oorlog aan Pruisen, maar ook aan Pruissen alléén in de meening dat toen de andere Duitsche Stalen stellig niet met Pruissen den oorlog tegen hem zouden voeren, of minst genomen ontijdig hadden gebleven. Toen deze zich echter bij Pruissen en legen hem schaarden had hij moeten retireren, had hij zijne oorlogsverklaring moeten intrekken op grond dat hij geen strijd tegen Duitschlandmaar alleen tegen Pruisen beoogde. Die fout heelt hem zijn kroon gekost. De overleden ex-souvereinKarei Lodewijk Napoleonwas 20 April 1808 geboren, en de zoon van Horlente Beauharnaisechtgenoote van Lodewijk NapoleonKoning van Holland eu dochter van Keizerin Josephinevóór baar huwelijk met Keizer Napoleon. Hij werd 20 December 1848 tot president der Fransche republiek voor vier jaren gekozen, deed 2 December 1851 den bekenden coup ditat, liet zich op 21 en 22 December van dat jaar tot president der republiek voor tien jaren verkiezen, en werd op 21 en 22 Novem ber 1852 door 's volks keuze erfelijk keizer der Franschenwelke waardigheid hij bekleedde tot 4 September 1871, nadat hij twee dagen te voren zich als krijgsgevangene aan den koniDg van Pruissen had overgegeven. Den 29 Januarij 1853 trad hij in het huwelijk met Maria Eugenia de Guzman, Porto-Garrero en Palatox, veertiende gravin van Teba, gravin van Banos en Mora, markiezin van Moya, Ardalès Ogera enz. driemaal grandezza le klasse van Spanje, geboren 5 Mei 1826, dochter van graaf Cyprianes van JMoniyo en van Miranda, hertog van Peneragda, zes maal giande le kl. van Spanje. Uit dezen echt ontsproot 16 Maart 1856 één zoon Napoleon Eugenius Jan Jotef. De overledene vorst had een veel bewogen leven en moest in zijne jeugd en jongelingsjaren reeds vele wederwaardigheden ondervinden, ten gevolge van zijne verwantschap met den eer sten keizer der Franschen wiens geheele fa milie in de ongelukken en rampspoeden deelde welke zijnen val vergezelden en volgden. Als balling te Atenberg bij zijne moeder, als kamp vechter voor de omwenteling in Italië, als kampvechter voor de vrijheid van Polen, als pretendent naar de kroon en als zamenzweerder te Straatsburg tegen Lodewijk Filips (1836), als balling in Noord-Ainerika, als publicist en con- stabel te Londen, weder als pretendent naar de kroon en als zamenzweerder te (Boulogne) tegen Lodewijk Filips (1840), als staatsgevangene op het kasteel van Ham als vlugteling in België en in Engeland als lid der wetgevende ver gadering van Fiankrijk in 18-18, als president der Fransche republiek, als keizer der Franschen, als «de man van Sédan", als krijgsgevangene op Wilhelmsliöbe bij Kassei, heeft hij zich een historische vermaardheid verworven. Molière en de Arnhemsche Courant. De Arnhemtche Courant meldt «Den 15 Januarij is het de 200ste geboortedag van Molière. Zijne stichtingde Comédie Frangaise, zal dien dag herdenken door een a propos van Xavier Ambryetgetiteld une visite a Molière." Vanwaar de Arnh. Cl. dit berigt pómpt weten wij niet, maar wij weten wel dat hel letaal on juist is *\s tou op den 15den Januarij 1873 de 200ste geboortedag van Molière zijn. Met zekerheid kunnen wij melden dat, vooral door het naauwkcurig onderzoek van den Heer Brffara gestnafd, Molière is geboren te Parijs den 15 Januarij 1622 eu nlzoo op 15 Januarij 1873 niet zijn 200ste geboorte is, zooals de Arnh Cl. nu zeil wel zal kunnen uitcijferen. Molière is overleden den 17den Februarij 1673. Tijdgenoot en nakomelingschap zijn aan Molière dankbaarheid verschuldigd voor zijne tooneel- producten. Hij verslond de groole kunst van behagen. Met onovertroffen geest wist hij on deugd onkunde cn huichelarij te kastijden cu menigeen heelt zich daarvan verbeterdna de bijwoning van de opvoering zijner stukken. Dal is de schoonste overwinning, die een tooneelschrijver kan behalen. Bij al zijn persoonlijk verdriet en tegenspoeden beeft hij in 20 jaren 31 stukken geschreven, meest meesterstukken. Hij was voor het blijspel, wat Corneiüc voor het treurspel is geweest. Maar Corneille had navolgersdie zijne mede dingers werden en enkelen hebben hem soms overtroffen. Bij Molière echter kan tot nu toe, in zijn genregeen enkel tooneelschrijver vergeleken worden. Als Koning der blijspelschrijvers is zijn troon na zijn overlijden onbezet gebleven. Jhr. Dr. van der Wyck trad Woensdagavond jl. te Rotterdam in de vergaderzaal van bet Dep. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op. Als onderwerp zijner rede had spr. een,zooals hij zeil zeide, afgezaagde stof gekozen, een be schouwing over Socrates namelijk, doch die door de welsprekende wijze van voordracht en nieuw gezichtspunt alle hoorders wist te boeijen. Socrates had het nu eenmaal zich ten taak gesteld een kruistocht te openen tegen de in beelding van zijn volk. Ieder sprak over eer, deugd en plicht, evenals oi men over de dres suur van een paard sprak. De uitspraak van het orakel te DelG, die hem den wijsien man verklaarde te zijn had zijn vermaardheid ge grondvest, en zijn gewoonheid om tot ieder vragen te richten aangaande zijn beroep en stand hadden hem overal bekend doen worden, niet alleen onder de burgers maar zelfs onder groote Heerenwier omgang in een Democratische Republiek eerder te verwerven is dao bij een andere Staatsregeling. Socrates' leer had ten doel allen zonder on derscheid te onderrichten, op welke wijze men goed en nnllig leven kan. Plato zegt, dat Socrates uit den mensch haalde wat er in was. Socrates zelf beschouwde zich als een Godsgezant en geloofde aan bovennatuurlijke dingen terwijl hij onbaatzuchtig de filantropie uitoefende. Het is bekenddat Socrates gehuwd was en zijn vrouw Xantippe heette, en verschillende ver telseltjes worden aangaande haac persoon uitge strooid, doch zoo wij Socrates' levenswijze eens nagaan, dal hij altijd uithuizig was, letterlijk op straat leefde, vraagt spr. of hij dan zoon begeerig echtgenoot geweest is. Ook toen zijn vrouw met zijn zoon op den arm hem iade laatste dagen voor zijn sterven bezochtpraatte hij na haar kortstondig toeven, even ko?l weder over zijn filosofische problemen alsof het afscheid zijner geliefden hem niet aanging. Zijn figuur was evenmin aantrekkelijk, daar zijn kalfsoogen zijn dikke lippen en uitstaande neusgaten alles behalve ecu schoon uiterlijk gaven. De blijspeldichter Aristophanes haalde hem over den hekel en hierdoor werd wellicht dc kiem gelegd tot den haai, die eens zijn dood- vonns wist te bewerken. Hat zijn godsdienstige opvatting betreft, hierin stond hij bij die der menigte. Hy onderscheidde Wetenschap van Waarzeg-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1