.-ging en zeidedat men niet aan de Goden moet vragen dat men een huis bouwtmaar óf men een huis cal bouwen. De Astrologie werd door hem veroordeeld; alleen mocht men daarvan gebruik maken als men iets aangaande de sterren wilde weten Zijn staalkundige gevoelens waren evenals zijn begrippen over zedelijkheid. Wie cou vraagde hij eens* een zeeman bij het lot ver kiezen welnu waarom dan de Archonten op deze wijze gekozen? Doch, daar hij ieder van zijn onkunde over tuigde en daardoor lastig werd, haalde hij zich vele vijanden op den hals. liet is daarom^ ver wonderlijk, dat tot zijn dood niet reed# 25 jaren vroeger besloten weid, -In rijn proces onthield hij zich van elk mid del ter verdediging, zoodat zijn terdoodbrenging véél heeft van een zelfmoord bovendien wees hij elke poging zijner vrienden, om hem te red den, van de hand. Spr. besluit zijn rede met te wijzen op het groote gevaar dal ons dreigt, wanneer degroote hoop de macht in handen heeft, en vestigt daarom de aandacht op de socialistische verschijnselen van onzen tijd, waarvoor wij niet genoegzaam op de hoede kunnen zijn. Het Kerstfeest in Engeland. De viering van 't-Kerslfeest in Engeland heeft vcAden vreemdeling zeer veel eigenaardigs, enrot karakter van het volk spreekt zich daarin ten sterkste uil. Men zou geheel verkeerd !oen te veronder stellen dat op dien dag ernstige gezigten en stijve trekken over de straat wandelen. Neen I men behoeft slechts op hel bovengenoemde feest te zien om overtuigd te zijndat het Engelscbe volk op zijne gewone, practische wijs honig weet te zuigen uit elke bloem en genoegen weel te verzamelen uit elke feestelijke gelegenheid. Dat de morgen ven Chri6tmas-üay bestemd is voor de kerk en godsdienstoefeningis natuur lijk bij een volkwaai? kerkelijkheid, huiselijk leven en ernst op den voorgrond staan. Maar waag het niet een stnursch gezigt te toonen. Tracht alle veeten ter tijde te stellentracht eiken gelaatstrek Zoo te spannen, dat hij u vrolijk doet schijnen wees voorziglig op dien dag geen vijandschap te doen blijken, want het is een dag van algemeene vreugde. De koopmandie den geheelen nacht te voren over zijn grootboek zat te lurende drooge notarisklerk die in 't wel bekende hoekje zijne documenten krastede ernstige welgeleerde, die gisteren zijn cliënt trachtte uil te zuigenze zijn allen veranderdze hebben allen een meta morphose ondergaangrootboek en huurceel en bewijsstuk zijn ter zijde gegooidde ver schillende acteurs op het tooneel van 'lieven zijn van de houten tabouret gesprongenzij hebben den stoffigen lessenaar gesloten voor een dag of wal en de stalen gelaatstrekken zijn gekleurd door dankbaarheid, vreugde en «wel behagen in menschen." (Good will to men). Eenige dagen te voren zijn er al brieven of kaarten gezonden naar verschillende vrienden en bekenden, waarvan de inhoud voornamelijk op 't volgende neerkwam «Wilt gij ons met uw gezelschap vereeren bij hel Cbrismas-Dinner om 6 uur? Veel hilariteit kan ik u niet beloven, maar een mistletoe hangt natuurlijk aan de gaskroon." iadie mistletoe is iets betooverends, vooral voor jongelui. Maar daarover straks. De ver schillende families zijn te 6 uren om d«n wel bekenden disch, plumpudding" en «Roastbeef", vergadeid, de genoodigden zijn langzamerhand binnengekomenen de vader des huices begini den «turkey" voor te snijden, terwijl aan den anderen kant der tafel een welwillend beer zijn mes in gebraden gans of gebraden rundvleesch steekt, ten einde het gezelschap van den gelief den disch te voorzien. Men moet etenof men wil of niet. De huis vrouw zou tamelijk zuur kijken als het meeste van den turkey" niet naar de verschillende magen geëxpedieerd werd, en een: «Het smaakt u toch wel r" zou spoedig over de lippen van den gullen gastheer komen. Nu volgt de pud ding «Brandy" (cogiiac) is er overgegoten, en terwijl die aangestoken wordt, vult de «waar nemer der etiquette" de glazen met sherry, port, champagne of clarct, en toasten op het «festival" doen de glazen rinkelen en ledigen en vreugde- weèrgalmt in het huisgezin. Maar de meid neemt het «restantje" weg. De piano in de zitkamer lokt reeds het jonge volk naar boven, en een polka of galop brengt de gemoederen in een vrolijker stemming dan men in andere landen zich denken kan. Zij, die gisteren elkan der een hard woord toediendenhebben de vriendschapshand uitgestokenarm in arm en hart aan hart wordt de avond doorgebragt. Als de genoodigden iets meer familiaar met elkander j^jn, kijkt de een ofandere 1 iel hebber van kus sen al eens naar de mooiste gezigtjes en den «mistletoe" (marentak), die doorgaans boven de piano ot aan de gaskroon hangten spoedig neemt hij de hand van eene schoone, die hij onder den tak gfeleidt, waar hij voor zijne moeite met een' zoen beloond wordt. Dat is in Engeland zoo de modegeen jonge dame waagt het zich daartegen te verzetten er is iets huiselijks iets treffends in de geheele feestvreugde, lis alsof op den dag, die voor de christenheid merkwaardig isalgemeene broederschap heerscht. In het «'Crystal Palace" ziet men daarvan de schoonste bewijzen. Alle vlaggen zijn er vertegenwoordigd, en de driekleur van oud Nederland wappert er naast de vlag met blaauwen grond en sterren van den vrijheidslievenden Amerikaan, en het ■Place on EarthGood will to Men" schittert tusschen de flikkerende gaspitten. Ik over drijf niet; lees er de talrijke werken van Dickens op na en men zal in de Pickwick Club vinden de geschiedenis van Gabriel Grubdie door.kabou- termannetjes werd weggehaald omdat hij niet velen kon, dat men vrolijk was.zelfs niet op Kersfeest. Dit tusschen twee haakjes. De mistletoe historie loopt natuurlijk gaauw aien daarna volgt blindemannetje ot pandje verbeuren, al naar den smaak van het gezel schap. Een aardig voorval heeft zich met pandje verbeuren in Londen voorgedaan. Een heer werd door eene dame veroordeeld om driemaal in dameskleederen de straat op en neer te wandelen. Hij deed datmaar werd door een ijverigen politieagent naar het «rooije dorp" gebragtzouden de Amsterdammers zeg gen en den volgenden morgen verscheen hij voor 't geregt. De regter zeidat hij hem niet straffen zonomdat hij door een naeht opge sloten te zijner al genoeg van had geproefd. Zulke scènes zijn wel amusant en dragen niet weinig bij om de hilariteit te verhoogen. Inlusschen scheidt het gezelschap onder dank betuiging, ten einde door den slaap nieuwe kracht op te doen voor den «Boxing-Day die te Londen en in heel Engeland een dag van louter pleizier is. Er is bijna geen plaats voor u in de omnibussenalles volgepropt met huismoedersdie hare zuigelingen meenemen (een andere trek in 't Eogelsche volkalles gaal op dien dag uiten onder de ongeveer 60,000 menschen, die in 't Crystal Palace waren, liep m€hige moeder ronddie haren kleine op den arm droeg), en huisvaders, die «knaster" rooken. De treinen naar 't Crystal Palace zijn alle volen in eiken wagon heeft men al een voor smaak van de pantomime., die straks volgen zal. Elke wagou heeft namelijk een grappenmaker en minstens twee soldaten edele verdedigers van het schoone Albion. De soldaten lagchen natuurlijk altijd om den harlekijnen deze amuseert zich natuurlijk veel met de roodrokken, die hem van tabak en windlucifers gedurende de reis naar 't amusementgebouw voorzien. In hel paleis was een kerstboom ongeveer 80 voet hoog, met prachtige beelden omgeven en met firisma's omhangen, die door het breken der ichtstralen het kleureneffect aanmerkelijk ver hoogen. Maar ik moet eindigenanders zou de be schrijving misschien langer wordendat hel geduld uwer lezers zou toestaan. Alleen dit. Vier één kerstfeest in Engeland; tracht eens in uw leven volop mee te doenen gij zult het niet vergeefs gedaan hebben. Vriendschap, ernst, zedelijk gevoel, godsdienst, karakter, tevredenheid zullen er bij hebben gewonnen. In heiland, waar men aan't oude hecht, is veel van dat zacht poëtische gebleven, dat ten zucht maakt lol een zangen een kerstfeest soms tot een keerpunt in 't leven van dengenedie de wereld ingaat. Londen2 Jan. 73. Politieke Revue. Dat vooral te Parijs en in Frankrijk het dood- berigt van den ex-keizer groote sensatie maakte, is ligt begrijpelfk. De tijding veroorzaakte eene rijzing op de Parijzer beurs. De beurs-Iui, bij eenen grooten mond, ook eeneo fijnen neus hebbende, riekten in den dooden Napoleon, die thans rus/, ook geuren voor Frankryks rust. De beurs vreesde steeds zijne terugkomst. Nu kan hij niet meer terugkomen. Wel is waaris er nog een Napoleon IV een knaapdie bij het eerste wapenfeit in den Duitsch—Franschen oorlog, met courage kogels raapte, maar het valt nog te bewijzen of hij geest genoeg bezit om te weten eene kroon te grijpen en vasttehoudendie zijnen vader ont glipte- Voor dezen jongeling heeft hel leger geen symphatie en dat bcteekent veel in Frankrijk. In Pruisscn en Frankrijk leveren de parle mentaire zaken thans slof tot veel bitterheid. De geest van liefde tot den naaste wordt er niet door gesterkt, om daarover uitteweiden. De Nooid-Amerikaansche Unie-regering heeft tegenover de Spaansche regering eene krasse houding aangenomener op aandringende dat Spvnje eon einde aan de slavernij op Cuba dient te maken. Wat handel, nijverheidfinantfewezen be treffen, stelt 1873 zich vrij goed in. 'lis waar, het kon beter zijn. Maar het betere is vijand van het goede en onbeneveld den algemeenen weieldtoestand gadeslaande, dan is deze, naar hetgeen in de laatste paar jaren is omgegaan, en naar om standigheden, thans zeer wèl. Allerlei. Napoleon leed sinds jaren reeds aan den steen. In den laatslen tijd openbaarde deze zich weder door pijn in de zijde. Men ried den ex-Keizer zijn toestand te laten onderzoekenwaartoe men hem den grijzen Londenschen practicus sir James Paget aanbeval. Ofschoon Napoleon de vrees te kennen gaf, of deze zich nog wel voor hem zou verplaatsenkwam de 70jarige arts dadelijk. Het onderzoek bad terstond plaats en de wegneming van den steen werd noodig ver klaard. De ex-Keizer stelde zich beschikbaar. Door sir J. Paget werd de bekende operateur sir Henry Tompson aangeraden. De eerste operatie had Zalurdag 4 Jan. met goed gevolg plaats de tweede, waarbij men den patient had ge- cloroformiseerd, ging Maandag moeijeiijkerde zieke werd er sterk door aangetastzoodat sinds Woensdag jl. zijn toestand ongunstig werd. De derde en definitieve zou plaats hebben, toen de krachten meer en meer ontzowken en Napo leon Donderdagochtend ten 10.45 (en niet te 12f uur, zooals èerst gemeld is) den geest gaf. Behalve de beide genoemde geneesheeren waren ook dr. sir William Gull en de Fransche genees heeren Conneau en bar Corvisardbij de behandeling. De operatie waarbij men den steen in de blaas met een instrumentdat er ingebragt wordt verbrijzeltopdat deze bij stukken langs den natuurlijken weg zich verwijdëre, is in 'l alge meen niet gevaarlijk van de 100 gevallen loopen er 93 k 96 volkomen goed af. De ex-Keizer was echter in een periode van 't leven getreden, die de zaak ernstiger maaktevooral omdat er door lang verzuim reeds locale storingen aan wezig warenen de steen zeer groot was. Den 3 Jan. heeft men te Weenen vier aardf schokken gevoeld; deuren sprongen open, glazen rinkelden, hanglampen raakten in beweging. De schokken, die 6 18 seconden duurden, zijn in een groot gedeelte van Beneden-Oostenrijk waarge nomen, en gingen met onderaardsch gedruisch gepaard. Op enkele plaatsen hebben gebouwen schade geleden o. a. het stationsgebouw te Re- ka winkel. Sinds 27 Febr. 1768 had men zulk een beving in de hoofdstad niet gevoeld, toen eene overstrooming van de voorsteden door den Donau volgde. De hevigste aaidbeving, die Wee nen teisterde, is die van 15 Sepiember 1590, toen de toren der Stelanuskerk beschadigd werd, verscheidene gebouwen instortten en vele per sonen omkwamen. In 1801, den 4 Mei, werd ook te Weenen een aardbeving gevoeld. Binnen kort zal te Praag een eigenaardige tentoonstelling worden gehouden. Een aantal koks van de Praagsche groote heeren hebben besloten eene tentoonstelling van hunne pro ducten te houden, bestaande uil koude spijzen, waardoor de lekkerbekken in de gelegenheid zullen worden gesteld om over de ontwikkeling van de Boheenfsche kookkunst te oordeelen. Men verzekert, dat zich een comité heeft ge vormd en dat het prolecraat door piins Hugo Taxis is aangenomen, terwijl het plan krachtige ondersteuning ondervindt. De koninklijke akademie van België heeft in hare laatste zitting den uilslAg bekendgemaakt van den prijskamp voor 1870—1871 over de wijze van ontsmetting, gevolgd in de nijverheid en den landbouw. Een gouden medaille van 800 fr. is toegekend geworden aan den heer Damseaux professor bij hel landbouw-instituut van den StaaL Twee jongens te Manchester, door 't lezen van roover- en dievenromans overprikkeld, zich, naar hunne helden, Claude Duval en Dick Turpin noe mende hebben voor een paar dagen teregl ge staan wegens het berooven van zes of acht kerkenen zulks met geen ander doel dan om te rooven. 't Was hun en hun medepligtigc vrij onverschillig wit ze medenamen.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2