Y r ij d a g 17 Januarij 1873. JM 20S6. AUEESFOORTSCHE Winterdientl aange?ang 1 November 1872. m HIIH HH DILIGENCE-DIENSTER Nbderlandsche Centraal-Spoorweg. |h| w a pw J II fl II I ill Van Amersfoort naar Maarsbergen Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I I II II II 111 's morgens 6J op de eerste treinen 9.01 11.05 snelt. 1 en 2 kl., 2.39,8.18. la II II II 111 I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek tan Amersfoort naar Zwolle II fl I 11 Rotterdam; en namiddag 3 uur. 9.05,1.34, 6.16.„.11.1 «Ski, 9— U V Ütïr Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J n. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3 j u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Domter dagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regelt 60 Cts elke regel meerder 10 Ct»legale, officieels en onteigen. Advertentiën per regel 15 Ct». Reclames per regel 20 cents. Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. H. -an CUrffte Amersfoort Bureau AmersfoorUeA« Courant. Langestraat. Wijk F, N*. 43, over de Gade Vischmarkt, en bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertenlieburaeu van Nuaa en va» DituiWijnstraat, Rotterdam. NOTIFICATIE. DE GEDEPUTEEHDB STATEN DER PRO VINCIE UTECBT, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der lijsten van de hoogstaangeslagenen in 's Rijks belastingen ter benoeming van leden der Eerste Kamer van «1c Siaten-Generaal Gelet op de artt. 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad No. 37), regelende het kiesregtenz. Noodigen de inwoners van dit gewest uit om bijaldien zij elders in 's Rijks directe be lastingen zijn aangeslagendaarvan vóór den 4. Apiil 1873 te doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Utrechtden 9. Januarij 1873. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN, Voorzilter. DE K 0 C K, Griffier. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal hel Bestuor op MAANDAG, den 20 JANUARIJ aanstaande, 's na middags van halflwee tot half drie. zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de oridergetepkenden en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren D. E Herschel, VV. A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse ran Ysselt. J. VAN DEK LEEUW Vice-President. M. VAN HEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. Do buitenland8che pers over Napoleon m. Bijna al de Eogelsche bladen bevatten lof spraken op den gewezen souverein, die als balling op britschen bodem den laatsten adem uitblies. De Globe heeft zelfs een zwarten rand om de regelen welke aan de laatste oogenblikken van den ex-keizer der Franschen gewijd zijn. Daily News zou het zeer onbillijk achten te ontkennen dat Lodewijk Napoleon op zijne wijze Frankrijk lief haden volgens zijn beste weten aan Frankrijk trachtte wel te doen. Hij deed zeer veel tot bevordering van den stoffelijken voorspoed des lands. En wat zijne talenten en zijn karakter betreft, de eersten zullen bij het licht der geschiedenis minder schitterendhet laatste zal beminnelijker voorkomen dan men ze tot dusver ons voorstelde. De Times acht het ongelukkig voor Napoleons roem, dal de keizer niet vroeger gestorven is. Wart zijn levensdraad drie jaren geleden afgesneden velen zouden zijne politiek gebillijkt hebben om haar sehil- terend succes, en ontkend hebben dat zijn imperialismus de kiemen van ontbinding in zich omdroeg. Thans echter is het te verwachten dai de tijdgenoot hem te streng beoordeeleo zal. Voorzeker, zijne politieke zedelijkheid kan gee.r toets doorstaan de coup d'élat was eene misdaaden nog veel grooter misdaad was zijne laatste roekelooze oorlogsverklaring. Maar zijne beste verontschuldiging is, dat hij eerlijk geloofde- hoe hij-zelf voor Frankrijk eene noodzakelijkheid, en zijne wijze van regeren voor de Franschen de meest geschikte was. Zijne buitenlandsche politiek was edelmoedig en konsckwcnt tot dat persoonlijke beweegredenen hem verleidden tot eeue reeks van onbezonnen handelingen. Engeland althans heeft zich niet over hem te beklagen gehad vooral niet met het oog op zijne verlichte handelsbegrippen. De nooid-amerikaansche bladendie reeds op den avond van den sterfdag artikelen over den afgestorvene bevatten (hel uitvoerig tele gram uil Londen aan de New-York Times geseind heeft, volgens Figaro3500 fr. gekost), laten zich over het algemeeu niet zeer vleijend over hem uitalthans zoo meldt een //aras-telegram. De Duitsche bladen kunnen, hoe tnerkba-r ook hun streven naar onpartijdighëid is, toch hun nen wrok niet verkroppen en de oorlog van 18701871 ligt nog te versch in het geheugen dan dal men van Duitsche publicisten zou kunnen verwachten met een onbevangen blik, zonder vooroordeelden levensloop van den ex-keizer der Franschen te beschouwen. Het oordeel der belgische pers is over het algemeen niet zeer vleijend; inzonderheid doet zich de Indêpendance beige als een van des overledenen heftige vijanden kennen. Dat de dood van Napoleon III de dood van het tweede Fransche keizerrijk is, wordt ook betoogd door Jules Clarélie in zijn feuilleton in de Indêpendance Beige. Deze schrijver brengt o. a. het volgende feil in herinnering: Op zekeren dag was Sainl-Marc Girardin, als leeraar aan de Sorbonne, bezig met het uitleggen voor zijne hoorders van eene plaats uil een treurspel, toen hij ophield bij den regel: Het keizerrijk is iels en de keizer is niets 1" Mijne heeren", sprak de hcogleeraar, «zou men niet met nog meer waarheid, maar in proza, kunnen zeggen: »De keizer is iets en het keizerrijk is niets". Daverende toejuichingen bewezen den docent dat hem ge lijk gegeven werden inderdaad Sainl-Marc Girardin had gelijk. De keizer was de sluit steen van een stelsel, dat na hem moest uit sterven. Niet alleen Napoleon III ligt op dezen oogenblik stijf en levenloos ir het huis te Chis- lehurst daar ligt stijf en levenloos: het kei zerrijk." De woorden van Saint-Marc Girardin worden ook aangehaald door Louis Ratisbonne die in het J. d. D. ook nog zegt«Napoleon III had voor zich een politieke verantwoordelijkheid van geheel bijzonderen aard georganiseerd. Hij zeide in een van die toespraken waarin hij de natie in zijnen persoon opnam dat hij »God, zijn geweten en de nakomelingschap tot regteis zou hebben"". Deze regtspraak over hem, welke hij ongetwijfeld nog ver af waande, is gekomen. God en de geschiedenis hebben hun boek open geslagen. Zij zullen in aanmerking nemen zijn treurig eindeen de boetedoening gedurende zijn leven, die de droomen van den dichter der wrake heeft ovcrtroflen. Zij zullen letten op de achtenswaarde hoedanigheden van zachtaardig heid en goedheiddie een vreemd contrast maken met de bloedige fataliteiten die voor eeuwig zich aan zijnen naam hechten en waarmede .Frankrijk, zelis als het zich opbeurt, belast blijft." De heer Ch. Bnissevain plaatste in de Gids een artikel, waarin hij de aandacht vestigt op de slech'.c manieren van welke Dr. J. van Vloten in de letterkunde het noodlottig voorbeeld geeft, door elkmet wien hij het oneens isdoor de grofste persoonlijkheden te beleedigen en op de ruwsteongevoeligste wijze te brutaliseren. Üc schrijver meentdat men zich hier en daar Dr. van Vloten e ruwe wijze van spreken reeds begint eigen te maken en zoo we dus niet willen hebbendat bij ons de pers gehaat worde gelijk zij dat in Amerika is, dan moet men er bij tijda voor zorgen dat zij fatsoenlijk blijve. •Journalisten en letterkundigenzegt hij moeten zich aan zekere wetten houden, welke, schoon ongeschreven, even goed verstaan worden als de eveneens ongeschreven wettendie ons gedrag in gezelschappen zegelen. Zoo men de vrijheid behouden wil moet zij beperkt worden door eerbied, zoowel voor de gevoelens als voor de regten van anderen. Men bezit het regt van criliek nit te oefenenmaar men mist het regt om te beleedigen, om grove persoonlijkbeden uit te bulderen." De heer Boissevain levert daarna eenige staaltjes van den eigenaardigen schrijftrant van Dr. van Vlotentoont aan, hoe hij den eenen voortref- felijken man na den ander heelt beleedigd en uitgescholden en hoe er slechts één persoon isdien hij steeds behandelt met een teedere zachtheidnl. Dr. J. van Vloten zelf. De heer B. gelooftdat Dr. van Vloten s man*er om zijn tegenstanders leelijke namen naar het hoofd te werpen gedeeltelijk eene slechte ge woonte is, die hij zich aangeleerd heeft in zijne jonge jaren. Doch de voornaamste reden van zijne ruwheid en harde ongevoeligheid voor het leed yan anderen isgelooft hij toe te schrij ven aan een volkomen gebrek aan verbeelding, door welk gebrek zijn stijl levens zoo eentoonig en giaauw is. 't Gaat hem als de meeste kin deren die hoe teeder en goed hun hart ook zij wegens gebrek aan verbeelding niet welen, dat zij wreed zijn, niet begrijpen, dat de vliegendie ze al lagchend vermorselcn en radbrakennamelooze pijnen lijden. Langza merhand leeren ze inzienhoe wreed en onge voelig ze waren, en hartelijk hoopt de schrijver, dat Dr. van Vloten deze overtuiging eveneens moge verkrijgen. Allerlei. Americana. Te Brooklija is eene «vuurvaste" kerk afgebrandeene der grootste gebouwen in Amerika, waarin 7100 man plaats konden vin den. 't Grootste deel der stad Helena in At kansas is ook verbrand. In eene courant in Cincinnati komt onder 't opschrift «vivi-seclie" de volgende advertentie voor: De ondergeteekende, een gezond jonkmanmaar builen staal om op fatsoenlijke manier aan den kost te komen berigt bij dezen aan heeien doctoren en chirurgijns, dat hij zich leent tot bijna alle proeven op 't men- schelijk ligchaam. Adres vivisectie enz. Een slecht baantje I Tom Thumb is lid geworden van een yagtclub. In Caiifornië benroeft men nu den grond te mesten met suikei. Chri-tine NiUson heeft thans in zeven Amerikaan- schc sleden eigendommen. In Wisconsin heeft een regter zich zeiven verlof gegeven om van zijne vrouw te scheiden. Chicago, de varkensstad, heelt voorgesteld naar de tentoon stelling van Weenen een modelslagterü te zen den. De elfjarige Salomo David Reed te Nashville (Tenessee) is wegens inbraak gestraft met een jaar dwangaibeid. Dc verzending van waterwildinzonderheid eendvogels ganzen enz., in menigte gevangen en tegen hooge prijzen afgezetis tegenwoordig te Mcripelnaar nicn van daar schrijft, be langrijk. Bij honderden worden vooral eendvogels door de kooikers in de aangrenzende waterrijke

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1