streken aan de poeliers afgeleverd, die groote bezendingen opkoopen en naar Holland afleveren. De prijzen der ganzen bedragen tot zelfs /"2 per stuk; die der eendvogels l.tSO k /1.75. In Engeland is een curieus boek ter perse. I)e schrijver beweert, in volle ernst, uit eigen ondervinding een schets te zullen geven van de «ellenzeden en gewoonten van een ko ninkrijk in een der planeten van ons zonnestel- sel. Het boek van dezen dwaas zal heeteu Another World Op den laalsten dag van het jaar 1872 waren eenige jonge liedeu te Stratum in gezel schap eener jonge daaie. die door een hunner werd opmerkzaam gemaakt, dal nog slechts een kort tijdje overbleef van het schrikkeljaar en haar regt om zelf een jonkman te vragen. Dal kort tijdje werd daarop nuttig Desteed door de dame, die onmiddellijk een der heeren een engagement met haar voorstelde; welk voorstel, verrast, verblijdend verliefd tevens, werd aangenomen. Men spreekt reeds van een spoedig huwelijk. "In den nacht van 9 op 10 dezer heeft er 'te Thuin in de suikerbakkerij van de hh. Malinar et Lamblol, te Merbes-le-Chateau, een schrik wekkend ongeluk plaats gehad. Een der ketelsde generateur genaamd is gesprongen juist op het oogenblik, dat de werk lieden er rondom stonden om hun avondmaal te nuttigen. Door deze jammerlijke omstandigheid werden een groot getal arbeiders getroffen en onder het puin begraven. Men verzekert dat er reeds elf slachtoffers bezweken zijn, en dat verscheidene andere vreeselijk verbrand, hen welhaast zullen volgen. Men kent de oorzaak niet der ontploffingen men weet niet of ze aan de onvoorzichtigheid van dga stoker of aan een gebrek aan den ketel moet toegeschreven worden. Er zijn reeds zeven lijken van onder het puin gehaalden er daarenboven gekwetsten •waarvan twee zeer gevaarlijk. De groote kwestie van den daghet onderwijl is ook in Engeland aan de orde, maar plaatst zich nu voor eene andere eenigszins op den achtergrond. Het: «wat zullen wij gelooven?" strijkt de vlag voor de vraag: «wat zullen wij eten en welsedert de statistiek met ijskoude cijfers bewees dat de behoefte aan levensmiddelen in sterker mate toeneemt dan de bevolkingen hij die ernstig over mogelijke gebeurtenisaen peinst, John Buil toeroept: «als eene kolos sale zeemagt Engeland blokkeerdezou men n laten uithongeren I" John Bull is niet ligt vervaardmaar hem een hongersdood aan te kondigendat gaat toch wal heel ver. Den 25 December 1872 heeft men in het huis no. 12 Great Coram Street, Russell Square, te Londen, vermoord gevonden Harriet Buswell, oud 26 jaren. Men onderstelt dat deze moord bedreven is door een vreemdeling (Duilscher), oud 25 jaren lang 5 voet 9 duim, donkere tint vlekken op het gelaat, haar zwart, geen bakke baarden en geen knevels, maar in 2 of 3 dagen niet geschoren, gestalte krachtig. Kleeding naauw- sl uitende donkere oveijas, donkere ronde vilten hoed, model «Bellybock," De Engelsche re gering looft 100 pond sterling uil aan elkeen, •die inlichting of aanwijzing zal verstrakken van voldoenden aard om tot de ontdekking van den moordenaar te leiden en belooftnamens H. M. de koningin Victoria, genade van straf voor misdaden te ondergaan aan elkeendiezelf niet de moordenaar zijnde, aanwijzing zal doen, welke tot dezelfde uilkomst leidt. Mededeelingen moeten worden g-rigt aan den opperintendant mr. Thomson, poliue-bureau Bowslreet, Londen, en elk ander station van die hoofdstad. Te Parijs is op 93jarigen leeftijd een vod denraapster overleden, die den noëtischen bij naam droeg van «de morgenstar en die sedert 1829 in de voorstad St. Dénis woonde. Haar eigenlijke naam was Marie Grace. Zij was een overblijfsel van de «grande armée" van den eersten Napoleonwaarbij zij als marketentster had gediend. Zij wist veel te verhalen van Serrurier Mortau Kleber den kleinen Dctaii zooals tij bom noemde, en een aantal andere generaalsdie zij allen persoonlijk had gekend. Het vroeger uurwaarop zij uag aan dag haar werk met voddenmand en baak begonhad haar den bijnaam verschaft, waaronder'zij al gemeen bekend was. Uit Peking komt het allerbelangrijkst berigt, dat, met de oieuwe maan en waarschijnlijk in 't vervolg geregeld, de gezanten der^ vreemde mogendheden bij den keizer vat» China ten gehoore zullen worden toegelaten. Wil men maar dén staaltje hoe ver sommige schrijvers gaan dan citeren wij Événement. Daar leest men bij voorbeeld: «Bij dit geopend graf, waarin een gemeene ziekte une vulgaire maladie) der blaasden vorst heeft doen neertuimelen die" enz. enz. Figaro neemt den schrijver, den heer Magnier, daarover volgenderwijze onder handen: «Magnier," zegt hel blad, «zou dus uaar bet schijnt aan een meer fatsoenlijke ziekte de voorkeur gegeven hebben. Hij gelieve te bedenken, dat meu doet wat men kanen dat wij nu zeer veeleischend worden voor de ziekte die de eer zal hebben ons van Magnier te verlossen." Men meldt nit Brussel De leening der stad Brussel is zevenmaal volteekend geworden de stad had aangeboden 360,000 obligaliën en de aanvrage werd gedaan om 2, millioen (250 millioen lr. in plaats van 36 millioen). Het spreken over deze zaak heeft eergisteren ter beurze een twist ten gevolge gehad tusschen eenige agents de change-, een van dezede bekende Hongaar Mandelredacteur van la Cole libre kreeg een geducht pak slaag. Ook is die arme man op nieuw door den ex-minister Tesch gedagvaard, lot betaling van 10,000 fr. schadevergoeding wegens laster in zijn blad gepleegd; men weet dat Mandel vroeger terzelfde zake tot de betaling van een gelijke som veroordeeld is gewordenwelke hij na acht dagen gegijzeld te zijn geweest, aan deo heer Tesch voldeed. Leiden14 Jan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie hier ter stede aangehouden en gearresteerd zekere W. H. K. Het had namelijk haar aandacht getrokkeu dat deze persoon getracht had een barometer voor een spotprijsje te verkoopen en toen dit niet gelukte toch door de stad bleef ronddwalen. Bij de aanhouding bleek verder dal de barometer verdwenen wasterwijl van de herkomst allerlei onwaarschijnlijke opgaven werden gedaan. Hij helende ten laatste het voorwerp, dat zeker twintig gulden waard was, voor 25 cents in een kroeg te hebben achtergelaten. De politie vond daarin aanleiding genoeg, dezen persoon in voorloopig arrest te houdentotdat het gisteren middag bleek dat er in het hótel den Burgt een dergelijk meubel was gestolendat bij onderzoek bleek hetzelfde voorwerp te zijn dat deze persoon met zich voerde. Wat verder de vele gernchten omtrent aanrandingen nabij de stad en diefstallen binnen de gemeente aangaat kunnen wij verzekeren dat daarvan niets waar is. Alleen zijn er onlangs drie mannen als landloopers buiten de gemeente gebragt. Dezer dagen orerleed te Parijs een man wiens allerzonderlingste lotgevallen overvloedig stof voor een langer» en boeijenden roman op leveren. Hij beetle Pierre Croixbegon zijne loopbaan als doodeenvoudig schoenlapper in de rue Montmarlre, maar heeft het later tot gene raal-opperbevel hebber der legcrmagl van Korea gebragt. Tusschen deze twee uitersten, had hij allerlei bejocpcn uitgeoefend, twaalf ambachten en dertien ongelukken gehad. Hij was goochelaar in Duitschland geweest, koopman in Peru en geneesheer in China. Vijftien jaar geleden werd hij door koreaansche roovers gevangen gemaakt; hij bleef onder henwon het vertrouwen des koningsen klom zoo tot de hierboven genoemde waardigheid van opperbevelhebber op. Hij was het, de voormalige Fransche schoenlapper, die dee Amerikanen tijdens den oorlog met Korea den krachtigslen tegenstand bood. Na krijgs gevangen gemaakt te zijn kwam hij eindelijk in Frankrijk terug. Hij leefde nu stil in een hótel Garni, rue deRivoli, en is aldaar overleden. Politieke Itevue. De doode Napoleon geeft steeds stof aan de bladen om over zijn leven te redeneren. De Köllnische Zeitunj noemt Eugénie eene ligt- zinnige vrouw, aan wier leiband de Keizer gewoon was te loopen. 't Is grof bij 't lijk van een doode diens vrouw te hekelen, maar de Keulsche Courant wrokt nog over den jongsten krijg- «Zijne politieke zedelijkheid, zegt de Times kan geen toets doorslaan. De coup d'etat van 2 December was eene misdaarl en nog grooter misdaad was zijne oorlogsverklaring aan Pruissen. Het einde van dien man is zóó somher, zóó rampzalig, dat men gaarne medelijden met hem zou gevoelen. «Maar Frankrijk heeft twee jaren lang mèt zijn bloed zóóvele tranen gestortdat het geene meer over heeft voor hem die er de oorzaak van was." Dat oordeel is te hard. Hij was de eerste niet en zal de laatste nielrijn, die voor eene kroon cn een troon, veel waard, ook veel durlde en ^Eeii der Fransche Dagbladen drukt de woorden Napoleon IV in een zijner kolommenalleen ouk eens te zien hoe dat staat I Tusschen de twee wetgevende kamers van het koningrijk Saksen is een conflict gerezen over de wet op het lager onderwijs. De tweede kamer had in deze wet opgenomen het beginsel dat de scholen moeten zijn leekenscbolen en de onderwijzers door de gemeentebesturen benoemd moeten wordendoch de eerste kamer is het hiermede volstrekt niet eens, en wil het behoud der coufessionneele scholen zoowel als de lus- sclienkouisl der regering bij de benoeming der onderwijzers. Waarschijnlijk zal dit conflict ten gevolge hebben dal de wet vooreerst niet tot stand komt en een reeds verouderd stelsel blijft voortduren. AMERSFOORT, 16 Januarij 1873. Op Dingsdag, den 21. Januari 1873 des namiddags halftwee zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van eene Commissie ter zake van de gemeente-inkomstenmet rapport der afdeelingen. 2. Rekwest van den heer pastoor H. Blom tot aankoop van het gebouw het Sl. Agalha-klooster, met rapport, der afdeelingen. 3. Ontwerp-besluit tot openbaren verkoop van huizen. Bij zijner Majesteils besluit VAn 14 Januarij 1873 No. 11 is aan den Heer Mr. S. J. T. H. Ridder Nedermeijer van Rosenthalthans officier van justitie te Amersfoort, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van hel collegie van regenten over hel huis van arrest te Gorinchcm. Bij koninklijk besluit is de Heer F. A. E. van Allenagepensioneerd le luitenant met den rang van ritmeester bij de Oost-Indische ka valerie benoemd tot kapitein-commandant bjj het corps, gevormd uil de vereeniging tot be vordering van 's Lands weerbaarheid te Amers foort. Naar wij vernemen zal eerstdaags in Amicitia te Amersfoort eene vergadering worden gehouden van de Afdeeling Amersfoort van het Anli-Sohool- wetverbondwaarin eene lezing plaats vindt en waarbij aan het publiek tegen betaling toegang tal worden verleend. Deze afdeeling lelt 85 leden. Maandag jl. is door Burgemeester en Wet houders van Bunschoten aanbesteed liet afbreken en weder opbouwen van een Woonhuis aldaar. Inschrijvers waren de Heeren J. W. Rosbach te Amersfoort voor f 10000. T. van Daal Az. 7400. A. Beekhuis Bunschoten 7200. G Prins. Amersfoort 7100 L. Ruitenberg. a a 6699. W. van Haselen 6076. Het werk is niet afgemijnd en is dientengevolge gegund aan den minsten inschrijver voormeld. Gisteren, Woensdag 15 Januarij, is door Heeren Burgemeester en Wethouders van Leus den aanbesteed het opmaken en bestraten van een gedeelte van den Asschalterwegliggende onder die gemeente. Inschrijvers waren de Heeren H. G. Bekker te Lentf 24975.— J. Barneveld Vreeswijk24400. II. J. Wiedenbrugge te Amersfoort >23900. M. G. van der Leeden leOud-Beijerland >23890. en is het werk nog niet gegund. De bcgrooling was f 24665. 't Beroemde Florentijner Strijkkwartet, géengageerd door den Heer F. J. Schweinsberg muziekdirecteur te Amersfoort, zal aanstaande Woensdagavond een concert in Amicitia te Amersfoort geven. Tal van buitenlandsche en binnenlandsche bladen maakten van dat kwartet- gezelschap allerloflelijksl melding en derhalve wacht den ingezetenen van Amersfoort en der environs een muzikaal genot nog nimmer in dien uitnemenden aard hier voorgekomen. Wij bepalen ons uil het aantal bladen ééne overneming tc bewerkstelligen, namelijk uil de Groninger Cl. «Wij hebben gisteren avond een even zeld zaam, als heerlijk muzikaal genot gesmaakt. Het Florentijner kwartet heeft in ons midden eenige meesterwerken vertolkt, »>o als men niets meer geacheveerds kan denken. Wij hebben geen plan de reeks bij voegelijke naamwoorden, alsprachtig,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2