het gewigt van het onderwerp der interpellatie, dienstig acht dat de President der Republiek in de discussie gehoord worde sal de Verga dering over dit voorstel beslissen." Volgens het Journal des Débats hebben verschei den leden der Commissie aich gunstig over dit amendement uitgelaten. Wat sij, die den President vrijheid van spreken willen geven wat anderen, die eene wacht btj zijne lippen wenschen geplaatst te sien, ten gunste van hunne meeniug aanvoeren, blijkt uit het onderstaande: De voorstanders der beperking1 van het regt vau den President om te spreken voerden aan, dat die noodig waswilde men nietj ieder oogenblik aan de gevaren eener Gouvernementele crisis blootstaan en de Ministeriële verantwoor delijkheid in Je daad en niet slechts in naam bezitten. Waar bepaalde wetsontwerpen behan deld werden en de discussie dus tot speciale en concrete onderwerpen beperkt waskon tie persoonlijke deelneming van den President, met zoovele oudervinding toegerustniet anders dan gunstig werken maar bij de*behandeling van interpellatien kon zij niet dan nadeclig zijn. Deze leden herinnerden hoe ligt een Minister, naar aanleiding eener interpellatie, door een afkeurend votum getroffen werd. Was dit het gevalen bleet deze stemming eene zaak tus- schen de Nationale Vergadering en den Minis ter, gelijk de Ministeriele verantwoordelijkheid eisclue, dan was met de aftreding van den ge troffen Minister het conflict beëindigd. Maar zoo men den President hel regt gaf om aan de beraadslaging over eene interpellatie deel ie nemeneen regtwaarvan bij bij gewigtige kwestien ongetwijfeld gebruik zou maken om de gedragslijn der Regering te verdedigen, dan zou het afkeurend votum niet slechts den betrokken Minister, maar de geheele Regering en zelfs den President treffenen eene Gouvernementele crisis ware dan onvermijdelijk. De tegenstanders gaven de juistheid "'dezer redenen in liet algemeen toe, maar bragten in herinnering dat men een voorloopigen toestand regelen en derhalve met de eischen van het oogenblik rekenen moest. En wanneer men nu in aanmerking nam, hoe nuttig de raadgevende stem van deu heer Thiersy niet alleen over wets ontwerpen, waaromtrent bij niemand eenigen twijfel bestond, maar ook bij gelegenheid van interpellatien en incidenten van allerlei aard gewerkt had dan moest men, naar zij meenden, uit een doctrinair begrip zijne tusschenkomsl niet afweren, welke zoo goede gevolgen had voor 's I.ands belang. Zij deden verder een be roep op den concilianten geest hunner mede leden om dit punt toe te gevenalthans tot dat er eene Tweede Kamer zou ingesteld zijn, welke, in zekeren zinals scheidsregler lusschen de Regering en de andere Kamer zou kunnen optreden. In de hoofdstad van Paraguay, Assencion is eene heftige anti -Spaansche beweging ontstarn. De president had de meeste openbare ambten bezet met Godes zooals het volk de Spanjaarden noemten daardoor den haal der bevolking gaande gemaakt. De Spanjaarden wapenden zich en vormden een «Spaansch legioen" van 400 man; zij stelden zich daarenboven onder be- -scherming van den Braziliaanschen gezant, die wegens het keizetlijk bezettingsleger den mees'.en invloed bij de regering heelt. Tevens heeft de Spaansche gezant den président verzocht een oorlogschip ter beschikking te stellen om zijne landgenooten veilig buiten het land te kunnen brengen. Alle Spanjaarden hebben terstond hnnne openbare betrekkingen ncdergelegd. Te Petersburg is de organisatie van het leger aan de orde. Men wil in plaats van de bestaande divisie commando's, armeecorpsen vormen. Men moet inderdaad toch instemmen met hen, die de vrede in Enropa heerscheudeeen ge wapende- vrede noemen. Generaal von Manleuffel hield by de onthulling van het Monument te Melz, ter eere van de gesneuveldeneene lofrede op de dapperheid van Baiaine en van het Fransche leger. Die rede trekt ook in Frankrijk groote attentie. Wie weet wat zij bewerken kan Zou zij welgemeend zijn. Aan onjuiste berichten ontbreekt liet nooit een dezer is nu de tgding, uit Weenett onlangs medegedeeld, dat de Nationale Bank haar dis conto met een half procent had verlaagd. Die Rank had er volstrekt geen plan op gehad. Anders is het met de Engelsche Bank. De weekstaat geelt hoop, dat het disconto binnen veertien dagen op nieuw zal verlaagd worden. De RoUerdamsc/ie Courant meldt Geen nieuws, ook wat het Haagsche moord- geval betreft Neen want alles wacht op de voortzetting der instructienadat Behagel en Verlind herwaarts zullen zijn getransporteerd. Inmiddels zou ik kunnen beoroeven de kunst der fantaisie wat te laten werken op grond van losse gegevens en toevallige combinatië, die men kan maken. Zulk een fantaisie zou hare aange name zijde alligt kunnen hebbenmaar ik zie er geen nul in daarvoor uwe kostbare ruimte in beslag le nemen. Ik moet daarentegen nog constateerendat ditmaal, in strijd met. veler verwachtingen de opera-zaak in den raad al zeer laconiek is be handeld. Een eenvoudig voorstel is aangenomen om «gegadigden" op te roepen, zonder subsidie uit te loven. Men denkt, dal de heer Marck wien de Burgemeester den lof bragl. dat hij speculatief genoeg geweest was om de ƒ12,000 schadeloosstelling in zijn zak te steken en elders dan in den stads-schouwburg de gele genheid le zoeken lol spelen niet zal mede dingen, als men op het besluit om geen subsidie te geven niet weder op een of andere wijze mogt terugkomen, hetgeen best mogelijk is. Maar nu blijven ook de zaken met den koning en de koninklijke familie op den ouden, gespannen voel. Inmiddels heeft men mij medegedeeld, dat een vijftal aanvragen om naar de directie te dingen, zijn ingekomen. Tusschen hel aspi- reeren en het aannemen op de gestelde condi tie en vooral tusschen het aannemen en vol houden ligtzooals iedereen weet, een groote afstand. Maar ik heb toch ook vernomen, dat eene zeer belangrijke onderneming uit den vreem de welligt aanbiedingen zal kunnen doen, die in verband slaande mei bijzondere plannen een ernstiger karakter zouden kunnen hebben. Ik mag daarover niet verder spreken want ik zou daardoor welligt de zaak benadeelenwaaruit iets goeds kan voortspruiten. Later zal ik waar schijnlijk gelegeuheid hebben daarover nadere mededeelt'ngen le doen." 1 ugezoiideu. DE NEUTRALE SCHOOL. De voorstanders «Ier neutrale school miskennen de behoetien aan godsdienst niet, maai zij wiilen hel godsdienstonderwijs niet op de school heb ben, en wel om deze redenen. 1*. Het godsdienstonderwijs heeft dit niet noodig, want de keik en de katechisatie zijn daarvoor bestemd, en als iemand die nog niet voldoende vindt, dan belet niemand hem dage lijks een minuut of vijf ai te zonderen, om een kapittel in den Bijbel te lezen. Die hier geen lust in heefter. toch de neutrale school be schimpt, toont weinig hart voor de zaak, die hij zegt voor te staan. 2* De school heeft geen tijd voor godsdienst onderwijs. Door de concurrentie van andere volken wordt hoe langer hoe meer kennis van onze jongelieden geêischl. Vooral de Duitse.hers zijn vaak bijzonder goed onderwezen en hierbij mogen onze jongelieden niet achterstaan, anders worden zij, zelf in ons eigen land, door vreemden verdrongenen de Duitschers veroveren ons zonder één geweer al te schieten. 5*. Het godsdienstonderwijs zou er door lijden, als het op de school kwam. Niets is moeielijker dan goed godsdienstonderwijs te geven. Daarom wordt van toekomstige godsdienstleeraars veel studie gevorderd. Zelfs de partij, die het meest het godsdienstonderwijs op de scholen wil bren gen heelt eene hoogeschool voor godsdienst leeraars te Kampen gevestigd, waaruit tij laat opmaken, dal haar vertrouwen op den Geest niet zóó sterk is, dat zij de menschelijke weten schap voor overbodig zou houden. Daarom is het dan ook veel beter, dal dit godsdienston derwijs alleen door bevoegde personeu gegeven worde, en niet door rnenschen, die, hoezeer in andere zaken '.eer knap, evenwel van den gods dienst nooit eene bijzondere studie gemaakt hebben. 4°. Het godsdienstonderwijs op de scholen kweekt verdeeldheid, haaien burgertwistwant op elke school, waar godsdienstonderwijs gegeven wordt moeten de kinderen het denkbeeld krijgen, dal zij zelve de alleen zaligwordenden zijn,en al de anderen verdoemde ketters. Die zulke liefe lijke denkbeelden in zijne jeugd heeft ingezogen, zal nader hand een onverdragelijk mensch worden, en voor rnenschen van ander geloof zal hij een tiran of vijand wezen. 5°. Als men de kinderen te veel met godsdienst vervolgt, krijgen zij er tegenzin in en worden juist ongodsdienstig. VoltaireGioberli en Renan waren immers op geestelijke scholen onderwezen. Natuurlijk, want hel is onmogelijkdat kinderen altijd in die stemming zijn, die bij godsdienst oefeningen noodig is. Door strengheid kan men hen wel dwingen die te huhhelenmaar als zij vrij zijn, dan zeggen zij: zie zoo, nu is het gedaan met al dat gekwezel Wil men dus kerk en school beide behouden, dan vcreenige men ze niet, maar late elk haren 8'"S 8aa" D. BURGER. AMERSFOORT 27 Januanj 1873. Woensdagavond 29 Januarij wordt in Amicilia te Amersfoort eene lezing gehouden van wege de Afdeeling Amersfoort van hei ANTI- SCHOOL WET VERBOND. Wij verheugen ons daarover. Zóó moet de zaak worden aangegrepen, door dat Veibotid voorgestaan. Openlijk de banier ontroldwaaronder wordt gestreden'. Oog in oog, en met kalm, doch krachtig argumentatief woord de voorstanders der schoolwel t* gemoel getreden I En daarvóór zal alsdan optreden niet een dier middelmatigheden, zooals alle rigtiugen tellen maar een man Professor Druinmelkampuit Kampen wiens talenten als volksredenaar groo- telijks worden geroemd. Als voorstanders der Schoolwet en rui terlijk en ridderlijk verklaren wij dat te zijn zoo verheugt het ons dat vertegenwoordigers van alle rcligieuse politieke en andere rigtingen hier ter stede in de gelegenheid worden gesteld openlijk te kunnen hooien wat een der er kende sommiteiten hoogleeraar op theologisch gebied, legen de Schoolwet zal aanvoeren. De zaal dient eivol te zijn. Maardu choc des opinions jaillil la vérilé. Professor Drummelkamp zal toch zeker niet alleen willen spreken. 't Is hem en eenieder immers te doen om waarheidom licht te verspreiden en te verkrijgen. VVie alleen spreektheeft altijd gelijk. Men mag zich dus voorstellen datni de pause, gelegenheid wordt gegeven aan de aan wezigen om met den Hoogleeraar over den inhoud zijner voordragt in discusie te treden. En wèl op gezellige wijs, op oud-nationale wijs, in uitgespannen kring om den haard als anderszins, en omgeven door een drom van aandachtsvolle hoorders. Welk een intellectueel genot! De Hoogleeraar met medestanders, en een aantal Drs. en Mrs. Leeraars en Onderwijzers, voorstanders der Schoolwet, vonken en stralen van bekwaamheid, vernuft, genie kruisende, om ééne kwestie, maar 'lis wel eene levenskwestie tol klaarheid tot reinheid te brengen. Des Hoogleeraars tank zal dan zwaar zijn. Doch, hoe zwaarder de taak, des It glorierijker de overwinning, en overwonnen wordende, zal ook dat eervol zijn. Als vrije mannenin een vrij land in Nederland bakermat der vrijheid en als zoodanig eene erkende wcreldreputatie hebbende, door eeuwen achtereen geijkt zij aan eenieder die daarvan met gematigdheid gebruik wenscht te maken het vrije woord verleend om zijne denkbeelden en gevoelens in de kapitale school wetkwestie op gepaste wijs uittedrukken. Reeds nu tintelen wij van vreugde bij het genot dat ons wachtals een ol ander welwillend hoorder, daartoe geschiktheid en bekwaamheid bezittende ons een verslag van de voordragt en de discussie ter plaatsing voor het volgende courantnummer zal willen aanbieden. Door het Bestuur van de Vereeniging tol be vordering van het Volksonderwijs in Nederland is aan renige ingezetenen dezer gemeente een circulaire gezonden het verzoek behelzende pogingen aan le wenden om in Amersfoort een afdeeling tau die vereeniging in het leven te roepen. Het doel van bovengenoemde vereeniging is a. bescherming en verdediginö der beginselen van de wel op het lager onderwijs van 1857. b. verbetering van het volksonderwijs en ver heffing van de onder wijzers door betere opleiding en voldoende jaarwedden c. het vestigen eener volksovertuiging van de onmisbaarheid van opvoeding en onderwijs en het nadeel van schoolverzuim d. grondig onderzoek naar- en zoo mogelijk, opheffing van de bezwaren tegen een lusschen komst van de regeering om het onderwijs algemeem en verpligtend te maken. Naar wij vernemen bestaat het plan weldra een vergadering van belangstellenden bijeen te roepen. Hel 2e concert van den Heer Wnjl op moreen dingsdagavond, zal «orden opgeluisterd door diverseobligaal nummers, waaronder vooi contra- bas door een uitstekend executant uil Arnhem. Waar wij met genoegen vernemen zal het gezelschap «are .Nul n Cmo,g.." Ame, Maandag 3 February e. k. een tneede tooneel- voorstelling geven bestaande uil TalamaU ven Oom dan, blijspel in vier bedrijscn ett Een Duelkluchtspel.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2