Y r ij d a g 7 Februarij 1873. JK 2064. 1ÏI8SFOOBÏSCHI Winterdienst aangevang I November 1472. Nedeklanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.1, 11.2 snelt. 1 en 2 kl., 2.39,8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9. COURANT. Diligence-Dienste!» Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. dér laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3{ u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Hit blad vcneliijnt baandag en Donderdagavond Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Ct»elke regel meerder 10 Cis; legale. olFieiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 (Us. Ilecl.nnes per regel 20 cents. 4 fx. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. .4. nan CUeffte Amersfoort Hurum hnertfnorltohe Courant. I.angeslraat. Wijk F, N° 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in hel Kijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit bl.id uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Adcertentieburaeu van Nuea en via Ditmir Wijnstraat, Rotterdam. NATIONALE MILITIE. Kennisgeving. Du BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de arlt. 9 en 1 f van het koninklijk besluit d.d. 17 December 1861 (Staatsblad N#. 127) en de artt. 11 tol en met 14 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Roepen de ingezetenen die verlangen als Vrij willigers bij de Militie optetreden bij deze op om zich daartoe bij hen ter Secretarie, op Maandag, den 17. Februari aanstaande, van 's voor middags 10 tot I uur des namiddags, aantegeven onder overlegging van de navolgende bewijs stukken a. Het getuigschrift vernield in art. 11 der wet, tot welks afgifte ter Secretarie zal worden zitting gehouden op Vrijdag, den 14 dezer maand van 's voormiddags 10 lot 1 uur des namiddags b. Het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien van de Militie, voorzoover die te vervullen waren te hebben voldaan c. Hel bewijs van ontslag en het getuigschrift, in art. 13 der wel vermeld, zoo de persoon wfen hel geldtbij de zeemachtbij het leger hier te lande of bij hel krijgsvolk in 's rijks overteesche bezittingen heeft gediend; d. Wat een mindeijarigo aangaat, een bewijs van toeslemming van den vader moeder of voogd. Om vrijwilliger bij de Militie te zijn moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk vooi den dienst geschiktten minste 1,56 meter lang op den 1 Januari van het jaar der oplreding als vrijwilliger hel 20ste jaar ingetreden zijn en het 33ste jaar niet volbracht hebbentot op jhel tijdstip der optreding aan zijne verplich tingen ten aanzien van de Militie, voorzoover /die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengtewordt bewezen door een hierboven bij letter a bedoeld getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Hij die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente in welke hij ingeschreven is, tenzy hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen hebbe. Hij die bij de zeemacht, bij hel leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's rijks over- zeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten tenzij hij bij het verlaten van den dienstbehalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijnon diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn 40sie jaer volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. De vrijwilligers strekken in mindering van het aandeel in de lichting te dragen door de gemeentevoor welke zij optreden. Amersfoortden 3. Februari 1873. De Burgemeester A. G. W1JERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Spaarbau k Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 10 FEBRUARIJ e. k. ten Raailhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. I ii s, 't o ii <1 e ii DE STAAT EN HET ONDERWIJS In het opstel van prof. Brummelkamp voorko mende in de Amersfoortsche Courant van Dingsdag 4 Februarilees ik op hel laatst de volgende woorden De Slaat kan ««bij vrijheid"" evenmin de school als de kerk leveren. Bij een' staatsgods dienst slechts komen beide hem toe. Bij een staatsregeling als de onze, zal zij altijd partijdig en onregtvaardig zijn, wanneer zij het, hoe eerlijk ook gemeend één van beide of heide doet." Hiertegen heb ik de volgende bedenking. De Staat omvat alle burgers, hoe verschillend ook hun godsdienstig geloof is; en omdat allen evenzeer lol hel instandhouden van den Staat bijdragen en evenzeer recht hebben op bescher ming zoolang zij de wetten van den Staal eerbiedigen laat de Staat elk in zijne gods dienstige overtuiging vrij en bemoeit zich met die godsdienstige overtuiging niet. Daarom geeft de Staal ook geen onderwijs in den godsdienst, want daartoe is hij niet bevoegd. Dit moet in iedere kerk door de deskundigen en bevoegden alzoo gegeven worden als de geloofsbelijdenis van die kerk dit vereischt. Behalve dit gods dienstonderwijs, dal in elke kerk verschillend is bestaat er evenwel eene gewone, menschelijke weienschap, die voor alle menschenkinderen dezelfde iswat zij ook aangaande godsdienst kwesties mogen gelooven. Dat de letters verdeeld worden in klinkers en medeklinkers dat deze lettergrepen en woorden vormen, dat die woorden dienen out volzinnen samentestellenhoe de gedaante dier letters is, hoe zij moeten uitge sproken hoe geschreven wordenwelke de cijfers zijn, en hoe de daardoor aangeduide getallen moeten gecombineerd worden, om allerlei dingen uil te rekenen waar de verschillende stedenbergen en rivieren op aarde gevonden worden welke de grenzen de provinciënde producten der verschillende landen zijn; welke gebeurtenissen in vorige tijden op aarde hebben plaats gehad en welke menschen vroeger en later daden verricht hebben, waardoor zij grooten invloed op het lot hunne medemenschen gehad hebbenwelke wellen de natuurverschijnselen beheerschcn en door welke hulpmiddelen die wetten kunnen gekend wordendit zijn allemaal zaken, die van het godsdienstig geloof der menschen geheel en al onalhankelijk zijn. Het is zeer goed mogelijkja eigenlijk nood zakelijk, dat deze dingen met onverdeelde op merkzaamheid geleerd wordenzonder dat de leermeester of de leerlingen daarbij iels van elkanders godsdieuslig geloof merken. Het is wel waar, dat de wijze, waarop men al die zaken beschouwt, bij verschil van godsdienstig geloof verschillend zal uitvallen; maar dit komt eerst te pas, wanneer men die dingen reeds weet. Dit uit godsdienstige oogpunten beschouwen der feiten kunnen de godsdienstleeraarsals zij het noodig oordeelenen er toe in staat zijn bij hun godsdienstonderwijs doen; doch al hel andere is van het godsdienstig geloof geheel onafhan kelijk, en is voor alle menschen, hoedanig ook Uuu godsdienstig geloof zijn moge, volkomen hetzelfde. Dit kan de Staat derhalve zeer goed onpartijdig onderwijzen, en hij is verplicht dit te doen omdat de ondervinding geleerd heeft, dat, als hei aan de vrije concurrentie, aan de krachten der particulieren wordt overgelaten veel verzuimd wordten veel niet voldoende wordt onderwezenen de Slaat niet mag toelaten, dat de kinderen der burgers de meest noodzake lijke kundigheden missen, zonder welke zij geene bruikbare staatsburgers zijn kunnen. Wij komen dus tot de gevolguekkiogdat de godsdienst door de kerken de algemeen menschelijke wetenschap door den Staat moet onderwezen worden. D. BURGER Politieke Revue. De algemeene wereld toestand zoowel in poli tieke als finantieele en sanitsire opzigien is met grond in deu laatsten tijd zeer gunstig te noemen. Dat er altijd politieke kwesties zijn spreekt van zelfniet alleen builenlaudschemar.r ook binnenlandsche. Dit ligt in den aard van hel volkeren-zamen- stelsel en niemand behoeft zich b. v. ongerus: te maken als b. v. Rusland met Engeland een of ander politiek verscbil heeftdal met ver morsen van wat pennen papierinkt en reisgeld opgelost wordt. Uit plaisir willen de Europeesche grootmagten waarlijk tegenwoordig niet vechten en de annexa- liezucht is in de laatste perioden zeer bekoeld De potentateu zijn vooreerst van dien honger genezen. Alles pleit er dus voor dat handel, nijverheid, finaniiewczen, beursoperaliën en een aantal wel vaartsbronnen mildelijk zullen blijven vloeijcn. Het wercldpubliek mag dus volkomen content zijn. Men verontruste zich niet als hier en daar dc buitenlandsche pers wat krijgslust opdist. De Pruissische Militaire Blatter b. v. bevatten een opmerkelijk artikel, in 't welk wordt betoogd, dat het leger builen de constitutie staat dus ook builen de magt van den polilieken Rijkskanselier. De Minister van Oorlog zoo redeneren zij .is geen politiek Minister cn raadpleegt alleen den Keizer. «Hoe minder de Rijkskanselier zich met de armee bemoeit, hoe beter deze en het Rijk er aan toe zijn. Consliliilionalismus en liberalismus hebben tot nu toe weinig bijgedragen tot de grootheid van Pruissen. «Door ijzer en bloed, door mannendaden is de Duilschc Keizerskroon opgcrigt en niet door verheven redevoei ingen en zwijgende stem mingen of door couranlgeschrijt." De Militaire Blatter zijn wel openhartig en daar mede bewijzen zij Europa een groole dienst. De leger-organisatie is op dit oogenblik in Rusland nnn de orde. Door een krijgsraad woiden de beraadslagingen over het invoeren van algemeenen dienstplicht gehoudenterwijl de organisatie zelve des legers door een bijzonderen raadonder voorzitterschap des Keizers wordt besproken. Het schijnt dat het met dc woelingen in Af ghanistan niet zoo har gesteld is als men in den laatsten tijd op gexog der EngcUche bladen heeft uitgekreten. Integendeel Bokhara en omstreken blijven rustig.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1