spoor van straatoproer en 'teenige wat hij hoorde ringen, was een Fransche operette in een caié chantanl. Een Engelsch oorlogs-corrcspondent verze kerde hemdat hij diep verontwaardigd was over die .rustige rust" der Spanjaarden iit 't geheel en der Gataloniërs in 't bijlónder. Nu, overbodige beweging maakt men niet in Spanje. Zells de groote «oorlog," de «oorlog" tegen de Carlisten, tiet er van nabij beschouwd niet erg uit. De correspondent van Daily News heeft een betoek gebragt aan eene door Car listen belegerde stad, of liever een stadje, Vich gekeeten, en ziehier wat hij schrijft: «Bij dit beleg was noch builen, noch binnen een gewapend soldaat te tienschildwachten voor de poorten achtte men onnoodig en in de stad ging alles zijn gewonen gang; op de markt echter waren ongeveer 200 liniesoldaten en 50 vrijwilligers der republiek bijeen. Bijna allen speelden of sliepen. «Wanneer hebt gij hel laatst geëxerceerd?" vroeg de correspondent. De aangesprokene wist het niet zeker, maar meende, dat het wel eenige maanden geleden kon zijn. Noodig vond hij het niet, want tot vechten kwam het toch nooit, daar zij niet werden aan gevallen en Carlisten buiten de stad te gaan opzoekenachte men roekeloosheid. De kom- mandant der stad was niet te spreken omdat hei zijn rustuui was. De soldaten waren bezig de tuinen te bewerken. Men vermoedde, dat de Carlisten nog meerendeels te Tónna omtrent halfweg tLsschen Centellas en Vichwaren maar scheen het niet de moeite waard te achten ■zich er van te vergewissen Allerlei. Het Gorinchemsch Advertentieblad bevat bel volgende Een gezin te Leksmond meende dat bun dochter betooverd wal. Gister 13 Maart werd een vrouw van 30 jaren, die men met die misdaad betichtte in huis geroepen. Er brandde een gtoot vuur, waarop een ketel kokend water. Nu werd zij gesommeerd hun dochter te ont- ooveren en toen de betichtte hare magteloos- heid daartoe te kennen gaf, viel een vijltal op haar aan en dreigde haar in den ketel met water te verbranden. Zij werd mishandeld, en toen zij moord riepopende men de deur en liep de mishandelde bloedende naar den burgemeester. Het is te wenschen dat die bij- geloovigcn der 19de eeuw streng gestraft zullen kunnen worden. Naar wg van goederhand vernemen zal de staatscommissie belast met hel onderzoek van bet vraagstuk der munt, eerstdaags een nadere bijeenkomst houden. Volgens het Vaderland heeft die commissie aanleiding gevonden, om een nader rapport aan den koning aan te bieden en ook voor ons dc invoering van den enkelen gouden standaard aan ie raden. Hei is waarschijnlijk dat dit geschieden zal maar op dit oogenblik is nog geen rapport daaromtrent den koning aangeboden. Verleden week is te Leeuwarden het Monbelli- concert gegeven, maar zonder ilonbelli. Deze laatste was wel te Leeuwarden aangekomen, maar hield wegens verkoudheid hare kamer. Hel toestroomend publiek kreeg hiervan eerst beri 't bij 'l binnenkomen der zaal. Wel werd teruggave der entree aangeboden, doch de bil jetten waren reeds genomen, de plaatsen be sproken en de dames aanwezig, de eene al in prachtiger toilet dan de anderemen besloot dus te blijven, maar de teleurstelling bleef tot 'l laatste duren en openbaarde zich vaak door vrij wat rumoer in de zaal. Het rapport van den laatsten census in de Vereenigd; Staten toont aan dat er o. a. 325 vrouwen zijn docter en chirurgijn, 196 sleper of voerman, 67 geestelijken, 43 veehoedsters, 44 kiezentrek 3f», 33 geweermaaksters10 •wegwerksters7 kosteressen en 6 scheerders- leerlingen. De Held. CL berigl, dat dezer dagen te Am sterdam weder een nieuwe stoomvaart-reederij is opgerigtmet het doel tot instelling van een geregelde dienst tnsschen Nieuwediep en Oost- Indie, door het Suez-kanaal. De naam der Maatschappij zal zijn «Java". De eerste boot denkt men reeds in de volgende maand aan het Nieuwediep te zien. Voorziller-directenr is de heer T. C. Schol te Amsterdam en mede direc teur mr. Ch. Bosch Reili te Nieuwediep. Tegen Elbett Beekmanbeschuldigd van: 1. mooid, gepleegd op zijne huisvrouw Elberlje van O/tl. cn 2 opzettelijke brandstichting in zijne aan een ander toebehoorende woning, zonder dal het te voorzien was, dat er menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, is door het openbaar Ministerie bij het Hof in Gelderland een levenslange tuchthuisstraf geëischl. Te Zwolle worden weldra, door de zorg van eene welwillende hend, weder bloemzaden aan belangstellenden gratis uitgereikt. Men wil op die wijze bet aankweeken van bloemen ook onder den mingegoeden stand aanmoedigeu. De tentoonstelling van hondente 's Hage te houden heeft druk bezoek te verwachten. Er is indertijd de wensch te kennen gegeven dat zoodanige tentoonstelling te Groningen tijdens hel Landhuishoudkundig Congres, mogt plaats hebben. Men scheen er echter aldaar weinig waarde aan te hechten. De Courrier de Bretagne maakt melding van een vreeseiijk feit van opsluiting van een zoon door zijn vader. Album Le Gouallechet slagtoffer dezer opsluiting, was zeer zwak van geest. Zijn vader poogde van den maire van Plouay tc verkrijgendal zijn zoon in het gezond heidsgesticht te Dinan voor rekening der open bare liefdadigheid werd opgenomen maar om de fortuin der oudersdie welgestelde boeren en eigenaars eener hoeve waren werd natuurlijk die vraag geweigerd. Le Gouallecvader, door gierigheid gedreven, besloot toen zijn zoon tehuis te verzorgenen de arme Album werd in een soort van beestenstal gebragt, waar hij aan een ijzeren ketting werd vastgelegd, die met het eene eind aan zijn voet en het andere aan een balk van het dak werd vastgemaakt. De smid Guillemot smeedde d»:n ketting aan den voet van het slagtoffer vast en bevestigde dien onder hel dak. De beulen werden hierbii ge holpen door een gedienstigen buur, met name Le Saic. Noch de mairenoch de bewoners van hel gehucht bekommerden zich over de schielijke verdwijning vau Album; zij dachten dat hij in eene kamer was opgesloten. Eene zuster van den ongelukkige, eenigen tijd geleden gehuwd, durfde het eerst over dit feit spreken en bragt hierdoor eene huiszoeking teweeg. Men vond den ongelukkigen gevangene op een hoop vuil, slinkend stroo. dat met vuiligheid doorweekt was. Hij was geheel naakt. Zijne haren en zijn baard waren nagenoeg een halven meter lang; zijne ledematen waren bijna geheel verslijld, Je voet waaraan men de ketting geklonken had, was geheel van vleesch ontdaan. Hij had geene ge lijkenis meer met een menschel ijk w ezen. Drie volle jaren had hel ongelukkige slagtoffer der vaderlijke gierigheid op dien vuilnishoop ge leefd, welke eindelijk ook zijn graf had moeten worden. Nu hij sedeit een tiental dagen lieiderijk wordt verzorgd heeft de ongelukkige weer eenig menschel ijk voorkomen gekregen; men hoopt nog op zijn herstel. Dat de bevolking van Frankrijk in den laatsten tijd verminderd iskan men vooral op het platte land waarnemen. Velen verhuizen naar de steden en een groot aantal jongelieden emigreert om spoedig rijk te worden en om militaire dienst te ontloopen. Dat is voorai het geval in de streken tusschen het kanaal van Languedoc en de Pyremën. D2 minister van binnenlandscbe zaken heeft aan den heer Futier opgedragen een onderzoek naar de oorzaken dier emigratie in le stellen. Hij is tot de conclusie gekomen dat in de Haute-trrronne en de Ariëge reeds enkele dorpen geheele verlaten zijn. De emigran ten zijn meestal jongelieden van beiderlei geslacht. Zij gaan in hoopen naar Zuid-Auicrika. Een eerste gevolg hiervan is de vermindering van Let aantal recruten. Te Lurhe dat 8—10 lole- lingen leverde, vindt men er tegenwoordig twee of drie. Evenzoo is hel in de andere dorpen In een kling van viet mijlen vond de heer Futier zes hoeven verlaten en het land onbe bouwd en hij vreest, dat de bevolking weldra alleen uit ouden en gebrekkigen zal beslaan. Te Ogen is sedert 1865 de bevolking van 1800 op 1400 gedaald. Het onbebouwd laten van land maakt de streek ongezond en arm. De heer Fuster verlangt, dat de wetgeving de emigratie zooveel mogelijk zal tegengaan en dat dc schoolmeesters iederen Zondag verhandelingen zullen houden om te bewijzen, dat men ook in zijn eigen land fortuin kan makenen te waarschuwen voor de gevarenwaaraan de emigrant bloot staal. Te Chicago werd onlangs een 1 lOjarige vader door de reglbank veroordeeld tot eene boete van 10 dollars, omdat hij zijn jongste zoontje, in den aanvalligen leeftijd van niet meer dan tachtig jaren geducht had afgeranseld Teneinde de in diensttrediog voor jongelingen bij de mat ine te bevorderen is door den minister van marine bepaalddal aan ben die van de kweekschool voor de Zeevaart te L'.den bij de marine in dienst treden f30 zal worden toege kend. Zoowel aan matrozen als marinier» bestaat bij bet zeewezen nog groote_beboelte. De corp» pontonniers, le Dordrecht in gar nizoen, zal in den loop van den zonder kampeeren aan den Itijn, onder de gemeenten Hhenen. Voor plaatsvervangers en nummerverwisse- laors voor de nationale militie zijn bijna geen liefhebbers te vindende scherpe controle o. a. op de keuring is daarvan dc oorzaak. Niet zelden wordt voor een plaatsvervanger ƒ600 tol 700 geboden en nog zien de commissionair», die hierin handelen, bijna geen kans om per sonen daarvoor te krijgen. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 17 Maart: tArie Held is dood. Wie was die'Jleld? Was hij een beroemd gersoondie veel door zijne heldendaden van zich heeft doen spreken vraagt men alligl Och neen Arie Held was niemand auders dan de porder waarvan ik in 'l begin der vorige maand beriglte, dal bij zoo onmee- doogenloos door den liaan van zijn buurman werd vervolgd. Wal de oorzaak van zijn dood is geweest kan ik niet met zekerheid beriglen. Sommige buren willen zeggen dat de doorge stane angst voor den haan en de hanenbeet in zijn hals de aanleiding tot den dood van den armen Held is geweestbeter ingelichlen zeggen evenwel dat de haan volstrekt niet dezen moord opzijn hannengeweten heelt, en dal Held hoe heldhaftig hij ouk mag zijn geweest, toch hel onderspit voor een eenvoudige menschel ij ke ziekte heelt moeten delven. Hoe hel ook zij dit is evenwel zeker, dat de hann thans Victorie kraait. Zijn baas verkoos tot zijn slralop bet voorbeeld van 's Lands Begering, die de dood straf afschafte, ook vooi zijn haan eeuwigdurende gevangenisstraf. Nu hel corpus delicti evenwel niet meer beslaat, zal, naar ik verneem, alslag van gevangenisstraf door den baas voor zijn haan worden aangeviaagd en hij twijfelt niet ot dere zal worden verleend. Met belangsielling ziet men tegemoet op hoeveel minder als voor hel geheele leven de straftijd van den haan nu zal worden bepaald. Het rekwest der Internationale werklieden vereniging, teneinde het stadsbestuur te ver zoeker. 5000 arbeiderswoningen te bouwen, ligt nog altijd ter teekening. Hel srjiijnl van te weinige handleekenmgen te worden voorzien om te durven hopen dal hel met eenig gunstig gevolg zou kunnen worden aangeboden. Intus- scben verrijzen aan de buitenkanu-n der stad gedurig nieuwe woningen voor werklieden en kleine burgers; niettegenstaande dit is er nog buitengewone schaarste van woningen, waarvan door de eigenaars grof partij woidt getrokken, zoodal de huurprijzen bijna aluin weder zijn verhoogd. De huren van sommige woningen van werklieden zijn in de laatste 5 a 6 jaien met f 20 jaarlijks gerezen. Bukking en radijs «waren in de laatste dagen echter wat lager in prijs." Polilioke llevue Welk gevolg zal de aanstaande ontruiming van het Fransche grondgebied hebben? Men antwoordt: «de ontbinding der Natio nale Vergadering en, zooals van zeiven spreekt, nieuwe verkiezingen." Er is dus weder een groot speclakclsluk op zigt. Spanje verkeert steeds in treurigen toestand en is eene kampplaats voer onttroonde oud- gasten voor opkomende kroondragersvoor velen is elke verandering tot lijdelijk voordeel. Spanje behoorde in deze dagen te hebben een Bewind dal achting verdiende en kracht bezat en de orde deed eeibiedigen. Eerst als het Land rustig, was moest de Cortes bijeenkomen om politiek en administratief werk zaam te zijn. De grootste behoefte die Spanje heeft is een Uitvoerend Gezag, dat niet alleen bevelen geeft, maar die ook doet gehoorzamen. De ministeriële crisis in Engeland is zoo goed als geëiudigd^ In hel lagerhuis is medegedeeld, dal de hoofden der conservatieve partij niet bij magie of niet gezind waren om de open gevallen zetels der regering intenemen. Men had dit reeds dadelijk voorspelddaar de meerderheid in het lagerhuis volstrekt niet conservatief is en eene ontbinding van de volksvertegenwoordiging tb-ns eene roekeloos heid zon zijn. En tevens heelt zich dc voorspel- l:ng bewaarheid, dat bladslone op hel genomen besluit zou terugkomen. Hij heeft zich op nieuw ter beschikking der koningin gesteld. Gladstone is alzoo hoofd van het kabinet gebleven en men mag Engeland met het behoud van een zijner grootste ministers geluk wenschen.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2