Ie kunnen tijn. Zij telde pa* zestien jaren, toen lord Byr«n luiar te Venetië leerde kennen en weldra onstond tusschen den dichter en de schoone, jonge gwtviu zeer intieme .betrekking. Haar bejaarde gemaal schijnt zich daar. weinig over bekommerd te hebben en liet beiden, eerst te Venetië en later .te Bolognaongestoord alleen moet hij van lord llyron eens 10,QU0p. st. geëiöcht hebben, maar ot hij ze' gekregen heelt, is onbekend. Later intuaschen dwong hij zijn jonge vrouw, met hem naar Ravenna terug te keeren om toen al te grooi opzien te vermijden. Reeds had de diebter, in wanhoop lover haar vertrek, besloten zich naar Engeland te begeven, 'oen li ij plotseling naar Ravenna ontboden werd, daai zijne vriendin gevaarlijk ziek was geworden. Zijne aanwezigheid deed haar spoedig geheel her stellen- Kort na Byron's dood 1824) stier! ook de oude graal Guiccioli, eti niet lang daarna huwde zij, nog altoos jeugdige weduwe, den l-'ranschen maikics de Boissydenzelldgn die indertijd als Sennatslid onder het Keizerrijk, door zijn heilige en excentrieke uitvallen zoo dikwerf zich belagchelijk heeft gemaakt en vooreenige jaren gestorven is De gravin was in de voorname kringen te Parijs en te Londen steeds zeer gezien. Voor twee ot drie jaren heelt zij nog een boek uil- gegeven. waarin zij Byron's nagedachtenis tegen de aanvallen van Mevr. Beecher-Stowe in be scherming heeft genomen. Pi y Margall, een der diie mannen die thans aan het hoofd der Spaansche republiek staan, heeft steeds de zeldzame verdienste gehad van zijn eigen belang op te offeren aan zijne partij. Geen staatsman of partijhoofd was ooit minder zellzuchtig dan hij. Toen maarschalk Narvaei nog alvermogend minister was, redigeerde Pi y Margall een radicaal blad. Daar hij reeds meer malen wegens drukpersdclicten veroordeeld was, stond hem bij eene nieuwe vervolging een uiterst zware boete te wachten,zijne Bnantiële krachten verre te boven gaande. Onder die omstandig heden moest hij tot zijn leedwezen een scherp artikel, hem door een zijner staatkundige vrien den ter plaatsing gezonden, afwijzen uit vrees voor de onoverkomelijke gevolgen. Terwijl hij dit den schrijver mededeelt, komt een jongen zijne woning voorbij, luidkeels de lijst der winnende nummers te koop biedende. Margall had toevallig een lot, roept den jongen koopt - een lijst en naauwelijks heeft hij er een blik op geslagen of hij voert zijnen viiend vrolijk te geinoel«geef op uw artikel* ik heb 10 000 pretelus gewonnen. Nu kan ik hel stuk plaatsen." Alzoo geschiedde. Den v olgenden dag verscheen hei artikelnpg dienzcllden avond werd hij gedagvaard en de week was nog niet verloopen, ol hij had zijnen prijs als boete betaald. Te Dundee (Schotland) is een geheel gezin, beaia^d: uit man, vrouw, zoon en dochter, dood in bed gevonden de vermoedelijke oorzaak is gasonlsnapping uit een sinds lang builen gebruik getelde gaspijp. Het vervaardigen van kunstbloemen thans bijna uilsluitend en hoofdzakelijk een Parijsche tak van nijverheid is oorspronkelijk uil Italië atkomslig. De eerste Fransche fabriek Ie Parijs werd in 1738 opgerigt door zekeren Sequin een botanist. Hij was de eerste, die dunne zilveren blaadjes welke gekleurd werden be zigde terwijl de Italianen die hij overigeus navolgdezijde gebruikten. Het vervaardigen van bloemen van papier is eerst van later dag- teekening Tegenwoordig levert Parijs bijna aan de geheele wereld kunstbloemen. Zij worden van daar lot zelts naar Amerika gezonden. De uitgevoerde waarde aan kunstbloemen en vederen bedraagt gemiddeld 30 millioen francsen men -berekent dat een derde van die som zuivere winst is. De mannen in dit vak werkzaam verdienen 2 fr. daagsde vrouwen 2.50 a 8 fr. Enkelen, die een vast salaris hebben, verdienen 12 1500 fr 'sjaars. Men rekent dat van de 12,000 personen, die kunstbloemen en vederen maken, 10,000 vrouwen zijn. De Minister van Finaulien heeft het wets ontwerp tot lijdelijke beperking der bevoegd heid lol aanmunting van zilveren standpenningen gewijzigd jn den geest van het voorstel der commissie van rapportenrs, zoodat de bevoegd heid tot het doen schorsen der aanmunting aan cfen Koning wordt gegeven. In verband hiermede wordt, mei 't oog op de daardoor nog noodigc voorbereiding, de wet dadelijk na de afkondiging verbindcude verklaard. Omtrent de schipbreuk der Atlantic meldt men thans: Drie of vier passagiers eerste klasse zijn gered. Een dame was doodgevroren. De agent der maatschappij is onder de omgekomenen. De passagiers, die te Haiilak'zijn aangekomen, I deel en haitverscheurende bijzonderheden mede. Lr waren aan boofjd 850 passagiers der tweede en 30 der eets|^''jj|frse, .142 man equipage en bovendien l i péjsóncn, de- stil, zonder vracht te betalen, op hetscWj» hadden weten te komen. Twee kinderen zijn; Poreis geboren. Van die 1038 zijn ongeveer 300 gered. Volgens later telegram uit Halifax bedraagt het aantal verongelukten van de Atlantic 560, waaronder 350 vrouwen en kinderen; 415 zijn gered, waaronder 60 man der equipage en 15 passagiers 1ste klasse. Geen enkele vrouw is gered AM ER SI DORT7 April 1873. Vervolg van- de le bladzijde. Toen wij Vrijdag jl. ons artikel schreven, aan hei hootd dezer courant geplaatsten ons daarin voorstelden te kunnen proclapieren den candidaat, die in de Zaturdagavond 5 April door de kies- vereeniging de Eendragl te houden vergadering zou worden gekozenmoesten wij logisch in dit prospect tot punt van uitgang nemen, dat het resultaat dezer vergadering zou zijn in den denzelfden geest die, naar hel ons toescheen, uit de stemujtbrenging barer leden in hare twee vorige vergaderingen was gebleken toen op haar candidatengros enkel voorkwamen mannen van den nieuweren tijd en niet bejaardzijnde in ■«deze twee vergaderingen zelfs geen enkele slem op den Heer Gordon uitgebragt. Tot onze verbazing verkreeg echter de Heer Gordon Zaturdagavond bij de stemming voor de candidatuur dadelijk de stemmen van juist de belli der aanwezige leden, en dit dus geen meerderheid zijnde, werd op nieuw gestemd, verkrijgende hij toen ééne stem meer dan voor noemde helft en derhalve de volstrekte meer derheid, zoodat hij tol candidaat werd geprocla meerd. Wij respecteren deze keuze, al kunnen wij ons daarmede niet vereenigen. De Heer Gordon is evenals de Heer van Illersum een hoogst achtingswaardig en braai burger, maar er zijn reeds veel bejaarde leden in den gemeenteraad en consequent in onze zienswijze, uitgedrukt in ons leadingartikel en in artikelen van voorgaande jarenkunnen wij thans ook hem niet tot onzen candidaat proclameren. Hoe gaarne wijde kiesvereenigingen niet vooruitloopende, candidaten van de Eendragl ol van Amersfoort proclameren, moeten wij echter zelfstandig handelen als de keuze aldaar niet in overeenstemming is met onze electorale be ginselen of begrippen. Doch evenmin vinden wij nu vrijheid eenen anderen candidaat te stellen, met het droevig vooruitzigt, dat deze slechts een betrekkelijk gering getal stemmen der kiezers zal erlangen en hoogstwaarschijnlijk niet in her stemming zal komen. Ook vermits nog in andere kieskringen andere candidaten kunnen gesteld zijn of worden, zal hoogstwaarschijnlijk deze verkiezing op herstem ming uilloopen en is er dan weder gelegenheid te dier zake te adviseren. Derhalve thans geen van de beide candidaten der kiesvereenisingen proclamerende, meene men daaruit niet, uc.» daarin eene gisping barer keuze ligt opgesloten. Dit zij verre van daar. De vrijheid van dénken en handelenwelke wij voor ons zeiven heilig achten gunnen wij in nog ruimer male aan anderen. Vrijheid is in Nederland het edelste erfgoed der vaderenonge schonden dienende te blijven. Vrjjheid is tegelijk symbool en palladium van menschenreglen en burgerreglen beschut door de wetals waarborg dat zij niet in wanorde ol bandeloosheid zal ontaarden. Werpen wij derhalve zelfs de veronderstelling van gisping van ons al, wel willen wij doen uitkomen dat wij ons verheugen in het voort durend bestaan der beide kiesvereenigingen waartoe wij, sedert meer dan drie lustrums tot haar ledental behoorendevoor zooveel onze beperkte krachten vermogtenmet woord en daad inspireerden. Zeker ontkennen wij niet hare foutenhare tekortkomingen maar ook zij die haar scherp gispen zijn gansch niet foutloos. Steeds onthielden wij ons van ongepaste critiek over haar te zwaaijen. Hier mag wel worden gezegd: afbreken is gemakkelijk, maar opbouwen op pijlers, die lang den tijdtand kunnen weer staan, is moeijelyk. En voorwaar, weinig kies vereenigingen in Nederland kunnen op een zoo langdurig bestaan bogen als de cmze. Immers in hoofdsteden vaa honderd duizend of zelfs van meer dan een kwart millioen zielen is het oprigten en voortbestaan van kiesvereenigingen allerinoeijelijkst en veelal de opkomst der leden zeer beperkt. Zou men dan niet tevreden mogen zijn, dat in onze beschcidene stad deze twee kiesvereenigingen alwaar de leden onderlin" welwillend bijeenzitten en de opkomst veelal bevredigend, 6oms zelfs betrekkelijk talrijk is zich handhaven Niet alleen dat volle vrijheid wordt gelaten om in de vergaderingen de verkiezingen, de can didaten enz. te bespreken, maar dikwijls geschiedt de uitnoodiging daaitoc van voorzilterszijde, en heeft mén iets aantemerken op hetgeen in de vergadering voorvaltdan is redelijkerwijs daar de plaats om deze aanmerkingen kenbaar te maken, uiaar buiten de vergadetingen niet. Nieuwe leden worden gaarne aangenomen. Men kan zich daartoe bij de besturen vervoegende namen der geachte Heeren Presidenten en Se cretarissen vindt men inde advertentien in deze Courant. Hebben de kiesvereenigingen geen bepaalde kleur, zoo is dit in eene stad als A mersfoort (vleijende wij ons in onzen I7jarigen werkkring alhier vrij wel menschecften zaken te kennen) te prefereren boven eene gedecideerde kleur; want nu kunnen in de vergaderingen alle rigtingen aan liet woord komen en hebben hare voorstanders gelijke regt'cn ook van stem men en werkelijk is het een' streelend gevoel, voor wiens hart warm voor niaatschappejij&e harmonie klopt, als men aldaar mannen van alle politieke rigtingen Protestanten, Catholieken en Israëlieten vriendschappelijk en als broederlijk bijeenziet, om het publiek belang te bepleiten en te behartigen; en aldaar vindt hei ongekun stelde woord van den eenvoudigen burger, koop man en meester-metselaar of behanger enz. een even welwillend onthaal als de welsprekendste ontboezeming van een knap meester in de regten. Zóó moest het overal zijn. Dan zou er wal meer vrede en liefde onder de menschen heerschen. Zonder ruggespiaak met, of aansporing van wién ook gleden' de beide vcrkiezi'ngsartikelen uit or.ze pen. Wordt onverhoopt daarin 'leen of ander misduid, clan ligt hel pardon daarvoor in onze goede bedoeling opgesloten. Hopende op eene trouwe opkomst der kiezers, zij nog opgemerkt dat de slembus piecies te vier uren wordt gesloten. De huishoudelijke vergadering van de Af deeling Amersfoort der Maatschappij lol Nul van 't algemeen'1 zal niel op 10 April e k (zooals abusievelijk was gemeld), maar op 1 7 April worden gehouden. Naar ons van vertrouw ba ie zijde wordt mede gedeeld is doorhet Cnilegie van Kerkvoogden bij de Hervormde gemeente te Amersfoort tot Koster der Sl. Joris-Kerk benoemd de lieer Fortuin. Heden avond treedt een gezelschap artisten, zoomede gedresseeide honden en apen op hel tooneel der groote zaal van Amicitia le Amersfoort op, welk Theatre des Nouveautés onder den directeur Wery en regisseur Antoine in een aantal steden giooten bijval van hel daarbij toegestroomd publick. mogt erlangen. Het groot -gevarieerd pr:>gramma lokt zeker te Amersfoort een talrijk publiek van Dames en Heeren, ook met kinderen naar de voorstelling, te meer omdat sedert vele jaren niets in dat genre alhier was te zien en men dus ongetw ijfeld van deze gelegenheid 'zal gebruik maken eenen hoogst genoogelijken avond doortebrengen, terwijl de zeer billijke entree daartoe mede zal uitlokken. Naar wij vernemenkan men verzekerd zijn veel aldaar te aanschouwen dat alleraardigst en veel dat verbazingwekkend is en nog nimmer op dien aanlrekkelijkcn voel te Amersloort is geproduceerd. Iemand, steeds geaccrediteerd als juist inge licht en'juist te oordeelen in eene hem eigene specialiteit, schrijft uit Frankrijk het volgende: Sedert bijna 6 maanden vormden de looijers en de schorsverkoopers twee heterogene kampen. Aan de eene zijde de looijersdie goedkoop wilden koopen aan de andere zijde de schors- verkoopers, die tol fetme prijzen wilden ver- koopen. De worsteling heeft niet lang geduurd tegen over de schaarschte der huiden. De looijers waren zeker, temporiserendede schors tot lage prijzen le bekomenzijnde zij dus, zonder groote inspanning, overwinnaars gebleven. Geheel uit het veld geslagen, accepteren de schorshandelaars, die vóór het nieuwe gewas willen verkoopende offertes hun gedaan als deze redelijk zijn, dat wil zeggen met 12 k 15 pCt. beneden de prijzen van verleden jaar. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen dat de nieuwe indeeling van het leger in brigades en divisiën door Z. M. den Koning is goedgekeurd. Bij den Raad van State is thans aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot het aanleggen van forten, waarvoor ectte uitgave van 38 millioen zou worden gevorderd. Daarentegen zouden de vestingen Nijmegen, Zutphen en Deventer wor den ontmanteld. In tegenwoordigheid des Keizers hebben le Potsdam proefnemingen plaats gehad met het

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2