tte resultaten voor de wetenschap van dezen togt verwachten. In tegenspraak met verspreide geruchtendat correspondenten van vreemde bladen niet aan de expeditie zouden mogen deelnemen wordt gemeld dat aan de verschil lende mogendheden met name aan Engeland officieel bekend gemaakt is geworden, dat het geoorloofd was een verslaggever naar hel leger corps te zenden. Tot nu toe heeit alleen Pruisen gevolg gegeven aan deze uitnoodigingen is door de regering de luitenant der huzaren Stumm aangewezen om de expeditie te verge zellen. We mogen dus later vele interessante mededeelingen tegemoet zie». Allerlei. Een merkwaardige geneeswijze is te Utrecht door dr. Fock toegepast tegen den lintworm, voor welke kwaal een Japanner, de heer Wich- nomi, te vergeefs raad en hulp had ingeroepen in Japan en te Londen. Zonder eenige voor bereiding was de lijder binnen twee oren van den worm bevrjjd. Men meldt uit 's Hertogenbosch: Door de hee- ren Cordeweener en Co. is alhier een fabriekop- gerigt van kunstboter. In hel verslag van dt gezondheids-commissie te 's Bosch wordt gezegd, dat door onderzoek is gebleken, dat deze kunst boter den reuk en de kleur heeft der gewone boter en dat men zelfs in den smaak niet veel verschil kan -ontdekken. Te 's Hage is aangehouden zekere Gerril Simons, oud 49 ]aren, handelaar in borstels, welke dooi het uitgeven en in het bezit Leb ben van een valschen gulden en bij daarop gevolgde huiszoeking gevonden roodkoperen vor men waarin het borstbeeld van Z M. en het Rijkswapen gegoten of gegraveerd waien, ver dacht wordt van het vervaardigen en uitgeven -van valsche munt. Nog werd bij de huiszoeking gevonden een klomp letterspecie en een fleschje «mei kwikpraeparaat tot verzilvering geschikt. De aangehoudene, ofschoon ontkennendeis naar hel huis van Arrest overgebragt. Eerlang zal te Parijs een belangrijk proces worden gevoerd. De bekende Fransche advocaat ■Jules Favre zal n.l. voor de Bredascbe familie ■de Bourbon de erkerraing verlangen van hun tiaar» en hunne burgerlijk regten in Frankrijk. -Wiet minder dan 481 authentieke stukken moeten -door de onafgebroken bemoeijingen van den 78j arigen graaf Gruau de la Barre wiens geheele •leven gewijd was aan de belangen der afstam melingen van den hertog van Normandië, in banden zijn van genoemden Tegtsgeleerde, waar- •uit zou blijken, dat de eenige zoon van den ongelukkigen bodewijk XVI niet als kind in den kerker te Parijs, maar wel in 1845 te Delft -zou zija overleden. De Antwerpsche Prècurteur bevat een particu liere correspondentie uil Weenen dd. 13 dezer, volgens welke er volstrekt geen uitzigt zou zijn dat de opening der tentoonstelling, ofschoon als ontwijfelbaar zeker tegen 1 Mei a. s. aange kondigd, op dien dag zou kunnen geschieden, maar het er mee gaan zal als met die der Parijsche tentoonstelling. Niets is nog in vol- komendheid afgewerkten de werkzaamheden, zelfs de gelijkmaking van hel terrein gaan zóó langzaam en met zóó gering getal arbeider dat er minstens nog wel eene maand na 1 Mei moet verloopen eer de zaken ia eenigzins voegzamen staat toonbaar zullen zijn. De brief schrijver raadt dus de bezoekers zich niet te zeer te haasten om op 1 Mei eene quasi- opening bij te wonen, maar liever een poosje te wachten, om althans genot van huu dure seis te hebben. Aan eene particuliere maatschappij is thans concessie verleend voor den aanleg en de exploi- larie van eeu spoorweg, welke Canada zal door snijden. De spoorweg zal beginnen aan een door de Canadascbe regering aan te wijzen punt aan een eveneens door de regering aan te wijzen punt op de kust van den Stillen Oceaan aan beide uiteinden zal te gelijker tijd een aanvang met het bouwen van den weg worden gemaakt en de geheele weg moet binnen acht jaren na den SOaten Julij 1874 den dag waarop de werkzaamheden moeten begonnen zijn gereed -«tju-, bovendien zal de concessionaris twee zij lijnen hebben te bouwen, eene naar een door de regering aan te wijzen punt aan bet Bovenmeer, en eene tot aansluiting van den weg aan den Su Paul Paeific spoorweg in Minnesota over Pembtna. De lengte der geheele hoofdlijn wordt geschat op omstreeks 2700 Engclsche mijlen. De maatschappij zal van de regering van Canada een subsidie ontvangen van 30 millioen dollars ia gehJ en landsehenkiogen tot eeu maximum van 80 millioen acres voor de hoofdlijn. Daaren boven worden bij de concessie landschenkingen gedaan van 25000 acres voor elke mijl der zijlijn naar het Bovenmeer en van 20,000 voor de zijlijn naar Minesota. AMERSFOORT17 April 1873. Op Dingsdag den 22 April 1873 des na middags te één uurzal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin dt punten van behandeling zijn 1°. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, den heer P. E. van Ittertum. 2*. Üntwerp-adres aan Z. M. den Koning tot ontheffing van óe verpligling tot oprigting eener burgerdagschool voor middelbaar on derwijs. Zondag aanst. gedenkt de bode W. Stol den dag waarop hij 25 jaten geleden (20 April 1848) in deze betrekking werd aangesteld 'jij net col- legie van het Heemraadschap over de Rivier de EemBeken enz. te Amersfoort. Blijkens advertentie in dit nummer zal op 6 en 7 Mei e. k. de beroemde Gr6&t United States Circus van de Heeren Pinder Je C\ te Amersfoort voorstellingen geven. Hel personeel van dit circus hield te Rotter dam een schitterende oplogt en de voorstellingen aldaar vinden grooten bijval. Zeker zal ook het publiek alhier en der om streken toestroomen om de voorstellingen ie Amersfoort bijtewoucn. Het Verslag der Tweede Kamer over de wijziging der militiewetstrekkende tol afschaf fing der plaatsvervanging en nommerverwisseling, behelst eene zeer uitvoerige gedachlenwisseling over het voorstel zelf en over het verband met de algemeene organisatie des legers en der levende strijdkrachten. De commissie van rapporteurs is hel eens met de hoofdbedenking in de afdcelingen ge opperd dat het wenschelijk en noodzakelijk isdat een zoo gewigtig vraagstuk niet tot oplossing worde gebragt, dan wanneer de Kamer tevens in de gelegenheid zij gesteldover eene algemeene herziening van de wetten op milttie en schutterij te oordeelen. Door het ontwerp zooals 't daar ligtzal het doel niet worden bereikt. Dingsdag heeft het hoofdcomité van het Roode Kruis te 's Hage eene som van 25,000 ter be schikking gesteld van het centraal comité van het Roode Kruit te Batavia ten einde daarvoor aan te koopen zoodanige hulpmiddelen tot ver- fileging en hulp aan zieke ca gewonde krijgs- iedea, die het bestuur aldaar noodig en wensche lijk mogt achten tijdens den oorlog met Atchin. Mei de den 20 dezer vertrekkende mailboot worden voorts verzonden 1000 halve kilo's rooktabak, 300 halve kilo's pruimtabak, 1000 bouten pijpjes 4000 korte aarden pijpjes en eene verzameling lectuur. Later werd, per telegram, aan het centraal comité te Batavia kennis gegeven van het uit de algemeene kas der Vereeniging geopende credieL De noodzakelijke of gewenschte verplegingsmid- delen zijn op niet grooten afstand te verkrijgen en alzoo kan het leger in Atchin binnen acht dagen reeds in het genot zijn der hulpmiddeleu door het Nederlandsche Roode Kruis verleend. Aan persoonlijke hulp uit Nederland is geen behoefte, het allerminst aan die van vrouwelijk personeel. Volgens de per mailbij het dep. van kol. aangebrachte berichten zou de expeditie naar Atsjien zijn zamengesteld als volgt Opperbevelhebber gen.-maj. I H. R. Kohier. Totale sterkte der landmagl (waarin nog geringe wijzigingen konden worden gebragt, doch die als het minimum te beschouwen was). Officieren. Minderen. Rij kipaarden. Opperbevelhebber en staf 6 6 Infanterie 116 2637 Kavalerie. 3 60 50 99 Artillerie. 9 232 lien ie 8 115 Militaire administ. 10 29 Jeneesk. dienst 14 101 Totaal f 166 3180 149 3346 Zeem.gt Komm. over de maritieme middelen kapt. t. z. J. F. Koopman. Z. M. stoomschepen DjambiCitadel van Antwerpen, Marnix, Soerabaya, Sumatra, Coc- hoorn. De Ned. Ind. goevernem. StoomersSiak Bronbeek. Vijf stoombarkassen. Negen kruisbooten. Landingsdivisie; komm. kapt.-luit. t. z.J. W. Binkes. 300 man als infanterie. 5 stukken veldgeschut en 11 mortieren met benoodigd personeel. 100 man voor ambulance en transport. De Amsierdamsche Gezondheidscommissie is f na onderzoek, tol de conclusie gekomen, dal het zoogenaamde spuitwaterbij de meeste fabrie kanten te Amsterdam verkrijgbaar, lood en tin, afzonderlijk of te zaraen, bevat, terwijl ook een enkele maal zink werd gevonden. Men schrijft uit Gorinchem van 15 April Gisteren heelt de officier van justitie, ver- geteld van den regter-commissaris en den griffier, zich begeven naar Meerkerk, ten einde onder zoek te doen naar een gepleegden moord op een kindje van 6 dagen oud. Des avonds ten 8'/, ure is de persoon van Floris Baas landbouwer gevankelijk alhier binnengebragl door den briga dier der Rijksveldwachl Bunink en des nachts ten l2'/r ure de huishoudster, die van het kind bevallen is, door den rijksveldwachter Bakhuis. Beiden hebben hel misdrijf reeds bekend. Heden is de justitie weder vertrokken, ten einde schou wing te doen over het lijkje. De nlegtige opening der tentoonstelling te Weenen zal in de rotonde plaats hebben, waar reeds de zitplaatsen worden ingerigl. Evenals in 1867 te Parijs zal meu beginnen met eene godsdienstoefening, welke, naar men hoopt al thans, geleid zal worden door kardinaal Rauscher Daarna zal baron Schwari Senhorn een rede houden, welke beantwoord zal worden door den Keizer, die dan de ten toonstelling geopend ver klaart. Waarschijnlijk zullen de Aartshertogen Karei bodewijk en Reinier eveneens elk eene toe spraak houden; eerstgenoemde in hoedanigheid van beschermer der tentoonstelling, de laatste als president van de Keizerlijke commissie. De zangers van de groote opera zullen daarop een Te Deum zingen. Vervolgens worden de builen- hindsche commissarissen aan den Keizer voor gesteld en maken allen in optogt eene wandeling door het gebouw. De toegangsprijs op den dag der opening is bepaald op 25 gulden. De in zenders hebben regt op kosteloozc plaatsen welke hen tot bijwoning van de pleglighcden der opening zijn gereserveerd. Men schrijft uit Deventer Door het kanlongeregt alhier zijn dezer dagen 3 personen uil naburige gemeenten lot geldboeten en gevangenisstraf veroordeeldwegens het in voeren, wegschenken en verkoopen van afge maakte runderen in deze en naburige gemeenten, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs hunner burgemeesters. De politie houdt dan ook thans meer dan ooit eeu waakzaam oog op den invoer van vleescli, dewijl sommigen het niet kunnen nalaten dit vleescli nil louter winstbejag den ingezetenen te verkoopen, waar door de volksgezondheid van eene geheele stad wordt in gevaar gebragt. Volgens de Lnndensche Echo deelde de heer C. H. Spurgeon de algemeene bekende djopsge- zinde leeraar te Londen, am zijne gemeente mede, dat hij een schrijven ontvangen had van een wel bekenden heer in Amerikadie hem 25.000 dollars aanbood voor 25 voorlezingen, dus 200 pond sterling (ƒ2400,1 per voorlezing. Bovendien zou het den heer Spurgeon vrijstaan zooveel meer verhandelingen te houden nis hij verkoos, hetgeen volgens de berekening van den welbe kenden Amerikaanschen «speculant", want daarvoor moet men den briefschrijver houden, aan den heer Spurgeon 40.000 pd. st. in een jaar zou opleveren. De leeraar nntwoordde dat hij niet den Allanlischen Oceaan zou over steken om verhandelingen te houden al ware het aanbod nog wel tienduizend maal grooter. Ik ben een dienaar des Evangelies (zeide de eerw. spr.) heb nooit voor geld gesproken en ben ook niet voornemens dit te doen. Ht ware jammer indien mijne gemeente mij niet onderhouden kon." Op de veronderstelde aan merking dat genoemde leeraar hel geld zou kunnen besteden voor den bouw eener school antwoordde hijdat dit eene vernedering voor hem zeiven en eene schande voor zijne gemeente zou zijn want dat een ander land niet behoort aangesproken te worden voor hetgeen zijne gemeente doen kan en behoorde te doen. «Er waren dien avond", zeide Spurgeon, «twee broe ders tegenwoordig, die aanbiedingen uit Amerika ontvangen hadden en even goed verhande lingen konden houden als prediken."

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2