Ding-sdag- 6 Mei 1873. Jte 2087. MRSFOOMI! Winterdiemt aangevang I November 1872. Nrderlanpsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.1, 11.2 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9.—. Uilig. comm. dlligence-dtensten Van Amersfoort naar Maarsbergen s morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 3 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. ;encc-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 n., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 ureo. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1.franco per past 1.15. Prijs der Advertenties van 1 tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, olTiciëele en onteigen. Advertentie., per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents A/t. nummer, 10cents Bestellingen bij den Uiig. A. H. wam CUeffte Amersfoort Bureau 4mer,/oortsehe Courant. Stoovestraat bij de l^ngestraat. Wijk B, S- 33, en bij alle Boekbaodelareo en Postdirecteuren io bel Rijk. Brieven frano*. Advcrtenliën voor dit blad a\t Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen AdeertenUehuraeu van Nusa en vsa DinutWijnstraat, Rotterdam. Oorlog met Atohin. Er is thans ook bij de regering een telegram ingekomen omtrent de inscheping der troepen op Atchindie geene mocijelijkheden scheen op te leverenterwijl men bij het terugtrekken niet in 't minst door den vijand was verontrust. Overigens zijn in de laatste dagen geen nieuwe bijzonderheden omtrent de expeditie bekend geworden en ook de driedaagsche discussie in de tweede kamer heeft daarover geen licht meer doen opgaan. Alleen over 't geen nu vcrdei be hoort te worden verrigt om de geleden neder laag te herstellen zijn thans door den minister van koloniën eenige medcdcelingcn gedaan, die men in 't verslag der zitting uitvoerig zal kunnen lezen. Naar inen voorts uit zekere bronnen ver neemt heelt «Ie werving voor het leger in Oost-Indië zulke gunstige resultaten, dat men vertrouwt een voldoende versterking van hel O.-Ind. leger hier te lande te kunnen vinden, zoodat men niet tot het buitenland zijn toevlugt zou behoeven te nemen. Van offivieren is het aanbod zelts zoo grootdat niet allen die wenschen, zullen kAïnnen overgeplaatst worden. Bij dc marine is het echter, wat de mariniers en matrozen betreftminder gunstig gesteld daar niettegenstaande hel verhoogde handgeld nagenoeg niemand zich aanmeldt. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat de vijf zonen van een predikant op Texel, die allen in ons leger dienen (twee als officier en drie als onderofficier), zich hebben aangeboden om deel te nemen aan de expeditie tegen Atchin. Üuilsche bladen bevatten het volgende telegram uil Konstanlinopel van den 29sten April De Levant Herald meldtdat een gezant van den sultan van Atchin hier aangekomen is om de tusschenkomst der Porie in den oorlog met de Hollanders in te roepen. Politieke Rome. Thiers zou erkennendat de toestand van Frankrijk na den uilslag der verkiezingen in derdaad zorgwekkend is. Toch zou hij a'an 't roer van het schip van Slaat blijvenals de gematigde Republiekeinen hem trouw ter zijde slaan. Men mompelde te Parijs van eene wijziging in het Ministerie. Thiers heelt aan de leden van eene der kiezers- vereenigingen van de hoofdstad, welke opgemerkt hadden dat de verkiezing van den heer Barodet geene vijandschap beieekende jegens den Presi dent dor Republiek, maar wel jegens de Nationale Vergaderinghel volgende antwoord gegeven Ik wil dit wel aannemen, maar ik ben niet bij magie, om de Vergadering te ontbinden, hoe gaarne Frankrijk haar ook uiteen zou zien gaan. Daartoe is zij zelve uitsluitend bevoegd, en wil men hare ontbinding zoo zal men, even als bij alle besluiten met de meerderheid te rekenen hebben. En ik vrees dal de uilslag der jongste verkiezingen de besluitelooze en vrees achtige leden der vergadering die de weegschaal nu eens regis dan eens links doen overslaan zal hebben verschrikt. «Men moet van de 180,000 stemmen van den heer Barodet aftrekken 100,000 van die radicalen welke mijn gouvernement stelselmatig bestrijdenmaar er blijven dan nog 80,000 over, die voor den heer Barodet zijn uitgebragt, om drie verschillende redenen. Vooreerst heelt ccn zeker aantal kiczeis protest willen aantce- kenen tegen de wet tot opheffing der centrale mairie van Lyonwaarin zij een vergrijp tegen de gemeentelijke vrijheden zien. Vervolgen» hebben velen willen protesteeren tegen de wijze waarop sedert een paar jaren de meerderheid der Nationale Vergadering Parijs behandelt hetwelk zy aanmerkt als een broeinest van wanorde waai in zij zich niet durft te wagen, en vooral tegen de woorden welke sommige afgevaardigden der regterzijdebij de laatste discussie over het wetsontwerp betreffende de schadevergoeding over de hooidstadgebezigd hebben. In de laatste plaats zijn er velen welke het nogdig geacht hebben aan de Vergadering, aan welke men het voornemen toeschrijft om het algemeene slemregt te beperken, een wenk te geven, dal zij dit niet zouden dulden maar zich des noods zouden verslaan met hen die zich zonden verbinden op het algemeene slem regt niet de allergeringste inbreuk te maken." De monarchale bladen ontveinzen volsliekl niet de smart die hen de nienwe bevestiging der republiek door de laatste verkiezingen veroor zaakt. De gevolgen die zij er uit trekken zijn dat de president der republiek zich nu moet afscheiden van de repnblikeinsche ministers van het cabinet en de bh. Jules Simon, de Remusat en, Leon Say terug moet zenden om zich op de conservatieve meerderheid te verlaten. De vertegenwoordigers van de rechterzijdedie te Parijs zijn en daama later op hel Elysée ge weest zijnhebben Thiers sterk aangeraden zich bij de monarchale partij aan te sluiten. Met deze raad is echter nog niet dadelijk overeen te stemmen zij klinkt zeer vreemd te meer daar zeven departementen zich tegen de rechterzijde verklaard hebben en Thiers bijna dwingen de linkerzijde te blijven onder steunen. Omtrent de verkiezingen in de departementen valt'weinig meer te zeggen, dan dat reeds door de telegraaf is medegedeeld. Loekroy heelt te Marseille een schitterende meerderheid betaald, de democraten zei ven hadden zulk een groot succes niet verwacht. Van d« 136,250 stemmen, zijn er ingekomen 73,765. Hiervan bekwam Loekroy 55,41! stemmen en Passy 17,155. Alles is in de grootste orde algeloopen. De uitslag van Parijs en Bordeaux tegen den avond aldaar bekend geworden verwekte groote geestdrift in de democratische partij. De prefect de heer Limbourg, is tot laat in den nacht in zijn cabinet gebleven met den president van het liberale comitéden heer Estiangin en den heer Renouard directeur van het Journal de Marseille. Des nachts om 2 ure maakte de prefect den uitslag van Loekroy bekend. Bijzonderheden zijn er niet medegedeeld. In de Belgische kamer heeft dezer dagen bij de behandeling der begrooting vau oorlog de heer Üefuisseaux een lid der uiteisle linker- zijde, zich met kiaclit verzet legen wat hij noemde, «de militaire loterij" en het stelsel van plaatsvervanging, 'l welk de regering wenscht te behouden. De redenaar heelt voorts met warmte de stelling verdedigd, dat België zich geheel moest ontwapenen en op die wijze een voorbeeld geven aan de overige volkeren. Na hem heelt een lid der regterzijde, de heer Vanderdoncklhet oudste Pi der kamer, de verklaring afgelegd, dat hij tegen de begrooling zou stemmenwegens het kolossaal hooge cijfer. Een andet redenaar van goeden naamde heer Coomansheelt daarna 't woord genomen en mede verklaard dal hij tegen de begrooling zou stemmen wij] daarin de conseriptie werd gehandhaafd. De heer Coomans gaf voorts als zijn gevoelen te kennendat het land door zijn leger en zijne vestingen zou te gronde gaan. Het testament van. Napoleon HL De gemagtigden van de ex-keizerin Eugenia zijn getnagligd geworden de uite.ste wilsbeschik king van Napoleon 111 openbaar te maken. De waarde der roerende goederen door den ex-keizer nagelaten is aangegeven als 120,000 pd. st-, doch zal ten gevolge van vorderingen der administratie slechts ongeveer de helft zijn. Het testament, gedagteekend 24 April 1865, geschreven op de Tuileriën luidt als volgt: «Ik beveel mijnen zoon en mijne vrouw bij dc groote staatsligchamen bij de natie eu bij het leger aan. Keizerin Eugenia bezit al de ver- eischte hoedanigheden om het'regentschap goed uit te oefenen en mijn zoou geelt blijken van een aanleg en van een oordeel die hem zijne hooge beslemming waardig zullen maken. «Moge hij nimmer de leuze van het hoofd van ons geslacht, ««alles voor het Fransche volk vergeten. Hij make zich vertrouwd met de geschriften van den gevangene van Su-Helena; hy onderzoeke de daden en de correspondentie des keizersopdat hij zich herinneiewanneer de omstandigheden hel veroorloven, dat de zaak der volkeren de zaak van Frankrijk is. «Het gezag is een zware last, omdat men niet altijd zooveel goed kan doen als men wen schen zouen onze lijdgenooten ons zelden regt laten wedervaren ook behoort men ten einde zyne roeping te vervullenvertrouwen in zich zeiven te hebben en het bewustzijn van zijnen pligt te bezitten. Men moet bedenkendal zij, die wij beminnen, uit de hooge hemelen op zien en ons beschermen. De geest mijns grooten ooms heelt mij steeds bezield en staande gehouden. Dit zal ook het geval zijn met mijnen zoon want ook hij zal zich altijd zijnen naam waar dig toonen. Ik laat aan keizerin Eugenia al mijne per soonlijke bezittingen. Ik wensch datna de meerderjarigheid mijns zoonszij het Elysée en Biarritz bijwone. «Ik hoop dat mijn aandenken haar dierbaar zal zijn en dat zij na mijnen dood het ver drietdal ik haar mogt veroorzaakt hebben, vergeten zal. Wat mijnen zoou betrefthij beware als talisman hel cachet dat ik aan mijn horologie droeg, en dat alkorastig is van mijne moeder; hij beware zorgvuldig alles wat mij overbleef van den keizer mijnen oom, eu boude zich overtuigd dat mijn hart en mijn geest bij hem blijven. «Ik spreek niet van mijne geliouwe dienaren; ik ben overtuigd dot de keizerin en mijn zoon hen nimmer zullen vergeten. Ik zal sterven in de apostolische katholieke roomsclic godsdienstwelke mijn zoon door zijne godsvrucht altijd zal blijven vereeren." (Gel.) Napoleon. «Gedaangeschreven en geteekend met mijne hand op het paleis der Tuilleriënden 24 April 1865. {Gel.) Napoleon.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1