Allerlei. Omtrent het leger en de marine in Indië cn de versterking van een en ander heëft de Minis ter van Koloniën in de tweede Kamer het vol gende medegedeeld: Er zijn in Indië tegenwoordig 8460 Beaumont- geweren, een millioen hulzen en groote vooraad patronen. Met de expeditie zijn meegegaan 4 gelrokken kanonnen, 4 houwitsers, 8 mortieren, 2 mortieren van groot kaliber en nog ander geschut, als 45 bronzen kanonnen en meerdere van klein kaliber. Wat de troepen betreft, in October, de laatste opgaaf, was er een over compleet van 181 Europeanen, er ontbraken 378 inlanders, doch die zijn sedert aangevuld, liet totaal der Europeesche troepen in Indië bedroeg thans 11,810, terwijl de Minister nog bedacht is op versteiking. l)e 400 in Indië aan wezige mariniers zullen met nog 300 worden versterkt en met de Prins Hendrik" vertrekken. Het contingent supplelietroepen, voor dit jaar bepaald op 1073 wordt met 1500 man ver meerderd. De Regering zal geen expeditionair corps naar Indië zendenmaar steeds voort gaan met het Indisch leger aan te vullen. Het ligt in 't plan der Regering lot oprigting van een corps soldaten, waarover de Regering ten allen tijde, ook buiten Europa, zal kunneu beschikken. Wat de marine betreft, het over ligt dat de Minister daarvan aan de Kamer gaf, was voor den heer Nierslrasz minder aangenaam; *t is er toch lang zoo erg niet mede gesteld als deze heer der Kamer had medegedeeld, ofschoon versterking noodzakelijk is. Wat het normale koppenlal betreft, is thans onze marine in Indië sterker dan tijdens de derde expeditie naar Balie. De Minister is voor de uitbreiding der marine De vier best aangeschreven schepen in Indië waren, toen hij voor 1866 Minister was, gebouwd; 'twas niet zijne schuld, dat zijne opvolgers den door hem ingeslagen weg verlaten hebben terstond nadat hij weder Minister was geworden, had hij gelden aangevraagd voor nieuwe sche pen, zoodat er nu reeds vier bijna gereed zijn; op dien weg zal hij voortgaan. De Min. heeft per telegram aan de Gouvern - Gen. gevraagd opgave van behoefte aan perso neel geschut en verdere behoeften. Er zijn daarop drie telegrammen in antwoord ontvan gen en nu kon hij verklaren, dat een groot deel van het gevraagde reeds op weg is naar Indie en dat aan alle verdere eischen zoo spoe dig mogelijk zal worden voldaan. Dingsdagavond is te St. Petersburg door 2094 millitaire musici en tamboers de aangekondigde taptoe op uitstekende wijze uitgevoerd. De in druk was «geweldig." Dingsdag jl. vierde czaar Alexander zijn vijf en vijftigsten verjaardag. Daaromtrent wordt het volgende uit Petersburg gemeld Reeds in den vroegen morgen begaf keizer Wilhelm zich naar de appartementen van zijnen neef om hem geluk te wenschen. Te 11 uur werd in de kapel van het winterpaleis de ge legenheidsgodsdienstoefening gehouden. De twee keizersde grootvorsten en grootvorstinnen het Pruissische gevolg ej» de Pruissische hofstoet, allen in gala waren daar bijeen. Keizer Wilhelm droeg de uniform van zijn Petersburgsch regement grenadiers en het groote lint der St.-Georgeorde. Nadat de czaar de gelukwenschen van hel corps diplomatique ontvangen had, gingen de twee monarchen te 1} uur naar het plein van het winterpaleis, waar het regement grenadiers Frederik Wilhelm lot de wachtparade was opge marcheerd en de vertegenwoordigers van alle wapenen geplaatst warsn. De parademarsch was schitterend Te 2 uur verleende keizer Wilhelm audiëntie aan het corps diplomatique, welks leden achtereenvolgens hem werden voorgesteld door prins Heust; prins von Bitmarck was bij deze receptie tegenwoordig. Te 6 uur was er familie diner bij den gasten daarna volgde een wan del rid door de feestelijk verlichte stad. 's Avonds te 10 uur gaven 2400 man van alle muziekcorpsen in Petersburg een serenade voor het winterpaleis, waarbij het kolossale plein electrisch verlicht was. Het schouwspel was indrukwekkend. De keizerlijke iamilie was op het balcon van hel paleis ver zameld. Toen keizer Wilhelm verscheen, brak de volksmenigte in geestdrift uitaan het ge juich scheen geen einde te komen. De Pruissische oflicieuse Prov. Corr. ziet in het bezoek van keizer Wilhelm aan den czaar een bewijs van de bevestiging der vredespolitiek, waarover de drie keizers reeds in hunne bijeen komst van September 1872 het waren eens geworden. De bevestiging van die staatkunde is van te grooter beteekenis hoe meer in de westelijke staten van het vaste land de uilzigten op eene rustige en duurzame ontwikkeling van den bestaanden toestand verflaauwcn. Keizer Wilhelm zal den lOden Met te Berlijn tertigkceren en 29 Mei naar Weenen vertrekken. AMEIISFOÖRT5 Mei 1873. Met vreugde begroeten wij de geboorte cencr nieuwe kicsverecnigiug in het hoofd-kicsdistnct Amersfoort. En nog met te meer vreugde, bijaldien de vergaderingen te Amersfoort worden gehouden. Zij heet «Vooruitgang". Dat woord heeft een goede klank^ en zegen zal op deze kiesverecniging rusten, indien de daad aan het woord zóódanig beantwoordt dat allengskens rijke en rijpe vruchten daarvan worden verkregen. Reeds lang, zeer lang, gingen sommigen met hel plan zwanger eene liberale kiesvereeniging alhier te stichten. 01' «Vooruitgang" deze liberale kiesvereeniging is, blijkt niet juist uit het concept-reglement. Immersdaarin is volstrekt niet te lezen dat de kiesvereeniging eene kleur heeft. Geen kleur vermeld zijndezoo kan men niet zeker zeggen welke kleur zij heeft. De beginselen der Grondwet begrijpen liberalen, conservatieven en anti-revolutionairen naar hunne zienswijze. Ons is het wèl, als de kiesverecniging eene liberale is. Wat ons verheugt isgeestleven in en be hartiging van de publieke zaakhet pogen om geschikte titularissen in de parlementaire, gewes telijke en gemeentelijke vertegenwoordiging te vinden te proclameren en door de meerderheid der kiezers gekozen te zien. Al wint de kiesvereeniging maar langzaam veld, ook dan wordt veel gewonnen. Langzaam gaal zeker; en al zullen jaren moeten voorbijgaan met het verkrijgen van effectieve resultaten ook dan nog verdient hare oprigting en baar levensbeslaan toejuiching. Daartoe willen ook wij gaarne medewerken ons voorspiegelende dat zij in alle opzigten liberaal in handelendus mede vooral liberaal en edelmoedig opzigtens de pers zal zijn. Gaarne gunnen wij aan alle rigtingen hel woord. Eenieder moet vrij liberaalblijven zijn politieke gevoelens kenbaar te makenzonder het aan an deren optedringen. Zóó begrijpen wij het liberalisme. Zóó gunnen wij ook in dit blad de toepassing van het liberalisme. Zóó handelen wij liberaalal is het liberalisme dan niet ons uithangbord De eerste vergadering der kiesvereeniging werd Vrijdag jl. in Amicitia te Amersfoort gehouden. Het twaalftal aanwezigen bestond uit de' Heercn Mr. F. B. van Persijn, Dr. A. H. C. van Driel, Mr. J. W. SluiterA. Herschel Dzn.IV. A. Croockewit en E. D. Pijzeiallen te Amersfoort wonende A. J. baron Schimmelpenninck van der OijeBur gemeester van Nijkerk die welligt de leidende ziel der kiesvereeniging wordt en perlect daarvoor is; Hoelh,van Veen Valck, Vitrmga, uit de boven-Veluwc; Jhr. Jl. IV. C. Hooft te Woudenberg; en IJ. G. van der PoelBurgemeester van Vcenendaal. De volgende vergadering wordt op marktdag, Vrijdag 16 Mei, te Amersfoort gehouden. Volgens het concept-reglement kan de contri butie der leden, wier aanneming wel wal minder anti-liberaal mag ingerigt wordenoploopen tot negen gulden 'sjaars. Deze en meer punten van het concept-regle ment zullen eerlang stof kunnen opleveren lot min of meer doelmatige critiek. Dat zal zeker even welkom zijn aan de Kies vereeniging als toor ons de Kiesvereeniging zelve welkom iswant zulke critiek teelt nut. De gala cavalcade van J. W. Meijert Groot Amerikaamch Circuste Amersfoort Donderdag middag jl. gehoudenwas zeer fraai en ver wonderlijk vlug werd op den Hof eene ferme tent opgeslagen', die des avonds tegen 7 uren door een 3000tal toeschouwers was bezet, zoodat geen entreékaarten meer konden worden uit gegeven en dan ook de bruto ontvangst p. m. f3 800.bedroeg. Verbazingwekkende kunstverriglingen werden geproduceerd in de gymnastiek, het koorddansen en dergelijke; zonder pause werden een 16tnl nummers uitgevoerd, waaronder ook paardrijden en sprongen tot zelfs over 9 paarden die ge tuigden van eene vlugheid, als nog nimmer hier ter stede is aanschouwd. Een tiental clowns en een vijftal poedelhonden leverden amusantesoms alleraardigste inter- mèdes op. Kolossale gedresseerde olifanten voerden dingen uil, die bijna onmogelijk zouden schijnen, als men ze niet had gezien. Deze reusachligen olifanten en de vijf leeuwen gehoorzaamden alsof zij schoothondjes en mopsjes waren. Het slotnummer was de voorstelling dezer vijf leeuwen in eene ijzeren kooiwaarin zich de leeuwentemmer John Cooper begaf. Hij deed met deze leeuwen wat de stoutste verwachting overtrofzelfs ruggelings bij den wildsten der vijf, met pistool en geweer aldaar schietende enz., k<*tom de leeuwenscène spande de kroon op alles wat gezien werd cn naauwelijks was deze scène geëindigd en waren de toeschouwers opgestaan, toen reeds de zitplaatsen werden weggehaald en opgebrokende tent opgcioldde andere circuszaken opgeruimd en zoowat ruim een uur na de voorstelling was de tent verdwenen Echt Amerikaansch 1 Daarmede is eene les in vlugheid gegeven die bij vele zaken tot navolging aanspoort. Gerust mag in alle plaatsen, alwaar Mijer8 circUS komen zalworden aangeraden aldaar de voorstellingen bijtewonen want men zal zich daardoor veel genoegen verschaffen en veel zeld zaams zienwaarvoor zich welligt nimmer weder de gelegenheid opdoet. De uitslag der herstemming ter verkiezing van een hoofdingeland vooi hel 2e district van het Heemraadschap van de rivier de Eem, beken enz. te Amersfoortop heden gehouden wasdal de heer fl. van de Hoef 298 en B. van Zjjl 141 stemmen verkregenzoodat is gekozen de eerstgenoemde 441 stemrn. zijn uitgebragt daaronder 2 blanco. Heden maandagnamiddag te 6 uren zal de eerste steen worden gelegd van bet wijdings gebouw op de nieuwe begraafplaats der Ned. Israëlietische gemeente te Amersfoort cn gelegen aan den Naarder straatweg. Zalurdag 17 Mei e. k. zal door den Heer F. P. KlijnsmaMajoor-Kommandant in de Elfde Stelling der genie te Amersfoort, aldaar worden aanbesteed bet vergrooten van liet slagthuis en het gebouw tot bergplaats van brood op de Legerplaats bij IVIilligcn onder hel beheer der genie te Amersfoort. Vermits het circus der Heeren W. G. Pinder C°. nog in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam voorstellingen geeftzal het niet vroeger dan aansl. Woensdagavond de eerste voorstelling te Amersfoort kunnen geven en wijders, volgens achterstaande advertentie, slechts twee voorstellingen op aanstaanden Don derdagavond. De zomerdienst zal wegens het op 1 Junij invallende Pinksteifeest den 15. dezer, evenals zulks op all* Nederlandsche spoorwegen plaats heeft ook op de Staatsspoorwegen in toepassing worden gebragt. Op tweeden Paaschdag bad te Roubaix in Frankrijk, eene eenvoudige plcgiigheid plaats, waarvan het bcrigt in Nederland met belangstel ling zal worden vernomen. Toen werd namelijk de eerste steen gelegd van de eerste Hollandsclie kerk in Frankrijk De aldaar gevestigde Hol- landsch-Vlaamsch Evangelische gemeente had tot dusver een verlaten kcikgebouw der Franscli- gereformeerde gemeente in gebruik gehad. Maar, door ouderdom onbruikbaar geworden moest dit noodzakelijk door een ander vervangen worden. Toen kwam de weldadigheid van een Engelsch fabrikant nabij Roubaixden heer Jtadc Holden Cr othersde arme gemeente te hulp en schonk haar 12,000 francs om een nieuw kerkje te bouwen. Up genoemden dag voreenigde zich de gemeentevoor een groot deel bestaande uit Hollandsche wevers met vele bclangsiellende Fransche protestanten on de plaats, waar baar bedehuis zou verrijzen. Na gebed cn toespraak van den ijverigen predikantden heer A. W. Baksteenafgewisseld door een zangkoor uil de gemeente, werd de eerste steen gelegd. Daarna werden hartelijke woorden van sympathie ge sproken door den predikant en een lid der Fransche gemeente, die niet verzuimden in herinnering te brengen, welke verpligtingen het eens vervolgde Fransche protestantisme had aan het volkin welks taal hier het Evangelie zou worden' verkondigd. Uit het verslag van da Berlijnschc makelaars blijkt, dat tegenwoordig niet minder dan 1100 verschillende effecten op de beurs verhandeld worden. Voor drie jaren bedroeg dit aantal nog slechts 150 k 200. Sedert het begin van dit jaar was de vermeerdering alleen reeds 9 pet. of 95 soorten, waarvan 72 van nijver- heidsmaotschappijen op aandeelen, 11 van nieuw opgerigte banken en 4 spoorwegaclicn. Naar^ men verneemt, is den hengstenhouder P. Boiling te Hoogkerk door een Engelscben paardenkooper vijf duizend gulden geboden voor twee appel voshengsten, met witten staart en maan, bles en witte achterpootcn. Het eene dier is 4 en het andere 3 jaren oud. Kenners van paarden zijn van oordeel, dat de eigenaar

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2