worden gemaakt. De afdeeling is echter bevoegd het bestuur en hel reglement aan te vullen. De penning meester beheert de gelden afzonderlijkeven als de secretaris afzonderlijk de notulen houdt. Afdeeling 111. Van de verkiezingen voor den Gemeenteraad. Art. 19. De leden der vereeniging die tevens kiezers zijn voor den Gemeenteraad te Amersfoort verecnigcn zich onder de bevoegde leden van het bestuur om ook de verkiezingen voor dien Gemeenteraad voor te bereiden. Kiezers voor dien Gemeenteraad geen kiezers zijude voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten, kunnen als leden van deze afdeeling worden aangenomen. Tevens geldt het in art. 2 alinea 3 bepaalde omtrent de adviserende leden. Ieder lid van deze aldeeling betaalt ecne jaarlijksche contributie van f 1,—eiuoo noodig, een voor de afdeelingtot een maximum van 1'2te hellen omslag. De verdere bepalingen van het reglement zijn toepasselijkbehalve dat geen wijzigingen in bestuur of reglement kunnen gemaakt worden. De afdeeling is echter bevoegd het bestuur en het reglement aan te vullen. üc penningmeester beheert de gelden afzonderlijk even als da secretaris afzonderlijk de notulen houdt, Slotbepaling. Art. 20. Elk lid is gehouden hel reglement der vereeniging te onderteekenen. Het voorloopig Bestuur Mr. F. H. van Persijn. W. A. Croockewit. Schimmolpenninck van der Oije. Misschien mag een ol ander van het hierboven opgemerkte genegene overweging der betrokkenen genieten, vóór en ten tijde dal het concept reglement ter vergadering in behandeling en discussie kouit, en zal het welligl welkom zijn om te kunnen bijdragen tot hel bevorderen van de belangen der publieke zaak die zoowel aan de kiesvereenigingen als aan de pers ter harte behooren te liggen. Allerlei. In den Staat Utab beeft in allé stille een verandering plaats gegrepen, die gewigtige ge volgen zal hebben. Brigham Young heeft zijne betrekkingen als beheerder der kerkelijke goe deren als voorzitter der handelsvereeniging Sion en der Deseret-Nationale bank nedergelegd, om na 40 jaren werkzaam te zijn geweest door jeugdiger krachten te worden vervangen. President der Mormonenkerk zal hij evenwel bjijven en als zoodanig het toezigl over de sloflelijke en geestelijke belangen honden. Tot plaatsvervanger van den proleet Young is de Mormonen-oudste George G. Smith gekozen. Deze is een neel van den profeet Josef Smith den stichter dezer merkwaardige secte. Hij neemt een eerste plaats in onder de heiligen der laatste dagen. Thans bevindt hij zich nog op reis in Europa. Brigham Young wil zich naar de bezittingen zijner geloofsgenootcn in 't gebied van Arizona begeven, doch het is niet waarschijnlijk, dat de nog altijd krachtige man, hoewel reeds 72 jaren tellendevoortaan een rustig leven zal gaan leiden. De Pacificspoorwegwelke de ongelooven in al te digte nabijheid der Mor monen heeft gebragt, heelt hem uit Utah ver dreven; de hoold-apostel keert het Land, waarin de dagen zijner alleenheerschappij geteld zijn, den rug toe. Maar hij verlaat Utah onder ge heel andere vooruitzigten dan hij het voor 27 jaren betreden heelt. Toen hij destijds de Mor monen uit Illinois in de wildernis voerdewas hij even arm als sij allen; thans is hij rijken niagtig en honderdduizend getrouwen luisteren naar hem. Zij hebben onder zijne leiding den schralen bodem in een lusthof veranderd en door vlijt en arbeid zijn zij welvarend en rijk geworden. Als de profeet Young de plaats voor een nieuw Jerusalem zal hebben gevonden zal een groot deel zijner kudde heui daarheen volgen. Toch staat de vrijwillige aitogt van het hoofd der Mormonen uit zijn tegenwoordige hoofdstad geheel gelijk met een nederlaag en de steeds voortdringende beschaving z.-.l over eenige jaren ook den meest dweepzieke zijner aanhangers overtuigd hebbendat zij een verloren post verdedigen waarheen zij zich ook binnen de Vereenigde Staten mogen terugtrekken. Frankrijk heeft twee hooggeplaatste personen door den dood verloren. Den A Mei overleed te Parijs in G6jarigen ouderdom admiraal Iligault dc Genouilly, die onder het keizerrijk lid van den senaat en verscheidene malen minister van marine en koloniën is geweest. Hij trad in 1872 nis adelborst in dienst en werd in 1864 tot den hoogstcn rang bij liet zeewezen, dien van admiraal bevorderd. In 18!»4 voerde hij als schout-bij-nacht het detachement mariniers voor Scpaslopol aan en in 185G nam hij deel aan de inneming van Canton. Den 1 dezer maand stierf msgr. Dillicl, cardinaal aartsbisschop van Chambéry. Deze prelaat bad den laatsten Februarij zijnen 90slen vetjnardag gevierd. In 1825 werd hij tot bis schop van Maurienne benoemd, in 1840 tot lot aartsbisschop van Chambéry verhevenen in 1801 ontving hij den cardinaalshoed. Even als de dezer dagen overleden cardinaal-aarlsbis- schop van Composlellamsgr. Gueslawas cardinaal Billiet de zoon van eenvoudige land lieden. Te Zuidveen (Steenwijkerwold) is iemand door zijne kat van een wissen dood gered. Hij sliep rusig, terwijl zijn huis in vlammen stond en werd eerst door het geschreeuw van de kat wakker, waaiop hij eenige ruiten stuk sloegen daardoor ontkwam, om toen, volkomen uitgeput, in zwijm te vallen» De nieuwe wetwaarbij aan vrouwelijke stu denten aan de universiteit van Zurich gelijke regten met de mannelijke wordt toegekend is door den kantonnalen raad goedgekeurd en zal den lSden Mei aan de volksstemming onder worpen worden. Zurich schijnt op dit punt de rest van de wereld ver vooruit te zijn want het aantal dames-studenten neemt jaarlijks toe. Thans bedraagt het 115. Eene zonderlinge wraakoefening heeft niet ver van Hoenshroek plaats gevonden. Mevrouw X. had eene kat, die door bediende Z. gedood werd. Mevrouw X geheel overstelpt door haie droefheid en op niels dan wraak bedacht, kocht verscheidene muizenvallen, vingeen honderdtal levende muizen, deed die in eene kist en zond die aan de vrouw van den bediende Z. Diens vrouw nieuwsgierig om te weten wat zich er in bevond, opende de kist, waarop de muizen er uit sprongen en zich door het gelioele huis verspreidden. In de kist bevond zich een briefje van den volgenden inhoud «Daar uw man mijne kat gedood heeft, heb ik de eer u mijne muizen te zenden." In Texas, een der zuid-westelijkste staten van Noord-Amerika bouwt men al hijzonder ligt- vaardig; het operagebouw te Denison werd door den w ind omgeworpen, doch den volgenden dag stond het geheele gebouw weder kant en klaar. lusschen Lydenburg en Delagoabaai aan de Kaap de Goede Hoop heeft men op een diepte van vier voel rijke goudvelden ontdektdie zich meer dan dertig mijlen uitstrekken. Nederland zal weldra weder met eenige hon derden bunders worden vergroot door de droog making van den Tedingbrockerpolder tusschcn Delft en Voorburg. Dit werk nadert zijn vol- tooijing. De dijk voor den Hhijnspoorweg indertijd met zooveel rijzen vlechtwerk midden door den plas gelegd loopt reeds bijna geheel door graauwen kleigrondin plaats van door ondiep stilstaand water. De Fransche dagbladen maken melding van de vele ongelukken in het dorp Perigncuz voorgevallentengevolge van dolle katten. Een aantal dezer huisdieren zijn door een dolk- kat gehelen. Op hun beurt dol geworden, hebben deze katten vele menscbenpaarden, koeijen en honden gebeten. Het gemeentebestuur heelt nu alle eigenaars van katten verzocht dezen te dooden. Zoodra er een kal op straal verschijnt, wordt or jagt op gemaakt. De on rust voor de gevolgen is zoo groot, dal velen het dorp verlaten. De Petit Provencal berigt, dat Rochefort naar Marseille is overgebragt. Hij werd onmiddellijk naar het fort St. Nikolaas geleid en daar in een kazemat opgesloten. Men surveilleert den gevangene met de meest naauwgernte zorg. Na een kort vei blij! aldaar, zal Rochefort naar Toulon worden geleid en van daar scheep gaan naar het eiland Sainte-Marguériteaan de Fransche kust. Volgens officiële mcdedecling heeft dc Fran sche Regering Dingsdag het laatste vierde ge deelte van hel vóórlaatste milliard der oorlogs schatting afbetaald. Aan de Time» wordt uit Parijs berigt, dnt de Regering reeds 700 milliocn aan geld en aan solied handelspapier voor de betalingen op rekening van het laatste milliard voorhanden heelt. Daar de stortingen voor de laatste leening maandelijks 100 milliocn frs. leveren, zal er dus op den eersten September eene som van 1100 milliocn in kas ol op rekening afbetaald kunnen zijn. Een paar dagen geleden is even buiten de poorten van Brussel een zonderling overleden van hel vrcemsle slag. Ilij was 70 jaar ouden had scdeit zijn 20otc jaar in zijn cestuum dezelfde snede gevolgd. Winter en zomer wan delde hij den geheelen dag in zijn tuin, en slechts des avonds ging hij uit, om J uurs ver* zijn «potteke" faro te drinken. Niemand zelfs niet een zijner bloedverwanten, wist wat de reden voor dat gedrag kon wezen. Hij is gestorven zonder een spoortrein noch een der Belgische koningen gezien te hebben. Dal de kleine straat St. Hubert lot passage was veranderd en een glazen dak droeg, kon hij niet geloovenen zich er van ovei tuigen wilde hij niet. Naar de oorzaak biet van gevraagd, gaf hij steeds ten antwoord, dal hij sedert de revolutie de slail niet meer binnen was gegaan en het ook nimmer doen zou. Waarom niet, dat was zijne zaak. Te Mnhlhausenin den Elzaswerd den Pruissen dezer dagen een aardige poets gespeeld hierin bestaandedat zekeren Zondag op ge heimzinnige wijze aan den top van een der hoogste populieien in diyi omtrek de Fransche driekleur werd vastgehecht Onmiddellijk was de bevolking er van ingelicht, en de wandelaars rigtten lagchend hunne schreden naar de kant, waar de Fransche kleuren wapperden. De politie kwam hel laatst achter het nieuw tje, maar zoo dra had zij er de lucht niet van beet, of eenige agentengewapend met bijlenbegaven zich naar de geïncrimineerde plek en hakten den boom om geen enkele Pruis toch durlde in den hoorn klimmen out de oproerige vaan weg te nemen. De gehemzinnige baud kwam echter eiken Zondag terug, óm een anderen populier met de Fransche vlag te looijen. Wal te doen? Alle populieren om te hakken, dat ware al te gek geweest; er werd derludve een belooning van 100 llialers uitgeloofd voor dengene, die den «misdadiger" zou ontdekken. Heeds den morgen na deze bekendmaking ontving de direc teur van politie in vertrouwen vier namen en even zoovele adressen. Men komt hijgden eerste, en bevindt zich tegenover een allcrdikbuikigst mandie alle moeite had zich te bewegen van daar gaat men bij den tweeden er» vindt eeu lamme: de derde was ecu blinde, en de vierde een verminkte. Voeg bierbij, dnt de inspecteurs en agenten de woningen, waarheen de foppcr hen gezon den had verlatende, begioet werden door een luid gelach uil alle verdiepingen, alle vensters en alle winkels, en men zal zich een klein denkbeeld kunnen vormen hoe gemulhlich de Elzassers met hun nieuwe meesters omspringen. In Pruissen is Woensdag juist voor den honderdsten keer de gewone boel- en biddag gevierd. De instelling van dit feest en tan den dankdag voor't gewas zijn de eenige kerkelijke hervormingen van Frederik den groolc. Vioeger werd in Pruissen elk kwartaal een boel- en biddag gevierd. Frederik meende, dat één zulk een dag in 'l jaar genoeg was cn op «Zr. Majesteitsallcrgenadigst speciaal bevel" van den 28sten Januarij 1773 werd de tot uu loc gel dende verordening gemaakt. De rijksdag en de landdag hebben natuurlijk op den boetedag geene zitting gehouden. K o ti ii is u; o v i ti o ti. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT her innert den Slijters, Ko/fiehuishouders Tappers en Kroeghouders hunne verplichting om ten kantore van den Ontvanger der rijks-belastingen alhier de helft van hunnen aanslag over liet loopendc en het nog verschuldigde over hel vorig dienst jaar ten spoedigste te voldoen, waarna hun in persoon de patenlbladen over 1873/74 up ver toon der kwitantie, ter Secretarie worden afgegeven. Amersfoortden 10. Mei 1873. Dc Burgemeester voornoemd, A. G WIJERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op de aitt. 308 -310 van het algemeen politie-reglemonl dezer gemeente Brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat eene algemeenc KEURING VAN DE RIJ TUIGEN der voerlieden cn huurkoetsiers door den heer Commissaris van politie alhier, hij- gestaan door twee deskundigen op hel Zand zal gehouden worden op Mar ndagden 2G. Mei aanstaande, 's voormiddags te 10 uren, en dat op Maandag, den 9. Juni daaraanvolgende, 's voormiddags ie 10 uren terzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van dc rijtuigen, aan voornoemden Commissaris tijdig optegevenj welke op cerstgemeldcn lijd niet kunnen w°orden vertoond. Amersfoortden 12. Mei 1873. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisQ, W1JERS. W. L. SCHELTUS.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2