ken, maar het grootere, dat door de minder juiste inachtneming van deugdelijke voorschriften voortsproot, is dat deze welligtonbesuisde aan val misschien oorzaak is geworden van het mis lukken der expeditie en het vei laten van 's vijands grond, zooals uil hel verslag van den bijeen geroepen krijgsraad van Chefs van Korpsen staven en diensten te zien isen de volgende punten zijn behandeld eerstens-, of van een' hernieuwden aanval «eenig succès te verwachten en of het raadzaam «was daartoe overtegaan?" «Deze vraag werd, in verband met de door «den vijand aan den dag gelegde krachlsont- wikkeling en ingenomen positie, en in verband met onze eigene beschikbare strijdmagt, een- slemmig ontkennend beantwoord; op grond «waarvan door den opperbevelhebber werd be- sloten niet lot een hernieuwden aanval over» tegaan". Zoude men dan verwacht hebben dat de Atchinezen ons met open armeu zouden ont vangen hebben De benting te nemen bij een eersten aanval misluktenu had men zijne artillerie moeten laten werkenden uitslag daarvan moeten af wachten en wanneer het aan de artillerie gelukt was eene bres te makendan had men nog eenen aanval kunnen wagen. tweedens: inhoever het, op den voorgrond «stellende dat de thans ingenomen positie «welke derhalve niet meer dient tot punt van «uitgang voor eeu aanval op hel object (den «Kraton) verlaten moet wordenoverweging «verdient, nog denzelfden dag tot de ontruiming «overtegaan" «Omtrent deze vraag waren de gevoelens ver- «deeld, hebbende zich 2 der aanwezige chefs «voor een onverwijld terugtrekken verklaard". Het antwoord van twee chefs wordt hierop gegeven als zich te vereenigen met de vraag van den opperbevelhebbermaar wat hebben de andere Chefs dan wel verklaard? Want volgens het rapport waren bij den krijgsraad aanwezig de Chefs der verschillende korpsendiensten en slavendas waren er 4 Chef van den Staf. Chefs de Infanterie. 1 Chef Kavalerie. 1 Artillerie. 1 Genie, la a militaire administratie, la a a geneeskundige dienst. 1 a divisie landings-troepen. 11 Chefs. (Jit het rapport blijkt dat er waren die voor een onverwyld terugtrekken gestemd hadden. Dat stemmen om terug te trekken is onbe grijpelijk, wanneer men nog 3000 man onder zijne bevelen heeftmen zou onwille keurig beginnen te denken dat door het sneu velen van den generaal Kohier en door het hoold te stooten tegen de benting velen mismoedig zijn geworden. Volgens ons inzien had er geen kwestie moeten beslaan om de ingenomen positie, maar nog veel minder Atchin's gebied te verlaten. Met 3000 man onder zijne bevelen behoeft men geen inlandschen vijand te vreezen. Aan den moed van allendie de Atchin expeditie bijgewoond hebbenbestaat bij ons niet den minsten twijfeldoch men vergeve het ons dat wij bet beleid bg bel einde der expeditie eenigszins in twijfel trekken. De KreuiUg. beval de volgende bijzonderheden omtrent den Shah van Perzië tijdens zijn ver blijf in Berlijn. «Als de Sbab alleen at, werd zijn eten hem op tapijten op den grond voor gezet. hetgeen steeds door zijn eigen bedienden moest gedaan worden. De voortbrengselen der Koninklijke keuken schenen hem en zijn gevolg echter goed te smakenslechts tweemaal ge beurde het, dat-hij bij zijn dinéeen Perzischen schotel verlaagde, waarvoor kippen en eeu lam gevraagd werden Voor ziju keuken waren bij zondere vertrekken ingerigt, vlak naast zijn slaapkamer; deze laatste was met blaauw damast behangen. Daarop volgden drie prachtige salons, waarvan een tot receptie-zaal diende. De ver trekken van den groot-vizier grensden aan de zijne. Deze is de voornaamste man in Perzié, wordt Zijne Hoogheid genaamd en staat in rang zelfs booger dan de prinsen van den bloede. Bij een galadiné waar de Shah naast de Keizerin gezeten was droeg bij een rokwaarvan de borst versierd was met arabesken van prachtige diamanten. Zijn rijkdom aan edelgesteenten schijnt fabelachtig. De pracht, die hij ten toon spreidtverbaast allenzelfs hendie asn pracht en weelde gewoon zijn. De goederen, die de Perzisnen bij hunne aankomst raeebragten waren in groote Russi sche koffers gepakt of in zaamgebonden dek- Idecden. Voor den Shah werden twee rijpaarden meegevoerd. Zelfs in 't optuigen dier paarden wordt de meest mogelijke elikelte in acht genomen en gedurende die handeling mag niemand der Perzische dienaren die beesten naderen, misschien ook om de onnoemelijke waardewelke het tuig vertegenwoordigt, door de vele diamanten, liet uileinde van den staart der paarden was kar mozijnrood gekleurd. Het lievelingspaard van den Shah drinkt gewoonlijk ezelinnenmelk, doch daar te Berlijn niet altijd eene voldoende hoeveel heid van die melk voorhanden was, werd zy vervangen door geitenmelk." De communisten eu internationalisten zullen zeker geen goed hart over weelderigheid van den Shah hebben. Ze zouden er niet tegen opzien hem van zijne rijkdommen te ontlasten. Politieke Reveu. Uit Spanje komen wederom berigten over geleverde gevechtenwaarvan het resumé is dat nu de een dan de ander geslagen wordt. Liever dan een schilderij op te hangen van al dat moorden en branden van die twisten tusschen broeders van esn landwillen wij mede- deelen hetgeen de nieuw benoemde President der Cortesbij de aanvaarding van zijn ambt gezegd heeft. Het is 's mans ernstig voornemen de verdeeld heid te doen ophoudenvolgens hem vertegen woordigt de democratie geenszins de heerschappij eener partij bovendien trachtte hy de conserva tieven gerust te stellen door de verzekering dat zy geen vrees behoefden te hebben voor de vestiging der democratische republiek, maar bij de invoering der hervormingen moest men geduld hebban. Het is voor Spanje te hopen das dit geduld niet te lang op de proef gesteld worde. Pius IXy wiens 27jarig pausschap maandag jl. door de katholieke weield is herdacht, geniet in den laatsten tijdvooral tengevolge van de warmere weèrsgesteldbeideene aanmerkelijke verligting in zijne hem nu en dan kwellende rheumalische aandoeningen. Niet alleen kan hg zich weder zonder eenlge assistentie kleeden maar ook bij zijn wandelingen en dagelijksche audienliën zijn zijne bewegingen even vrij en gemakkelijk als vroeger. De paus staat reeds 's ochtends te half zes uur opgebruikt een kop koffij en geeft dan de gewone audientiën. De buitengewone hebben tegen den middag of iets later plaats. Het mid dagmaal bestaat in een Italiaansche soep, een stuk rundvleesch of gekookt gevogelte, een weinig gebraden of gebakken vleesch, zonder dessert. Deze gerëglen worden door de dienst doende prelaten vooraf geproefd. Na het maal neemt de paus drie kwartier uurs rust en gaat dan met het geven zijner audientiën voort. Tegen 10 uur des avons gebruikt hij nog eene eenvoudige soep en begeeft zich altijd vóór middernacht te bed. De minister Forster heeft in het lagerhuis een wetsontwerp ingediend tot wijziging van eenige bepalingen der onderwijswet van 1870. De minis ter verklaarde in de toelichting, dat hij persoonlijk een voorstander was van de algemeene school- pligtigheidmaar dat hij de toepassing van dit seginsel vooralsnog niet raadzaam achtte in Engeland en Wales. De voorgestelde wijzigingen gaan dan ook niet zoovermaar voeren toch weer een stap nader tot den algemeenen schoolpligt. Zoo wordt o. a bepaald, dat geen onderstand aan huiszittende armen mag worden verleend wanneer de ondersteunde ouders niet zorgen dat hun kinderen beneden den derlienjarigen leeftijd elementair onderwijs ontvangen in hel lezen schrijven en rekenen. Eene tweede bepa ling, strekkende om de verspreiding van het onderwijs te bevorderenbestaat daarindat aan minvermogende ouders niet vallende in de termen van bedeeling doch voor wie de betaling van schoolgeld te bezwarend geacht moet worden, dat schoolgeld kan worden uitgereiktzonder dat zij daarom in de categorie van bedeelden vallen. De liberale pers is over 't algemeen niet zeer ingenomen met bet ontwerp. AMERSFOORT, 10 Junij 1873. De 55e verjaardag van H. M. onze geliefde Koningin is eergisteren te Amersfoort op de gebruikelijke wijze gevierd. Z. M. heeft benoemd tot majoorden kapi tein van het reg. rijd. artillerie te Amersfoort J. J. C. baron Toets van Amerongen. De kapitein-adjudant van het reg. rijd. artillerie te Amersfoort B. Dutry van Haeflen is benoemd tot kommandant der 3e batterij van dat reg. tijdelijk gedetacheerd te Roermond, ter ver vanging van den kapitein A. C. baron Bentincky aldaar, die bcnoema is tot adjudant van Z. M. den Koning. Blijkens het achterstaand vorslag van de eer gisteren gehouden raadszitting der gemeente Amersfoort is door de Directie der Amersfoorische Bejjersch-Dierbrouwery afstand van gronden der gemeente in erfpacht verzochtmet het voor nemen op den AraersfoorUchen berg een pavil joen daarleslellen. Tot Commissaris-Thesaurier van den Straatweg AmersfoortNaardenin plaats van Mr, J. Q, Cm. C. Laany overleden is benoemd Mr. H. U. Baron Holler us van WeslkerkeLid der prov. Staten van Utrecht en burgemeester van Baarn en Eemues. De ingezetenen van Doesburghdieals zij per spoorweg willen reizen zich eerst naar bet slation Dieren motten begeven ergeren zich er aan, dat hun, als zij op de terugreis aan dat station aankomen, door den conducteur wordt toegeroepen «Dieren uitstappen 1" Van de kust van Guinea zijn weder ongun stige berigten ontvangen. De Ashantijnen trekken met 50000 man tegen Elmina op. De Fantnnen zijn geheel ontmoedigd en gedesorganiseerd en wagen zelfs geene poging om verderen weerstand te bieden. De Ashantijnen zijn van Enfield- buksen voorzien en hebben bet detachement onder luitenant Boskins geslagen. Men moet zeer voorsigtig zijn in hel dragen van gekleurde kousen en sokken. Vzoeger reeds hebben we daarover geschreven, doch hooren nog altijd van gevallen van huidaandoeningen beenzweerendoor hel dragen van gekleurde kousen te weeg gebragt Gewoonlijk weet de patient niet, dat die kousen de oorzaak zijn van zijn kwaal en dat maakt de zaak nog erger, het leed dat zij hem berokkenen blijft dragen. Het zijn vooral de roode kousen, die uit Enge land komen, wvarlegen in geneeskundige bladen wordt gewaarschuwd. De Nestor der Duiiscbe geschiedschrijvers Friederich von Raumer is te Berlijn overleden. In 1781 in bet-Uessausche geboren, werd by 1811 frof. te Breslau, in 1810, ua eenigen tijd in talie gereisd te hebben, prof. te Berlijn. Zijn hoofdwerk is de geschiedenis der Hohenstaufeu (6. dln, 182325), dat aan de romantische en middeleeuwtche liefhebberij der lijdgenooteu voldoening gat. Grondiger zijn andere stukken der Duilsche keizergeschiedenis door hem be werkt, maar toch maakten zij minder opgang. Zijn geschiedenis van Europa (8 dln. 1832— 1850) bezit de verdienste, dat xfj tegenover de romantische reactie een liberaal standpunt in neemt. «In Zijne talrijke geschriften, zegt Julian Schmidt vindt men bewijzen van eene veelzijdige, ofschoon niet diepgaande geleerdheid, van opregie niet standvastige liberaliteit." Mevrouw Adelaide Ristori is na eene afwezig heid uit Europa van verscheidene jaren, gedu rende welke aij twee kunstreizen in Amerika gemaakt heeft, Woensdag II Junij laatstleden weder in het Drurydane-theater te Londenio de rol van Medeaopgetreden en heeftnaar hel getuigenis der Times, daarin denzelfden grooten indruk op het publiek gemaakt als vroeger. Mevrouw Riston zal drie weken te Londen blijven. Door Z. M. zijn gepensioneerd de gen. majoor Gevers Deijnoot. Up non activiteit gesteld de gen. majoor Jackson. Benoemd tot gen. majoor, de kol. von Wrangel en kol. Mossel. Tol com mandanten van de le div, inl. de gen. majoor van der Schiick; van de 2e div. de generaal majoor Weilzel; van de 3e div. de gen. majoor Mansveldl en van de 4e div. de gen. ma joor Lemaitre; tot commandant van 'l reg- gren. en jagers de luit. kol. Qneijsen; tol kora- mandanten in de stelling Amsterdam de gen. maj. Delpratin de nieuwe Hollandsche Water linie de kol. van Exter tot insp. van 't wapen de kol. Jacobsin de stelling den Heldorde luit. kol Campin de stelling Haringvliet de luit. kol. Onnentot commandant van het Ie reg. veldart.de kol. van Kattenburgch en van het 2e reg. de luit.-kol. van Diepenbrugge; tot commandant van het corps pontonniers de luit. kol. Wimmertol kol, de commandant ia de nieuwe Hollandsche waterlinie, luit. kol. Enderlein. De Amsterdamsche Courant schrijft het volgende «De Nieuwe Rotterdamsche Courant onthaalde hare lezers gisteren niet op een canard, maar er8erop een doode musch! Wij konden onze oogen naauwclijks gclooven toen wij den schotel ontdekten. Het opschrift luidtJapan, en het geregt wordt gepresenteerd met de volgende toospraak •Under de zaken welke in Japan op Euiopetche

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2